Skocz do zawartości

Góralu, czy Ci nie żal?


leopoland

Rekomendowane odpowiedzi

Czerwiec 2013 - Wszystkie zespoły z T-Mobile Ekstraklasy przygotowują się do nowego sezonu, tylko jedna drużyna nie może się przygotować, gdyż nie ma jeszcze trenera to Podbeskidzie Bielsko-Biała, zespół, który co rok jest jednym z kandydatów do spadku, a mimo to jakoś się przed tym broni. W ogłoszeniu o pracę znalazłem informację, że klub szuka niedoświadczonego, młodego trenera, który wniesie w zespół świeżą krew. Pomyślałem czemu nie? Przecież nie powieszą mnie za to, że złożę tam swoje puste CV. Następnego dnia zostałem zaproszony przez Prezesa p. Wojciecha Boreckiego na spotkanie. Wyjaśniliśmy sobie kilka kwestii, dowiedziałem się o nie najlepszej sytuacji finansowej klubu, sprowadzanie nowych zawodników będzie wręcz niemożliwe, no ale czemu nie spróbować? Kolejnego dnia dostałem propozycję rocznego kontraktu celem drużyny jest uniknięcie spadku, ja celuje jednak w pierwszą "10" ekstraklasy. Po spotkaniu z asystentem i piłkarzami przyjrzałem się swojemu zespołowi. Zobaczyłem środkowego pomocnika Łukasza Żeglenia, który jest wypożyczony do nas Gwarku Warszawa, postanowiłem skrócić jego wypożyczenie co było pierwszą moją decyzją jako manager. Co rzuciło mi się w oczy? Po pierwsze to, że Podbeskidzie ma tylko jednego solidnego bramkarza - Richard Zajac, co gorsza jest on kontuzjowany, więc trzeba będzie kombinować.


Drugiego dnia zapoznałem się z listą przedsezonowych sparingów wyglądają tak :

 

29.06.2013 - Anżi Machaczkała

06.07.2013 - FC MTK Budapeszt

10.07.2013 - Dukla Bańska Bystrzyca

13.07.2013 - Stara Lubovna

 

Do tego spojrzałem jaka pozycja najbardziej wymaga wzmocnienia, no i wyszło mi, że najbardziej potrzebujemy środkowego pomocnika - wyruszyłem więc w podróż na rynek transferowy, by poszukać solidnego środkowego pomocnika. Budżet transferowy 60 tys. zł nie pozwalał na kupno jakiegoś piłkarza, pozostali "Wolni strzelcy". W oko wpadł mi Marcin Burkhardt, dobrze znany polskim kibicom piłkarz, który w przeszłości grał w Amice Wronki, Legii Warszawa, Metaliście Charków, czy Jagiellonii, ma za sobą także dziesięć meczów w reprezentacji Polski, w których strzelił jedną bramkę. Obecnie ma 29 lat.


I kiedy już składałem ofertę Marcinowi i jego agentowi w oko wpadł mi ktoś inny Moustapha Salifou, 30 letni, 66-krotny reprezentant Togo ma za sobą cztery występy w Premiership w barwach Aston Villa, strzelił sześć goli w Reprezentacji swojego kraju. Od razu zaproponowałem mu 2-letni kontrakt i pozostaje z nim w kontakcie.


Przyszedł pierwszy sparing z rosyjskim bogaczem z drużyną Anżi Machaczkała, wynik nie był tu ważny, chciałem przede wszystkim ograć swoich zawodników i poćwiczyć nowe warianty taktyczne.

 

Podbeskidzie Bielsko Biała - Anżi Machaczkała 2:4 (0:3)


I tak jak się spodziewałem porażka, która potwierdziła tylko jedno, trzeba szukać bramkarza, kiedy sprowadzimy Salifou będzie trzeba poszukać solidnego bramkarza, który zastąpi kontuzjowanego Zajaca, a po jego powrocie powalczy z nim o "bluzę z nr 1"

Odnośnik do komentarza

@up - Odliczając honorarium dla zespołu z Rosji to 10 tys. zł

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Trzeci dzień lipca rozpocząłem świetną nowiną, mogłem ogłosić, że Moustapha Salifou będzie grać w Podbeskidziu. Tak jak już mówiłem teraz będę poszukiwał bramkarza. Pierwszy bramkarz, którego umiejętności podobały mi się to Gruzin Giorgi Makaridze, mimo 23. lat zdążył rozegrać pięć meczy w reprezentacji swojego kraju, przed bezrobociem był bramkarzem Lemans i Dinama Tbilisi.


Czas na drugi sparing, tym razem zespół z Węgierskiej Ekstraklasy - FC MTK Budapeszt. Nie oczekiwałem zwycięstwa i tego nie wymagałem, oczekiwałem tylko, że drużyna lepiej będzie rozumieć mój plan na zespół i będzie to bardziej widoczne niż z zespołem z Rosji.

 

 

Podbeskidzie Bielsko Biała - FC MTK Budapeszt 0:2 (0:1)

Niestety w całym meczu mieliśmy łącznie 15 minut dobrej, szybkiej gry, to tylko sparingi, ale dobrze by było gdyby w którymś udało nam się więcej zrobić na boisku.


Złożyliśmy ofertę kontraktu Gruzińskiemu bramkarzowi, jedyne czego się obawiam to zainteresowanie jego osobą przez Clermont Foot, jest to zespół z Ligue 2, a więc z ligi gdzie ostatnio grał Makaridze i po prostu może wrócić na stare śmieci, bo przecież o Polsce to on pewnie dużo nie wie. Do naszego sztabu szkoleniowego dołączą trener Wojciech Kobeszko i scout Mirosław Siara.


Po zakończeniu formalności z nowymi członkami sztabu szkoleniowego zaczęliśmy ostatnie przygotowania przed przedostatnim sparingiem w tym roku. Tym razem na plan idzie drużyna ze Słowackiej ekstraklasy - Dukla Bańska Bystrzyca. I tym razem nie będę od swoich piłkarzy oczekiwać zwycięstwa, ale chce zobaczyć przynajmniej pół godziny dobrej gry.

 

 

Podbeskidzie Bielsko Biała - Dukla Bańska Bystrzyca 1:0 (0:0)

No i zaskoczyli mnie mało, że większość spotkania układało się po naszej myśli to jeszcze zdołaliśmy wygrać po trafieniu wypożyczonego z Legii Kamila Kurowskiego, jest coraz lepiej i myślę, że po ostatnim sparingu będziemy w 100% gotowi na ligę.

Odnośnik do komentarza

Popracuj deczko nad przecinkami i kropkami.

 

No i zaskoczyli mnie mało, że większość spotkania układało się po naszej myśli, to jeszcze zdołaliśmy wygrać po trafieniu wypożyczonego z Legii Kamila Kurowskiego. Jest coraz lepiej i myślę, że po ostatnim sparingu będziemy w 100% gotowi na ligę.

 

Odnośnik do komentarza

@up - Postaram się, dzięki za radę :)

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Udało się! Giorgi Makaridze w Podbeskidziu. Czekałem na niego, gdyż nie wyobrażałem sobie Ladislava Rybańskiego w bramce na ligę. Jedyną złą rzeczą w tym wszystkim jest to, że nie mamy pieniędzy na dalsze transfery. Zacząłem wciskać wszystkim zespołom piłkarzy, którzy są w rezerwach i mają jakąś wartość tj. Ladislav Rybański, Krzysztof Chrapek i Piotr Malinowski. Jeżeli uda nam się ich sprzedać, albo chociaż jednego z nich będziemy mogli myśleć o dalszych ruchach transferowych.


Przyszedł ostatni sparing - przeciwnik Stara Lubovna. Zespół, który gra na zapleczu słowackiej ekstraklasy. Oczekiwałem zwycięstwa nie dlatego, że to najsłabszy z naszych sparingpartnerów tylko dlatego, że to ostatni sparing przed sezonem i piłkarze muszą udowodnić, że są przygotowani na rozpoczęcie ligi.

 

Podbeskidzie Bielsko Biała - MFK Stara Lubovna 2:1 (0:1)

Wygraliśmy mimo, że do 80. minuty przegrywaliśmy 0:1, graliśmy trochę lepiej niż z Duklą, ale nasza gra też nie porywała. Najbardziej cieszy fakt, że zespół mimo porażki w pierwszej połowie zdołał się otrząsnąć i wygrać mecz.


Mam w zespole plagę kontuzji do grupy "nie zagram w pierwszym meczu ligi" dołączyli Anton Sloboda i Frank Adu Kwame. Żaden z wystawionych przeze mnie na listę transferowych piłkarzy nie jest przez nikogo chciany (zresztą nie dziwię się), żaden z nich nie chce słyszeć także o obustronnym rozwiązaniu kontraktu. Wybrałem kapitana zespołu będzie nim Wojciech Szymanek, a jego zastępcą Marek Sokołowski.


Eliminacje do LM - II runda

Gyor - Legia Warszawa 0:3

Eliminacje do LE - II runda

Lech Poznań - Suduva 3:0

Śląsk Wrocław - Flora Tallin 2:1

Videoton - Piast Gliwice 4:0

Jak widać wszystkie polskie zespoły oprócz Piasta nie zawiodły polskich kibiców. Najbardziej interesował nas mecz Legii, z którą gramy na inaugurację ligi.

Odnośnik do komentarza

Konferencja prasowa, ostatnie przygotowanie, rozgrzewka i mój pierwszy mecz jako manager, byłem strasznie ciekawy jak wypadną moi piłkarze. Przez okres przygotowawczy bardzo mocno pracowaliśmy, aby dzisiaj i przez następne 36 meczów w lidze wypaść dobrze. Miałem trochę nadzieję, że Legia wystawi rezerwowy skład i przygotuje się na rewanż z Gyor, ale nazwiska Saganowski, Radović, Vrdoljak, czy Furman w wyjściowym składzie naszych przeciwników zniszczyły te marzenia. Oto wyjściowy skład:

 

Podbeskidzie: Makaridze - Telichowski, Górkiewicz, Pietrasiak, Sokołowski - Łatka (79'Urban), Iwański, Salifou, Wodecki, Jagiełło (76'Nowak) - Pawela (57'Kurowski)

 

Nie zagrają : Szymanek, Konieczny, Chmiel, Zajac, Adu Kwame, Sloboda (kontuzje)

 

T-Mobile Ekstraklasa (1/37) 20.07.2013

Podbeskidzie Bielsko Biała - Legia Warszawa 2:0 (2:0)

1:0 - Jagiełło 3, 2:0 - Iwański 17

Trzecia minuta meczu prawą stroną w pole karne wchodzi Aleksander Jagiełło mija Wawrzyniak schodzi do środka i strzela w samo okienko bramki Kuciaka, znakomity początek co ciekawe strzelec bramki jest wypożyczony do nas z...Legii. 16. minuta rzut wolny wykonywany przez Macieja Iwańskiego w polu karnym pada Dariusz Pietrasiak i...rzut karny!! Do piłki podchodzi Maciej Iwański GOL! 2:0! Może trudno w to uwierzyć, ale przed końcem drugiej połowy mieliśmy jeszcze dwie stuprocentowe sytuacje zmarnowane przez Jagiełłę i Wodeckiego, zasłużenie prowadzimy po pierwszej połowie i w doskonałych humorach zeszliśmy do szatni. Bez zmian ruszyliśmy na drugą połowę, miałem nadzieję, że będzie tak udana jak pierwsza. Przez pierwsze 15 minut pierwszej połowy nie wydarzyło się nic, potem Legia rzuciła się do ataku i gdyby nie Makaridze i Górkiewicz to chyba nie byłoby tych trzech punktów, potem odpowiedzieliśmy kilkoma akcjami, ale nie stuprocentowymi, przez ostatnie piętnaście minut mecz toczył się w środkowej strefie boiska. Sensacyjnie wygraliśmy a ja byłem dumny z siebie i ze swoich piłkarzy.

 

Zawodnik meczu : Tomasz Górkiewicz 8,0 (Podbeskidzie Bielsko Biała)


Eliminacje do LM - II runda

Legia Warszawa - Gyor 1:0 (4:0)

Eliminacje do LE - II runda

Suduva - Lech Poznań 0:2 (0:5)

Flora Tallin - Śląsk Wrocław 0:0 (1:2)

Piast Gliwice - Videoton 0:2 (0:6)

Wszystkie polskie zespoły oprócz Piasta awansowały do dalszej rundy eliminacji do europejskich pucharów. Miejmy nadzieję, że zobaczymy Legię w LM, a Śląsk i Lecha w LE.

Odnośnik do komentarza

Druga kolejka tym razem mecz wyjazdowy z Jagiellonią Białystok, bukmacherzy znowu nie dają nam szans na zwycięstwo, ale nikt się tym nie przejmuję, a po meczu z Legią piłkarze uwierzyli, że mogą wszystko. Zgodnie z zasadą "zwycięskiego składu się nie zmienia" wyszliśmy na oficjalny mecz w tym sezonie, dla przypomnienia skład mojego zespołu :

 

Podbeskidzie: Makaridze - Telichowski (45'Nowak), Górkiewicz, Pietrasiak (57'Urban), Sokołowski(45'Deja) - Łatka, Iwański, Salifou, Wodecki, Jagiełło - Pawela

 

Nie zagrają: Szymanek, Konieczny, Chmiel, Zajac, Adu Kwame, Sloboda

 

T-Mobile Ekstraklasa (2/37) 27.07.2013

Jagiellonia Białystok (5) - Podbeskidzie Bielsko Biała (4) 3:1 (2:0)

1:0 - Frączczak 1, 2:0 - Frączczak 24, 3:0 - Baran 54, 3:1 - Wodecki 84

Fatalnie zaczęliśmy ten mecz, stały fragment gry - rzut rożny, dośrodkowanie, Adam Frączczak - 1:0. W 24. minucie bardzo podobna sytuacja z tym, że rzut z autu na wysokości pola karnego został daleko wyrzucony przez Pophakhadze na głowę...Frączczaka - 2:0. Przegrywamy zasłużenie, oprócz błędów w defensywie nie mieliśmy żadnej klarownej sytuacji pod bramką przeciwnika! Trzeba było zareagować przeprowadziłem dwie zmiany. Rzuciliśmy się do ataku przez pierwsze pięć minut drugiej połowy mieliśmy trzy "setki" żadnej sytuacji jednak nie wykorzystaliśmy co się zemściło. Chyba nie zaskoczę nikogo jak powiem, że trzecia bramka dla Jagielloni zdobyta w 54. minucie zdobyta została po stałym fragmencie gry? Bekim Balaj dośrodkował piłkę z rzutu wolnego na głowę Martina Barana i 3:0, po meczu. W końcu w 84. minucie zagraliśmy taką akcję jaką chciałbym oglądać w każdym naszym meczu. Pięć podań z pierwszej piłki w polu karnym, podanie do Wodeckiego i 1:3. Zagraliśmy katastrofalnie w obronie, zresztą w ataku wcale nie lepiej, gdyby nie kontuzje pewnie nasza gra tak źle by nie wyglądała, ale pewnie...i tak byśmy przegrali. Może to i dobrze, że tak szybko po wygranej z Legią, dostaliśmy zimny prysznic.

 

Zawodnik meczu : Adam Frączczak (Jagiellonia) 8,8


Kontuzję wyleczył Anton Sloboda co bardzo mnie cieszy, gdyż teraz będzie mi trochę łatwiej ustalać wyjściowy skład i listę rezerwowych. Tymczasem w europejskich pucharach...

 

 

Eliminacje do LM - III runda

HJK Helsinki - Legia Warszawa 2:3

Eliminacje do LE - III runda

Petrotul - Lech Poznań 3:1

Śląsk Wrocław - Stromsgodset 0:0

Po pierwszych meczach żaden polski zespół nie jest na straconej pozycji. Najtrudniejszą sytuację ma Lech, jedyne co ich ratuje to bramka na wyjeździe zdobyta na początku spotkania. Legia zagrała dobry mecz i wygrała na wyjeździe strzelając trzy gole, a Śląsk zremisował u siebie bezbramkowo. Życzę polskim zespołom awansu dalej.

Odnośnik do komentarza

Następny mecz zagramy z Cracovią, po raz pierwszy bukmacherzy stawiają nas za faworyta tego meczu, ale co się dziwić Cracovia to przecież beniaminek, do tego gramy u siebie, a już raz pokazaliśmy, że kibice dodają nam skrzydeł. Odrzuciłem ofertę z Puszczy Niepołomice, która dotyczyła wypożyczenia Adama Deji - powód? Ten piłkarz jest w pierwszym zespole co oznacza, że jest potrzebny zespołowi. Patrząc na poprzednie mecze w tym zdecydowałem się na jedną zmianę. Wojciech Szymanek, który wrócił po kontuzji zastąpi na środku obrony Tomasza Górkiewicza, który po świetnym meczu z Legią zagrał fatalny mecz z Jagiellonią. Oto pełny skład:

 

Podbeskidzie: Makaridze - Telichowski, Szymanek, Pietrasiak, Sokołowski - Łatka, Iwański, Salifou (46' Deja), Wodecki (78' Nowak), Jagiełło - Pawela (74' Kurowski)

 

 

Nie zagrają : Adu Kwame, Konieczny, Zajac, Chmiel

 

T-Mobile Ekstraklasa (3/37) 5.08.2013

Podbeskidzie Bielsko Biała (8) - Cracovia (4) 2:0 (1:0)

1:0 - Jagiełło 12, 2:0 - Pawela 61

Dwunasta minuta rzut wolny dla naszej drużyny Maciej Iwański dośrodkowuje w pole karne do piłki dopada Jagiełło i gol! 1:0. Wynik do przerwy się nie zmienił, w dobrych humorach weszliśmy do szatni. Tą pierwszą połowę najbardziej odczuł Salifou, którego musiałem zdjąć z boiska wprowadziłem za niego Deję. Przez pierwsze piętnaście minut drugiej połowy nic się nie działo. Aż w końcu w 61. minucie Adam Deja prostopadłym podaniem uruchamia Fabiana Pawelę, który ze stoickim spokojem w sytuacji sam na sam pakuje piłkę do siatki - 2:0! Do końca meczu wynik się nie zmienił i wyglądało to tak jakby oba zespoły tak chciały. Dobry mecz, znowu u siebie pokazujemy siłę, awansujemy na czwarte miejsce w tabeli, ale przecież za kolorowo być nie może. Pod koniec meczu kontuzji doznał Marek Sokołowski i nie wybiegnie na boisko przez 2 tygodnie.

 

Zawodnik meczu : Dariusz Pietrasiak (Podbeskidzie) 7,80


Po raz pierwszy nas zawodnik w jedenastce tygodnia! Wyróżniony został Dariusz Pietrasiak.


Kolejny mecz zagramy z Koroną Kielce, drużyna ta słabo zaczęła sezon i zajmuje po trzech kolejkach czternaste miejsce w lidze dziesięć "oczek" pod nami. Do reprezentacji Gruzji powołany został Giorgi Makaridze, Aleksander Jagiełło i Kamil Kurowski zostali powołani do młodzieżowych reprezentacji Polski odpowiednio U-19 i U-21.


Frank Adu Kwame i Damian Chmiel wrócili po kontuzji, nie wiem tylko czy ich przygotowanie pozwoli mi na wystawienie ich w meczu z Koroną

Odnośnik do komentarza

Mimo że o wiele lepiej gramy w tym sezonie od Korony to i tak bukmacherzy uważają, że to Korona wygra ten mecz. Osobiście uważam szanse pół na pół, gdyż gramy lepiej od Korony, ale ten mecz będzie w Kielcach, a jeden mecz, który graliśmy na wyjeździe boleśnie przegraliśmy, no zobaczymy. Skład wystawiłem bardzo podobny do tego co ostatnio z jedną wymuszoną zmianą za kontuzjowanego Marka Sokołowskiego wstawiłem Tomasza Górkiewicza. Oto pełny skład:

 

Podbeskidzie: Makaridze - Telichowski, Szymanek (81' Chmiel), Pietrasiak, Górkiewicz - Łatka, Iwański, Salifou, Wodecki, Jagiełło (62' Nowak) - Pawela

 

 

Nie zagrają : Konieczny, Sokołowski, Zajac (kontuzja)

 

T-Mobile Ekstraklasa (4/37) 11.08.2013

Korona Kielce (14) - Podbeskidzie Bielsko Biała (4) 1:1 (1:1)

0:1 - Iwański 20, 1:1 - Golański 24

Zaczęliśmy bardzo dobrze w 8. minucie dogodną sytuację miał Fabian Pawela, ale w ostatniej chwili został zablokowany. Jednak w 20. minucie lewą stroną popędził Marcin Wodecki bardzo mądrze dograł na szesnasty metr do Macieja Iwańskiego ten uderzył po ziemi i - 0:1! Nie nacieszyliśmy jeszcze bramką kiedy przed naszym polem karnym trio Trytko-Janota-Golański rozmontowało naszą obronę, a ten ostatni strzelił obok Makaridze - 1:1. Po pierwszej połowie nie byłem zadowolony z zespołu, a gra mogła nudzić, bo w całym meczu były tylko trzy sytuacje - dwie dla nas, jedna dla Korony. Bez zmian zaczęliśmy drugą część spotkania. W 72. minucie spotkania z rzutu wolnego Maciej Iwański trafił w poprzeczkę. Mieliśmy jeszcze kilka sytuacji, najbardziej aktywny był Iwański, ale skończyło się na 1:1. Miałem więc rację, mówiąc, że szanse obu drużyn oceniam pół na pół.

 

Zawodnik meczu : Maciej Iwański (Podbeskidzie) 7,20


Mecze towarzyskie

Polska - Maroko 0:1

Rumunia - Gruzja 0:0 (Makaridze 90')


Następny zespół chętny na wypożyczenie Adama Deji, po raz drugi ofertę odrzuciłem z tego samego powodu co poprzednio.

Odnośnik do komentarza

W piątej kolejce podejmiemy Pogoń Szczecin, drużyna ta zajmuje trzecie miejsce w tabeli dwa "oczka" nad nami. Faworytem nie jesteśmy tym bardziej, że zagramy na wyjeździe gdzie ani razu w tym sezonie nie wygraliśmy. Postanowiłem nic nie zmieniać w składzie (mimo tego, że po kontuzji wrócił Marek Sokołowski) i wyglądał on następująco:

 

Podbeskidzie: Makaridze - Telichowski, Szymanek (61'Chmiel), Pietrasiak, Górkiewicz - Łatka (46' Sokołowski), Iwański (61' Nowak), Salifou, Wodecki, Jagiełło - Pawela

 

Nie zagrają : Zajac, Konieczny (kontuzja)

 

T-Mobile Ekstraklasa (5/37) 18.08.2013

Pogoń Szczecin (3) - Podbeskidzie Bielsko Biała (5) 3:0 (1:0)

1:0 - Andradina 12, 2:0 - Akahoshi 64, 3:0 - Pietruszka 72

W 12. minucie prawą stroną popędził Akahoshi strzelił obronił piłkę nogą Makaridze odbiła się od Szymanka i nieśmiertelny Andradina wpakował piłkę do naszej siatki - 1:0. Dwie minuty później bramkę strzelił Akahoshi, ale na nasze szczęście ze spalonego. W pierwszej połowie mieliśmy tylko jedną dobrą akcję, Pogoń chyba z pięć, więc zasłużenie prowadzą i tylko dzięki szczęściu tylko 1:0. W przerwie wprowadziłem Sokołowskiego za Łatkę. W 64. minucie pięknym strzałem popisał się Takafumi Akahoshi i było 2:0. To co stało się w 72. minucie można opisać tylko jednym słowem - Ekstraklasa. Makaridze wykopując piłkę trafił w przechodzącego Sokołowskiego i przed pustą bramką stanął Pietruska pewnie wykorzystał tę sytuację i było 3:0. Koniec, kolejna porażka na wyjeździe, coś z tym trzeba zrobić, bo wygląda to tak jakbym wystawiał dwie drużyny, jedna ta dobra gra u siebie, a druga ta gorsza na wyjeździe, ale...tak nie jest, trzeba się teraz będzie zastanowić...

 

 

Zawodnik meczu : Takafumi Akahoshi (Pogoń) 9,10

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...