Skocz do zawartości

Uczeń Mistrzów


adi91139

Rekomendowane odpowiedzi

Football Manager 2011

Baza Danych: Mała

Wybrane ligi:

a)grywalne : T-Mobile Ekstraklasa, Premier League, Ligue 1, Bundensliga

b)tylko pogląd: Serie A, Turecka Superliga, Liga Grecka, Eredivise, 1.Liga Polska

Zasady: Własne

 

 

Nazywam się Tomasz Kowalski. Mam 35 lat. Jestem początkującym menedżerem.

Niedawno zakończyłem amatorską karierę piłkarską grając w najniższej polskiej lidze: Rejonowej Lidze Amatorskiej. Kariera zapowiadała się obiecująco, zaczynałem w Huraganie Pobiedziska na pozycji bramkarza choć w zawodach szkół w gminnych mistrzostwach otarłem się o koronę strzelca. W Huraganie z początku szło mi świetnie, w juniorach świetnie się spisywałem, ale po połowie roku coś się załamało… Straciłem miejsce nawet na ławce, straciłem radość z gry, przestałem jeździć na treningi , upadłem… Z czasem nawet w szkole koledzy prześcignęli mnie w rozwoju i w kadrze szkolnej byłem już tylko rezerwowym. Po trzech latach odzyskałem chęć do gry. Poczyniłem postępy i szybko doścignąłem kolegów. W wieku 15 lat wstąpiłem do drużyny amatorskiej mojego wujka. Z czasem zaproponowano nam start w oficjalnej polskiej lidze. Niestety na tym się skończyło grałem tam przez 20 lat bez perspektyw i wyniku. Z czasem zrozumiałem że wuj był świetnym trenerem lecz z leniwymi zawodnikami, którym ciut sławy zawrócił w głowie. Pięć lat temu zdałem licencję trenerską, większe problemy miałem ze zdobyciem na nią kasy niż z jej zdaniem. Przez cztery sezony na meczach Lecha Poznań zajmowałem miejsce tuż przy ławce Kolejarza i wysłuchiwałem wskazówek najpierw Czesława Michniewicza później Franka Smudy i Jacka Zielińskiego. Po zdaniu licencji przez pięć lat podróżowałem po europie uczestnicząc w szkoleniach trenerskich. Byłem w Londynie na Emirates Stadium gdzie pan Wenger uczył nas jak skutecznie dobierać obrońców aby dobrze ze sobą współpracowali. Musiałem go czymś zaskoczyć, gdyż zaprosił mnie na ławkę rezerwowych podczas kilku meczów Premier League. Otrzymałem możliwość poprowadzenie juniorów Arsenalu w jednym meczu ale z mizernym skutkiem. Przebywając w Senegalu towarzyszyłem Henrykowi Kasperczykowi. Ten uświadomił mnie, że klucz do sukcesu to zachowanie dobrej atmosfery. Wracają do Europy wstąpiłem do Rosji, tam z kolei rozmawiałem z pijanym asystentem menedżera Spartaka Moskwy. Opowiedział od A-Z jak przygotować drużynę do trudów sezonu, zdziwiłem się gdy powiedział, że na wytrzymałość nic tak dobrze nie robi jak Syberia.

Później wróciłem do ojczyzny, selekcjonerem został Franek Smuda. Organizował spotkania z młodymi trenerami, szukał bowiem asystenta, który mógłby go zastąpić w przyszłości. Udałem się tam lecz wypadłem kiepsko… Mogłem liczyć „jedynie” na darmowe kursy trenerów finansowane przez PZPN. Jak się okazało prowadził je Marcello Lippi, pomimo, że nie wiedziałem w jakim języku mówił nauczyłem się wielu ciekawych manewrów, które prezentował na tablicy. Ostatnią ważną, lecz niezapomnianą postacią, którą poznałem był sam Pep Guardiola. Przebywając na wakacjach w Hiszpanii nieświadomie przebywałem w jego rodzinnej miejscowości Santpedor. Spotkałem go w barze w trakcie przerwy między sezonowej. Z początku nie mogłem uwierzyć, że to on. Spytałem o to barmana, który to potwierdził:

- przepraszam!

- co podać?

- nic… czy tamten facet to… eee

- Guardiola? Si Si!

- to dlaczego nikt go nie poznaje?

- nie poznaje? To jego rodzinna miejscowość, często tu przyjeżdża, wszyscy go tu znają a on zna każdego więc jego obecność to nie jest dla nas sensacja.

- aaahhh tak… rozumiem. Czy nie będzie miał nic przeciw jeśli do niego podejdę i porozmawiam?

- nie, Pep chętnie rozmawia z obcymi.

- dzięki.

- Muchos Gracias!

 

Pep okazał się miłym człowiekiem, chętnie podzielił się ze mną informacjami o grze ofensywnej oraz wychowywaniu juniorów. Wracając do Polski wciąż nie mogłem uwierzyć, że spotkało mnie takie szczęście. W „ Football News” wyczytałem artykuł-plotkę o dymisji Arsena Wengera:

 

Koniec Ery Wengera?

Ostatnie plotki donoszą o możliwym odejściu Arsena Wengera z Arsenalu. Klub po raz kolejny nie zdobył żadnego trofeum, którego tak bardzo żądają kibice i zarząd. Po nie udanej końcówce ostatniego sezonu, niektórzy kibice wyrazili chęć zmiany szkoleniowca. Pytając o to prezesa klubu odpowiedział :

 

Co? Mamy zwalniać Arsena za jedno niepowodzenie po tym wszystkim co klub z nim osiągnął? To nie jakaś liga polska, w której menedżer może wylecieć zaledwie po jednym meczu. Trener musi być z drużyną na dobre i na złe.

 

Próbowaliśmy zapytać o całą sprawę samego Wengera ale nie chciał wypowiadać się w tej sprawie. Potencjalnymi kandydatami do zajęcia stanowiska Wengera są: Frank Rijkard, Steve Bruce oraz Rafael Benitez.

 

To tylko plotki pomyślałem. W Przeglądzie Sportowym wyczytałem, że wolne posady są w Warcie Poznań, Arce Gdynia, Pogonii Szczecin i GKS Bełchatów. Złożyłem podania ale moimi kandydatami byli tacy przeciwnicy jak Edward Klejdnist, Artur Płatek, Rafał Ulatowski czy Jurij Szatałow. Tak jak myślałem moje podania nie zostały nawet rozpatrzone.

 

Budząc się następnego dnia otrzymałem telefon.

 

-Halo?

-Tomasz Kowalski?

-Przy telefonie, kto mówi?

-Możemy się spotkać?

-Kto mówi?

-To ważne , proszę o spotkanie.

-Hmm. Gdzie i kiedy?

- Zaraz w pana mieszkaniu.

- A skąd wiesz, gdzie…

- Powiem ci na miejscu.

 

Ubrałem się szybko, serce zaczęło mi bić, nie wiedziałem o co chodzi.

Po 5 minutach ktoś zapukał do drzwi. Po chwili zawahania otworzyłem.

W wejściu stał wysoki, chudy mężczyzna, z czarną teczką, w garniturze.

Przez chwile pomyślałem, że to komornik ale zdałem sobie sprawę, że mamusia zapłaciła za mnie hipotekę.

W końcu mężczyzna odezwał się:

- Mogę wejść?

 

Nie odpowiedziałem ale dałem znak aby wszedł do środka i usiadł.

 

- Nie szuka pan przypadkiem pracy jako menedżer?

- Szukam, ale o czym dokładniej mowa.

- O posadzie menedżera, w Londynie.

- Ile dają?

- 50 000 funtów miesięcznie.

-Słucham? Która drużyna amatorska da tyle trenerowi?

- Amatorska? Mówimy o drużynie zawodowej.

-Niech zgadnę… Luton Town?

- Arsenal Londyn

 

Kretyn- pomyślałem i miałem ochotę go wyrzucić z mieszkania. Z byt często sobie ze mnie robili żarty żebym w to uwierzył.

 

- Słuchaj facet, jeśli myślisz, że dam się…

- Przeczytaj…

 

Facet wyciągnął z teczki kontrakt. Nie mogłem uwierzyć…

 

- Ale jak to?

- Pan Wenger wytypował Cię na swojego następce…

- Słucham?

- Pan Wenger jest trochę zmęczony, chce zrobić sobie kilku letni urlop.

 

Odruchowo podpisałem kontrakt, nie patrząc na klauzule. Spakowałem się gdyż samolot odlatywał po południu a w Londynie czekał na mnie Apartament. Artykuł prasowy pojawił się następnego dnia.

 

Kowalski nowym Wodzem Kanonierów!

Tomasz Kowalski, którego nikt nie znał został nowym menedżerem Arsenalu Londyn. Arsen Wenger udaje się na urlop. Jego miejsce zajmuje 35 letni polak.

 

Nie czytałem dalej gdyż moją uwagę odwrócił drugi artykuł.

 

Nasri i Fabregas opuszczają Arsenal

Wraz z odejściem Arsena Wengera, dwie gwiazdy klubu odeszły z Arsenalu. Nasri przeszedł do Manchesteru City za 25 mln. Fabregas powraca do Barcelony za 35 mln. 5 mln wyłożył sam zawodnik! Pan Kwiatkowski musi znaleźć szybko im następców.

 

O kurczę… pomyślałem. Ucieszyłem się gdy powiedziano mi, że nie będę musiał uczestniczyć w konferencji prasowej. W biurze zadomowiłem się szybko, zajołem się ustalaniem sparingów i transferów. W miedzy czasie do klubu dołączył Gervinho a odszedł Gael Clichy. Chwile później zakontraktowano kolejnych zawodników: Mertersacker, Chu-Young, Andre Santos, Benayoun oraz Mikel Arteta. Na transfery otrzymałem 25 milionów.

 

.Oto początkowy skład:

Bramkarze:

  1. Wojciech Szczęsny
  2. Łukasz Fabianski
  3. Vito Mannone

 

Końcówkę ostatniego sezonu lepszą miał Szczęsny i o to on będzie na razie numerem jeden. Fabiański rezerwowy, możliwe, że go sprzedam gdyż chętnych nie brakuje. Mannone na razie trzecim, myślę o jego wypożyczeniu ale dopiero co z niego wrócił.

 

Obrońcy:

1. Bacary Sagna

2. Per Mertesacker

3. Thomas Vermaelen

4. Laurent Koscielny

5. Andre Santos

6. Sebastian Squillaci

7. Carl Jenkinson

8. Kieran Gibbs

 

Obrona bardzo doświadczona, lecz nie zgrana. Na prawej stronie zagra Sagna, na środku Mertersacker i Squillaci. Kościelny i Vermaelen będą ich dobrymi dublerami. Na lewej stronie Andre Santos chociaż Gibbs nie wiele mu ustępuje i możliwe, że go wygryzie.

 

Pomocnicy:

1. Abou Diaby

2. Tomas Rosicky

3. Mikel Arteta

4. Alex Oxlade – Chamberlain

5. Aaron Ramsey

6. Alex Song

7. Jack Wilshere

8. Andriej Arshavin

9. Yossi Benayoun

10. Johan Djourou

 

Pomoc również utalentowana. Na lewym skrzydle zagra Arshavin, na środku Arteta, Ramsey i Song chwilowo zastępujący kontuzjowanego Wilshera. Na prawej flance Benayoun choć nie jest to jego mocna strona. Ramsey i Chamberlain to młode talenty, więc świetni z nich będą jokerzy. Rosicky idzie na sprzedaż.

 

Napastnicy:

  1. Robin Van Persie
  2. Gervinho
  3. Park Chu Young
  4. Ryo Miyaichi
  5. Marouane Chamakch

 

Mocne nazwiska. O pierwszą jedenastkę walczą Van Persie i Gervinho. Park ma problem ze stabilizacją formy. Miyaichi będzie wypożyczony a Chamakch chce odejść więc trafia na listę.

 

Brakowało mi tu kilku nazwisk, 5 minut później zdenerwowałem się, gdyż Almunia, Vela, Bendtner, Lansbury, Bartley, Denilson i Joel Campell zostali wypożyczeni. Tyle transferów bez mojej wiedzy… ale jeszcze dzień temu byłem bez pracy – pomyślałem – ciesz się z tego co masz – usłyszałem jakiś szept w mojej głowie. Wieczorem spotkałem się z prezesem Hill – Wood`em. Jak dotąd dziennikarze jeszcze mnie nie dopadli. Jeden czekał w recepcji ale w porę schowałem się w windzie. Co mam im powiedzieć? Na pewno powiedzą, że to po znajomości dostałem tą fuchę…

Od prezesa dostałem wolną rękę w planowaniu sparingów, zatrudniania sztabu i współpracy między klubowej ale jasny cel- przynajmniej jedno trofeum.

 

Na pierwszym treningu miałem przede wszystkim zapoznać się z zawodnikami, nie bardzo wiedziałem jak z nimi rozmawiać. Jedni okazali się zadowoleni, mili chętni do gry inni byli zażenowani, nie słuchali mnie, myślami byli gdzie indziej tak jakby gra nie sprawiała im przyjemności. Sztabu szkoleniowego nie zmieniałem, byli dobrymi fachowcami, czułem się jak bym to ja pracował dla nich. Nie czytałem prasy, gdyż nie chciałem się denerwować. Pod Wieczór wpłynął do klubu faks z zapytaniem o Chamakha z Tuluzy. Dałem cenę 5 000 000 euro. Nie mieli nic przeciwko więc następnego dnia nie było go już w klubie. Przyszedł czas na sparing. Na własnym stadionie podejmowaliśmy Sunderland.

 

Arsenal vs. Sunderland - sparing

 

Skład: Szczęsny – Sagna, Squillaci(60.Kościelny), Mertersacker, Santos(73.Gibbs) – Benayoun, Arteta(60.Chamberlain), Ramsey, Song, Arshavin – Van Persie(87. Miyaichi)

 

Przez większość spotkania dominowaliśmy, gola zdobyliśmy już w 8 minucie po bramce Ramseya z dystansu. Później okazji było wiele ale dominowała nieskuteczność. Do przerwy nasze posiadanie piłki wynosiło 71%. Chwile po przerwie Sunderland wyrównał, gola strzelił… Bendtner. Spojrzałem na trybuny gdy zobaczyłem zdziwioną minę prezesa. W drugiej połowie mieliśmy mniej akcji, mógł się wykazać Szczęsny i to robił. Najpierw obronił sam na sam z Bendtnerem, potem wybronił strzał z dystansu Gyana i wrzut wolny z 19 m. Nasz atak obudził się na ostatnie 10 min. Gdy strzeliliśmy dwie bramki autorstwa odpowiednio: Arshavina i Van Persiego. Przy obu asystował Ramsey.

 

Bramki:

8 min – Aaron Ramsey

47 min – Nicklas Bendtner

81 min – Arshavin

85 min Van Persie

 

MVP – Aaron Ramsey (9.4)

Odnośnik do komentarza

Trzy dni później podejmowaliśmy Newcastle na ich terenie. Wcześniej jednak wypożyczyłem Vito Mannone do Wolverhampton, a Ryo Miyaichiego do Southampton. Wpłynęły też zapytania o Rosickiego.

 

Newcastle vs. Arsenal – sparing

 

Skład: Fabiański- Sagna, Jenkinson(75.Kościelny), Vermaelen, Gibbs – Benayoun, Chamberlain, Diaby, Song(55.Rosicky), Arshavin – Gervinho

 

W tym meczu okazało się jak bardzo niezgrany jest zespół. Grałem rezerwowymi aby sprawdzić jak sobie poradzą. Pierwsza połowa była dramatyczna, oddaliśmy tylko jeden strzał w dodatku niecelny. Obrona popełniała fatalne błędy, Carl Jenkinson tracił piłki niedokładnymi podaniami a Vermaelen dryblingiem. Do przerwy przegrywaliśmy tylko 2:0. Tylko, ponieważ przeciwnik oddał 6 celnych strzałów ale „Fabian” dobrze strzegł naszej bramki. Po przerwie na murawę wbiegł Rosicky ale udowodnił, że słusznie robię wystawiając go na listę. W 60 minucie trzecią bramkę dla gospodarzy zdobył Alan Smith i było po meczu. Honor uratował Laurent Kościelny strzelając głową z kornera.

 

Bramki:

21 min. Jonas Gutierez

39 min. Jonas Gutierez

60 min. Alan Smith

84 min. Laurent Koscielny

 

MVP – Jonas Gutierez (8.8)

 

Po tym fatalnym meczu zająłem się transferem Rosickiego. Sprzedałem go za 4mln euro do HSV Hamburg. Szukałem trzeciego napastnika do kompletu, pytając skautów wskazali mi na perełkę grającą w Holandii: Piotra Parzyszka o talencie niemniejszym niż swego czasu Robert Lewandowski. Łowcy Talentów powiedzieli mi, że przy odpowiednim rozwoju może zbliżyć się do poziomu Robina Van Persiego. Bez namysłu złożyłem ofertę w wysokości 2 mln euro, która została zaakceptowana. Problemem było pozwolenie o prace, które w końcu udało się załatwić. Tymczasem polskie zespół walczył o LE. Jagielonia Białystok pokonała 1-0 na wyjeździe Dundelange po bramce „Franka”.

 

Przed zgrupowaniem w Portugalii czekał nas jeszcze sparing z Nottingham Forest na Emirates.

 

Arsenal vs Nottingham

 

Skład: Fabiański – Djourou, Kościelny, Mertesacker, Gibbs(55.Santos) – Benayoun(74.Van Persie), Ramsey, Chamberlain, Song, Arshavin – Gervinho(65.Parzyszek).

 

Tym razem grali od początku ci, którzy mieli problem z ograniem ( po za skrzydłowymi, ten wariant wymaga zgrania). Mecz przebiegał po naszej myśli. Od początku kontrolowaliśmy spotkanie choć kilka fatalnych błędów było i lepsza drużyna z pewnością by je wykorzystała. W drużynie przeciwnej grał Radosław Majewski. Pierwsza bramka padła po strzale z 14 metrów Gervinho w 15 minucie, 3 minuty później podwyższył Arshavin po dwójkowej akcji z Benayounem. W 36 minucie Gervinho przestrzelił rzut karny, szkoda. Niepewnie grał Fabiański, który wydawał się nie skoncentrowany. Po przerwie graliśmy jeszcze lepiej. W 65 minucie na boisko wbiegł nowy nabytek: Parzyszek. Zaliczył asystę przy bramce Van Persiego w 73 minucie. Pod koniec Ramsey trafił w słupek po akcji sam na sam.

 

Bramki:

- 15 minuta - Gervinho

- 18 minuta – Arshavin

- 73 minuta – Van Persie

 

MVP – Arshavin (8.5)

Trzy dni później podejmowaliśmy Newcastle na ich terenie. Wcześniej jednak wypożyczyłem Vito Mannone do Wolverhampton, a Ryo Miyaichiego do Southampton. Wpłynęły też zapytania o Rosickiego.

 

Newcastle vs. Arsenal – sparing

 

Skład: Fabiański- Sagna, Jenkinson(75.Kościelny), Vermaelen, Gibbs – Benayoun, Chamberlain, Diaby, Song(55.Rosicky), Arshavin – Gervinho

 

W tym meczu okazało się jak bardzo niezgrany jest zespół. Grałem rezerwowymi aby sprawdzić jak sobie poradzą. Pierwsza połowa była dramatyczna, oddaliśmy tylko jeden strzał w dodatku niecelny. Obrona popełniała fatalne błędy, Carl Jenkinson tracił piłki niedokładnymi podaniami a Vermaelen dryblingiem. Do przerwy przegrywaliśmy tylko 2:0. Tylko, ponieważ przeciwnik oddał 6 celnych strzałów ale „Fabian” dobrze strzegł naszej bramki. Po przerwie na murawę wbiegł Rosicky ale udowodnił, że słusznie robię wystawiając go na listę. W 60 minucie trzecią bramkę dla gospodarzy zdobył Alan Smith i było po meczu. Honor uratował Laurent Kościelny strzelając głową z kornera.

 

Bramki:

21 min. Jonas Gutierez

39 min. Jonas Gutierez

60 min. Alan Smith

84 min. Laurent Koscielny

 

MVP – Jonas Gutierez (8.8)

 

Po tym fatalnym meczu zająłem się transferem Rosickiego. Sprzedałem go za 4mln euro do HSV Hamburg. Szukałem trzeciego napastnika do kompletu, pytając skautów wskazali mi na perełkę grającą w Holandii: Piotra Parzyszka o talencie niemniejszym niż swego czasu Robert Lewandowski. Łowcy Talentów powiedzieli mi, że przy odpowiednim rozwoju może zbliżyć się do poziomu Robina Van Persiego. Bez namysłu złożyłem ofertę w wysokości 2 mln euro, która została zaakceptowana. Problemem było pozwolenie o prace, które w końcu udało się załatwić. Tymczasem polskie zespół walczył o LE. Jagielonia Białystok pokonała 1-0 na wyjeździe Dundelange po bramce „Franka”.

 

Przed zgrupowaniem w Portugalii czekał nas jeszcze sparing z Nottingham Forest na Emirates.

 

Arsenal vs Nottingham

 

Skład: Fabiański – Djourou, Kościelny, Mertesacker, Gibbs(55.Santos) – Benayoun(64.Van Persie), Ramsey, Chamberlain, Song, Arshavin – Gervinho(65.Parzyszek).

 

Tym razem grali od początku ci, którzy mieli problem z ograniem ( po za skrzydłowymi, ten wariant wymaga zgrania). Mecz przebiegał po naszej myśli. Od początku kontrolowaliśmy spotkanie choć kilka fatalnych błędów było i lepsza drużyna z pewnością by je wykorzystała. W drużynie przeciwnej grał Radosław Majewski. Pierwsza bramka padła po strzale z 14 metrów Gervinho w 15 minucie, 3 minuty później podwyższył Arshavin po dwójkowej akcji z Benayounem. W 36 minucie Gervinho przestrzelił rzut karny, szkoda. Niepewnie grał Fabiański, który wydawał się nie skoncentrowany. Po przerwie graliśmy jeszcze lepiej. W 65 minucie na boisko wbiegł nowy nabytek: Parzyszek. Zaliczył asystę przy bramce Van Persiego w 73 minucie. Pod koniec Ramsey trafił w słupek po akcji sam na sam.

 

Bramki:

- 15 minuta - Gervinho

- 18 minuta – Arshavin

- 73 minuta – Van Persie

 

MVP – Arshavin (8.5)

Odnośnik do komentarza

Teraz czekał nas dwutygodniowy pobyt w Portugalii, który miał nas przygotować do inauguracji z Newcastle i w Champions League z Udinese. Na obóz nie pojechał Park Chu-Young, który boryka się z kontuzjami. Wstępna diagnoza to tydzień przerwy.

 

Pierwszy mecz w Portugalii graliśmy przeciw Vitorii S.C.

 

Vitoria S.C. vs. Arsenal

 

Skład: Szczęsny – Sagna, Squalicci, Kościelny(45.Mertesacker), Santos - Benayoun, Ramsey, Song, Arteta, Arshavin(65.Gervinho) – Van Persie.

 

Od początku meczu mieliśmy drobne problemy z podaniami i wyjściem na pozycję, czyli niezgrania. Pierwszy strzał oddaliśmy dopiero po połowie godziny gry. Przeciwnik grał słabo, dzięki temu nie wykorzystywał prezentów obrony. Prowadzenie dał nam w 44 minucie Robin Van Persie po idealnym podaniu Artety. Po przerwie nie graliśmy już tak ofensywnie ale za to nie było kuriozalnych błędów, kilka razy interweniował Szczęsny ale strzały trudne nie były. Spróbowałem wariantu z Van Persiem na ofensywnego pomocnika aby zobaczyć czy z gra się z Gervinho. Wariant był dobry dla tych zawodników ale reszta nie mogła się odnaleźć. Odnieśliśmy skromną wygraną 0-1. Choć powinniśmy wygrać więcej, byłem zadowolony z gry kanonierów.

 

Bramki:

- 44 minuta – Van Persie

 

MVP – Van Persie ( 8.5)

 

Kolejny mecz graliśmy z CD Fereinese. Tym razem wybrałem wariant z Abou Diabym na defensywnej pomocy. Na ten mecz wystawiłem taki skład:

 

Szczęsny- Sagna, Vermaelen, Squallici(45.Mertesacker), Gibbs- Diaby, Arteta(70.Ramsey), Song(65.Chamberlian) – Van Persie, Arshavin, - Parzyszek.

 

Wariant ofensywny okazał się dobry, Abou Diaby świetnie spisywał się w roli defensywnego pomocnika. Piłkę rozgrywali Arteta i Song po czym przekazywali do przodu. Piotr Parzyszek dobrze sobie radził, ale był młody więc brakowało mu zimnej krwi przy wykończeniu, na szczęście miał za sobą super snajperów. Nie przewidziałem niestety żadnej procedury na kontry przeciwnika, więc Szczęsny dwa razy kapitulował w akcji dwóch na jednego.

 

Bramki:

- 13 minuta – Robin Van Persie

- 21 minuta – Robin Van Persie

- 26 minuta – Miguel Pedro

- 45+3 minuta – Serginho

- 61 minuta – Piotr Parzyszek

- 73 minuta – Andrzej Arshavin

 

MVP – Robin Van Persie ( 9.4)

 

W świetnych humorach podchodziliśmy do trzeciego meczu. Na naszej drodze stanął zdobywca Ligi Europejskiej: FC Porto.

 

FC Porto vs Arsenal

 

Skład: Szczęsny – Sagna, Mertersacker(65.Vermaelen), Squallici, Santos – Benayoun, Arteta, Ramsey, Arshavin – Van Persie(60.Parzyszek), Gervinho(45.Kościelny).

 

Choć FC Porto nie miało już Falcao, Hulko był nie do upilnowania. Środkowi w ogóle nie mogli go upilnować, mimo że Wojtek Szczęsny bronił znakomicie, nie zdołał rady zatrzymać atomowego stzału Hulka w 30 minucie. Po przerwie wprowadziłem Laurenta Kościelnego za niewidocznego Gervinho, spróbowałem gry 5 obrońcami wyznaczając Hulkowi specjalnekrycie. Mieliśmy wiele okazji ale nie do poznania był Robin Van Persie. Jego zmiennik Parszyszek zdobył wyrównanie ale ten, który nam pomógł: Kościelny sfaulował w polu karnym Hulka, który ponownie atomowym uderzeniem zdobył gola. Szkoda.

 

Bramki:

- 30 minuta – Hulk

- 69 minuta – Parzyszek

- 87 minuta – Hulk (karny)

 

MVP- Hulk ( 9.1)

 

Ostatni mecz graliśmy z Unia Leira, dałem szansę tym, którzy grali najmniej lub wcale oraz obroną, która jest najmniej zgrana.

 

Uniao Leira vs Arsenal

 

Skład: Fabiański – Djouorou, Kościelny, Mertersacker, Gibbs,- Benayoun, Chamberlain, Song, Arshavin – Gervinho.

 

Mecz bardzo nudny, z grą w środku pola, przeciwnicy nie oddali żadnego strzału na naszą bramkę. W drugiej połowię uofensywniłem skrzydłowych co szybko dało efekty golem Arshavina. Była to jedyna bramka, gdyż w ataku nie radził sobie Gervinho. Zwycięstwo ale wymęczone.

 

Bramki:

- 55 minuta – Andrej Arshavin

 

MVP – Song (8.3)

 

Do Anglii wracaliśmy w dobrych humorach, dałem premię mojemu asystentowi, który ciężko pracował i podpowiadał mi. Przed inauguracją Premier League mieliśmy zagrać ostatni sparing ale nie wiedzieliśmy jeszcze z kim.

Odnośnik do komentarza

Ostatecznie zagraliśmy z rezerwami. Do kadry wracał Park Chu Young, chciałem sprawdzić czy warto go trzymać w klubie czy też nie.

Zapomniałem wstawić wyniku baraży o europejskie puchary.

I runda LE

Jaga-Dundleange (1-0) rewanż

 

II runda LE

Jaga – Artmedia Petzalka ( 2-1) 1 mecz (1:0) rewanż

Śląsk – Rosenborg Trondheim ( 1:1) 1 mecz ( 1:1, 3:0 karne) rewanż

 

II runda LM

Wisła Kraków – Levadia Tallin (4:0) I mecz ( 0:0) rewanż

 

…………………….

Arsenal vs Arsenal jun.

 

Skład: Fabiański- Djourou, Jenkinson, Vermaelen(45.Squallici), Gibbs- Chamberlain, Diaby, Song – Van Persie(75. Arshavin) – Gervinho(45.Parzyszek), Park.

 

Jak nie trudno się domyślić znacznie przeważaliśmy. W drużynie juniorów podobało mi się jednak dwóch juniorów: Coquelin i Frimpong. Myślałem nad ich wypożyczeniem gdyż liga juniorów nie była tak prestiżowa. Moja nadzieja Park Chu Young mnie zawiódł. Co prawda strzelił gola, lecz nie zachwycił. Jeśli się nie poprawi to zimą wystawię go na listę. Mecz bardzo jednostronny więc nie ma co się rozpisywać…

 

Bramki:

- 6 minuta- Gervinho

- 19 minuta – Chamberlain

- 21 minuta – Gervinho

- 42 minuta – Park Chu Young

- 74 minuta – Van Persie

- 81 minuta – Arshavin

 

MVP – Gervinho ( 8.5)

 

Zbliżał się mecz wyjazdowy z Newcastle. Ale nie tego się bałem, zbliżała się konferencja prasowa, zarząd naciskał abym tym razem przemówił, zgodziłem się i mocno zdenerwowany uczestniczyłem w niej:

 

Dlaczego dopiero teraz zgodził się pan na rozmowę z mediami? Czemu unika pan ich?

 

A jak czułby się pan gdyby został pan niespodziewanie menedżerem i non stop ścigali pana dziennikarze, którzy wmawiali panu, że ma pan rodzinę w zarządzie klubu?

Popełniłem błąd, wiedziałem, że ów dziennikarz odwdzięczy się odpowiednim artykułem w jutrzejszej gazecie. Niestety nie zdążyłem ugryźć się w język.

 

Jak zawodnicy przyjęli, że odtąd trenować ich będzie polak, który nigdzie dotąd nie pracował?

Jutro przekona się pan o moich zdolnościach menedżerskich!!!

 

Dziennikarz uśmiechnął się i wyszedł, widocznie już mu starczyło to co powiedziałem.

Miałem nadzieję, że nikt inny nie będzie zadawał tego typu pytań.

 

Denerwuje się pan przed jutrzejszym spotkaniem?

 

Bardzo, to najważniejszy moment w moim życiu, ufam piłkarzom i wierzę, że sprostają przeciwnikowi.

 

Czy ma pan już nowego kapitana?

 

Tak, zastanawiałem się nad dwoma i wybrałem ale nie zdradzę nazwiska tego drugiego, o pierwszym sami się jutro państwo przekonacie.

 

Konferencja zakończyła się, reszta dziennikarzy była nie zadowolona, niektórzy życzyli powodzenia i uśmiechnęli się uprzejmie. Wciąż miałem w głowie twarz tego zarozumialca.

Tak jak przewidywałem artykuły ukazały się następnego dnia.

 

Daily Mail

Kowalski Ufa Piłkarzom

 

Wczoraj w wywiadzie dla nas pan Kowalski przyznał, że ufa piłkarzom i wierzy w ich umiejętności. Młody menedżer zdradził, że ma już nowego kapitana, z niecierpliwością oczekujemy na mecz z Newcastle.

Mark Spencer

 

Ani słowa o moim zachowaniu, uff…

 

To czego szukałem znalazłem w „The Sun”.

 

Kowalski boi się mediów.

 

Nowy menedżer Arsenalu przyznał otwarcie, że boi się mediów i presji jaka na nim ciąży mimo wszystko powiedział że jest świetnym menedżerem i na pewno pokonają Newcastle. Pytanie tylko czy osoba strachliwa bojąca się ludzi i pewna siebie a wręcz zarozumiała powinna prowadzić tak ważny w Anglii klub? To daje do myślenia zarządowi.

Superstar

 

A to łazja… powtarzałem po cichu w autobusie. Mój asystent powiedział, że w końcu się przyzwyczaję.

 

Newcastle vs Arsenal

 

Skład: Szczęsny – Sagna, Mertesacker, Squallici, Santos – Benayoun, Ramsey, Diaby(45.Song),Arteta, Arshavin, Van Persie

 

Nowym kapitanem został Van Persie.

Pierwsza połowa należała do nas a przynajmniej powinna, nie dopuszczaliśmy do bramki naszych przeciwników a sami mieliśmy wiele akcji, kłopot w tym, że z jakiegoś powodu, piłki nie dochodziły do Van Perskiego lecz na skrzydło do Benayouna, który wybitnym strzelcem nie jest. W 45 minucie nasi obrońcy zagapili się i Hatem Ben Arfa od połowy miał sam na sam, technicznie lobując Szczęsnego. W przerwie dokonałem drobnych korekt w taktyce, na boisko wbiegł Song za Diabiego. Tym razem skrzydłowi byli odpowiedzialni za odgrywanie piłki, która dochodziła do Van Persiego i tak szala przeważyła się na naszą stronę. Obrona była mocno wysunięta więc kilka akcji mieli przeciwnicy. Tym razem świetny był Szczęsny.

 

Bramki:

- 45 minuta – Hatem Ben Arfa

- 64 minuta – Robin Van Persie

- 78 minuta – Robin Van Persie

 

MVP – Wojciech Szczęsny (9.2)

 

Mecz wygrany, teraz czekała nas batalia o Ligę Mistrzów z Udinese.

Odnośnik do komentarza

Udinese vs Arsenal 4 runda baraży do Ligi Mistrzów/16 Sierpnia.

 

Skład: Szczęsny- Sagna, Mertesacker, Squillaci, Santos – Benayoun, Ramsey, Arteta, Song, Arshavin – Robin Van Persie.

 

Trudny mecz, pomimo naszej przewagi ich bramkarz był godnym rywalem dla Szczęsnego. Mecz przebiegał po naszej myśli, czasami rywal przeciskał się skrzydłem ale zawsze na miejscu był Squallici. Najlepszą okazję mieliśmy w 66 minucie, po faulu na Ramsayu sędzia podyktował „11”. Niestety „Latający Holender” nie wykorzystał jej a właściwie bramkarz obronił. W sumie oddaliśmy 10 strzałów celnych więc nikogo nie zdziwi, że Handandović został zawodnikiem meczu.

 

Bramki:

 

MVP – Samir Handandović ( 9.5)

 

Wyniki baraży o LE i LM

 

III Runda LE

Jagielonia – Helsinki ( 0:0) I mecz, (0:2) rewanż

Sląsk – MSK Żylina ( 2:2)I mecz, (2:2, 5:4 karne) rewanż

Legia – Dnipro (1:0) I mecz (0:0) rewanż

 

III runda LM

Wisła vs Zenit (0:4) I mecz (1:1) rewanż

 

 

Do Anglii wracaliśmy zmęczeni, już po trzech dniach czekał nas klasyk z Liverpoolem na wyjeździe. Potem Udinese i mecz na szczycie z Manchesterem United. Dałem odpocząć kilku piłkarzom, gdyż nie ukrywam, że Liga Mistrzów była najważniejsza. Kilku z podstawowego składu zasiadło na trybunach w ich miejsce powołałem Coquelina i Frimponga.

 

:

 

 

Liverpool vs. Arsenal 2 kolejka PL /20 sierpnia.

 

Skład: Szczęsny – Djourou, Veramaelen, Squallici(55.Koscielny), Santos – Diaby(70. Coquelin) – Ramsey, Arteta, Song – Van Persie(64.Park), Gervinho.

 

Skorzystałem z porady asystenta i zagrałem systemem 4-1-3-2. Nie był to odpowiedni system dla mojej drużyny, gdyż preferowała system z jednym napastnikiem ale była dobrym wariantem na kontry wroga. Pomimo naszych starań piłkę do siatki w 28 minucie skierował Luis Suarez po akcji sam na sam ze Szczęsnym. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności udało nam się wyrównać w 41 minucie po podaniu Ramseya gola strzelił Gervinho.W drugiej połowie widowisko nie zmieniło się my graliśmy oni wygrywali. W 80 minucie gola na wagę złota strzelił Dirk Kuyt.

 

Bramki:

- 28 minuta – Luis Juarez

- 41 minuta – Gervinho

- 80 minuta – Dirk Kuyt

 

MVP – Dirk Kuyt (7.8)

 

Zaraz po meczu wróciliśmy do Londynu aby przygotowywać się do rewanżu w LM, poprawiło się morale Gervinho, inni utrzymywali je na odpowiednim poziomie. Na treningu większość piłkarzy ciężko trenowała, dla tego odwołałem wieczorną sesję gdyż widziałem, że pomimo zapału piłkarzy nie mieli już sił a przecież mieli mieć jej pełno podczas meczu.

 

Arsenal vs Udinese 4 rudna baraży o LM- rewanż/23 sierpnia

 

Skład: Szczęsny – Sagna, Mertesacker, Squallici, Santos – Benayoun, Arteta(45.Song), Ramsey, Arshavin – Van Persie(79.Koscielny) – Gervinho

 

Wbrew moim obawą piłkarze wyszli wypoczęci. Skutecznie realizowali założenia taktyczne, które opracowywaliśmy całą noc wraz z asystentem i trenerami. Nasza przewaga nie przekładała się na strzały a co ważniejsze gole, dominowaliśmy w posiadaniu piłki coś o czym Guardiola uczył mnie w barze. Pierwsza okazja pojawiła się w 30 minucie kiedy Van Persie podał do Gervinho a ten nie wykorzystał sytuacji sam na sam. Po faulu Di Natale na Artecie, ten drugi zaczął skarżyć się na uraz i musiałem zdjąć go w przerwie gdyż liga mistrzów była mniej warta niż jego obecność i gra przez cały sezon. Po przerwie nie dominowaliśmy już tak w środku gdyż Song nie był tak dobry jak Hiszpan. Karygodny błąd popełnił Santos kiedy podał wprost pod nogi Di Natale a ten oddał strzał z 6 metrów jak się okazało obronił Szczęsny. Zabójczą kontrę wyprowadziliśmy dopiero w 78 minucie gdy Andrej Arshavin po fantastycznym rajdzie, przelogował bramkarza gości. Ostatnie 10 minut graliśmy w defensywie, na boisko wbiegł kościelny za kiepskiego w tym dniu Van Persiego. Mimo to goście znaleźli lukę w ustawieniu i w 88 minucie Szczęsny musiał nas ratować, byłem pewien, że gdyby miał o centymetr krótszą rękę padł by gol, cudem wybił na róg. Podczas rzutu rożnego bramkarz gości uczestniczył a akcji pod naszą bramką. Udało nam się przejąć piłkę i oddać strzał niecelny z połowy na pustą bramkę. Wynik udało dotrzymać się do końca.

 

Bramki:

- 78 minuta –Andriej Arshavin

 

MVP – Wojciech Szczęsny (8.9)

 

Do rana świętowaliśmy awans do Ligi Mistrzów, ogromnie cieszyłem się, wiedziałem, że nie będę pierwszym menedżerem od 100 lat, który nie wprowadził Arsenalu do LM. Na następny dzień przejrzałem prasę.

 

Daily Mail

Polacy i Rosjanin dają awans Arsenalowi.

Mowa o Wojciechu Szczęsnym i Tomaszu Kowalskim oraz Andreju Arshavinie, którzy wczoraj wprowadzili Arsenal do LM. Działacze Bayernu Monachium i Manchesteru United mogą się zastanawiać czy warto było im ściągać odpowiednio: Manuela Neuera o Davida De Gee, skoro młody Szczęsny wyczynia w bramce takie cuda o jakich nie marzył Gordon Banks.

Mark Spencer

 

The Sun

Kanonierzy szczęśliwie przechodzą dalej.

Po wczorajszym” fuksiarskim” zwycięstwie Arsenal awansował do fazy grupowej Ligi Mistrzów. W grze arsenalu było widać sporo nie zgrania co jest dowodem na to, że pan Kowalski nie powinien prowadzić Arsenalu a Andrejovi Arshavinovi dziękować na kolanach za szczęśliwą bramkę.

Superstar

 

Ja ci dam fuksiarskie – krzyknąłem w kawiarni poczym wróciłem do biura.

 

Wyniki meczów IV rundy eliminacji do Ligi Europejskiej:

Śląsk – CSKA Sofia (0:3) I mecz, (1:1) rewanż

Legia – Terek Grozny (1: 0) I mecz ( 1:3) rewanż

Wisła – Maccabi Hajfa (4:4) I mecz (0:0) rewanż

Odnośnik do komentarza

Na zakończenie miesiąca czekał nas mecz z Manchesterem United…

 

Manchester vs Arsenal – 3 kolejka PL/27 sierpnia

 

Skład: Szczęsny – Sagna, Mertesacker(45.Vermaelen), Squallici(45.Koscielny), Gibbs – Diaby – Ramsey, Chamberlain, Song – Arshavin, Van Persie.

 

Byłem pewien, że za wiele nie ugramy i miałem rację. Gra sprawiała ból oczom, niektórzy nasi kibice wychodzili jeszcze przed końcem 1 połowy. Pierwszą bramkę zdobył Wayne Rooney po samotnej akcji z połowy boiska, kiwając 3 naszych obrońców i lobując bramkarza. Takich sytuacji było znacznie więcej, świetne interwencje Szczęsnego nie działały na drużynę, więc kolejne bramki były kwestią czasu. Na nic się zdała wymiana środkowych obrońców, więc zrozumiałem, że to cały zespół gra źle. Mecz zakończył się dla nas porażką i po trzech kolejkach mieliśmy zaledwie 3 pkt.

 

Bramki:

- 13 minuta – Wayne Rooney

- 21 minuta – Ashley Young

- 37 minuta – Wayne Rooney

- 64 minuta – Nani

 

MVP – Wayne Rooney (8.9)

 

Mieliśmy dwa tygodnie przerwy spowodowaną meczami eliminacyjnymi na Euro 2012 i Młodzieżowe Mistrzostwa. Więc nie mogłem skorzystać z następujących piłkarzy:

Szczęsny, Fabiański, Mertersacker, Squallici, Santos, Ramsey, Chamberlain, Arshavin, Van Persie, Gervinho, Vermaelen. Zorganizowałem sparing z Luton Town, który graliśmy na własnym stadionie.

 

Arsenal vs Luton Town - mecz towarzyski

 

Skład: McDermott – Djourou, Kościelny, Jenkinson, Gibbs – Frimpong, Coquelin – Benayoun, Song(45.Diaby), Watt – Chu Young(45.Parzyszek)

 

Mecz towarzyski czyli żadnych rewelacji, chodziło przede wszystkim o zgranie zespołu, które wygląda coraz lepiej, martwiła mnie postawa Parka Chu Youga, gra naprawdę słabo i jest coraz bliżej odejścia.

 

Bramki:

- 74 minuta – Piotr Parzyszek

 

MVP – Piotr Parzyszek ( 7.8)

 

Po meczach reprezentacyjnych byłem zadowolony, gdyż każdy coś zagrał a w dodatku wielu błyszczało. Zmartwiła mnie informacja, że kontuzjowany wrócił Squallici.

Odnośnik do komentarza

Podsumowanie transferów

 

Ciekawe Transfery w Polsce:

Marcin Kikut (Lech Poznań do Górnik Zabrze) 250 000 euro

Sebastian Przyrowski (Polonia Warszawa do Legia Warszawa) 250 000 euro

 

Ciekawe Transfery w Świecie:

Eden Hazard (Lille OSC do Real Madryt) 25 000 000

Neymar (Santos do Szachtar Donieck) 11 000 000

Ganso (Santos do Chelsea) 8 000 000

 

Próbowałem znaleźć jakichś skrzydłowych ale nie udało mi się. Będę korzystał z młodego Watta w razie potrzeby ale skauci już pojechali do Francji, Polski i Belgii szukać talentów, które mógłbym sprowadzić zimą.

 

Wyniki losowania fazy grupowej Ligi Mistrzów:

 

Grupa A:

Manchester United (Tomasz Kuszczak)

CSKA Moskwa

Bayer Leverkusen (Tomasz Babol)

 

 

Grupa B

FC Porto

Valencia CF

Ajax Amsterdam

SSC Napoli

 

Grupa C

FC Barcelona

Benfica Lizbona

Olimpiacos Pireus

KRC Genk (Grzegorz Sandomierski)

 

Grupa D

Chelsea Londyn

Olipique Lyon

BATE Borysow

Trabzonspor (Piotr Brożek, Paweł Brożek, Arkadiusz Głowacki, Adrian Mierzejewski)

 

Grupa E

Arsenal Londyn (Wojciech Szczęsny, Łukasz Fabiański, Piotr Parzyszek)

AC Milan

FC Basel

Apoel Nikozja

 

Grupa F

Real Madryt

Lille OSC (Ludovic Obraniak, Ireneusz Jeleń)

Dynamo Zagrzeb

Zenit St.Petersbourgh

 

Grupa G

Inter Mediolan

Manchester City

Borrusia Dortmund (Łukasz Piszczek, Jakub Błaszczykowski, Robert Lewandowski)

Viktoria Pilzno

 

Grupa H

Bayern Monachium

Villareal CF

Olimpique Marsylia

Szachtar Donieck

 

Grupa nie była trudna, mieliśmy szanse aby wyjść z pierwszego miejsca.

Tymczasem graliśmy mecz u siebie ze Swansea.

 

Arsenal vs Swansea 4 kolejka PL/ Sobota, 10 września

 

Skład: Szczęsny – Sagna, Kościelny, Mertersacker(78.Vermaelen), Gibbs – Benayoun(70.Watt), Arteta, Song, Ramsey, Arshavin – Van Persie(65.Gervinho)

 

Mecz z pozoru nudny z przeważaniem jednej drużyny. Do przerwy 1-0 dla gospodarzy. Po przerwie niesamowita walka, indywidualne akcje i strzały obu stron ale nie ma to jak Szczęsny w bramce, druga połowa należała do bramkarzy, ale Szczęsny okazał się lepszy. Obronił karny, dwie akcje sam na sam czy potężne uderzenie z 30 metrów. Kropkę nad i dopisał w 80 minucie Gervinho. Piłkarzem meczu został Szczęsny i po raz drugi ląduje w 11 kolejki.

 

Bramki:

- 10 minuta – Van Persie

- 80 minuta - Gervinho

 

MVP – Wojciech Szczęsny ( 9.8)

 

Zwycięstwo, które podniosło morale zespołu. Byłem zadowolony z bramkarza, już media donoszą o zainteresowaniu Chelsea. Defensywa musi jeszcze popracować. Cieszy mnie także rozwój Piotra Parzyszka. Junior bowiem zkompletował hat- tricka w meczu rezerw.

 

Po czterech dniach podejmowaliśmy bardziej wymagającą drużynę: AC Milan. Wspierała nas publiczność wypełniając stadion po brzegi. Nie mogłem skorzystać z Van Persiego, który nabawił się urazu na treningu.

 

Arsenal vs AC Milan 1 mecz fazy grupowej LM/ środa, 14 września

 

Skład: Szczęsny – Djourou, Kościelny, Mertersacker, Santos – Benayoun, Arteta(76.Diaby), Song, Ramsey, Arshavin – Gervinho

 

Wielu kibiców z pewnością żałowało pieniędzy na bilet. Mecz był bardzo nudny, nieodpowiedni na stawkę dla takiej klasy drużyn. Wymęczone zwycięstwo mnie zadowala, lecz nie można polegać wyłącznie na „fuksach”. Gola na wagę złota zdobył Andre Santos po dośrodkowaniu Arshavina. Urazu doznał Gervinho i razem z Van Persiem nie zagra w następnym meczu.

 

Bramki:

- 76 minuta – Andre Santos

 

MVP – Andre Santos ( 7.4)

 

Tak jak zapowiadałem w 5 kolejce nie zagra ani Gervinho ani Van Persie. Na mecz zabrałem Parzyszka i Chu Younga ale nie wiedziałem jeszcze, który zagra od początku.

 

Blackburn Rovers vs Arsenal 5 kolejka PL / niedziela, 18 września

 

Skład: Szczęsny – Djourou, Vermaelen, Kościelny, Santos – Coquelin, Diaby(69.Frimpong) – Watt, Arteta(84.Chamberlain), Arshavin – Park Chu Young(45. Parzyszek)

 

Młodzi juniorzy dobrze weszli w mecz, problem miał napastnik, który po prostu nie pasuje do naszego zespołu. Marnował 100% okazji, w drugiej połowie wpuściłem Parzyszka, który pomimo stresu zagrał o wiele lepiej. Co prawda bramki nie zdobył ale asystował przy bramce Arshavina. Wszystko wskazywało na to, że wysoko opłacany Park odejdzie zimą. Rezultat 1-0.

 

Bramki:

- 55 minuta - Arshavin

 

MVP – Arshavin ( 8.0)

Odnośnik do komentarza

Po udanych meczach, czekał nas start w Carling Cup. Nie przywiązywałem dużej wagi do tego trofeum, gdyż nawet gdybym wygrał nie spełnię oczekiwania prezesa.

 

Southampton vs Arsenal 3 runda Carling Cup/ środa, 21 września.

 

Skład: Fabiański – Djourou, Jenkinson, Vermaelen, Gibbs – Diaby – Song, Arteta(45.Frimpong), Chamberlain – Park, Parzyszek(75.Arshavin)

 

Grałem składem ¾ rezerwowym, byłem zadowolony z postawy niektórych szczególnie obrony. Najgorszym zawodnikiem był Park… Co gorsza jego morale było kiepskie a większość piłek dochodziła do niego. W drugiej połowie nic się nie zmieniło, aktywny był Parzyszek, który celnie podawał i wrzucał, na nic się to jednak zdało. W 90 minucie przegrywaliśmy po samobójczym trafieniu… Parka. Co za upokorzenie.

 

Bramki:

- 90 minuta – Park Chu Young (sam.)

 

MVP: Parzyszek (7.9)

 

Rano obudziłem się w kiepskim humorze, miałem wrażenie, że był to zły sen.

Przeczytałem gazetę The Sun, w której dziennikarz o Nicku Superstar od początku mi dojeżdża, tym razem nie było inaczej.

 

Upokorzenie Kanonierów

 

Wczoraj Arsenal doznał upokarzającej porażki z Southampton. Pan Kowalski nie wiedział co robi wystawiając Parka. Pytanie czy „Uczeń Mistrzów” jest wstanie wygrać z Chelsea czy Man United w Premier League skoro nie potrafi pokonać Southampton? Los polaka spoczywa w rękach prezesa, który nie przyjmnie więcej do wiadomości, że po raz kolejny nie udało się zdobyć trofeum.

Supertstar.

 

Poczułem się jeszcze gorzej, nie czytałem Daily Mail, gdyż tamci z pewnością nie napisali tak upokarzającego dla mnie artykułu, Mark Spencer raczej za mną przepadał.

 

Wracając do Londynu opracowywałem taktykę na mecz z Boltonem. Ostatnie dwa mecze gwiazdy odpoczywały, więc wystawię silny skład, lecz z umiarem gdyż wkrótce czeka nas pojedynek w LM z Basel. Wciąż nie mogłem skorzystać z Van Persiego i Gervinho, których kontuzje przedłużyły się nieco.

 

Arsenal vs Bolton 6 kolejka PL/ Sobota, 24 Września

 

Skład: Szczęsny – Sagna, Kościelny, Vermaelen(55.Jenkinson), Santos – Benayoun, Song(80.Chamberlain), Ramsey, Arteta, Arshavin – Parzyszek(70. Park)

 

Wbrew oczekiwaniom Bolton nie stawiał takiego oporu jak się spodziewałem. Ich atak nie istniał, chyba nawet napastnik nie dotknął piłki. Pressing naszych pomocników był skuteczny w środku pola, dlatego piłka automatycznie szła do ofensywnych, którzy mieli dużo okazji. Po mimo iż żaden nie miał dnia, udało się strzelić 3 bramki. Przy wszystkich udział miał Arshavin. Dobrze zagrał młody Ramsey, który rośnie na prawdziwą gwiazdę. Gola zdobył Piotr Parzyszek po strzale na pustą bramkę. Polak też ma wielki talent.

 

Bramki:

- 29 minuta – Andriej Arshavin

- 47 minuta – Piotr Parzyszek

- 79 minuta – Aaron Ramsey

 

MVP – Andriej Arshavin (8.8)

 

Mecz udany, wreszcie tak jak chciałem. Cieszyłem się z faktu, że gramy z Basel u siebie. Do kadry powrócił Gervinho, ale nie zagra od pierwszej minuty. Na mecz z Tottenhamen powinien wrócił „Latający Holender”. Po cichu liczę też na Squalliciego.

 

Arsenal vs Basel 2 mecz fazy grupowej LM/ wtorek, 27 września

 

Skład: Szczęsny – Sagna, Mertersakcer, Vermaelen(45.Koscielny), Santos – Coquelin(45.Song), Diaby – Benayoun, Ramsey, Arshavin – Parzyszek(65.Gervinho)

 

Zaryzykowałem opcję z Coquelinem, nie dokońca się to opłaciło, gdyż młody francuz nie wypełniał zadań tak dobrze jak Arteta, który narzekał na uraz. W drugiej połowie wbiegł na boisko Song właśnie za Coquelina. Ten okazał się lepszym rozwiązaniem. Wystarczyło jedno podanie do Arshavina a ten zagrał wprost na głowę Parzyszka, który zdobył bramkę. Kondycyjnie Polak nie wyglądał jeszcze za dobrze, więc w 65 minucie pojawił się Gervinho.

Obrona grała stabilnie, nie popełniając błędów. Zimną krew zachował Szczęsny przy dwóch mocnych strzałach z dystansu. Rywal okazał się godny. Wynik 1-0.

 

Bramki:

- 54 minuta – Piotr Parzyszek

 

MVP – Parzyszek (7.9)

W drugim meczu grupy Milan pokonał Apoel 4-0

 

W nowym miesiącu czekały nas derby ze Spurs na White Hart Lane. Do treningów powrócił Squallici i Van Persie, ale tylko ten drugi znalazł się w kadrze meczowej, gdyż ma odpowiednią kondycje.

 

Totenham vs. Arsenal 7 kolejka PL/ Sobota, 1 Października

 

Skład: Szczęsny – Sagna, Mertersacker, Kościelny, Gibbs – Benayoun, Arteta, Ramsey, Song, Arshavin – Gervinho

 

Do podstawowego składu wraca Gervinho, ale Parzyszek jest na ławce. Okazje mieliśmy odpoczątku, ale Friedel dobrze bronił a Corluka zatrzymywał Benayouna więc zmieniłem stronę prowadzenia ataków. Mertersacker dobrze krył Adebayora a Arteta Bale`a. Mecz bardzo wyrównany, kibice nie nudzili się. Nie brakowało ostrych starć. Serca kibiców zadrżały gdy Pavliuchenko znalazł się sam na sam ze Szczęsnym. Całe szczęście polak jest dobrym fachowcem w takich sytuacjach. Gola na 0-1 zdobył niezawodny w tym sezonie Arshavin. Nasza radość nie trwała długo, gdyż dwie minuty później gola zdobył Bale a chwile później Pavliuchenko. Punkt uratował Van Persie, strzelając z dystansu w okienko.

 

Bramki:

- 50 minuta – Andriej Arshavin

- 52 minuta – Bale

- 56 minuta – Roman Pavliuchenko

- 79 minuta - Van Persie

 

MVP – Andriej Arshavin (8.8)

 

Po derbach była dwutygodniowa przerwa na mecze reprezentacyjne. Zostali powołani: Szczęsny, Fabiański, Sagna, Mertersacker, Gibbs, Santos, Benayoun, Song, Arteta, Ramsey, Arshavin, Van Persie, Parzyszek.

Odnośnik do komentarza

W tym czasie podjąłem decyzję o daniu dwóch dni wolnych pozostałym piłkarzom, a zostało ich niewielu, gdyż juniorzy byli powołani do U-21. Nie było nawet składu na sparing. Po przerwie zawodnicy wrócili i rwali się do treningów, chcieli pokazać, że mogą zastąpić tych z pierwszego składu i grać w reprezentacjach.

 

Następny mecz był 15 października. Wiele drużyn zaliczyło porażkę i remis czyli szło po naszej myśli, dlatego byliśmy 7 w tabeli. Na prowadzeniu był Manchester City z 21 punktami. W końcu mogłem skorzystać ze Squalliciego i napastników. Do sił wracał też Wilshere.

 

Arsenal vs Sunderland 8 kolejka PL/ Sobota,15 października

 

Skład: Szczęsny – Sagna, Mertersacker, Squallici(65.Vermaelen), Santos, - Benayoun, Ramsey, Arteta, Song(80.Chamberlain), Arshavin – Van Persie(74.Gervinho)

 

Zgranie zespołu wreszcie zaprocentowało, mecz udany dla nas w 100%. Świetny powrót Squalliciego, był nie do przejścia. Trochę gorzej było w ataku, Van Persie nie miał dnia. Kolejne bramki zdobył Arshavin. Jeśli utrzyma formę zostanie piłkarzem sezonu PL. Szczęsny ponownie pokazał się z dobrej strony, po zejściu Squalliciego (65) miał pełne ręce roboty. Mimo to nie popełnił błędu.

 

Bramki:

- 31 minuta – Andriej Arshavin

- 45+3 – Aaron Ramsey

-70 minuta – Andriej Arshavin

 

MVP - Andriej Arshavin(9.0)

 

Wkrótce czekał nas mecz Ligi Mistrzów na Cyprze. Do treningów powrócił Wislhere ale za nim zagra w PL lub LM czeka go odzyskiwanie ogrania i formy w rezerwach. Na wyspę nie pojechali także: Szczęsny i Arteta, którzy nabawili się urazów na treningu, mogli by grać ale bardziej przydadzą się w lidze niż z Apoelem

 

Apoel Nikozja vs Arsenal 3 mecz fazy grupowej LM/ środa,19 Październik

 

Skład: Fabiański – Djourou , Kościelny, Mertersacker, Gibbs – Diaby – Ramsey, Chamberlain – Benayoun, Arshavin - Gervinho

 

Tym razem nie żałowałem słów lekcewagi dla przeciwników, mimo to zawsze powinno szanować się oponenta. Pierwszą bramkę zdobył Arshavin po rajdzie o wzorze Messiego, który powtórzył kiwkę Maradony w zeszłym sezonie. Kiwnął 4 i strzelił gola. Drugą bramkę zdobył w 88 minucie Gervinho. W między czasie nic się nie działo po za tym, że zmarnowaliśmy wiele okazji, które mogły się zemścić.

 

Bramki:

- 23 minuta – Andriej Arshavin

- 88 minuta – Gervinho

 

MVP: Andriej Arshavin (7.1)

Odnośnik do komentarza

Wracamy na Emirates. Usiadłem w biurze i przemyślałem kilka spraw. Zerknąłem na tabelę zajmowaliśmy 6 miejsce. Jeśli wygramy mamy szanse awansu o dwie lokaty. Nie zadowolony był Łukasz Fabiański, więc rozważyłem sprzedaż. Miał większe ambicje ale Szczęsny był od niego lepszy. Obiecałem mu transfer zimą.

 

Arsenal vs Stoke 9 kolejka PL/ 22 Październik, Sobota

 

Skład: Szczęsny – Sagna, Mertersacker(55.Vermaelen), Kościelny, Santos – Benayoun, Ramsey, Arteta, Song(80.Chamberlain), Arshavin – Parzyszek(63.Gervinho).

 

Wielu pewnie zdziwi mój wybór napastnika. Postawiłem na polaka, gdyż w meczach których grał dobrze się spisywał. Co więcej Inter wyrażał zainteresowanie „Latającym Holendrem” więc musiałem ogrywać następców. Gra kleiła się, spokojne szarże Ruska owocowały z każdą chwilą, słabiej grał Benayoun, jego podanie nie zawsze docierały do Parzyszka. Pierwsza bramka padła dopiero w 85 minucie, pomimo naszej ogromnej przewagi. Gola na wagę złota zdobył… ArshavinJ

 

Bramki:

- 85 minuta – Andriej Arshavin

 

MVP: Andriej Arshavin (8.3)

 

W tabeli awansowaliśmy o jedno miejsce. Tabela miała się tak: ( nazwa, mecze, wygrane, remis, porażki, pkt)

1.Manchester City 9 900 27

2.Manchester United 9 810 25

3.Liverpool 9 711 22

4.Chelsea 9 702 21

5.Arsenal 9 612 19

 

Możemy jeszcze awansować, jeśli w najbliższych derbach Płn. Londynu wygramy.

 

Chelsea vs Arsenal 10 kolejka PL/ 29 października, sobota

 

Skład: Szczęsny – Sagna, Squallici, Mertersacker, Santos – Benayoun, Arteta, Ramsey, Song, Arshavin – Van Persie

 

W szeregach przeciwnika grało wiele talentów z ofensywy takich jak: Drogba, Torres, Anelka, Kalou, Sturridge czy Lukaku. Trzej pierwsi zaczeli od początku. Początek dla naszych przeciwników, akcja Lamparda dośrodkowanie i… Główka Drogby, łapie Szczęsny. Kolejne kilka niegroźnych akcji przetoczyło się przez naszą połowę. Naszą akcję wyprowadził Arshavin niestety zatrzymał go Terry. Gol? Było kilka, pierwszy dla nas w 33 minucie: Robin Van Persie, strzałem z 13 metrów. Następne trzy dla Chelsea:/ Pierwsza Drogba (51) drugą Torres (60) trzecia Lampard (83) nas było stać „jedynie” na wyrównanie.

Po raz kolejny trafił Van Persie a na wagę punkta Arshavin

 

Bramki:

- 33 minuta – Robin Van Persie

- 51 minuta – Didier Drogba

- 60 minuta - Fernando Torres

- 83 minuta – Frank Lampard

- 86 minuta – Robin Van Persie

- 88 minuta – Andriej Arshavin

 

MVP: John Terry (8.2)

Odnośnik do komentarza

Po nieudanym meczu z Chelsea, bo przecież walczymy o mistrzostwo podejmowaliśmy WBA były klub Tomka Kuszczaka. Do meczu przystępowaliśmy w optymalnym składzie. Chcieliśmy mieć spokój przed meczem LM.

 

Arsenal vs WBA 11 kolejka PL/ 2 Listopada, wtorek

 

Skład: Szczęsny – Sagna, Vermaelen(50.Jenkinson), Squallici, Gibbs(45.Santos) – Diaby – Coquelin, Ramsey – Van Persie, Arshavin, Gervinho

 

Formacja: 1-4-1-2-3. Ci na których liczyłem zawiodli mnie, juniorzy Ramsey i Coquelin zagrali lepiej. Obrona nie zdała egzaminu. Szczęsny też się nie wykazał. Kibice opuszczali trybuny już po 30 minutach przy stanie… 0:3. Druga połowa należała do nas, mimo to stać nas było tylko na kontaktową bramkę autorstwa Arshavina. Kontuzji nabawił się Sagna. Słabo zagrał Gibbs i Vermaelen. Podobnie Van Persie.

 

Bramki:

- 4 minuta – Peter Odemwignie

- 21 minuta – James Morrison

- 26 minuta – Kieran Gibbs (sam)

- 63 minuta – Andriej Arshavin

 

MVP: James Morrisom (7.7)

 

Rano przyszedł do mnie asystent i wręczył mi gazetę.

 

Kowalski Blisko Dymisji

Po wczorajszej porażce Kanonierzy znów spadli w tabeli i są coraz dalej od mistrzostwa, które mają zdobyć. Polak nie daje rady zastąpić na stanowisku Arsena Wengera, pomimo, że tylu piłkarzy z jego kadry zostało powołanych na mecze reprezentacyjne. Prawdopodobnie Kowalski wkrótce zostanie zwolniony. Wśród kandydatów na zastępcę wymienia się: Steva Bruca, Martina Jola, Franka Rijkarda, Dungę.

 

Dobrze, że nie przeczytał mojego kontraktu. Mam sezon na zdobycie jakiegokolwiek trofeum.

 

Na mecze reprezentacyjne pojechali: Szczęsny, Fabiański, Vermaelen, Mertersacker, Squallici, Santos, Gibbs, Benayoun, Arteta, Ramsey, Van Persie, Arshavin, Parzyszek.

 

Po ich powrocie czekała nas 4 kolejka rozgrywek grupowych. Jeśli wygramy awansujemy do następnej rundy.

 

Arsenal vs Apoel Nikozja 4 kolejska fazy gropowej LM/ 10 Listopada, wtorek

 

Skład: Szczęsny – Djourou , Kościelny, Mertersacker(66.Jenkinson), Santos – Benayoun, Arteta, Song(85.Wilshere), Ramsey, Arshavin – Van Persie(70.Gervinho)

 

Na ławce rezerwowych zasiadł już Wilshere, obrona została wymieniona. Nie można było mieć większych zastrzeżeń. Po za akcją w 54 minucie, gdy Kościelny podał piłkę pod nogi Luisa, ten nie wykorzystał sam na sam. Prowadzenie zapewnił nam Santos strzałem z 35 metrów. Podwyższył w doliczonym czasie niezawodny Arshavin po rajdzie lewą flanką.

Mieliśmy jeszcze dwie okazje ale nie wykorzystane.

 

Bramki:

- 61 minuta – Andre Santos

- 90+3 minuta – Arshavin

 

MVP: Andriej Arshavin (7.9)

Odnośnik do komentarza

Ponownie przerwa na mecze reprezentacyjne. Tym razem pojechało jeszcze więcej osób. Większość wróciła dzień przed meczem ligowym. Kilku nie wróciło: Szczęsny, Fabiański, Parzyszek, Gervinho, Van Persie. A to oznaczało, że zagra Park i McDermott

 

Norwich vs. Arsenal 12 kolejka PL/ 19 Listopada 2011, sobota

 

Skład: McDermott – Sagna, Kościelny, Jenkinson, Gibbs(60. Santos) – Diaby – Frimpong, Coquelin(69.Chamberlain) – Benayoun, Watt – Park

 

Musiałem wystawić mocno rezerwowy skład. Nie tyle z powodu zmęczeń co zawieszeń. Aż 4 piłkarzy pauzowało za kartki: Mertersacker, Arteta, Arshavin, Ramsey. Nie miałem prawa wymagać zwycięstwa od tego składu, mimo to część mnie zaskoczyła, najbardziej młody Watt. Miał niemal identyczny styl co Arshavin, talent większy od Parzyszka, nie spodziewałem się, że może dać nam taką przewagę. Na bramkę nie trzeba było długo czekać, na napastniku nie można było polegać, więc bramki strzelał w dobrej formie Benayoun, który odgrywał dziś rolę lidera drużyny. Coraz lepiej na obronie radził sobie Jenkinson, ale wciąż potrzebuje ogrania. Drugą bramkę zdobył Emanuel Frimpong dobijając sztrzał Andre Santosa z 30 metrów. I tak niespodziewanie, wpadają 3 oczka
J.

 

Bramki:

- 12 minuta – Yossi Benayoun

- 67 minuta – Emanuel Frimpong

 

MVP:
Laurent Kościelny (7.6)

 

Na następny mecz wszyscy byli gotowi. Mimo to nie było potrzeby wystawiania najlepszych, gdyż mieliśmy już pewny awans.

 

FC Basel vs Arsenal 5 kolejka fazy grupowej LM/ 23 Listopada, środa

 

Skład: Szczęsny – Djourou, Vermaelen, Squallici, Santos – Benayoun, Ramsey(65.Song), Chamberlain, Song, Arshavin(75.Wilshere) – Parzyszek(60.Gervinho)

 

Wygrywając ten mecz zapewniamy sobie awans z pierwszego miejsca. Nie eksperymentowałem, dałem zagrać jedynie Parzyszkowi. Nikogo nie zdziwi, że przeważaliśmy w tym meczu, chociaż kilka razy Alexander Frei zagroził bramce Szczęsnego. W tym meczu słabiutko zagrał Arshavin, ale nie jest maszyną, będą zdarzać mu się słabsze mecze. Obrona wyglądała coraz lepiej, miałem dużo zawodników na tej pozycji ale nikogo nie mam zamiaru sprzedawać. W pierwszej połowie nie było bramek. Zaraz po przerwie gola strzelił Parzyszek. Dwa padły w końcówce: Aaron Ramsey i po raz trzeci w tej edycji LM Andre Santos.

 

Bramki:

- 47 minuta – Piotr Parzyszek

- 83 minuta – Aaron Ramsey

- 90+1 – Andre Santos

 

MVP:
Andre Santos (8.0)

 

Ostatni mecz w Listopadzie, kolejne derby Londynu, tym razem z Fulham na Emirates. Nie zagrają: Mertersacker (uraz), Benayoun ( uraz), Sagna (kartki)

Arsenal vs Fulham 13 kolejka PL/ 26 Listopada, sobota

 

Skład: Szczęsny – Djourou, Squallici, Vermaelen, Gibbs – Wilshere, Arteta, Song, Ramsey, Arshavin – Van Persie(78.Gervinho)

 

Graliśmy w możliwie najmocniejszym składzie. Wilshere powoli wraca do formy, w rundzie wiosennej powinien osiągnąć już optymalny poziom. Tym razem dobrze grał Arshavin, nie zawiódł też Van Persie. Goli może i brakowało ale na tempo meczu nie można narzekać. Niestety większość akcji kończyła obok słupka. Piłkarze walczyli do końca ale brakowało wykończenia. Zaledwie remis…

 

MVP: Mark Schwarzer (8.5)

 

Na następnym treningu piłkarze ćwiczyli tylko skuteczność, gdyż były w tym ogromne braki. W zbliżającym się meczu z Wigan chciałem przetestować nowy system.

 

Wigan Athletic vs Arsenal 14 kolejka PL/ 3 grudnia 2011, sobota

 

Skład: Szczęsny – Sagna , Squallici(45.Jenkinson), Mertersacker, Santos – Arteta, Wilhere(64.Song), Ramsey – Van Persie(76.Chamberlain), Arshavin – Gervinho

 

System z dwoma cofniętymi napastnikami zdał egzamin. Brakowało trochę ogrania, gdyż Arshavin zwykle grał z Benayounem a Ramsey i Arteta z Songiem. Mimo to przeciwnik był za słaby. Nasza obrona nie miała nic do roboty, zaledwie kilka razy nasza drużyna musiała się cofać. Kontry nie wychodziły nam najlepiej ale atak pozycyjny był perfekcyjny. Ponownie świetnie zagrał Arshavin. Coraz lepiej gra Wilshere ale nie może jeszcze grać całego meczu. W dobrej formie jest Song(lepszej niż Wilshere) i stawiał bym na niego tyle, że to Wilshere ma większy potencjał.

 

Bramki:

- 1 minuta – Andriej Arshavin

- 29 minuta – Van Persie

- 67 minuta – Mikel Arteta

- 90+3 – Andriej Arshavin

 

MVP:
Andriej Arshavin (9.1)

 

Zadowoleni z wyniku pojechaliśmy do Mediolanu na ostatnie starcie w fazie grupowej LM. W Anglii pozostał Wojciech Szczęsny, leczący uraz barku.

 

AC Milan vs Arsenal 6 kolejka fazy grupowej LM/ 7 grudnia, środa

 

Skład: Fabiański – Sagna, Vermaelen, Kościelny(83.Jenkinson), Santos – Diaby – Arteta, Chamberlain – Watt, Arshavin – Van Persie(60.Gervinho)

 

Zarówno my jak i Milan miał zapewniony awans do 1/8 finału. Mimo to Włosi zagrali w mocnym składzie. Mecz bardzo przypominał pojedynek z finału ligi mistrzów z 2005r. AC Milan – Liverpool. W pierwszej połowie trzy bramki zdobyli gospodarze, byliśmy pogodzeni z porażką. Druga połowa należała do nas, powiedziałem piłkarzom żeby grali na luzie. Fenomenalny mecz zagrał młody Watt kompletujące hattricka ale w asystach. Ponownie świetnie Arshavin, formę jakby stracił Van Persie. Ponownie gola zdobył Andre Santos.

 

Bramki:

- 15 minuta – Zlatan Ibrahimović

- 29 minuta – Robinho

- 41 minuta – Alexandre Pato

- 73 minuta – Andriej Arshavin

- 78 minuta – Andre Santos

- 89 minuta – Gervinho

 

MVP:
Andriej Arshavin (8.8)

 

Wkrótce napiszę wyniki fazy grupowej, mam problem ze zrzutami z ekranu.

Odnośnik do komentarza

Grupa A:

  • Manchester United
  • Twente Enschede
  • Bayer Monachium
  • CSKA Moskwa

Grupa B:

  • Valencia CF
  • SSC Napoli
  • Valencia CF
  • FC Porto

Grupa C:

  • FC Barcelona
  • Benfica Lizbona
  • Olimpiacos Pireus
  • KRC Genk

Grupa D:

 

1. Chelsea Londyn

2. Tranzonspor

3. Olimpique Lyon

4. BATE Borysow

 

Grupa E:

  • Arsenal Londyn
  • AC Milan
  • FC Basel
  • Apoel Nikozja

Grupa F:

  • Real Madryt
  • OSC Lille
  • Zenit St. Petersbourgh
  • Dynamo Zagrzeb

Grupa G:

  • Manchester City
  • Borrusia Dortmund
  • Inter Mediolan
  • Viktoria Pilzno

Grupa H:

  • Bayern Monachium
  • Olimpique Marsylia
  • Szachtar Donieck
  • Villareal CF.

Pary 1/8 finału.

  • Bayern Monachium vs Benfica Lizbona
  • Arsenal Londyn vs Olimpique Marsylia
  • Borrusia Dortmund vs AC Milan
  • Manchester United vs Real Madryt
  • Manchester City vs OSC Lille
  • FC Barcelona vs Trabzonspor
  • Twente Enschede vs Valencia
  • Chelsea vs SSC Napoli

Jestem bardzo zadowolony z losowania. Mogliśmy trafić o wiele gorzej. Hitem będzie Manchester United vs Real Madryt!!!

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...