Skocz do zawartości

Kącik historyczny


Profesor

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Od jakiegoś czasu na 1 listopada bywam na pewnym cmentarzu, znalazłem tam kilka lat temu grób żołnierza polskiego, Władysława Wilczewskiego, na grobie napisane jest, że był to dowódca AK okręgu wileńskiego. Co święto zapalam tam znicz, grób jest czysty i schludny (ale jest lastryko), stoi kilka kwiatów, kilka zniczy, ale... nigdy nikogo tam nie ma przy grobie. Do sedna - czy gdzieś znajdę jakieś informacje o tej osobie? Google sprawdzałem, nie poradziłem sobie.

 

Znalazłem jedynie:

http://27wdpak.btx.pl/zonierze-wolynia/90-w-litera-wach

WILCZEWSKI Władysław "Wilk", s. Kopaczówka, obóz pracy NKWD III 1944 r. do IV1945 r.

Odnośnik do komentarza

Jedyne co znalazłem to to, że dowódcą AK okręgu wileńskiego był ktoś o innym nazwisku, używający pseudonimu "Wilk" ale życiorys nie bardzo pasuje do Twojego zmarłego :-k Kopaczowka to sołectwo na Wołyniu, ktoś się tym już zajmował

 

http://wilczewscy.republika.pl/galezie.html#WOLYN

 

Trochę mało danych, ale jeszcze tu jest jakiś Władek pasujący do Twojego :)

http://wolyn.ovh.org/opisy/kopaczowka-07.html

Jest biografia tego słynniejszego "Wilka", może by ją skądś wykombinować (Krzysztof Tarka - "Generał Wilk. Aleksander Krzyżanowski" )

Ewentualnie zapytać na forum historycy.org :)

Odnośnik do komentarza

jmk, ważne jest to, jaka konkretnie jest o nim informacja na nagrobku. Jeśli sugeruje ona, że był on dowódcą okręgu wileńskiego AK, to niemal wszystko się nie zgadza, bo wśród bodajże trzech komendantów tego okręgu nie było nikogo z Wilkiem w nazwisku (był Krzyżanowski "Wilk").

Odnośnik do komentarza
  • 11 miesięcy później...
  • 2 miesiące później...

Ciekawostka o żołnierzach przeklętych wyklętych, raport CIA z 1947 r.: http://krajwspanialy.pl/zolnierze-wykleci-raport-cia-1947/

 

Zbrojne bandy, które napadają na pociągi i magazyny. Nie mają poparcia ludności. Ich bezsensowna walka tylko pogarsza sytuację ekonomiczną kraju, powoduje niepotrzebny rozlew krwi i dostarcza rządowi powodów żeby zaciskać aparat opresji.

Na końcu tekstu jest link do skanu oryginalnego raportu.

Odnośnik do komentarza

To prawda, ale wpadki ich analityków dotyczyły zazwyczaj właśnie spraw związanych z komunizmem w tym okresie. Na przykład: brak poparcia ludności dla WiN czy NSZ jest rzeczą bardzo dyskusyjną i w sumie trudno sprawdzalną, skoro jednak prawdopodobne wyniki referendum (z bardzo nieinwazyjnymi pytaniami w sumie) były dla komunistów jeszcze gorsze nawet od tego, o co apelował PSL (Mikołajczyk apelował o jedno Nie, WiN bodajże o trzy, ostatecznie było dwa Nie), to śmiem twierdzić, iż pomimo zmęczenia wojną, naturalnej radości z przepędzenia Niemców, przejawów stopniowego degenerowania się części oddziałów leśnych i masowej propagandy, znacząca część ludności co najmniej w 1946 jeszcze sympatyzowała z podziemiem.

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...
  • 3 miesiące później...

W sumie fajnie Brachu, że odświeżyłeś temat ;)

Od niemal dwóch tygodni jestem całkowicie pochłonięty oglądaniem kanału The Great War. Twórcy kanału wyszli z założenia, że w odstępie równo stu lat, będą przedstawiać wydarzenia Wielkiej Wojny tydzień do tygodnia. Ja obecnie jestem w okolicach października 1916 i zaczynam się martwić, że za chwilę zabraknie mi kontentu, bo do listopada 2018 jeszcze daleko. Może ktoś oglądał ich od początku, może nie, ale zadziwia mnie, jak oszałamiającą karierę wśród widzów zrobili. Główna siła przekazu tego kanału to fantastyczny Indiana Neidell, Amerykanin od 20 lat mieszkający w Szwecji. Koleś jest doskonały w tym co robi. Jest tak dobry, że nawet EA zatrudniło go do zrobienia leksykonu w BF1 i zleciła mu nazwanie wszystkich aczików (co ciekawe Neidell nie ma obiekcji, żeby nazwać produkcje DICE "tylko grą i to nie do końca oddającej realia WWI"). Reszta zespołu to głównie Niemcy, ale dopóki się nie ujawnili w okolicach 1916 (znaczy 2016) to bym nie zgadł, bo ich narracja w ogóle nie jest pro-niemiecka. Obecnie poza regularnymi cotygodniowymi odcinkami publikowane jest kilka innych serii - biografie, wynalazki, taktyka, kraje neutralne, wizyty na miejscach bitew czy odpowiedzi na komentarze. Każdy "regularny" odcinek zawiera obszerną (na ile 10 minut może pozwolić) informację na temat działań na wielu frontach tej wojny. Wszystko okraszane tysiącami zdjęć i fragmentów kronik. Bardzo, bardzo polecam ten kanał. Imo nie wymyślono nic lepszego, żeby opowiedzieć o horrorach Wielkiej Wojny. I ludzie w komentarzach już proszą twórców, żeby nie czekali do 2039 z IIWŚ ;)

Odnośnik do komentarza

Wiesz, Indy i ekipa nie są zawodowcami, są fachowcami jeśli chodzi o IWŚ, ale to co robią nie jest poza umiejętnościami pojedynczego człowieka ;)

Trochę na dwoje babka wróżyła, bo WŚII imo przerasta ten format, ale twórcy kanału zbudowali tak wiele, że nie wyobrażam sobie, że w listopadzie 2018 się po prostu pożegnają i znikną.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...