Jump to content

Jak będąc świeżakiem wygrywać i czerpać z gry przyjemność.


GPR2

Recommended Posts

Pierwszy błąd który podejmują grający to wybór złej drużyny.
Najczęściej wybór pada na znaną drużynę (przez chęć grania gwiazdami) lub drużynę której się kibicuje. I najczęściej odnosi sie przy tym słabsze wyniki i traci niepotrzebnie nerwy zamiast czerpać z gry przyjemność.
Tymczasem najlepiej jest na początek wybrać jak najniższą ligę (ja wybieram ostatnią ligę angielską).

Czemu? Grają tam słabi piłkarze więc przy odrobinie wysiłku przy wyszukiwaniu grajków zakontraktujesz ich na tyle dobrych że spokojne wygrasz ligę. I przy tym będziesz miał czas do nauki odpowiednich ustawień.

 

 

6 liga angielska ale jaki zespół? Ja wybieram taki z dobrą kondycją finansową i taki w którym piłkarzom kontrakty skończą sie jak najszybciej (by móc szybko ich wymienić na swoich zwalniając przy tym sallary cap). Najczęściej też patrzę na wielkość sallary, jak najniższe oczekiwania sezonowe, stan obiektu oraz ilość potencjalnych kibiców (czyli przychodów z meczu).

Po wyborze klubu przyznam ze trochę oszukuje bo od razu zapisuje grę i przeglądam wolnych agentów. Asystent, 2 trenerów i scout są do wymiany. Tu nie będę sie rozpisywał bo info co powinni posiadać znajdziecie gdzie indziej jednak ważne jest by nie szarżować z pensjami.

Następnie zapraszam na testy bardzo dużą liczbę zawodników i po selekcji odpalam save od razu dając im wcześniej ustaloną pensję.

 

Wracając do wyszukiwania..

Tutaj ważne.. Na tym poziomie rozgrywkowym jeśli dobrze podrążycie znajdziecie przydatnych do rotacji nawet 17-18 latków (szczególnie na obronę). Ważne bo mając nie najgorszych grajków możecie płacić im tylko 20f miesięcznie (junior półprofesjonalny).

 

Największy priorytet i pierwszy piłkarz którego powinniście pozyskać to jak najlepszy bramkarz.

On w zespole jest najważniejszy bo bardzo często będzie ratował wam tyłek. Wybierając go patrzę praktycznie tylko na 2 atrybuty w kolejności: jeden na jednego, refleks bo one sa najważniejsze i muszą być jak najwyższe (minimum po 11). W drugiej kolejności patrzę na chwytanie, zwinność i ustawienie (średnio minimum 9). Reszta to tak naprawdę (na tym poziomie) dodatki choć wiecie.. miła by była gra na przedpolu, w powietrzu, koncentracja, skoczność, przyspieszenie itd.

spacer.png

 

Obrońcy: Wszyscy w kolejności od najważniejszych: skoczność >10, waleczność jak najwięcej, odbiór, przewidywanie i ustawienie od 8, dodatkowo przyspieszenie i szybkość =>10  jeśli chcecie grać wysuniętą obroną. Oczywiście  decyzje, agresja, koncentracja też ważne ale mniej.

Opanowanie, krycie i siła, współpraca na tym poziomie nie są AŻ tak ważne.

 

Pomocnicy: wszyscy jak najwięcej determinacji i waleczności - dla mnie to podstawa i jak najwięcej.

Dalej podania, odbiór, kreatywność, gra bez piłki,  drybling - reszta na tym poziomie mniej ważna jednak wiecie.. było by miło.

 

Napastnicy: Standard czyli skuteczność, potem opanowanie oraz gra bez piłki choć można pójść tu w wiele kierunków.

To oni najczęściej dryblują i dośrodkowują więc było by miło. Szybkość gdy dogrywasz na wolne pole i skoczność u jednego wraz z głową tez sie przydają.

 

Jakim gram ustawieniem? Bez skrzydłowych! 4-1-3-2 lub 4-3-1-2 w zależności jakich grajków uda mi sie upolować oraz jaki jest przeciwnik.

4-3-1-2 jest genialna ale musicie mieć dobrego ofensywnego który schodzi i strzela bramki. Czyli wykończenie, opanowanie, szybkość, gra bez piłki i głowa. Dodatkowo drybling i podania.

Czemu bez skrzydłowych? Skrzydłowi najczęściej nie mają waleczności i determinacji a nawet jeśli maja dośrodkowania powyżej 10 to i tak średnio im one wychodzą.

Prostopadła piłka jest po prostu skuteczniejsza. Tym bardziej na dobieg jeśli napastnik ma w tej lidze szybkość i przyspieszenie powyżej 10.

Kto będzie broni skrzydłowych przeciwnika? Wystarczy dać jak najwęższe boisko a waleczność twoich grajków zrobi swoje.

 

Ustawienie rożnych jest bardzo ważne.

Przynajmniej 2 grajków powinno mieć dobre dośrodkowania i rzuty rożne/wolne. Z rożnych i krótkich autów pada sporo goli. W sezonie nawet ponad 20 i sa dobrymi game changerami.

Wykonawca dośrodkowuje albo na krótki albo na długi. Na nich ustawiacie zawodników nieoczywistych którzy mają dobre ustawienie, gra głową/skuteczność a długi słupek + skoczność czyli np defensywny pomocnik, pomocnik czy boczny obrońca. Wysocy środkowi obrońcy czy napastnicy maja odciągać dobrze kryjących przeciwników od tych zawodników.

Wykonawca autów na krótko oraz wychodzący do piłki muszą mieć jak najlepsze dośrodkowania.

 

Oczywiście resztę tez warto ładnie ustawić choćby defensywne rożne pod kontrataki a ofensywne wolne na główki.

 

Przed meczem ZAWSZE ustawiam "nękanie rywali" oraz zmuszanie do gorszej nogi.

Poza tym zawsze mam krycie strefowe i intensywniejszy pressing.

Resztę oczywiście wyczytacie w innych poradnikach.

 

Jakich zawodników szukać w pierwszym sezonie? Takich przykładowych mam np w ostatnio rozpoczętej grze a wyselekcjonowanych w 1 miesiącu gry screen z końca sezonu:

spacer.png

 

Ogółem zakontraktowałem bodaj 36 zawodników do 1 i 2 drużyny i szkółki. Nie udało mi sie podziękować 4 z oryginalnego zespołu.

 

Jak widać grając w 6 lidze da sie znaleźć tanich grajków którzy nadają sie do 4 ligi UK. A grali tak dobrze:

spacer.png

 

Puchar niższych lig - niestety przegrana w finale 😕

Puchar Anglii - 4 runda

przyznam sie do jednego powrotnego save a właściwie 2 bo miałem jeszcze jednego crash dumpa (także często zapisujcie grę w osobnych save).

Da się? Da się miło zagrać. Zaznaczę że choć rozegrałem w FM bardzo dużo sezonów z dobrymi wynikami (łącznie z karierą od 6 ligi UK do mistrza UK) to nie czuję sie ekspertem jednak coś tam wiem i może inni gracze coś tam też dopowiedzą.

 

  • I love it 1
Link to comment
16 godzin temu, GPR2 napisał:
Najczęściej wybór pada na znaną drużynę (przez chęć grania gwiazdami) lub drużynę której się kibicuje. I najczęściej odnosi sie przy tym słabsze wyniki i traci niepotrzebnie nerwy zamiast czerpać z gry przyjemność.
Tymczasem najlepiej jest na początek wybrać jak najniższą ligę (ja wybieram ostatnią ligę angielską).

Czemu? Grają tam słabi piłkarze więc przy odrobinie wysiłku przy wyszukiwaniu grajków zakontraktujesz ich na tyle dobrych że spokojne wygrasz ligę. I przy tym będziesz miał czas do nauki odpowiednich ustawień.

Absolutnie się z tym nie zgodzę. 

Jako stary gracz, od 100 lat w eFMie ;) , przy nowej wersji gry, zawsze wybieram Real. 

IMO zdecydowanie gorzej ogarnąć wszystko w zespołach z niższych lig. Dla początkującego gracza tam nie będzie dostępnych około (tak strzelam z sufitu) połowy opcji (chodzi mi o gwiazdki trenerów, scouting itp itd). 

Jak ktoś się chce zapoznać z grą/nową wersją (a nie jest starym wyjadaczem, co oczywiste raczej) to zdecydowanie powinien brać zespół z samego topu (na świcie, kraju). 

Link to comment

po części się z tobą zgodzę.

Oczywiście łatwiej jest mieć już wypasionych zawodników i grać najlepszym zespołem przeciwko słabiakom.

Problem zaczyna sie pojawiać gdy nie wygrywasz. A masz wtedy przecież dość wygórowane oczekiwania. Zarówno swoje jak i właściciela klubu.

Natomiast gdy wybierzesz słabiaka z niskimi oczekiwaniami właściciela to nie ma presji. Tym bardziej że jak już wspomniałem gra sie przeciwko słabiakom i można znaleźć lepszych od nich grajków na rynku wolnych agentów.

Także presja. Ważna jest presja tzn jej brak. Wtedy możesz grać na luzie a niskie wymagania sprawią że wygrywając osiągniesz większą nagrodę zadowolenia. Tym bardziej że to TY znalazłeś tych zawodników a nie miałeś ich na wstępie grając Realem czy Juventusem.

 

Oczywiście zgodzę sie że świeżakowi trudniej będzie sie po FM poruszać, trudniej będzie mu znaleźć odpowiednich grajków ale od poruszania ma poradniki a ja dla ułatwienia powiedziałem co jest priorytetem w 6 lidze. Oczywiście raczej łatwo nie znajdzie takich graczy jakich mam ja ale wie chociaż czym sie kierować. Może też zerknąć na składy przeciwników by sprawdzić czego sie spodziewać i jaki poziom grajków kontraktować.

Co do trenerów.. czy Sparta Oborniki lub Partyzant Dojazdów zatrudniają Filipe Scolariego i Rafę Beniteza. Nie. Bo A.. nie mają na to funduszy i B.. trenowanie zawodników jest tam mniej ważne niż awans. Więc daj spokój z gwiazdkami trenerów bo myślisz jak gracz który grał tylko najlepszymi klubami. Ważny jest scout z co najmniej 10 w umiejętnościach zawodników a i on nie jest tak ważny jak będziesz zapraszał ich na testy bo wtedy odkrywają sie wszystkie umiejętności. Obecnie mam taki sztab i lepszych ciężko znaleźć w tej cenie.

 

spacer.png

 

Oczywiście przy wyborze trenerów lepiej jest sie kierować umiejętnościami trenerskimi niż psychicznymi bo większy jest mnożnik ale mi łatwiej było szukać po jak największej determinacji, motywacji i dyscyplinie.

 

spacer.png

Link to comment
  • 2 weeks later...

Cześć. Mam problem. Grałem kiedyś IV Ligą i miałem klub, który miał stan konta na -. Kontrakty były takie, że ciągle dziura budżetowa się powiększała. Macie jakiś sposób aby wyjść z takiej beznadziejnej sytuacji? Jak łatwo wyprostować budżet?

Link to comment

Niestety przy małej ilości kibiców dziura będzie sie powiększać i żeby ją zapełnić musisz zrobić 4 rzeczy:

- na początku musisz odsiać tych co są najgorsi i najdrożsi w utrzymaniu i próbować sprzedać a nawet oddać a darmo czy wypożyczyć (opcja proponuj klubom).

- utrzymywać płace na jak najniższych poziomach

- w przerwach sezonu grać z jak najlepszymi klubami by wpadło sporo kasy z biletów (grając w 6 lidze miałem sparingi z 2 ligą czy ekstraklasą Szkocką)

- starać się dojść w pucharach jak najdalej, nawet kosztem ligi

 

Widzisz wyżej mój skład. Miałem naprawdę bardzo niskie płace (104k rocznie - 3 najniższe w lidze BSBN) a mimo to gdyby nie puchary i mecze przedsezonowe miałbym spore manko na koniec sezonu. Obecnie, na starcie 2 sezonu w przedostatniej lidze - BSB Premier mam 91k rocznie gdy druga od końca drużyna ma już wydatki 210k a "lider" 1,22mln funciaków. Mimo to skład mam niezły więc spodziewam sie walki o mistrzostwo.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...