Skocz do zawartości

Programy sieci p2p


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Mam problem z Mułem vo.47a. Zainstalowałem go jak zawsze (zgodnie z poleceniami), ale nie działa zbyt dobrze, sporadycznie znajduje źródła do plików, które chcę ściągnąć. I cały czas na ikonie muła na pasku ma opaskę na oczach. O co może chodzić?

Ps. instlowałem kilka razy i zawsze jest tak samo.

Odnośnik do komentarza
  • 7 miesięcy później...

Nie chodzi mi o łamanie prawa. Przynajmniej w z tego co się orientuje mozna legalnie ściągnąć utwór muzyczny z internetu. Nie wolno go tylko udostepniać. Coraz więcej takich utworów można legalnie pobrać z różnych stron. Niestety nie zawsze jest to mozliwe. Ostatnio szukłem właśnie jednego takiego utworu i mimo paru godzin wertowania neta nie udało mi się znaleźć. Znalazłem jedynie odnośniki do plików torrentowych. Nie znam sie na tym za bardzo, ale chciałem zobaczyć na czym ta cała zabawa polega. Niestety nie mogłem ściągnąć tego pliku, gdyż nie udało mi sie wyłączyć opcji udostepniania, a jak wiadomo takie działanie w Polsce jest zabronione pod karą 5 lat pozbawienia wolności. Czy da sie jakość wyłączyć "upload" w takich klientach jak uTorrent, aby w zgodzie z polskiem prawem ściagnąć utwór? Czy raczej powinienem sobie odpuścić taką formę ścigania plików z neta?

Zaznaczam, ze nie interesują mnie żadne nie-/pół-legalne rozwiązania.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

W każdym kliencie p2p (i w uTorrencie i w BitComecie, którego sam używam) można ustawić ustawić maksymalną całkowitą prędkość wysyłania na 0 kB/s. Wówczas de facto będziesz tylko ściągał pliki, niczego innym nieudostępniając. Jednak są to kombinacje typu - jak podrapać się lewą ręką w lewe ucho, ale od tyłu.

 

Wątpię też, czy takie tłumaczenia wystarczyłyby panu policjantowi. Tak samo z BearShare można ściągać pliki bez ich udostępniania, choć mam wątpliwości co do legalności również tego procederu... :>

Odnośnik do komentarza

Mi wisi co powie na to Pan Policjant. Nie on stanowi prawo. Dla mnie istotne jest, czy takie coś jest:

1) Po pierwsze legalne z punktu widzenia polskiego prawa. Z tego co czytałem, nawet same wypowiedzi komendanta policji, samo ściaganie nie jest nielegalne z punku widzenia polskiego prawa (o ile nie mamy do czynienie z programem komputerowym).

Większość programów P2P wymaga otwarcia dostępu do swoich zasobów tak, więc aby móc pobierać muzykę i filmy, (na co prawo zezwala) należy umożliwić również pobieranie swoich zasobów, (co jest niedozwolone w przypadku udostępniania utworów chronionych prawem autorskim).

zródło: http://www.policja.pl/portal/pol/1/14988/K..._patroli34.html

 

2) Po drugie czy taka opereracja jest możliwa. Chodzi o blokowanie "uploadu".

Wszystkie akcje antypirackie w Polsce, dotyczyły udostępniania duzej ilości plików chronionych prawem autorskim w sieciach p2p. Mi nie chodzi o ściaganie na potęge wszystkiego jak leci, a jedynie o pojedyńcze utwory, których nie znajde w innych źródłach. I chcę to robić legalnie, co wymaga zablokowania udostepniania.

Odnośnik do komentarza

wisiec Ci moze, ale nie sadze zeby sad w takiej sytuacji sie bawil w sprawdzanie czy rzeczywiscie cos uploadowales, czy sciales upload do zera - policja po prostu stwierdzila by, ze byles podlaczony do sieci w ktorej - zgodnie z zasada jej dzialania - jestes tak potencjalnym sciagajacym, jak i udostepniajacym. inna sprawa jest to, ze zablokowaniu uploadu nie oznacza nie wysylanie danych - po sieci kraza pakiety kontrolne i tym podobne rzeczy (na przyklad wszyscy podlaczeni dostaja napierw Twoje ip, a potem sprawdzaja czy mozna cos od Ciebie zassac, czy zblokowales upload). slowem nie masz mozliwosci nie wysylania niczego - a jesli wyslesz choc bajt to juz cos udostepniles, a sad nie bedzie sprawadzal co to dokladnie bylo.

 

inna sprawa jest to, ze za nie udostepnianie danych wiele sieci torrentowych bedzie Ci przycinac download, a w skrajnym przypadku banowac.

Odnośnik do komentarza

Sekunda. Samo podłączenie do sieci nie jest przecież nielegalne. P2P może byc wykorzystywane w różnych celach. Choćby scigania łatek do gier. Poza tym jak sam zauważyłeś zwykle na początku udostepnia sie pewne pakiety kontrolne. Udostepniania tego jest nielegalne? No to juz byłaby przesada. Chyba, żeby zostać skazanym trzeba udowodnić, że udostępniałem chronione prawem utwory, a nie własne IP. I dlatego nie zgadzam sie z Twoimi stwierdzeniami:

"sąd nie będzie się bawił"

"sąd nie będzie sprawdzał"

"wystarczy, że byłeś tylko podłączony"

Prawo autorskie wyraźnie wskazuje jakie czyny sa zabronione. Rozpowszechnianie utworów chronionych prawem. I za to moge odpowiedać, a nie za samo podłączenie, czy udostepnienie IP.

 

A co ze "złą wola". Przeciez samoczynnie blokując upload wyraźnie wskazuje, że nie zamierzam nic udostępniać. Przeciez nie blokuje tego dla samego blokowania, a po to, aby nie rozpowszechniać utworów chronionych prawem.

 

 

EDIT:

Oczywiście My możemy sobie dyskutować, ale jeśli prawda jest to co napisałeś, to mimo tego, że nie zgadzam się z Twoimi tezami, odpuszcze Sobie te torrnety. Chyba, że znajde jakąś interpretacje, która potwierdzi moje spostrzeżenia.

Odnośnik do komentarza

Dlatego sugeruje kozystac P2M tam nie ma mozliwosci wysylac jakichkolwiek danych. Sam kozystam z tego rozwiazania w zwiazku z faktem ze w takiej sytuacji nie lamie sie prawa karnego. Trezba pamietac tylko o jednym sciagajac jakiekolwiek dane bez ich udostepniania mozna i tak zostac pozwanym cywilnie przez wlasciciela licencji ;)

Odnośnik do komentarza

seko1: to tylko moje luzne dywagacje i przemyslenia, a fakty moga byc calkiem inne. niemniej jednak znam przypadki, ze ludzie lapali grzywny za ilosc mp3 na dysku (iles tam pln od sztuki) i policja ani myslala sprawdzac kazda pojedyncza mp3ke pod katem jej legalnosci.

 

jesli wpinasz sie do sieci, gdzie smiga jedynie nielegalny soft to ciezko bedzie przekonac sad, ze byles jedynym sprawiedliwym, ktory tam akurat wymienial legalne pliki - choc oczywiscie mogles to robic, owszem.

 

nie wiem, jak to dokladnie wygladalo od strony prawnej i dlatego nie traktuj moich slow jako jakakolwiek wykladnie.

Odnośnik do komentarza

@pelnaklatka

Nie traktuje Twóich słów jako wykładnie, ale ciekawe spostrzeżenie w temacie, który mnie zainteresował. Jak napisałem nie znam sie za bardzo na torrentach (nie bardzo nawet wiem co to sa te pakiety kontrolne) i dlatego chciałem poznac opinie innych na ten temat. Jak widać logiczne myslenie nie musi iść w parze z wykładnią prawa stosowaną przez policje.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

@Henkel: powiedz mi zatem jak mam dorwać najnowszą dystrybucję Linuxa, jak nie przez torrent? Myślenie, że P2P to zło wcielone jest chore, to narzędzi jak młotek. Jak widać demagogia którą szerzą grupy interesu (taa, sławny "układ") przyjmuje się całkiem nieźle.

 

A co z domniemaniem niewinności? Tu już nie ma? Oczywiście, prokurator zawsze może zaproponować ugodę, którą zapewne będzie sowita kara, ale przecież to nie przesądza o winie. Nie jestem prawnikiem, ale zarzuty chyba jakoś muszą zostać udowodnione? Inna sprawa to, czy oskarżony musi dowieść swojej niewinności, czy prokurator winy. To zdaje się zależy od rodzaju sprawy.

Odnośnik do komentarza
@Henkel: powiedz mi zatem jak mam dorwać najnowszą dystrybucję Linuxa, jak nie przez torrent? Myślenie, że P2P to zło wcielone jest chore, to narzędzi jak młotek. Jak widać demagogia którą szerzą grupy interesu (taa, sławny "układ") przyjmuje się całkiem nieźle.

a czy ja mowie, ze P2P to zlo wcielone? pytano mnie jak sie sprawa ma przy udostepnianiu tresci, ktorzych nie mozna swobodnie rozpowszechniac i w takim kontekscie nalezy moja wypowiedz interpretowac :]

 

z tego co wiem to oskarzony nigdy nie dowodzi niewinnosci - to byla by jakas kompletna paranoja.

 

(...)jak mam dorwać najnowszą dystrybucję Linuxa, jak nie przez torrent?

Problem w tym, że Linuksa możesz udostępniać innym, a mp3 już nie ;)

 

Problem w tym, czy blokując upload udostępniasz czy nie?

zeby miec pewnosc to spytaj prokuratora. serio.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...