Jump to content

Przedłużenie przyszłych kadencji MT


Głosowanie  

45 members have voted

 1. 1. Czy zgadzasz się na przedłużenie kadencji przyszłych MT do roku?


This poll is closed to new votes

 • Please sign in or register to vote in this poll.
 • Poll closed on 11/23/20 at 05:18 PM

Recommended Posts

Jak być może pamiętacie, zamierzamy zmienić formę prawną forum na stowarzyszenie w celu ustabilizowania jego sytuacji prawnej i ugruntowanie podstaw na przyszły rozwój. Mamy już zakończone około 80% prac niezbędnych do złożenia dokumentów. W wyniku tych prac pojawiły takie sprawy jak ta, którą chcę poruszyć w tym temacie.

 

Jako MT proponujemy, żeby wydłużyć kadencje przyszłych składów MT z pół roku do roku (długość kadencji obecnego MT nie uległaby zmianie). Dlaczego? 

 1. W zależności od tego, jaką formę stowarzyszenia wybierzemy (zwykłe lub rejestrowe), może okazać się tak, że każdą zmianę zarządu (MT) trzeba będzie zgłaszać do KRS. Jeśli mielibyśmy to robić raz na pół roku, byłby to oczywisty bezsens i nadmiar papierkowej roboty w naszym przypadku. Nawet jeśli teraz zdecydujemy się na stowarzyszenie zwykłe, być może w przyszłości rozsądne będzie stać się stowarzyszeniem rejestrowym i warto byłoby mieć tę kwestię już za sobą. 
 2. Dodatkowo (w obu formach stowarzyszenia) pojawia się również temat rozliczeń podatkowych. Teoretycznie może dojść do sytuacji, w której jeden półroczny skład MT będzie odpowiadał za podatkowe grzechy poprzedniego, ponieważ w skład jednego okresu podatkowego wchodzą dwie kadencje MT… Wg nas lepiej to ujednolicić tak, żeby każdy skład MT odpowiadał za jeden okres podatkowy.

Jako że jest to znacząca zmiana w naszej forumowej demokracji, poddajemy je pod publiczne głosowanie społeczności — samodzielna decyzja w tej kwestii byłaby zbyt dużą ingerencją. Mamy nadzieję, że nasze argumenty do Was trafią. 

 

Głosowanie potrwa 2 tygodnie.
 

Link to comment

A skąd założenie, że Mod Team musi pełnić funkcję zarządu stowarzyszenia? Chcecie tego, biorąc pod uwagę też odpowiedzialność zarządu za działania stowarzyszenia? Ponadto, wybór ModTeamu opiera się na głosowaniu na "fajnych kolegów, którzy sprawdzili się w moderowaniu forum". Wybór zarządu stowarzyszenia to jednak chyba inna para kaloszy?

Kto w ogóle będzie członkiem tego stowarzyszenia? Wszyscy użytkownicy, czy tylko ci opłacający składki? Czy wybór modteamu będzie jednocześnie uznawany za walne zgromadzenie członków?

I jakkolwiek sama idea stowarzyszenia jest ciekawa, to przyznam, że z pewnym zdziwieniem przeczytałem to, że modteam donosi o zaangażowaniu w 80% w utworzenie stowarzyszenia. Dlaczego użytkownicy nic o tym nie wiedzą? Pytanie kolejne, czemu ma służyć stowarzyszenie? Jakie ma mieć cele, zasady działania, finansowania? 

Piszecie, że lada chwila kompletnie zmienicie zasady funkcjonowania forum a pytacie użytkowników o to czy przedłużyć kadencję modteamu?

 

 • Like 1
Link to comment

@tio

 

Bardzo dobre pytania. Daj nam na nie odpowiedzieć ;) 

 • Napisałem, że mamy zakończone około 80% prac niezbędnych do złożenia dokumentów — bardziej niż o ich złożenie, chodziło mi o nacisk na dokumenty, bo się zakopaliśmy w ich tworzeniu przez kilka tygodni :D  Opublikujemy je do wglądu po skończeniu. Właśnie teraz jesteśmy w momencie drugiego ich przepisywania, bo dowiedzieliśmy się czegoś nowego — dlatego robiliśmy to w trybie (semi-) "tajnym", żeby ograniczyć chaos informacyjny związany z tym, że my sami dopiero uczymy się tematu.
 • Skąd założenie, że Mod Team musi pełnić funkcję zarządu stowarzyszenia: obecnie forum działa w półlegalnym stanie i są tego dwie konsekwencje. Pierwszą jest to, że zarobienie jakichkolwiek większych pieniędzy przez forum jest dla nas nie okazją, a ryzykiem — że ktoś się przypieprzy. Drugą jest nieformalność wszystkich działań realizowanych w ramach forum. Do czego może to prowadzić (rzadko!) mamy właśnie wspomnienie w dziale Hyde Park w temacie o FYM-ie. Stowarzyszenie to nasza propozycja wyjaśnienia tych kwestii.
 • Odpowiedzialność zarządu za działania stowarzyszenia: nie wiem, czy wszyscy tutaj zdają sobie sprawę, że już teraz dwie konkretne osoby mają prawdopodobnie odpowiedzialność prawną za to, co dzieje się na forum. Są to właściciel serwera i właściciel domeny, dwaj konkretni użytkownicy. Czy to fair, że ją ponoszą? Jedyne, co robią, to pomaganie społeczności. Aha, i od razu: nie, nie było żadnych skarg ;) Jednak znowu, jest to jakaś szara strefa, którą chcielibyśmy wyklarować.
 • Dlaczego użytkownicy nic o tym nie wiedzą? Tak, jak pisał Reaper, wrzucaliśmy info o planie kadencji, więc nasze działania są jawne.
 • Czemu ma służyć stowarzyszenie? Jakie ma mieć cele, zasady działania, finansowania? Mogę to wkleić, bo mi się podoba ten fragment :D 

387475418_Screenshot2020-11-14at10_51_02.thumb.png.54ccddab7f47d3e61e4496ee101160fd.png

…także same ważne rzeczy, wiecie :D W praktyce chodzi o prowadzenie forum, organizowanie konkursów dot. grania w FM, być może organizację zlotów. Jeśli chodzi o finansowanie, zostałoby to, co było, czyli Przyjaciel Forum, ale mamy w planie wprowadzić kilka nowości związanych z tym tematem, które również opublikujemy przed ich implementacją.

 

Quote

Piszecie, że lada chwila kompletnie zmienicie zasady funkcjonowania forum a pytacie użytkowników o to czy przedłużyć kadencję modteamu?

Tak, jak pisałem, nie chodzi o naszą kadencję.

Nawet, gdybyśmy jutro mieli działające już stowarzyszenie, musielibyśmy skrócić naszą obecną kadencję i zorganizować przyśpieszone wybory, żeby zrównać realne kadencje MT i kadencje w zarządzie stowarzyszenia. Także dla nas to minus :D Chodziło o to, żebyśmy wiedzieli, co wpisać do dokumentów w tej relatywnie niekontrowersyjnej kwestii. Gdyby głos na nie dominował, wpisalibyśmy tam 6 miesięcy.

 

 • Like 10
Link to comment

Problemem tu jest komunikacja z użytkownikami. Jestem przekonany, że większość z nas w ogóle nie ma pojęcia czym jest stowarzyszenie, jakie ma obowiązki, jakie cele, kto za co odpowiada i do czego ma prawo. 

Skoro więc przyjmiemy, że modteam będzie jednocześnie zarządem to pytanie drugie, zasadnicze: kto będzie członkiem stowarzyszenia? Zarejestrowani użytkownicy, czy tylko ci, którzy opłacają składki. Jak będzie wyglądała kwestia walnego zgromadzenia członków?

 

Link to comment
4 hours ago, tio said:

Problemem tu jest komunikacja z użytkownikami. Jestem przekonany, że większość z nas w ogóle nie ma pojęcia czym jest stowarzyszenie, jakie ma obowiązki, jakie cele, kto za co odpowiada i do czego ma prawo. 

Trudno komunikować coś, co sami jeszcze poznajemy. Przykładowo drugiej odpowiedzi nie mógłbym udzielić kilka dni temu. Wszystko zostanie opublikowane w niedługim czasie (1-2 tyg.).

 

Quote

Skoro więc przyjmiemy, że modteam będzie jednocześnie zarządem to pytanie drugie, zasadnicze: kto będzie członkiem stowarzyszenia? Zarejestrowani użytkownicy, czy tylko ci, którzy opłacają składki. Jak będzie wyglądała kwestia walnego zgromadzenia członków?

Wszystko będzie odtworzone tak, jak obecnie, w taki sposób, żeby wybory MT mogły przebiegać w możliwie podobny sposób co do tej pory. Członkiem stowarzyszenia będą więc ci, którzy chcą głosować w wyborach. Przyjaciele również będą członkami, ale będą mieli osobny status członków wspierających z tymi samymi prawami co członkowie zwykli.

 • Like 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
×
×
 • Create New...