Skocz do zawartości

FM 2013 - odliczanie do premiery


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

A ja jak zawsze wstrzymam się z kupnem gry w pierwszych tygodniach wydania. Zawsze mnie odtrącają błędy, które trzeba likwidować patchem, czy tam fixem, a na to trzeba czekać. A tak to cena zmaleje, patche wyjdą, się kupi, ściągnie i można cieszyć się z gry. Chyba, że od razy wyjdzie gra beż żadnych bugów.

Odnośnik do komentarza

obejrzałem kilka filmików z oficjalnego kanału SI ( http://www.youtube.com/user/sigamesofficial )

 

powiem szczerze, że jedyną ważną - bynajmniej dla mnie opcją - jest możliwość filtracji subskrypcji. Nie wiem czy doszliśmy do momentu, gdzie pewne rzeczy ciężko jest za modelować, ale w moim odczuciu wszystkie zmiany przedstawiane na kanale SI są iście kosmetyczne

 

jest w tym roku jakaś rewolucja? Może coś mi umknęło ?

Odnośnik do komentarza

Dużo jest tego - można będzie na niego zrzucić wyszukiwanie i zatrudnianie zawodników (w tym negocjowanie samego kontraktu). Sporo osób się tego domagało. Równocześnie można będzie go wcale/prawie wcale nie używać. Dodatkowo AI będzie kierowało się jego preferencjami przy zakupie graczy w zespołach nie kierowanych przez graczy. Nowy jest też szef akademii, będzie działał tak jak dyr. sportowy, ale odnośnie piłki juniorskiej.

 

Z innych rzeczy - jest ten tryb uproszczony, też jest to jakaś odpowiedź na narzekanie części graczy na zbytnią komplikację.

Odnośnik do komentarza

Trening jest całkiem nowy, to na pewno.

W mojej ocenie zdecydowanie krok do tyłu, dający teraz dużo mniej możliwości. O ile dobrze zrozumiałem, będzie: 1) "ogólny" trening dla wszystkich + 2) "indywidualny" dla z góry narzuconych ról taktycznych zawodnika (co gorsza, przypisanych do pozycji) ALBO dla pojedynczego atrybutu. Lipa.

Odnośnik do komentarza

Trening jest całkiem nowy, to na pewno.

W mojej ocenie zdecydowanie krok do tyłu, dający teraz dużo mniej możliwości. O ile dobrze zrozumiałem, będzie: 1) "ogólny" trening dla wszystkich + 2) "indywidualny" dla z góry narzuconych ról taktycznych zawodnika (co gorsza, przypisanych do pozycji) ALBO dla pojedynczego atrybutu. Lipa.

 

jeżeli jest tak jak piszesz, to jest to straszne zacofanie, fajne było połączenie treningu z FM12 i CM 03/04 :)

Odnośnik do komentarza

Ja tam jestem zadowolony. Odpadają "cziterskie" treningi, dochodzi trening przedmeczowy/pomeczowy, całość zbliża się do rzeczywistości - na pewno decyzją trenera jest to czy zespół ma wolne przed/po meczu albo czy trenuje SFG czy np. atak pozycyjny. To bliższe rzeczywistości niż mówienie "a teraz przesuwany suwak z aerobikiem o punkt w prawo, żebyście panowie nie wpadli w wysokie obciążenia, bo będziecie narzekać!".

Odnośnik do komentarza

Ja tam jestem zadowolony. Odpadają "cziterskie" treningi, dochodzi trening przedmeczowy/pomeczowy, całość zbliża się do rzeczywistości - na pewno decyzją trenera jest to czy zespół ma wolne przed/po meczu albo czy trenuje SFG czy np. atak pozycyjny. To bliższe rzeczywistości niż mówienie "a teraz przesuwany suwak z aerobikiem o punkt w prawo, żebyście panowie nie wpadli w wysokie obciążenia, bo będziecie narzekać!".

Nie zgadzam się. Trening przedmeczowy/pomeczowy można było sobie samemu skonfigurować już wcześniej, właśnie przez możliwość opracowania WŁASNYCH reżimów treningowych. Skoro to jest "cziterskie", jest taka również cała reszta, włączając schematyczne interakcje i nudne konferencje; co do zasady umówmy się przecież - 99% z nas nie ma szans na objęcie jakiegokolwiek klubu w Conference czy innej CFA. To jest gra.

Nadto, całość nie zbliża się do rzeczywistości, wręcz przeciwnie. Zaczyna coraz bardziej przypominać rozrywkę dla piątkowych leniuchów; ustawiamy parę NARZUCONYCH opcji, bez możliwości głębszej modyfikacji, i jakoś leci. Co wspólnego z rzeczywistością mają takie oto rozwiązania:

1) nie będę mógł trenować moich WB np. "strzelania" lub "wykańczania akcji", gdyż przypisane im przez SI role treningowe nie obejmują atrybutów kluczowych dla tychże zachowań. Jeżeli natomiast będę uparty w tym zakresie, wówczas zostanę ukarany "odebraniem" szerszego ich treningu w ogóle. Jednocześnie bowiem trenujemy ALBO atrybut (jeden!) ALBO rolę;

2) nie będę mógł podzielić moich juniorów na dwie grupy treningowe, jedna np. ćwiczy tylko siłę, druga tylko technikę.

Czy w rzeczywistości drużyna ma zajęcia grupowe TYLKO dla wszystkich, czy też jednak trenerzy często dzielą piłkarzy na mniejsze grupy, podgrupy, pary, treningi indywidualne? Czemu pozbawiać nas tej OPCJI?

Jeżeli nowe rzeczy jak obozy treningowe, szkolenia trenerów, czy reżimy ustalane w oparciu o kalendarz (nb. dlaczego tylko dla całego dnia? nie można rozbić tego na godziny? ;)) byłyby uzupełnieniem albo inaczej - punktem wyjścia dla wcześniejszej głębi FM12, nie byłoby powodów na narzekań. A tak... redukcja i krok do tyłu imo.

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza

Trening przedmeczowy/pomeczowy można było sobie samemu skonfigurować już wcześniej, właśnie przez możliwość opracowania WŁASNYCH reżimów treningowych.

Nie rozumiem - robiłeś reżim "trening przedmeczowy" i co tydzień przerzucałeś wszystkich zawodników tak i z powrotem?

 

1) nie będę mógł trenować moich WB np. "strzelania" lub "wykańczania akcji", gdyż przypisane im przez SI role treningowe nie obejmują atrybutów kluczowych dla tychże zachowań. Jeżeli natomiast będę uparty w tym zakresie, wówczas zostanę ukarany "odebraniem" szerszego ich treningu w ogóle. Jednocześnie bowiem trenujemy ALBO atrybut (jeden!) ALBO rolę;Czy w rzeczywistości drużyna ma zajęcia grupowe TYLKO dla wszystkich, czy też jednak trenerzy często dzielą piłkarzy na mniejsze grupy, podgrupy, pary, treningi indywidualne? Czemu pozbawiać nas tej OPCJI?

Ale tak to wygląda. Nie prowadzi się zajęć tak że robisz z 30 piłkarzy 10 grup i każda ćwiczy co innego. Jest trening całego zespołu, często z położeniem specjalnego nacisku na konkretny aspekt - kondycję, ustawianie się (taktykę), grę z piłką itp. i zajęcia indywidualne dla rekonwalescentów czy zawodników którzy skupiają się na konkretnej roli na boisku czy jednym "atrybucie" - jak treningi strzeleckie. Utopią jest pomysł że trener mówi do lewego obrońcy że będzie trenował tylko siłę i strzały bo tego mu brakuje i zwalnia go z reszty zajęć.

 

2) nie będę mógł podzielić moich juniorów na dwie grupy treningowe, jedna np. ćwiczy tylko siłę, druga tylko technikę.
Analogicznie - nie będziesz mógł i w rzeczywistości też byś nie mógł. Ale będziesz mógł podzielić ich na 2 grupy gdzie jedna będzie ćwiczyć technikę (i spędzi na tym 60% treningu) a druga siłę (tyle samo procent) a przez pozostałe 40% będą mieli zajęcia ogólne.

 

Jeżeli nowe rzeczy jak obozy treningowe, szkolenia trenerów, czy reżimy ustalane w oparciu o kalendarz (nb. dlaczego tylko dla całego dnia? nie można rozbić tego na godziny? ;)) byłyby uzupełnieniem albo inaczej - punktem wyjścia dla wcześniejszej głębi FM12, nie byłoby powodów na narzekań. A tak... redukcja i krok do tyłu imo.

Pozdrawiam,

Ale jaką głębię straciliśmy? W FM12 był podział na grupy atrybutów (często dość absurdalne, nie pamiętam teraz szczegółów, ale zdarzały się atrybuty ze sobą nie powiązane a ćwiczone razem) i trening pojedynczego atrybutu. W FM13 jest podział na grupy atrybutów wg. kluczowych dla danej roli na boisku i trening pojedynczego atrybutu + obozy przedsezonowe, nacisk na szwankujące elementy w treningu meczowym i nowe role w sztabie - jak trenerzy siłowy czy trenerzy bramkarzy zespołów juniorskich. Nie widzę jakiegoś spadku jakości, tylko inne rozwiązanie - moim zdaniem sensowniejsze, ale rzeczywiście wykluczające najbardziej "kosmiczne" połączenia trenowanych aspektów jak całkowite usuwane przygotowania siłowego czy treningów z piłką.

Odnośnik do komentarza

Nie rozumiem - robiłeś reżim "trening przedmeczowy" i co tydzień przerzucałeś wszystkich zawodników tak i z powrotem?

To nie jest istotne czy tak robiłem. Niemniej, jest taka możliwość i o to mi chodziło. Rozumiem, że nowe rozwiązanie może być bardziej optymalne i uwzględnione w silniku, nie kruszę o to kopii. Jednak nie do końca dyskwalifikuje to rozwiązania z FM12.

 

Ale tak to wygląda. Nie prowadzi się zajęć tak że robisz z 30 piłkarzy 10 grup i każda ćwiczy co innego. Jest trening całego zespołu, często z położeniem specjalnego nacisku na konkretny aspekt - kondycję, ustawianie się (taktykę), grę z piłką itp. i zajęcia indywidualne dla rekonwalescentów czy zawodników którzy skupiają się na konkretnej roli na boisku czy jednym "atrybucie" - jak treningi strzeleckie. Utopią jest pomysł że trener mówi do lewego obrońcy że będzie trenował tylko siłę i strzały bo tego mu brakuje i zwalnia go z reszty zajęć.

No i właśnie z taką utopią będziemy mieli do czynienia w FM13. Ja powiem lewemu obrońcy, że ma trenować tylko siłę ALBO (niestety nie będzie żadnego "i" jak piszesz) strzały, i system "automatycznie" zwolni go z reszty zajęć, pozostawiając jedynie w grupie treningu drużynowego - bez możliwości jego modyfikacji w związku z konkretną pozycją, którą ma pełnić na boisku wg MOJEGO uznania.

W FM12 w tym zakresie była większa głębia. Jeżeli przypisywałem zawodnikowi trening indywidualny, po prostu spadało zaangażowanie pracy w reszcie składowych (reżim treningowy, przygotowanie do meczu, PPM) i tak było ok.

 

Analogicznie - nie będziesz mógł i w rzeczywistości też byś nie mógł. Ale będziesz mógł podzielić ich na 2 grupy gdzie jedna będzie ćwiczyć technikę (i spędzi na tym 60% treningu) a druga siłę (tyle samo procent) a przez pozostałe 40% będą mieli zajęcia ogólne.

Nie będę mógł, gdyż technika i siła to grupa atrybutów ze sobą powiązanych. Będę ich mógł tak podzielić ale jedynie w odniesieniu do konkretnych POJEDYNCZYCH atrybutów; niestety, będę musiał olać pozostałe (spadek zaangażowania do "0") licząc na efektywność ogólnego treningu drużynowego, gdzie mały Roberto Carlos z małym Messim ćwiczą razem to samo :szczerba: .

 

W FM13 jest podział na grupy atrybutów wg. kluczowych dla danej roli na boisku i trening pojedynczego atrybutu + obozy przedsezonowe, nacisk na szwankujące elementy w treningu meczowym i nowe role w sztabie - jak trenerzy siłowy czy trenerzy bramkarzy zespołów juniorskich. Nie widzę jakiegoś spadku jakości, tylko inne rozwiązanie - moim zdaniem sensowniejsze, ale rzeczywiście wykluczające najbardziej "kosmiczne" połączenia trenowanych aspektów jak całkowite usuwane przygotowania siłowego czy treningów z piłką.

Powinieneś napisać: "podział na grupy atrybutów wg. kluczowych dla danej roli na boisku ALBO trening pojedynczego atrybutu" - to zasadnicza różnica, redukująca głębię.

Pytanie więc: dlaczego dla mojego WB nie będę mógł zastosować reżimu treningowego optymalnego choćby dla roli ML, albo AML, albo FL, albo jakąkolwiek inną, którą sobie wymyślę; bo taką mam filozofię albo nawet zwykłe widzi-misie.

Czy to co robi np. Bielsa jest nierealistyczne?

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

sklepy de facto grę mają i tak najpóźniej 1-2 dni przed premierą w magazynie, jednak nie wiadomo czemu Empiki mają dziwną politykę, nie dotyczy to wszystkich artykułów premierowych, ale sporo z nich wystawiają fizycznie na półki nawet kilka dni po oficjalnej premierze.

 

Co do zakupu przez internet, po raz drugi kupiłem FM przez http://www.inmudo.pl/ W zeszłym roku wersję pudełkową dostałbym w dzień premiery, gdyby nie olew kuriera (kuriera a nie firmy kurierskiej!). W tym roku zakupiłem klucz Steam i już się cieszę wersją BETA gry

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...