Skocz do zawartości

Taktyki do FM 2009


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki wielkie za rady :)

Czekam na więcej.

 

Mam jeszcze pytania co do PŚ/DP w moim ustawieniu ? jak z jego odbiorem powinno być i podaniami?

I jak ustawić w tym wypadku napastnika ?

 

Mam też duże problemy w chwili kiedy przeciwnik zmienia taktyke podczas meczu na 4-2-4 - pada dużo bramek w samej końcówce co z tym zrobić ? Jak ustawić drużynę w takim wypadku ?

 

Po ilu meczach mogę oceniać przydatność i skuteczność taktyki ?

Odnośnik do komentarza

Czy taksa nadaje się do czegokolwiek można sprawdzić po 3-4 meczach obserwując co nasi kopacze wyprawiają na boisku.

Jeśli początkowo nie ma wyników, ale gra wygląda dobrze, jest sporo okazji bramkowych i wygląda to składnie warto pograć na takim ustawieniu pół sezonu. Wówczas będziesz miał jasność czy taktyka jest dobra.

 

Co do tych końcówek to zawsze stosowałem takie rozwiązanie. Mentalność 10, gra na czas często, gra szeroko, przetrzymywanie piłki GK, skrzydłowi, rozgrywający i bardziej techniczny napastnik, krótkie podania DM i rozgrywający, cofam linię obronną na 1/4 suwaka i oczywiście włączenie gry z kontry. Warto wprowadzić na boisko świeżych zawodników na kluczowe pozycje (ofensywne!), u mnie tj. skrzydłowi i rozgrywający na podmęczonych rywali, potrafią sporo zamieszać i u mnie częściej w takich końcówkach ja stawiałem kropkę nad i niż rywal wyrównywał.

Odnośnik do komentarza

Mentalność - 10 - dla wszystkich grajków ?

 

Cierpie w tym ustawieniu na tak często powielaną na forum nieskuteczność. Ustawienia napastnika wyglądają tak: Ustawienia Napastnik. Panowie czy lekarstwem na to nie będzie zwiększenie mentalności dla grajków stopniowo na zespół a może korekta w poleceniach napastnika? jak Wy to widzicie ?.

 

Gra wyglada dobrze zmieniłem polecenia dla drużyny: Polecenia ad.2 - kopacze grają lepiej lecz mniej skuteczniej.

Odnośnik do komentarza
Gra wyglada dobrze zmieniłem polecenia dla drużyny: Polecenia ad.2 - kopacze grają lepiej lecz mniej skuteczniej.

 

poczekaj jeszcze, jeśli gra wygląda dobrze to na razie niczego bym nie zmieniał.

 

Dobra w końcu będę mógł wylać moją frustrację tutaj! Jestem podirytowany takimi drużynami jak np. Manchester United! Po prostu są to jakieś cyborgi i w pierwszym sezonie po prostu nie da się ich rozpracować ! Gram Aston Villą stosuję bardzo ofensywną taktykę (według mnie obrona w nowym FM w ogóle nie ma sensu). Zaczynam mecz u siebie z Manchesterem, który oczywiście po 10 kolejkach ma 30 pkt. :D Zaczynam grubo. Już w 40 sekundzie po przepięknej akcji wychodzę na prowadzenie. Następne 20 - 30 minut cisnę gości niemiłosiernie, gdyby można było zobaczyć ten mecz w telewizji, to operator kamery ciągle by pokazywał jeszcze brzydszą warz Teveza niż zawsze, rozkładającego bez radnie ręce Rooneya, który jest ciągle kasowany, nastepnie zobaczylibyśmy boskiego Cristiano, który by nurkował w pole karne ale nic z tego by nie wychodziło i na końcu oczywiście byśmy zobaczyli wielkiego sir Alexa, który by już zaczynał drugą paczkę gum do żucia. Ale jak to bywa w FM tylko ja to sobie mogę wyobrazić. Oczywiście Van der Sar gra świetnie ale w 35 minucie znowu jest bezradny. Moja drużyna znowy pięknie rozklepał Man Utd i jest już 2:0. Oczywiście obraz gry nie zmienia się do końca połowy.

 

Teraz pytanie ? Co zrobić w takiej sytuacji ? Przejść na defensywe ? z doświadczenia wiem, że grając z takim klubem kończy się to fatalnie. Zostawiam tak jak jest bo jest świetnie. Manager Man Utd oczywiście niczego nie zmienia, zaczyna II połowę rownież systemem 4-4-2, zdejmuje Berbatova, który niczego nie wniósł na prawą falnkę wchodzi Anderson a Tevez wchodzi do ataku i jest partnerem Rooneya ? Niby Manchester niczego nie zmienia wydaję się na pierwszy rzut oka, ale już po pierwszych minutach możemy zauważyć że ich gra wygląda zupełnie inaczej - oczywiście o niebo a nawet i o kosmos lepiej. Co takiego zrobił w przerwie sir Alex, że jego drużyna tak zaczyna grać ?? Rozmowy motywacyjne ? No chyba nie, ponieważ u mnie te rozmowy niczego nie znaczą! Zawsze jak się pytam asystenta to jest napisane "rozmowa niczego nie wniosła" czy jakoś tak. W takim razie musi coś zmieniać z mentalnością ? Nie wiem, wiem tylko tyle, że Carick robi za 3 zawodników na raz jest - w obronie niczym Gatuso, w ataku niczym Messi, który mija rywali, a w powietrzu jest Patrickiem Vierą... O co chodzi ? przecież to jest totalny drewniak w realnej piłce, który w cale nie ma tak wysokich atrybutów psychicznych. Ponowię moję pytanie co zrobił w przerwie gumorzuj, żej ego drużyna zaczyna grać fenomenalnie ? Właściwie to fenomenalny jest tylko wynik, bo oczywiście przegrywam 4:2, a wszystkie 4 bramki które padają mogłyby by być bramkami miesiąca. Carric - petarda z 40 metrów. Rooney dostaje piłkę na połowie i przechodzi 3 zawdoników i posyła piłkę do siatki - w ten sposób strzela 2 bramki. I na końcu oczywiście musi być bramka z rzuty rożnego, żeby cały scenariusz w FM został rozpisany :/

 

Oczywiście moja drużyna miała w tej połowie jeszcze 3 dobre okazje - zmarnowane. Dlatego pytanie co takiego robi si Alex w tej przerwie ?! Nie wiem może moi obrońcy się przestraszyli tego, że w ataku wystwił dwóch konkretnych brzydali ? Może twarze w Fmie też mają znaczenie ? Czemu tak ciężko wygrać w pierwszym sezonie z Manchesterem praktycznie w każdym FM`emie ?

 

Musiałem się podzielić moją frustracją, niech fani Manchesteru mi wybaczą za niektóre słowa - ale po prostu ja tak nie trawię Manchesteru :/ Za to jak grają w realnym świecie no i oczywiście za Football Managera ^^ :D

 

na koniec muszę jeszcze powiedzieć, że gram ustawieniem podanym niżej, gdzie w akcji ofensywnej uczestniczy 6 graczy, natomiast obrona służy mi tylko do brony, tak więc skrajni obrońcy rzadko się podłączają. Taktyka spisuje się świetnie oczywiście do czasu meczu z Man Utd :D, wygrana z Chelsea, 2 miejsce w tabeli po 11 spotkaniach.

 

http://img512.imageshack.us/img512/2339/beztytuumz4.jpg

Odnośnik do komentarza

Witam !

 

Moja taktyka którą tutaj wcześniej opublikowałem okazała sie nie do końca skuteczna. A mianowicie była zbyt duża luka miedzy linią ataku a linią pomocy oraz linią pomocy a linią obrony. Postanowiłem to wszytsko naprawić i popracować nadtą taksą żeby z niej wydusić 100%. Na początek zniwelowałem luki pomiędzy zawodnikami. Taksa zaczynała coraz lepiej się sprawować ale była niska skuteczność w ofensywie tzn. raz udawalo sie wygrac 2-0 a raz remisowałem z ostatnią drużyną ligi 0-0. Asystent mówił mi cał czas o tym że przeciwnik ma za dużó zawodników w obronie (grałem tylko 1 napastnikiem) dlatego zrobiłem dalsze modyfikacje. Jednego z 3 środkowych pomocników dałem na atak i ustawiłem te same polecenia co napastnikowi temu pierwszemu. W środku pola zistało dwóch pomocników środkowych z czego jeden jest playmakerem a jeden odpowiada za defensywe w środku pola. Mój pierwszy mecz nową taktyką był szokiem! Grałem na FC Porto 1/16 LM. 1 połowa oblęrzenie bramki przeciwnika TRWA od 1 minuty. W 1 połowie zawodnicy z Portugalii nie stwarzają ŻADNEJ dobrej akcji na moją bramkę. Ja oddaję naich bramkę około 15 strzałów oni oddają 1 (niecelny ;) ) Wynik jaki podawała tablica świetlna na stadionie był wynikiem 3-0 dla moich graczy. w przerwie meczu spojrzałem czy asystent ma zastrzeżenia i zaskakuje mnie to że nie ma nic do powiedzenia (ani o lukach ani o tym ze przeciwnik ma za duzo zawodnikow w obronie). 2 Połowa zaczęła się znów od moich ataków co poskutkowało 2 bramkami z dystansu Muntariego. natomiast fc porto oddało znów tylko jeden strzał (tym razem celny) lecz nie zagroził on ani trochę mojej bramce. Wynik meczu 5-0 dla Interu. Statystyki : około 25 oddanych strzałow przez moich zawodników, fc porto 2 strzały.

 

Kolejny Mecz ta taktyką to mecz Ligowy nie bede tutaj rozpisywał się ponieważ mecz wyglądał podobnie jak mecz z Porto, wygrana 3-0 dużo strzałów moich zawodników i tylko 3 strzały przeciwnika.

 

Przetestuje tą taktykę do końca po czym dam tutaj rezultaty i udostępnie ją wam. ;)

Odnośnik do komentarza

"Keane - FR -mixed,TTB-often,LS=rarely,RWB=mixed,CB-rarely , free role ticked "on",mentality - somewhere between 10-14 ;CF=13-14

Torres - FR-often,RWB-often,TTB-mixed, LS-rarely,CB-rarely, mentality - 17-19,CF=14-17, no free role.

 

Try this setting, must work well with your Liverpool team. Also set your midfielders properly to provide good pass/options to your strikers."

 

Mogłby mi ktoś to przetłumaczyc ? chciałem spróbować zastosować ten schemat napastników u siebie.

Odnośnik do komentarza

Bor3wicz a ja powiem Ci, ze zaczalem grac drugi sezon QPR, w pierwszym awansowalem do PRM gdzie wszyscy skazuja mnie na porazke ale u siebie radze sobie w miare, na wyjazdach zdarzaja sie remisy czy wygrana ale dopiero kilkanascie meczow rozegralem. Ja np. z Man utd wygralem u siebie :D po 4 min przegrywalem 1;0 i tak bylo bodajze do polowy, ale potem ich zmotywowalem i chlopaki przycisneli na 2;1 z czego moglem wcisnac jeszcze pare bramek przewagi. Mysle, ze jesli chodzi o rozmowy w przerwie to powinny byc deliatne jesli gra sie z takimi przeciwnikami, pocieszajace, zagrzewajace ale tez nie ukazuj im ze jest 1;1 do przerwy bo zaraz spoczna chlopaki na tym, co maja. Co do ustawienia hm ... na lepsze druzyny polecalbym Ci grac z kontry na takie mocne zespoly, lepiej jak one sie wyszumia pod bramka Twoja, ustaw dobra obrone tez skrzydlowych przeciwko ich zawodnikom itd no i niech gra sobie ten man utd, a ty na pewno bedziesz mial swoje sytuacje. ale sadze, ze kontra jest najlepsza na wyjazd, a u siebie graj rozwanie, dlugo trzymaj pilke, troche pograj na czas nawet od pocz. meczu, niech kazda sekunda sie urywa a sytuacje na pewno przyjda - kwestia tego czy twoj zawodnik bedzie w stanie strzelic.

mysle, ze alex nie mowi im nic powalajacego w przerwie bo jesli prowadzisz to zalezy od ciebie co zrobisz, powinienes dluzej trzymac pilke i jesli masz dobrych obroncow to wysun obrone troche i podejdz bardziej do rywali.

 

 

bolzes - jedna jaskolka wiosny nie czyni, ale moze ci sie uda. mam wskazowke dla ciebie - lepiej jak napastnicy sie uzupelniaja niz jest dwoch takich samych, polecam jednemu ustawic polecenia orgrywajacego z lekkimi modyfikacjami a drugiemu wysunietego napastnika, tez z ewentualnymi malymi modyfikacjami.

Odnośnik do komentarza

Ja gram praktycznie tak samo jak w FM 2008. Jestem fanem Juventusu, i mam takie skrzywienie, że nie potrafie sie zmusic do gry inną drużyną (fuj!!! :P).

Skład Juventusu jest taki że inne ustawienie niz klasyczne 4-4-2 byłoby "nienaturalne" .

Od kilku lat FM jest taki że nie ma jednej zwycięskiej taktyki. Więc stosuje taki mój system taktyk. Wszystko oparte na klasycznym 4-4-2, częste rajdy dla skrzydłowych i bocznych obroncow.

 

I tak, nie stosuje żadnych poleceń indywidualnych, tylko w ustawieniach zespołowych zmieniam w zależności od okoliczności :) :

- mentalność (u siebie 3 poziomy od srodka w prawo; na wyjezdzie suwak na srodku)

- Gra na czas (zawsze 4 poziomy w lewo, a jesli z silnym rywalem to 2 poziomy w lewo)

- Kontrataki ( u siebie wyłączone , na wyjezdzie włączone)

- Srodkowi pomocnicy u siebie rajdy do przodu, a na wyjedzie jeden strzałka w tył, a drugi brak strzałki

 

Ustawienia indywidualne dla rywala:

 

Napastnicy- pressing, słabsza noga

Skrzydłowi, ofensywny pomocnik- Scisłe krycie, ostro , slabsza noga

Środkowi pomocnicy - pressing, słabsza noga (pressing tylko jesli nie ma ofensywnego pomocnika, czyli np. gdy 4-4-2)

 

Reszte mam ustawione na stałe:

 

Tempo - suwak na srodku

Szerokość - 3 w prawo od srodka

Podania - 3 w lewo od srodka

Pressing- na srodku

Linia obrony - na środku (czasem u siebie 2 w lewo)

Gra na odgrywającego

Kreatywność - na srodku

 

Ponadto gdy rywal gra 4-5-1 , to czasem ściągam napastnika i wprowadzam defensywnego pomocnika i ustawiam 4-1-4-1.

 

W lidze idzie dobrze, 2 miejsce po 27 kolejkach. Najbardziej cieszy mnie to że wygrałem z Interem 1-0 u siebi i na wyjezdzie, oraz 2-0 z Milanem na wyjezdzie.

Liga mistrzow narazie 1/4 , a puchar Włoch olałem , grajac rezerwami.

 

Tabela : http://img525.imageshack.us/my.php?image=tabelaoi9.jpg

 

Terminarz: http://img178.imageshack.us/my.php?image=terminarzlc8.jpg

http://img216.imageshack.us/my.php?image=terminarz2ra7.jpg

 

Jedyne wzmocnienie to Van der Vaart, ale i tak częściej wystawiam Marchisio bo jest ograny :D

 

I jeszcze ciekawostka jeśli chodzi o strzelcow bramek: Amauri , Trezeguet, Del Piero - 9 ; Iaquinta, Sissoko!!!!!! - 8 . Sissoko przypominam jest defensywnym pomocnikiem :D

Odnośnik do komentarza

Mam pytanko odnośnie skuteczności oraz ocen meczowych poszczególnych zawodników.

 

Gram Barca pierwszy sezon, przeczytałem uważnie TT&F 09 i stosuje się do uwag podanych w tym poradniku. Moją formacją jest 4-1-2-2-1 ze skrajnymi skrzydłowymi. Jak rzecze ww poradnik osamotniony napastnik jest tak naprawde FCd a jeden ze śr pomocników FCa.

 

Rezultaty są naprawde fantastyczne jeżeli chodzi o ogół tj > obecnie mam styczeń w grze a do tej pory nie przegrałem ani jednego meczu na wszystkich frontach, jestem pierwszy w lidze po 19 kolejkach (15 zwycięstw, 4 remisy, 0 porażek), w LM 2-gi w gr (3zwycięstwa, 3 remisy), w CDR jestem obecnie w ćwirćfinale.. no jak wspomniałem wcześniej wszystko pięknie ładnie ale... no właśnie zawsze jest to "ALE"!

Wyniki moich meczy oscylują w granicach 1-0, 2-0, 2-1... powyżej 3 bramek strzeliłem chyba tylko w 3,4 meczach... Owszem są to zwycięskie mecze ale takiej nieporadności w zdobywaniu goli nie miałem chyba nigdy... Stosunek strzelonych/straconych bramek wygląda 31/8. Cały mecz atakuje, akcje są szybkie, płynne i bardzo "ładne", oddaje bardzo dużo strzałów na bramkę oraz w jej światło... niestety bramki za często nie padają...

2 pytanko odnośnie ocen meczowych które są naprawde różnorakie, jeżeli mój napastnik nie zdobędzie bramki jego ocena to średnio 5,9 do 6,5.. podobnie to się ma do całego zespołu...

 

Jakieś porady...?

Odnośnik do komentarza
Bor3wicz a jak byś zrobił z napastnikiem w moim wypadku ? :)

 

 

Hmm powiem Ci, że zawsze grałem systemem 4-5-1 w FM, jednakże od czasów nowego FM`a coraz rzadziej stosuje tą formację... Nie wiem czemu ale wydaje mi się, że w tym FM bardzo ciężko gra się jednym napastnikiem... Próbowałem wielu rzeczy jeśli chodzi o ustawienia napastnika i powiem Ci, że czy go ustawiłem bardzo ofensywnie czy mniej, to efekt zawsze był ten sam ---> mało bramek. Osobiście polecam grę na 3 napastników. Grałem tak w Barcelonie i gram tak w Aston Villi i efekty są zadowolające jak na razie. Według mnie między napastnikiem środkowym, powinien być jeszcze łącznik po między pomocą a napastnikiem. Może to właśnie być takich 2 podwieszonych którzy automatycznie są też ofensywnymi skrajnymi pomocnikami, a przy tym są bardzo bramkostrzelni. Albo opcja numer 2 - czyli dwóch napastników jeden def, drugi ofensywny. No ale jeśli miałbym coś powiedzieć o Twoim ustawieniu, to nie wiem czy dawałbym Ediemu "wolnego elektrona", taką opcję według mnie daję się takim piłkarzom jak Messi, czy C. Ronaldo, którzy posiadają wysoki atrybuty kreatywności. Dałbym rajdy z piłką na mieszane, gdyż Edi raczej nie jest szybkim i dobrze dryblującym zawodnikiem, tak więc pewnie masz wiele strat, gdzie Andradina biegnie i po prostu jest kasowany przez obrone i dziura po między atakiem, a pomocą jest jeszcze większa bo on niepotrzebnie ucieka a nikogo nie ma za nim do pomocy. Ustaw go może bardziej ofensywnie ale oczywiście pamiętaj żeby też przesunąć całą drużynę o te dwa razy.

 

Bor3wicz a ja powiem Ci, ze zaczalem grac drugi sezon QPR, w pierwszym awansowalem do PRM gdzie wszyscy skazuja mnie na porazke ale u siebie radze sobie w miare, na wyjazdach zdarzaja sie remisy czy wygrana ale dopiero kilkanascie meczow rozegralem. Ja np. z Man utd wygralem u siebie :D po 4 min przegrywalem 1;0 i tak bylo bodajze do polowy, ale potem ich zmotywowalem i chlopaki przycisneli na 2;1 z czego moglem wcisnac jeszcze pare bramek przewagi. Mysle, ze jesli chodzi o rozmowy w przerwie to powinny byc deliatne jesli gra sie z takimi przeciwnikami, pocieszajace, zagrzewajace ale tez nie ukazuj im ze jest 1;1 do przerwy bo zaraz spoczna chlopaki na tym, co maja. Co do ustawienia hm ... na lepsze druzyny polecalbym Ci grac z kontry na takie mocne zespoly, lepiej jak one sie wyszumia pod bramka Twoja, ustaw dobra obrone tez skrzydlowych przeciwko ich zawodnikom itd no i niech gra sobie ten man utd, a ty na pewno bedziesz mial swoje sytuacje. ale sadze, ze kontra jest najlepsza na wyjazd, a u siebie graj rozwanie, dlugo trzymaj pilke, troche pograj na czas nawet od pocz. meczu, niech kazda sekunda sie urywa a sytuacje na pewno przyjda - kwestia tego czy twoj zawodnik bedzie w stanie strzelic.

mysle, ze alex nie mowi im nic powalajacego w przerwie bo jesli prowadzisz to zalezy od ciebie co zrobisz, powinienes dluzej trzymac pilke i jesli masz dobrych obroncow to wysun obrone troche i podejdz bardziej do rywali.

 

No zgadza się, ale ja mówiłem o pierwszym sezonie, gdzie drużynę dopiero co dostajesz i uczysz ich swojej filozofii. Później to już nie ma takiego wielkiego problemu, a w momencie kiedy sir Alex przechodzi na emeryture to już w ogóle jest luz.

 

Mam pytanko odnośnie skuteczności oraz ocen meczowych poszczególnych zawodników.

 

Gram Barca pierwszy sezon, przeczytałem uważnie TT&F 09 i stosuje się do uwag podanych w tym poradniku. Moją formacją jest 4-1-2-2-1 ze skrajnymi skrzydłowymi. Jak rzecze ww poradnik osamotniony napastnik jest tak naprawde FCd a jeden ze śr pomocników FCa.

 

Rezultaty są naprawde fantastyczne jeżeli chodzi o ogół tj > obecnie mam styczeń w grze a do tej pory nie przegrałem ani jednego meczu na wszystkich frontach, jestem pierwszy w lidze po 19 kolejkach (15 zwycięstw, 4 remisy, 0 porażek), w LM 2-gi w gr (3zwycięstwa, 3 remisy), w CDR jestem obecnie w ćwirćfinale.. no jak wspomniałem wcześniej wszystko pięknie ładnie ale... no właśnie zawsze jest to "ALE"!

Wyniki moich meczy oscylują w granicach 1-0, 2-0, 2-1... powyżej 3 bramek strzeliłem chyba tylko w 3,4 meczach... Owszem są to zwycięskie mecze ale takiej nieporadności w zdobywaniu goli nie miałem chyba nigdy... Stosunek strzelonych/straconych bramek wygląda 31/8. Cały mecz atakuje, akcje są szybkie, płynne i bardzo "ładne", oddaje bardzo dużo strzałów na bramkę oraz w jej światło... niestety bramki za często nie padają...

2 pytanko odnośnie ocen meczowych które są naprawde różnorakie, jeżeli mój napastnik nie zdobędzie bramki jego ocena to średnio 5,9 do 6,5.. podobnie to się ma do całego zespołu...

 

Jakieś porady...?

 

dokładnie to samo miałem w Barcelonie ! Wygrałem wszystko co mogłem, ale niedosyt pozostał, bo Barca nie grała tak jak Barca, tylko bardziej jak Chelsea za czasów Murihnio. Sposób ? Szczerze mówiąc go nie znalazłem :P Ja czuję Twój ból, bo niby zespół gra dobrze - są wyniki ale pytanie w jakim stylu ? Ja również jestem bardzo wymagający pod tym względem :D

Odnośnik do komentarza

krolik polecenia odgrywjacego to np. jak masz u gory w menu taktyki masz tam trzy guziczki w prawym gornym rogu bodajrze, gdzie masz ustawienia taktyczne, obok chyba taktyki gdzie mozesz je zapisywac, odczytywac itd i po lewej masz ustwienia dla graczy, jak maja grac i ustawiasz dla zawodnika jak ma grac.

 

memo, mysle ze poki wygrywasz to powinienes sie cieszyc a ktorys z twoich napastnikow na pewno zlapie wysoka forme i zacznie wiecej strzelac. osobiscie polecam ci przenienie sie na jakis slabszy zespol, trzeba wiecej kombinowac itp itd ;] mnie osobiscie taka gra bardziej kreci, niz wszystko wylozone na stole i do poukladania.

 

boe3wicz widocznie man utd jest tak mocne ze coz :P a u mnie w 1. sezonie akurat nie wygralo, tylko bylo nizej ;]

 

bolzes napastnikow jest do wyboru do koloru :P ja polecam ... palacio czy jakos tak, z boca juniors :) naprawde swietny jak dla mnie zawodnik ewentualnie goran pandev.

Odnośnik do komentarza

Założenia i frameworki taktyczne ‘09angielska wersja

 

Nie jestem ani zawodowym tłumaczem, ani jakiś zaawansowanym użytkownikiem języka angielskiego, ale skoro niektóre osoby mają problemy z przyswojeniem sobie orginału TT&F, to postanowiłem się zabrać za jego swobodne tłumaczenie - przy okazji sam zobaczę, czemu ten poradnik jest tak chwalony. ;) Nie gwarantuję, że przetłumaczę całość, ale postaram się. Poprawki, szczególnie w terminologii, mile widziane.

 

Wstępniak Paula Collyera

 

Jedną z największych przyjemności, które zaznaliśmy w czasie dewelopowania Football Managera, a wcześniej i CMa, jest rola społeczności w procesie tworzenia gry i nadawania jej odpowiedniego kształtu. Ten poradnik to jeden z najlepszych przykładów, jak członkowie społeczności mogą usprawniać grę dzięki ich doświadczaniu.

 

Taktyczne interfejsy i systemy w kolejnych FMach zawsze powodowały wiele dyskusji i debat, a ja śledziłem wszystkie twierdzenia i filozofie w nich zawarte odkąd pojawiły się po raz pierwszy w roku 2005. Teraz, kiedy znam silnik gry całkiem dobrze i rozumiem, w jaki sposób taktyka jest oddawana w czasie rozgrywki przez programistyczne reguły, muszę przyznać, że niektóre rzeczy, które tutaj przeczytałem, otworzyły mi oczy na sposób, w jaki gracze widzą działanie meczu, i zainspirowały do poprawek, tak by wszystko działało jeszcze lepiej.

 

Z przyjemnością polecam ten poradnik wszystkim, zarówno żółtodziobom, jak i starym wyjadaczom. i życzę Wam, żebyście obeznali się w zasadach gry – nie wspominając już o sukcesach na boisku – przynajmniej w takim stopniu, jak ci, którzy napisali ten tekst.

 

Richard, Gareth, oddaję Wam głos.

 

Wprowadzenie

 

Historia

 

Założenia i frameworki taktyczne’09 (Tactical Theorems and Frameworks, czyli TT&F – przyp. tłum.) jest szóstym dziełem z serii poradników taktycznych, mających na celu pomaganie wirtualnym menedżerom w wyciskania wszystkiego, co najlepsze z modułu taktycznego Football Managera. Wszystko wywodzi się od szeregu eksperymentów przeprowadzonych niedługo po wydaniu FM06, mających na celu udowodnienie, że silnik meczowy posiada poważne błędy. Testy te pokazały tylko, że ich autor, że nie znał się na futbolu tak dobrze, jak przypuszczał, i że nie przeczytał opublikowanego po raz pierwszy w listopadzie 2005 roku poradnika TT&F, który zarówno chwalił, jak i tłumaczył działanie silnika ‘06. Temat Założeń i frameworków taktycznych był przyklejony w dziale GQ na forum SI Games i szybko stał się ważną pozycją w środowisku wirtualnych teorii taktycznych.

 

Z każdą kolejną wersją Football Managera, TT&F stawało się coraz bardziej zaawansowane, poszerzając swoje ambicje i zyskując sobie kolejnych, znających się na rzeczy zwolenników, mających znaczący wkład w rozwój poradnika. Niestety, w parze z rozwojem szedł niepotrzebny wzrost stopnia komplikacji i poradnik stał się w dużym stopniu niezrozumiały dla niedzielnych graczy – za dużo w nim było żargonu ciężkich do zrozumienia specjalistycznych odniesień i w większości zbędnych detali. W czasach FM08 TT&F, ciągle chwalone przez osoby zaangażowane w jego tworzenie, zgubiło drogę, zostało zakrzyczane przez tematy obiecujące Super Rozwiązania Taktyczne i inne takie. Owe „Super Taktyki” nie były zasadniczo przeciwne TT&F, ale często sprowadzały frustrację i złość na graczy rozgrywających mecze, w których przewaga w posiadaniu piłki i ilości szans była po stronie drużyny przegrywającej. Wbrew pozornej przewadze, liczne akcje były nieudolnie rozgrywane, a w rezultacie – z łatwością rozbijane przez zespół AI. Wielu graczom nie udało się rozgryźć niestabilnej natury ataków ich drużyn, a niektórzy uciekali się do oskarżeń o losowy silnik meczowy, super-bramkarzy i oszukiwanie przez AI.

 

TT&F ’09 za cel obrało sobie konfrontację oko w oko z tymi wszystkimi twierdzeniami – po pierwsze i co najważniejsze, chcemy przezwyciężyć frustrację graczy i ukrucić marudzenia na oszustwa AI, które nękają ostatnie wersje Football Managera. Żaden ze stałych współtwórców TT&F nigdy nie stwierdził, by FM był irytujący, skrajnie niesprawiedliwy, nierealistyczny, czy pełny super-bramkarzy. Co więcej TT&F, wychodząc naprzeciw utyskiwaniom o dużej losowości gry, głosi, że silnik meczowy symuluje realistycznie wyglądający futbol i sytuacje, w których decyzje menedżera – dobre lub złe – robią oczywistą różnicę. Wreszcie, filozofią TT&F zawsze była elastyczność w wyborze taktyk, zarówno w wirtualnej, jak i prawdziwej menedżerce, a nie trzymania się jednej Super Taktyki – tylko tak można sobie poradzić z różnorakimi problemami taktycznymi i różnymi stylami gry w piłkę nożną. Dyskutując nad tymi zagadnieniami bez zbędnego slangu, poradnik TT&F ’09 ma nadzieję przekazać radość i dogłębną wiedzą taktyczną jego twórców znacznie szerszej publice. Mamy nadzieję, że z odrobiną szczęścia, więcej i więcej wirtualnych menedżerów będzie się decydowało stosować idee propagowane przez TT&F i że także oni zobaczą, że Football Manager 2009 jest w pełni satysfakcjonującą grą.

 

Filozofia

 

Podstawą TT&F jest pięć bardzo ważnych definicji i przekonań.

 

Definicja formacji. Formacja (ustawienie) to podstawowy szkielet, decydujący o pozycji każdego z piłkarzy – np. formacja 4-4-2 ma czterech obrońców, czterech pomocników i dwóch napastników, a 4-3-3/4-5-1 czterech obrońców, jednego defensywnego pomocnika, dwóch środkowych pomocników, dwóch skrzydłowych i jednego środkowego napastnika.

 

Definicja taktyki. Taktyka obsługuje szkielet formacji. 4-4-2 u siebie będzie się znacząco różniło od wyjazdowego 4-4-2. W ustawieniu używanym na własnym stadionie skrzydłowi mogą się trzymać blisko linii bocznych, wspomagając atakujących z dużą dozą swobody taktycznej. Jednak w wersji wyjazdowej, ich zadaniem pewnie będzie wspomaganie bocznych obrońców i wypatrywanie okazji do szybkich wypadów, w których potencjalna nagroda będzie większa, niż podejmowane ryzyko.

 

Taktyki w Football Managerze. Podczas projektowania taktyki, jeden suwak usprawnia zmiany instrukcje taktycznie, ale nie całą formację. Omawiając instrukcje taktyczne, mówimy o nich w kontekście pojedynczej, niesprecyzowanej formacji.

 

Zmiany w taktyce. Żaden zespół nie zaczyna meczu bez kilku zmian w taktyce. Zasięg działania tych zmian określa przebieg meczu – mogą być niezauważalne dla przypadkowego widza, ale pomimo tego mają znaczenie. To samo tyczy się kontrolowania drużyny w trakcie meczu. Granie przez całą grę tą samą taktyką w przekonaniu, że twoi gracze są lepsi, a następny mecz jest już właściwie wygrany, a następnie zimny prysznic i zmiany w taktyce, kiedy wszystko zaczyna się psuć… Tak się nie zdobywa tytułów. Decyzje podejmowane w trakcie gry są absolutnie ważne w teoriach TT&F – żeby osiągnąć sukces będziesz musiał się nauczyć kiedy i jak podejmować decyzje o zmianach.

 

Triumfujący menedżer. Zespoły i ich menedżerowie wygrywają trofea, jeżeli spełnione są cztery warunki – dobry warsztat taktyczny, dobre zarządzanie drużyną, dobra polityka transferowa i dostępność funduszy. Niespełnienie któregoś z powyższych przeważnie oznacza sezon pełen słabych występów i rozczarowań. Przyjmujemy, że znasz się na szukaniu odpowiednich transferów i że zazwyczaj utrzymujesz ze swoimi piłkarzami dobre relacje, więc powiemy tylko, że z grajkami odpowiedniego kalibru nasze teorie powinny być pomocne w drodze do sukcesów. Jednakże bez wartościowych, robiących różnicę graczy, sezon będzie tylko bezpardonową walką o przetrwanie, którą będziesz mógł wygrać tylko dzięki perfekcyjnie dobranym decyzjom, a taka sztuka udaje się jedynie nielicznym. Pamiętaj – nie obiecujemy cudów, tylko dobre przygotowanie taktyczne.

 

Żeby nauczyć się więcej o sprawach związanych z zawodnikami, transferami i zarządzaniem drużyną, odwiedź np. forum FM-Britian, czy Si Games (a w Polsce CM Forum, na którym zresztą właśnie jesteś – przyp. tłum.).

 

Omawiane tematy

 

TT&F ’09 został przepisany na nowo, tak by uwzględnić ważne usprawnienia silnika meczowego, które pojawiły się w FML i po beta testach FM 09. Priorytetem poradnika jest skupienie się na tworzeniu realistycznie wyglądającego futbolu i zagwarantowanie graczom bezbolesnego przejścia na silnik bezstrzałkowy (;) – przyp. tłum.), jednak omawia on również inne tematy, takie jak:

 

Rodzaje menedżerów. Różne sposoby prowadzenia drużyny wymagają różnych taktyk – TT&F ’09 przedstawia osiem systemów mentalności, ich taktycznych i personalnych odpowiedników w rzeczywistości, poczynając od szczegółowych i precyzyjnych planów taktycznych Jose Mourinho, a kończąc na motywacyjnej prostolinijności Kevina Keegana.

 

O co chodzi z tymi suwakami? Dzięki skupieniu się na prawdziwym języku taktycznym, a nie „ząbkach” suwaków, TT&F ’09 umożliwi Wam szybkie i łatwe projektowanie w pełni efektywnych taktyk, działających w każdej sytuacji i ustawieniu.

 

Zadania piłkarzy. Dzięki szczegółowemu opisaniu zadań zawodników i pokazaniu, jak rozumieją się oni z innymi piłkarzami i systemami mentalności, TT&F ’09 uczy od podstaw, jak działają taktyki.

 

Strategie meczowe. TT&F ’09 szczegółowo omawia pięć łatwych do opracowania strategii meczowych, pasujących do każdej z ośmiu menedżerskich filozofii, którą zdecydujesz się zaimplementować.

 

Wybieranie rozmiarów boiska. TT&F ’09 tłumaczy powiązania między taktyką a rozmiarami boiska – co pozwoli Ci wybrać idealnie boisko do gry u siebie – i podpowiada, co zmienić, by efekty były widoczne także na innych stadionach.

 

Założenia związane z indywidualnymi pozycjami. TT&F ’09 pokazuje, jak osiągnąć jak najlepsze wyniki dla typowych pozycji w każdej strategii.

 

Założenia związane ze specjalnymi pozycjami. TT&F ’09 tłumaczy, jak osiągnąć jak najlepsze wyniki dla poszczególnych typów zawodników:

  • Sweeper Keepers (bramkarze ostatnim obrońcami – przyp. tłum.);
  • Ostatni obrońcy/Libero;
  • Pomocnicy, rozgrywający piłkę w głębi pola (tzw. deep-lying playmakers – przyp. tłum.);
  • Kompletni pomocnicy (angielskie box-to-box midfielders – przyp. tłum.);
  • Ofensywni rozgrywający;
  • Odgrywający;
  • Sępy pola karnego;
  • Napastnicy kompletni;

Instrukcje dotyczące rywali. TT&F ’09 wyjaśnia, jak używać OI (Opposition Instructions – przyp. tłum.), bronić się przed różnego rodzaju formacjami i ograniczyć wpływ kluczowych graczy przeciwnika na przebieg spotkania.

 

Ograniczenia

 

Jest kilka elementów, o których w TT&F nie będziemy wspominać. Ta sekcja ma za zadanie pokrótce przedstawić ich powiązania z sukcesem taktycznym.

 

Reputacja menedżera. Drużyna zawsze potrzebuje czasu, by szanować i przyzwyczaić się do Twoich decyzji – zarówno personalnych, jak i taktycznych. Nie osiągniecie razem wiele, dopóki cały zespół nie będzie miał zaszczepionego poczucia dyscypliny.

 

Zgranie drużyny. Jeżeli Twój zespół nie jest zgrany, to nie będzie grał dobrze, nie ważne, jak perfekcyjne są twoje decyzje taktyczne. Granie niekompletnym składem nie przyniesie sukcesu, tak samo, jak sprowadzanie do klubu ogromu nowych zawodników. W takiej sytuacji jedynym wyjściem, dającym szansę na zgarnięcie kilku punktów, jest ostrożna i defensywna taktyka. Danie drużynie odpowiedniej ilości czasu na zgarnie się, z pewnością poskutkuje o wiele spokojniejszą i ekspansywną grą.

 

Stosunki z piłkarzami i mediami. Rezultatem niedoboru odpowiednich umiejętności medialnych są zirytowani kibice, działacze i piłkarze, co w ostatecznym rozrachunku daje przegrany mecz. Sprawdź, jak zawodnicy reagują na interakcje z nimi, Twoje odpowiedzi w wywiadach, czy rozmowy motywacyjne i upewnij się, że są odpowiednio zdeterminowani przed każdym meczem.

 

Polityka transferowa i finansowa. Przepłacanie za piłkarzy i budowanie przepakowanego zespołu będzie skutkowało jedynie zgrzytami, z kolei klubowi, który nie podejmuje ambitnych działań na rynku transferowym, nie uda się ściągnąć wartościowych zawodników, potrzebnych do osiągania sukcesów. Skupienie się na pozyskiwaniu rozsądnych wzmocnień, pasujących do twojej drużyny i struktury płacowej, daje w rezultacie zrelaksowaną szatnię i konsekwentną formę we wszystkich spotkaniach.

 

Reżimy treningowe. Żeby osiągnąć jak najlepsze wyniki, będziesz musiał dostosować swoich graczy do Twojej wizji taktycznej. Odpowiednie programy treningowe są gwarancją bogactwa potencjalnie świetnych piłkarzy, dzięki czemu nic nie powinno Ci stanąć na drodze w realizowaniu swoich pomysłów.

 

Stałe fragmenty gry. Ekstremalnie ważne, ale nie omawiane przez TT&F. Co, sądzisz, że będziemy Cię prowadzić za rączkę przez cały czas?

 

Na koniec

 

Mamy nadzieję, że czytanie tego poradnika podoba Ci się tak, jak nam pisanie go, i że pomoże Ci on w pełni zrozumieć i docenić taktyczne elementy FM 09.

 

Powodzenia i miłej gry życzy wwfan.

Odnośnik do komentarza

A'propos tego co pisaliście o różnicach w nastawieniu poszczególnych piłkarzy. Skoro między obroną, a pomocą ma nie być większej różnicy niż 4, to znaczy, że żaden obrońca nie może mieć nastawienia "defensywnego" tylko "normalne". Trochę się to kłóci z tym co np. wyczytałem w tym poradniku. Tam piszą, aby ustalając daną taktykę dzielić zawodników na grupy:

-Defensywni

-wspomagający

-atakujący

Czyli np. w tzw. standardowej taktyce (wyważonej) jest 3 defensywnych (np. dwóch OŚ i jeden DP), 4 wspomagających (np. dwóch bocznych obrońców i dwóch środkowych pom.) i 3 atakujących (NŚ i dwóch ofensywnie grających skrzydłowych).

w instrukcjach dot. grupy piłkarzy "defensywnych" jest wyraźnie podane, że mają oni mieć nastawienie defensywne, wspomagający normalne, atakujący ofensywne (rzecz jasna jest duża tolerancja - jeden może mieć normal prawie na defens., a drugi prawie na ofens.). Tak czy inaczej nie ma siły, żeby pogodzić to z nieprzekraczaniem tej różnicy "4".

Zresztą ciężko mi sobie wyobrazić, że środkowi obrońcy w mojej drużynie mają nastawienie na "normal".

Dosyć mnie to zaciekawiło, jakie są efekty gry w ten sposób, że różnice w nastawieniu są tak małe?

 

Aha W sumie tak się zastanawiam, czy problem słabych ocen napastników nie wynika z tego właśnie, że są za bardzo wysunięci w stosunku do linii pomocy i przez to zbyt rzadko uczestniczą w grze?

 

Proszę o opinie (szczególnie Arcadio Cardone, bo to chyba on zaproponował to rozwiązanie).

 

Z góry dzięki,

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Zresztą ciężko mi sobie wyobrazić, że środkowi obrońcy w mojej drużynie mają nastawienie na "normal".

Dosyć mnie to zaciekawiło, jakie są efekty gry w ten sposób, że różnice w nastawieniu są tak małe?

 

Aha W sumie tak się zastanawiam, czy problem słabych ocen napastników nie wynika z tego właśnie, że są za bardzo wysunięci w stosunku do linii pomocy i przez to zbyt rzadko uczestniczą w grze?

 

Proszę o opinie (szczególnie Arcadio Cardone, bo to chyba on zaproponował to rozwiązanie).

 

Z góry dzięki,

 

Pozdrawiam

 

 

Różnice w mentalności są faktycznie małe, u mnie np skrzydłowi i MCa mają mentalność 12 i FCd ma również 12 a FCa 14, jednakże wydaje mi się że jest nie najgorzej ponieważ FCd musi mieć spory kontakt z pomocą, jest on tak zwanym "mostem" albo jak podają w poradniku "linkiem" pomiędzy atakiem a pomocą.

I słabe oceny napastników wynikały między innymi z tego że byli zbyt wysunięci do przodu, stąd ciężko było otrzymać piłkę i dlatego takie oceny, jak napastnik przez 90 minut miał 6 razy piłkę przy nodze to czemu miałby mieć notę 8?

Co do obrońców z mentalnością "normal" - u mnie to standard, mam 3 taktyki i nie zmieniam w nich mentalności tylko indywidualne i zespołowe instrukcje - skutek : nieprzegrany mecz od 4 mc-y.

Dla przypomnienia gram mentalnośćią:

gk - 8

dc - 8

fb - 10

MCd - 8-10

W L/R - 12

MCa - 12

FCd - 12-13

FCa - 14-15

 

Dodam że gram mocnym klubem, w słabszym należałoby potestować więcej, wychodzę z założenia że do każdego klubu i zawodników inaczej ustawia się taktykę, nie wspominając już i wymiarach boiska które odgrywa bardzo ważną rolę !

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...