Jump to content

Recommended Posts

Na Discordzie długo byłem kojarzony z uwielbieniem do jednej, dosyć niecodziennej, opcji taktycznej. Mowa o asymetrii. Jakkolwiek zgadzam się, że asymetrię jak najbardziej można osiągnąć rolami (pozdro @verlee) to zawsze lubiłem taktyki, które świadomie odpuszczały jeden sektor boiska by wykorzystać przewagę w kontrach. Holy Trinity składałem bardzo długo, największy problem miałem ze znalezieniem odpowiednich zawodników, ale o tym zaraz. Najpierw o inspiracji.

 

Moim ukochanym od wielu lat zespołem jest Manchester United i tym samym ukochanym trenerem jest oczywiście SAF. Ferguson miał wiele świetnych drużyn, ale najlepsza którą udało mi się oglądać to było United z lat 06-09 z uwzględnieniem niesamowitego sezonu 2007/08.

 

Jakkolwiek oryginalne Holy Trinity to dla każdego fana United Charlton, Law i Best to dla wielu młodszych także atak z sezonu 2007/08 może uchodzić za równie święty.

 

Ronaldo, Rooney i Tevez. Jeden z bardziej wszechstronnych ataków w historii futbolu. Nie będę twierdził, że udało mi się w pełni odwzorować taktykę Fergusona z tamtego sezonu, ale myślę że ciężko byłoby się bardziej zbliżyć. Jednocześnie zaznaczam, że ta taktyka wymaga bardzo, bardzo dopasowanych piłkarzy, więc niekoniecznie zadziała w wielu ekipach. Niemniej jednak zachęcam do testowania i opisywania wyników.

 

Za inspiracje posłużyło mi sporo materiałów. Oczywiście analiza w wykonaniu TIFO:

 

 

 

A także filmiki z niesamowitego kanału (mocno polecam) czyli Football Made Simple:

 

 

 

 

 

Zaś same bramki genialnego trio możecie zobaczyć choćby tutaj:

 

 

 

 

1606779283_Zrzutekranu2020-10-7o09_29_20.thumb.jpg.17ed6e867fddb8bb42b8f5c5bd7780be.jpg

 

Wróćmy więc do samej taktyki. W analizie skupię się najpierw na formacji, następnie na poleceniach, potem na rolach.

 

Formacja

 

Zacząłem od ustawienia drużyny w podobnej formacji jaką widzicie na screenie powyżej, jedynie przesunąłem pomocników z pozycji CM na DM. Carrick i Scholes (jako najczęstszy wybór Fergusona) grali bowiem zazwyczaj dosyć głęboko, często ustawiając się niedaleko środkowych obrońców United. Jednakże by w pełni oddać rolę Scholesa musiałem go dać wyżej żeby miał zwyczajnie bliżej do bramki, zaś po eksperymentach z drugim środkowym pomocnikiem musiałem postawić na rolę CAR. Dlaczego? Bo grałem dosyć staromodnym, niskim blokiem obronnym, a  do tego odpuszczałem jedną strefę przez "rolę Ronaldo". Jak zobaczycie analizy to Carrickowi bliżej było do DLP ewentualnie HB. Jednakże rola CAR jest tak wszechstronna, że odpowiedni zawodnik z odpowiednimi PPMami potrafi się do niej zbliżyć. Pozycja AML była konieczna, Ronaldo zawsze był opcją na długą piłkę lub szybką kontrę i w bardzo niewielu meczach ustawiał się niżej.

 

Polecenia drużynowe

 

  • Mentalność Attacking - tu sprawa jest prosta. Mimo grania z niskim blokiem defensywnym United Fergusona nigdy nie musiało słyszeć z trybun Old Trafford "Attack, attack, attack!" bo zwyczajnie uwielbiało to robić.
  • More Direct Passing - ponownie bez zaskoczenia. Była to drużyna, która choć potrafiła grać różnie to głównie stawiała na bezpośredniość i szybkość.
  • Be More Expressive - jak masz tak utalentowanych piłkarzy to nie można im nie pozwolić na wolność ;)
  • Pass into Space - ponownie chodziło o szybkość, bezpośredniość i ruch bez piłki.
  • Much higher tempo - jeżeli kogoś to dziwi to niech zobaczy parę akcji z tego sezonu, szczerze polecam zwłaszcza kompilacje z kontrami.
  • Extremely wide - jak to w United gra skrzydłami była bardzo ważna, do tego to polecenie dawało ofensywnie ustawionym zawodnikom sporo miejsca na zaczynanie rajdów
  • Distribute quickly - VdS miał wyśmienity wyrzut, do tego świetnie grał nogami. Ba, był przecież protoplastą bramkarza - libero, tak popularnej obecnie roli.
  • Counter - samo wyjaśniające się, mam nadzieję ;) ?
  • Regroup - nie były to czasy counterpressu i choć United potrafiło to robić to przy dosyć agresywnych i bezpośrednich atakach ważne było by wrócić do kształtu, który pozwalał się wybronić. Dodatkowo SAF pozwalał rywalom atakować, wierzył bowiem w umiejętności i atletyzm swoich zawodników.
  • Lower line of egnagement - jak pisałem wcześniej United z tego okresu miało najlepszą defensywę na świecie i bardzo chętnie zapraszało rywali bliżej swojego pola karnego by w odpowiednim momencie przejąć piłkę i bezlitośnie skontrować.
  • Stay on feet - po co agresywnie grać jeśli masz wybitnych obrońców?
  • Use Tighter marking - choć nie było gegenpressu to United jak przychodziło do zagrożenia to często kryło krótko rywali.

 

 

Role

 

  • SK (D) - Van der Sar był nie tylko jednym z lepszych bramkarzy w historii, ale też jednym z pierwszych bramkarzy - libero.
  • FB (D)x 2/ewentualnie WB (S) po lewej stronie. Udział obrońców w atakach United był mocno stonowany. Przykładowo - jeżeli na DR grał Wes Brown jego udział w ofensywnie był dosyć rzadki, zwłaszcza jeśli CR grał po prawej stronie boiska. To, z kolei pozwalało lewej stronie (Evra) być bardziej ofensywną. W tej taktyce na bokach defensywy opierałem się raczej na rolach (D), co nie znaczyło, że nie brali oni udział w konstruowaniu akcji.
  • NCB Stopper + NCB Cover - mogę się mylić ale duet ról stopper & cover w FMie był inspirowany między innymi duetem Vidic - Ferdinand. Więc i tu musiało być podobnie
  • W (S) z poleceniami Take more risks, get further forward i roam from position. To tzw Rola Giggsa czyli skrzydłowy z zadaniami reżyserii. Jako, że miałem najlepszego skrzydłowego na świecie:

 

 

1151622102_Zrzutekranu2020-11-12o17_46_29.thumb.jpg.bea0d45e84b50780a8003d646017816e.jpg

 

to postanowiłem mu powierzyć rolę Giggsa. Giggs w 2007/08 był już dosyć niemłody i jego roli bliżej było do IW, ale mimo poszukiwań nie udało mi się znaleźć zawodnika, który by potrafił grać na skrzydle i jednocześnie reżyserować grę. Postanowiłem więc trochę do tego dostosować obecny stan posiadania i Nkosi odgrywał rolę...Complete Wingera ;) ?

 

  • RPM (S) czyli rola Scholesa. O ile Scholes nie był może niesamowicie dynamiczny w tym momencie kariery to zawsze potrafił się świetnie ustawić by przejąć piłkę czy oddać strzał. Rola RPM pozwala na zbliżenie się do gry Scholesa z tamtego okresu.
  • CAR - jedyna bardzo wyraźna różnica w stosunku do United to właśnie ta rola. Jak wspominałem wyżej z Carricka był bliżej DLP (D), a pewnie najlepiej HB. Zawodnik, który był odpowiedzialny za przekazywanie w odpowiednim tempie piłki do reszty zawodników. Głęboki organizator. CAR to rola mocno wszędobylska i daleka od tego co robił Carrick w tamtych latach. Jednocześnie CAR to wyśmienity łatacz dziur. Jeżeli damy tam zawodnika, który ma dobre mentale to zobaczymy jak przejmuje wiele wybitych, zapodzianych piłek. A siłą Carricka od zawsze było świetne ustawianie się. Dodatkowo - mamy teorię, że FM 20 trochę OPuje granie wysoką linią i oddawanie strzałów zza pola karnego. Na początku eksperymentów używałem tu innych ról, między innymi HB czy DLP (D) i niestety nigdy nie miałem gwarancji defensywnej po tej stronie boiska. Zawodnik w roli CAR, z odpowiednimi PPMami spełnił się tu wyśmienicie.
  • IF (A) no i mamy początek Świę†ej Trójcy czyli rola Ronaldo. Że Ronaldo był IFem w tym okresie to chyba nikt nie ma wątpliwości. Jednocześnie dostał ode mnie polecenia Roam from positon oraz shoot more often bo udało mi się mieć zawodnika profilem mocno zbliżonym do Portugalczyka, co ciekawe też piłkarza z tego kraju.
  • CF oraz DLF - tu dochodzimy do kolejnej kontrowersji. O ile rola Ronaldo jest dosyć jasna to konia z rzędem temu, który ze 100% pewnością określi role Rooneya i Teveza. W moim odczuciu najbliżej było temu do CF (S), którą pełnił Rooney (jest roaming, jest move into channels, jest take more risks) oraz rola DLF (S) czyli rola Teveza. Swojemu "Tevezowi" dodałem polecenia Roam from position (wiadomo) oraz Stay wider, a to głównie dlatego, że chciałem by robił miejsce pozostałej dwójce i wychodziło to rewelacyjnie.

 

Dodatkowo opiszę rolę "zadaniowe" jakich czasem używałem w poszczególnych spotkaniach (podobnie jak SAF w tamtym czasie)

 

Na prawym skrzydle wystawiałem czasem DW (S) w roli mojego Parka. Jeżeli uznałem, że potrzebuje dodatkowego zabezpieczenia na skrzydle wstawiałem tam zawodnika, który pełnił rolę Koreańczyka.

 

Na środku ataku zamiast CF wystawiałem swojego "Sahe" - Adama Campbella, który jako AF potrafił wejść w późniejszej części meczu i męczyć rywali swoją szybkością.

 

Miałem też "Hargreavesa", który pełnił rolę awaryjnego DRa/def poma i bocznego pomocnika.

 

Dodatkowa rzeczy, na którą bym zwrócił uwagę to fakt, że praktycznie każdy mój zawodnik (nawet ofensywni) miał bardzo wysokie (15+) atrybuty kojarzone mocno defensywnie jak

- Anticipation

- Bravery

- Positioning

- Teamwork

- Workrate

 

Które były bardzo potrzebne w fazie defensywnej ;)

 

Tą taktyką wygrałem w ciągu 4 lat:

 

Ligę Europy x1 (obejmowałem United gdy poprzedni sezon zakończyli na 7 miejscu)

Premier League x3

Carabao x1

Ligę Mistrzów x2

FA Cup x1

 

I w ostatnim sezonie The Treble.

 

Poniżej podaje statystyki z najlepszego sezonu piłkarzy, którzy grali na pozycjach Świętej Trójcy.

 

 

1205720113_Zrzutekranu2020-10-7o10_52_03.thumb.jpg.9cedb65ec68f6ef55b091da0fc188e49.jpg

 

Ruben Furtado - CR

Dylan Moody - Rooney

Luan Ribeiro - Tevez

Adam Campbell - Saha

Dylan Hackney - zmiennik Furtado

 

Tą taktyką zagrałem też najlepszy, ofensywnie, sezon w Journeymanie:

 

 

1668460379_Zrzutekranu2020-11-12o21_49_11.thumb.jpg.9510af0f563da3594f3a5f2497a6b97e.jpg

 

 

 

Holy Trinity.fmf

  • Like 2
  • I love it 2
  • Thanks 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...