Skocz do zawartości

Podaj dalej #4


Gość Profesor

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie wydaje mi się trudne, ale sprawdzalne. Jak nazywał się jedyny estoński pilot który służył w Polskich Siłach Powietrznych na zachodzie? Można się o nim dowiedzieć od jego nawigatora, który opisał ich szlak bojowy w swojej książce. Ów nawigator to znany w Polsce powojennej pisarz i mecenas sztuki, doktor UJ.

Odnośnik do komentarza

Pewien gość w czapce (A) studiował prawo, ale wywalili go za nieprawomyślne poglądy. Jednak wkrótce przywrócono go na uniwersytet, bo wstawił się za nim dyrektor podstawówki, do której A uczęszczał. Po latach A doprowadził do upadku rządu, na czele którego stał syn (B) tegoż dyrektora podstawówki.

 

Proszę o nazwiska A, B no i oczywiście imię tatusia.

Odnośnik do komentarza

Pewien sławny publiczny list (z XX wieku) kończył się frazą: "kończymy więc batalię zaczętą XX [wyiksowanie moje] marca, wykonując wyrok, na który XX XX [wyiksowanie moje] został skazany". Wywołało to w całym kraju gigantyczną polemikę na temat imiesłowu "wykonując", pewien dziennikarz napisał nawet, że "ponad jedna trzecia społeczeństwa XXX [tu była nazwa narodu] nie rozumie tego słowa, z którym wiąże się nadzieje na uratowanie życia XX XX.".

Dyskusje nad imiesłowem skończyły się kilka dni później gdy pewna pomarańczowa furgonetka ujawniła swoją smutną zawartość. Stało się to w mieście, które wieeeeeeeele lat wcześniej splądrowane zostało przez tysiące Niemców, Hiszpanów i Włochów prowadzonych przez Francuza walczącego z Francuzami.

 

 

Kogo dotyczył ów sławny imiesłów?

Odnośnik do komentarza

W herbie miał złączone dwa krzyże i jeszcze pół na niebieskiej tarczy. Był dostojnikiem państwowym i wodzem. Dostał się do niewoli w bitwie, w której walczył po tej samej stronie co jego i jego syna przyszły pogromca. Tenże pogromca naszego bohatera stracił w tej bitwie ojca i sam również trafił do innowierczej niewoli. 28 lat później doprowadził do porażki i śmierci syna naszego bohatera. Przez własną pychę i zadufanie nie zdołał nasz bohater pomścic syna i poniósł, w starciu z jego wcześniej wspomnianym pogromcą klęskę, skutkiem czego dostał się do niewoli na dwa lata. Po uwolnieniu wziął udział w wielkiej bitwie, zakończonej pogromem przeciwnika, lecz 5 miesięcy później zmarł w miejscowości o nazwie podobnej w brzmieniu do nazwiska pogromcy jego i jego syna. Nadano mu przydomek, który w formie zdrobniałej wypowiadany byłby jako: „Misia Łapka”.

O kim mowa?

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...