Jump to content

Na czym polega matchmaking #fm-online


Recommended Posts

Najkrócej mówiąc, matchmaking w komputerowych grach online multiplayer system dobierania ze sobą graczy, gwarantujący, że rywale w meczu będą na podobnym poziomie.

 

Z grą online w Football Managera są dwa problemy. Jeśli gramy ligę online z kilkunastoma zawodnikami, to — owszem — będzie to super zabawa i rywalizacja, ale musimy się liczyć z regularnym koordynowaniem grupy kilku lub kilkunastu graczy, którzy potrafią znaleźć w swoim życiu kilka godzin na każdą pojedynczą sesję gry. To trudne. Z kolei jeśli umówimy się na jednorazowy sparing ze znajomym, to możemy się uwinąć w 20 minut, ale prawdopodobnie szybko nam się znudzi granie z tą samą osobą po kilku razach. 

 

Matchmaking Forum FM jest odpowiedzią na te problemy. Matchmaking pozwala na rozgrywanie luźnych sparingów, ale to forumowy bot dobiera ci partnera do gry spośród innych FM-owiczów obecnych na forum, dbając o to, by byli to gracze na twoim poziomie. Im więcej meczów wygrywasz, tym wyżej pniesz się w rankingu i tym trudniejszych rywali dostajesz.

 

Tutaj przykład z naszego Discorda, czyli forumowego czatu:

 

1417591631_ScreenShot2021-03-15at18_17_03.thumb.png.4ad720998ac17db8a322757274958c19.png

 

Nasz matchmaking ma kilka zasad:

 1. Najpierw musimy dołączyć na forumowy serwer Discord, ponieważ na kanale #fm-online odbywają się rozgrywki.
 2. Potem należy ściągnąć specjalnie przygotowany save do grania meczów na równych warunkach. Dzięki niemu nie musimy konfigurować rozgrywki od nowa za każdym razem, kiedy gramy online.
 3. Następnie musimy się nauczyć komend bota matchmakingowego na Discordzie i dołączyć do kolejki wysyłając wiadomość >queue na kanale #fm-online.
 4. Kiedy zostaniemy sparowani z rywalem, rozgrywamy mecz online. Kiedy mecz się zakończy, komendą >win oznaczamy zwycięzcę. Bot rekalkuluje ranking punktowy, a my w rezultacie pniemy się w górę tabeli lub spadamy w jej głąb ;) 
 5. Grać można, kiedy się chce i ile się chce — jeśli nie masz czasu, to możesz rozegrać jeden mecz raz na tydzień, a jak masz wolny weekend, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby grać, ile tylko się da :D Do wyliczania punktów stosujemy ranking Elo. To metoda obliczania relatywnej siły gry zawodników oparta o rozgrywki szachowe, która pozwala nam tworzyć ranking graczy bez potrzeby rozgrywania wielogodzinnych turniejów.

Twórcy

 • Like 2
Link to comment
 • verlee pinned this topic
 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
×
×
 • Create New...