Skocz do zawartości

Taktyki do FM 2009


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

Spróbuj ustawienia z mojej taktyki, co prawda napastnik czasmi kreuję gra (prostopadle podaje do bocznych napastników, w Twoim wypadku skrzydłowych) ale tez bardzo duzo strzela. U mnie Lewandowski który też sprinterem nie jest ma podania na dobieg i strzela aż miło. Skrzydłowym powinni mieć nastawienie gdzieś o 1,2 mniejsze od napastnika

 

Taktyka: http://www.pliczek.net/index.php?p=15055

Odnośnik do komentarza

Powiem tak: totalny niewypał... Tylko pierwszy mecz towarzyski z 4 ligowcem jakoś wyglądał, wygrałem 4-0 a 2 bramki strzelił "łowca", ale następne mecze to już porażka totalna, zero gry, zero sytuacji, 3 strzały na mecz, i to z 30 metrów. Próbuje jeszcze raz, zastosuje się do Waszych pomysłów, może coś z tego wyjdzie :)

 

Ps. Czy taki układ ze "snajperem" zdaje egzamin w FM 08?

 

Ps 2. Lukas: Lewandowski, w rzeczywistości Polskiej ligi, jest szybki :)

Odnośnik do komentarza

nei tylko szybkośc i przyśpieszenie decydują czy można grać do zawodnika na dobieg. Jeśli ma niską wartośc "gry bez piłki" to albo wystartyje za wcześnie - spalony, albo za późno - obrońcy poerwsi dobiegną. Zauważyłem grając Dolcanem Ząbki, gdzie moim napastnikiem jest Tataj, który sprinterem nie jest, jednak gra na dobieg do neigo skutkuje gdyż ma wysoką watrość gry bez piłki, bodajże 15 i w tempo potrafi wyjść do prostopadłych piłek. Podczas gdy przyspieszenie i szybkość kolejno 10 i 8.

Odnośnik do komentarza
Spróbuj ustawienia z mojej taktyki, co prawda napastnik czasmi kreuję gra (prostopadle podaje do bocznych napastników, w Twoim wypadku skrzydłowych) ale tez bardzo duzo strzela. U mnie Lewandowski który też sprinterem nie jest ma podania na dobieg i strzela aż miło. Skrzydłowym powinni mieć nastawienie gdzieś o 1,2 mniejsze od napastnika

 

Taktyka: http://www.pliczek.net/index.php?p=15055

 

 

W Twojej taktyce odgrywający to boczni napastnicy?

Odnośnik do komentarza

środkowy napastnik powinie mieć mieć niezłe atrybuty podań, kreatywności, gry bez piłki i wykańczania akcji. Powinien też być w miarę szybki (od 13,14 szybkość i przyspieszenie powinno być ok). To jest taki typ szybkiego technika.

 

PS: Napstnik nie musi być też sprinterem (od 17) ponieważ dość blisko niego grają skrzydłowi i środkowi pomocnicy

Odnośnik do komentarza

Ja gram Lechem i grałem już kilkoma taktykami ale najlepsze są te według mnie w kolejności:

 

1. 4-1-2-1-2

 

4 Obrońców, 1 Defensywny Pomocnik, 2 skrzydłowych pomocników, 1 Ofensywny Pomocnik, 2 napastników

 

2. 4-2-3-1

 

4 Obrońców, 2 Pomocników, 3 Ofensywnych pomocników(w tym 2 skrzydłowych),

1 Napastnik

 

3. 4-1-2-2-1

 

4 Obrońców 1 Defensywny Pomocnik, 2 Pomocników, 2 Skrzydłowych Ofensywnych, 1 Napastnik

 

 

Mój skład :

 

Bramkarz : Kret

Obrona: Bartczak, Wolkiewicz, Wożniak, Wysocki

Def Pom: Nainggolan

Ofensywny Pom: Tukura (Stilic)

Skrzydłowi: Wilk, Dadda

Napastnik: Lewandowski,Bialozyt

 

Narazie wygrałem 4 razy lige, 2 Ćwierci-Finał Uefa, Pół-finał Uefa, Ćwierci-Finał LM

Najlepsze wyniki : 5-3 Olympic Marsylia, 2-0 Hertha Berlin, 1-0 Sevila, 2-1 Roma,

1-0 Sporting Lisbona, 3-0 Porto, 0-0 Barcelona

Najlepszy strzelec :

1 sezon Rengifo 26 bramek

2 sezon Lewandwoski 24 bramkek

3 sezon Lewandowski 31 bramek

4 sezon Lewandowski 35bramek

5(połowa sezonu) sezon Neymar(jakis talent z brazyli 20lat) 18bramek (lewandowski sprzedałem za 10milionów do West Hamu)

 

A tu mam takie fajne korki do sprzedania :D Zapraszam

http://allegro.pl/item520068732_nike_mercu...kora_nr_43.html

Odnośnik do komentarza

Zaraz mnie szlag trafi... Mam już serdecznie dośc tego nowego FM... Nie wiem o czym myśleli programiści gdy to tworzyli, ale chyba mają podpisany kontrakt z wytwórcą leków na uspokojenie (lub na nadciśnienie). Po co w ogóle ustawiac taktykę, skoro piłkarze i tak się do niej nie stosują? Zaznaczam wyraźnie, że chcę prostopadłe piłki, szybką, składną grę, a oni i tak grają po swojemu. Krew mnie zalewa gdy widzę, jak mój pomocnik środkowy ma piłkę na połowie boiska, przed sobą ma tylko obrońców (bo pomocnicy przeciwnika nie zdążyli wrócic) a on zamiast zagrac prostopadła piłkę do napastnika (widac, że na nią czeka, bo jest ustawiony równo z linią obrony, w każdej chwili gotowy do biegu) zatrzymuje się z piłką i grzecznie czeka, aż wszyscy piłkarze przeciwnika zdążą się ustawic na pozycjach obronnych. Ja wiem, że Fair Play jest w piłce nożnej bardzo ważne i pożądane, ale bez przesady...

 

Jak to dobrze, że dostałem w swe pazerne łapska CM 01/02, przez wszystkich tak wychwalanego i uważanego za najlepszą z całej serii "CM na później FM" Managerów :)

 

Pozdrawiam, idę spac :)

Odnośnik do komentarza
środkowy napastnik powinie mieć mieć niezłe atrybuty podań, kreatywności, gry bez piłki i wykańczania akcji. Powinien też być w miarę szybki (od 13,14 szybkość i przyspieszenie powinno być ok). To jest taki typ szybkiego technika.

 

PS: Napstnik nie musi być też sprinterem (od 17) ponieważ dość blisko niego grają skrzydłowi i środkowi pomocnicy

 

Ano częściowo BZDURA...

 

Po co napastnikowi kreatywność,podania?Scharakteryzowałeś AMFa...

Napastników możemy podzielić na szybkich i klasyczne '9' - u każdego liczy się opanowanie,gra bez bez piłki etc z psychicznych,wykańczanie akcji,drybling

(u 'drągala' w sumie nie tak istotna) z technicznych...'9'-a powinna być silna,skoczna,dobrze grać głową,szybki powinien być...szybki...(szybkość i przyspieszenie to praktycznie najważniejsze atrybuty w FMie - taki Wallcott spokojnie bije na głowę 90 % napastników mimo nie za dobrych cyferek w rubrykach technicznych i psychicznych)...

 

'9' to np. Zigić czy RVN

Typ szybki to Eto'o,Villa czy Torres

'hybryda' - Ibrahimovic czy w pewnym stopniu Drogba

 

Wystarczy spojrzeć w ich statystyki i już powinno być jasne jakie atrybuty liczą się najbardziej na danej pozycji...

Odnośnik do komentarza

a ja mam takie pytanko:

u mnie czasem dochodzi do tego, że skrzydlowego przeciwników goni 2 a nawet 3 moich zawodników - w tym środkowy obrońca, który ma włączony pressing tylko w polu karnym. Ktoś podpowie o co może chodzić? A poza tym jak wspomniałem kilka postów wstecz, to z tymi wyjazdowymi meczami to trochę przegięli - chodzi mi o to, że słabszym klubem jest bardzo ciężko cokolwiek ugrać nie grając u siebie.

Odnośnik do komentarza

Zagrałem w najnowsze dzieło panów z SI prawie dwa sezony i mogę już chyba pokusić się o pewną analizę tego FM od strony taktycznej. Football Manager jest grą schematyczną a dobre taktyki zawsze wykorzystywały jakiś schemat który w danej wersji sprawdzał się najlepiej. Dla przykładu w 07 diablo skuteczne były podania na głowę na odgrywającego gdyż ten praktycznie każdą piłkę potrafił zgrać na centymetry do napastnika bądź skrzydlowego. Opłacała się też gra na skrzydłowych bo oni bardzo łatwo kiwali obrońców i mogli dokładnie zacentrować piłkę w pole karne. W FM 2008 też mieliśmy schemat z dwoma OPŚ i jednym napastnikiem który cofał się po piłkę zabierając ze sobą obrońce tworząc kanał w który można bylo podać prostopadłą pilkę na wchodzącego OPŚ. Dużo zdobyłem w ten sposób goli. No ale przejdźmy do sedna, uważam iż w tym Fmie również są schematy które warto częściej stosować. Bardzo dobrze wygłada gra na bokach. Jeśli posiadamy w zespole szybkich skrzydłowych to możemy być pewni że co jakiś czas urwą się obrońcy i zaliczą asystę. Na ogólną liczbę 49 asyst w tym sezonie w moim zespole 26 było autorstwa bocznych obrońców i bocznych pomocników. To nie jest oczywiście pełna liczba goli zdobytych po dośrodkowaniach gdyż środkowi pomocnicy czy napastnik również niekiedy schodzi do boku i centruje piłkę. Często też nasz napastnik nie zdoła wygrać walki w powietrzu i obrońca wybije piłkę przed pole karne, ale przecież od czegoś mamy defensywnego pomocnika w zespole. DP to jedna z kluczowych postaci na boisku. Pamiętacie jak w poprzednim roku na forum wszyscy nażekali na niskie oceny swoich DP? Obecnie ten zawodnik nie tylko całkiem skutecznie odbiera piłkę ale również może zdobyć całkiem przyzwoitą liczbę bramek jeśli tylko mu na to pozwolimy (czyt. rajdy na mieszane nie na rzadko). W poprzednim sezonie w mojej Wiśle Płock jako DP grał Jacek Wiśniewski i ustrzelił w lidze 5 bramek, obecnie jego miejsce zajmuje Mirko Teodorovic który w 20 meczach zdobył 7 bramek.

Podsumowując napiszę iż nie warto grać środkiem i konstruować koronkowe akcje, bo nawet jeśli wszystko wyjdzie świetnie i nasz snajper będzie w sytuacji sam na sam to i tak raczej bramki nie strzeli. Niska skuteczności takich akcji nie da nam raczej szans na zwycięstwo w lidze i spowoduje jedynie frustracje gdy wynik na tablicy będzie 1-1 bądź 0-1 a przewaga w strzałach 15-1. Aby napastnik był skuteczny stwarzajcie mu łatwe do wykorzystania sytuacje. Gdy będzie musiał dostawić tylko nogę by z dwóch metrów wpakować piłkę do pustej bramki to raczej nie spudłuje.

Odnośnik do komentarza

A ja mam jeszcze pytanko odnośnie roli odgrywającego i nie tylko. Czy jest wskazane w przypadku dwóch zawodników, którzy nadają się na odgr. na dobieg (Krkic i Eto'o) obu wrzucić w rubrykę "odgrywający" (i czy w tym wypadku obaj będą tą funkcję pełnić, czy może tylko jeden z nich, nawet jeżeli obaj są na boisku) ? I jakie polecenia zawodnika dać, jeżeli ma być typowym Fast Strikerem ? Chciałbym wykombinować coś takiego, że mam dwóch Fast Strikerów na których będą szły piłki na dobieg z środka, zaś skrzydłowi będą próbowali dryblingiem przedostawać się pod pole karne (chyba, że mają dogodną sytuację, by dośrodkować). Jak narazie z skrzydłowymi mi się udało, mianowicie Diego Capel i Messi wychodzą na wolne pole i faktycznie, większość razy starają się coś zrobić sami, ale nadal nie mogę wpaść na pomysł, jak tu nakazać dwóm PŚ'om (Xavi i Iniesta, z czego ten drugi ma rajdy na często, i mentalność bardziej ofensywną, by robił często za OPŚ, zaś Xavi ma być rozgrywającym, więc jest nieco cofnięty, by można było spokojnie do niego dograć, ten bardzo często błyszczy jakimś wybitnym podaniem, więc to jako tako funkcjonuje). Reasumując, jakie dać polecenia indywidualne dwóm NŚ'om, by byli typowymi fast strikerami, do których piłki będą grane licząc na ich szybkość i drybling.

Tak wygląda moje ustawienie na boisku :

http://img2.vpx.pl/up/20090102/taksabar.jpg

 

A tak polecenia drużynowe :

http://img2.vpx.pl/up/20090102/poleceniabar.jpg

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...