Skocz do zawartości

Trzeba zacząć wierzyć w cuda


CancuN

Rekomendowane odpowiedzi

1.

 

Zakończone przed chwilą spotkanie Międzynarodowego Stowarzyszenia Piłki Nożnej (FIFA) z arabskimi szejkami przyniosło oczekiwany skutek. Organizacja, która piastuje pieczę na futbolem od ponad stu lat, po raz pierwszy w historii została postawiona pod murem. Sprawa ta musiała zostać natychmiastowo rozstrzygnięta, bo inaczej skutki mogłyby być tragiczne. Otóż na przełomie XX i XIX wieku założona przez arabskich szejków stacja telewizyjna "Football 24" w ciągu kilku lat stała się światowym transmiterem obrazu meczowego. Czy zdajecie sobie sprawę, że kilku najbogatszych z tamtych rejonów świata wydało na prawdę grubą forsę na to, żeby mieć na własność prawa do transmisji meczów ze wszystkich stron świata? Prawa do wszystkich lig, oraz większych, międzynarodowych imprez były we władzach kilku osób. Jedynym krokiem wprzód, było podpisywanie z głównymi stacjami w krajach, że będą one kompatybilne ze stacją "Football 24", także nie trzeba będzie kupować nowych dekoderów. Pomysł był świetny, bowiem pieniądze zwracały się w zawrotnym tempie. Nie mówiłbym o tym, gdyby nie jeden, ale bardzo ważny szczegół. Otóż włodarzom tej telewizji znudziło się normalne oglądanie zmagań ligowych, w których od lat grają te same ekipy, a zmiany są zbyt małe i zbyt rzadko. Plan działania był taki, że momentalnie, od sierpnia 2009 roku blokują transfer swoich obrazów tak, że nikt, oprócz kibiców, którzy zdecydują się wybrać na mecz osobiście, nie będzie mógł oglądać piłki nożnej. Zainteresowanie tą dyscypliną sportu znacznie by zmalało, co na pewno byłoby klęską "firmy", która dzielnie i z wielkimi sukcesami piastuje władzę nad tym sportem. I właśnie po to zwołano to zebranie, by dywagować na tematy sposobów rozwiązania konfliktów...

 

Wielka, wielka ilość fotoreporterów i stacji telewizyjnych zgromadziło się w największej na świecie hali, by śledzić i relacjonować to ważne wydarzenie. Dwie strony, które za wszelką cenę dążyły do swojej racji i swoich potrzeb nie były zbyt przychylnie nastawione do ustąpienia. Sepp Blatter walczył ile tylko miał sił, by wywalczyć możliwości transmisji na cały świat, natomiast kilku przedstawicieli krajów arabskich, żądało niebotycznych sum za rekompensację strat. Ostre wymiany zdań i strasznie długie posiedzenie, które wraz z przerwami trwało łącznie nieco ponad tydzień, wreszcie zakończyło się sukcesem. Szwajcar doszedł do porozumienia, jednak musiał przełknąć dużą pigułkę zmian, których domagali się i wywalczyli rywale. Rozgrywki, dla których 2009/2010 będzie pierwszym sezonem będą wyglądały zupełnie inaczej, niż do tej pory. Nie wszyscy byli zadowoleni z przebiegu konwersacji, jednak innego wyboru nie było...

 

Football Manager 2010

baza piłkarzy: mała (22.000)

Wybrane ligi: angielskie

dodatkowi gracze: -

start: 9.07.2009

zasady: sami zobaczycie

Odnośnik do komentarza

@ opek "Historia" na razie przestaje być pisany, jednak nie wykluczam powrotu. Jeśli jednak można dać coś do archiwum, by później to z powrotem przenieść, proszę o zrobienie tego.

 

2.

 

Sytuacja w lidze będzie dość skomplikowana. Przez długi okres, bo nieco ponad miesiąc czasu, fachowcy z zarządu FIFA męczyli się z podziałem zespołów na poszczególne ligi. Na początku, brak było pomysłu podzielenia ekip. Jednakże po pewnym czasie, ktoś wpadł na pomysł, którego realizację obejrzymy. Pewien Polak imieniem Cancun, wymyślił dość racjonalne rozparcelowanie ekip. Z początku, trzeba było się dowiedzieć, które ekipy zdecydują się wzięcie udziału w tym projekcie, a które po prostu podziękują i zajmą się sprawami lokalnymi.

 

I tak oto, pierwsze jedenaście lig zajmują drużyny, które znalazły się wśród około 250. ekip w rankingu najlepszych klubów, datowanym na marzec bieżącego roku. Szczerze powiedziawszy, jest to bardzo ciekawe ustawienie, gdzie ekipy z równych krajów mogą walczyć ze sobą. W dwunastej lidze znalazły się zespoły, które dziwnym trafem ominięto w tym rankingu, co wydaje się być mocno podejrzane. Kolejne poziomy rozgrywkowe, aż do dziewiętnastego, zostały zajęte zespołami, których reputacja odpowiednio maleje. Jednak nie znajdziemy tak kilku ekip, które mimo, iż mają reputację powyżej sześciu tysięcy, nie zagrają w tym projekcie. Chciałem bowiem, żeby szansę dostały ekipy ze słabszych państw, jednak w swoim gronie najlepsze. Aha, gwoli wyjaśnienia, to ligi, gdzie normalnie są dwie, bądź więcej grup na jednym poziomie, zostały podzielone na pojedyncze poziomy (blue square north i south, są odpowiednikami szóstej i siódmej ligi).

 

I tak oto prezentują się wszystkie ligi:

 

Ekstraklasa:

Arsenal Londyn, FC Barcelona, Boca Juniors, Chelsea Londyn, Dynamo Kijów, Estudiantes (LP), Bayern Monachium, ACF Fiorentina, Fluminense, Gremio, HSV, Inter Mediolan, Juventus Turyn, Liverpool, Manchester United, AS Roma, San Lorenzo, Sao Paulo, Szachtar Donieck, Werder Brema

 

Coca Cola Championship:

Aston Villa, Atletico Madryt, Braga, CSKA Moskwa, Girondins Bordeaux, Internacional, LDU de Quito, Manchester City, Olympiakos Pireus, Olympique Lyon, Olympique Marsylia, Panathinaikos Ateny, PSG, FC Porto, Real Madryt, Glasgow Rangers, River Plate, Sevilla, Sport Recife, Udinese, Valencia, Villarreal

 

Coca Cola League 1:

AC Milan, AaB, Adelaide United (Australia), BATE Borysów, Chivas (Meksyk), Coton Sport (Kamerun), Cruzeiro, Deportivo La Coruna, Dinamo Zagrzeb, FC Kopenhaga, Fenerbahce, Flamengo, Galatasaray, Hertha BSC, Libertad (Paragwaj), Metalist Charków, Nacional (Urugwaj), SSC Napoli, Sampdoria, Santos, Schalke, Sporting Lizbona, VfB Stuttgart, Wolfsburg

 

Coca Cola League 2:

Ajax Amsterdam, Al-Merreich(SUD), America de Cali (Kolumbia), Anorthosi, Argentinos, Arsenal de Sarandi, AS Saint-Etienne, Atlas (Meksyk), Botafogo, Bunyodkor Taszkent, Celtic Glasgow, Colo Colo (Chile), Cruz Azul, Enyimba (Nigeria), FC Twente, Lanus, NEC, Artmedia Petrzałka, Portsmouth, SAFFC (Singapur), Stade Rennais FC, Standard Liege, Tottenham, Universidad Católica (Chile)

 

Blue Square Premier:

Al-Ahly (Egipt), America (MEX), Anderlecht Bruksela, FC Basel, Besiktas, Brondby, CS Sfax (Tunezja), Defensor Sporting (Urugwaj), Dynamos Harare (Zimbabwe), Etoile du Sahel (Tunezja), Everton, Ferencvaros, Getafe, Hara El-Hodud (Egipt), Kalmar FF (Szwecja), La Equidad (Kolumbia), Lech Poznań, Palmeiras, Partizan Belgrad, Racing, Sparta Praga, Sporting Cristal (Peru), Universidad San Martin (Peru), Universitario (Peru)

 

Blue Square North:

Al-Hilal(SUD), AS Nancy Lorraine, Athletic, CFR Cluj, Cienciano (Peru), Club Africain (Tunezja), Deportivo Quito, FBK Kowno, Flora (Estonia), Indepediente, Lazio Rzym, Leverkusen, LOSC Lille, Pachuca, Santos Laguna, Saprissa (Kostaryka), Slavia Praga, St. Pat's Athletic (Irlandia), Sundowns (RPA), Universidad de Chile, Vasco, Żylina,

 

Blue Square South:

AEK, Al-Karama (SYR), Aris, Atlante (Meksyk), Atletico Nacional (Kolumbia), Audax Italiano (Meksyk), Chicó FC (Kolumbia), FC Vaslui, H. Tel-Awiw, Home Utd (Singapur), IFK Goteborg, Mallorca, Marathón (Honaduras), Muharak (Bahrajn), Nacional (PAR), Newell's, Paxtakor, PSV, San Luis (Meksyk), Steaua, Ventspils, Zamalek (Egipt)

 

Ekstraklasa Centralna:

ASEC (WKS), AZ, Cagliari, Club Brugge, Cucuta (Kolumbia), Czerno More, Debrecen, ES Tunis, FC Midtjylland, Red Bull Salzburg, Fulham, Guarani, Belo Horizonte, Kotoko (Ghana), Linfeld (Irl. Płn.), Persepolis (Iran), Sivasspor, Spartak Moskwa, Sport Ancash (Peru), Tigres (Meksyk), Toulouse

 

Ekstraklasa Południowa:

Atletico Paranaense, Austria Wiedeń, Cerro Porteno (Paragwaj), Colón (Argentyna), Deportivo Cali (Kolumbia), Borussia Dortmund, Everton (CHI), Genoa, Hajduk, Levadia, Medellin (Kolumbia), Municipal (Gwatemala), OSG Nice, Olimpia (Honduras), Sc Heerenveen, Slaven Belupo, Slovan Liberec, Tauro (Panama), Unirea Urziceni), Velez, Wisła Kraków, Young Boys)

 

Ekstraklasa Północna:

AA Gent, Alianza Lima, Beijing, Coritiba, Dinamo Tibilisi, FC Nordsjelland, Goias, Grasshoppers, Higashiosaka Rosa (Japonia), Houston (USA), Jose Galvez (Peru), Litex, Melgar (Peru), Nublense (Chile), Olimpia (Paragwaj), Pumas, Rabotniczki, Suduva (Litwa), Toluca, Vllaznia (Albania), Zesco (Zambia)

 

1. Liga Centralna Pd.:

Aberdeen, Al-Ittihad (KSA), Bahia, Betis, Bohemians, Bolognesi (Peru), Borac, Domżale, FC Lorient, Honka (Finlandia), Interblock (Słowenia), Kedah (Malezja), Legia Warszawa, FK Moskwa, Omonia Nikozja, Once Caldas, Real Potosi (Boliwia), River Plate (URU), Rosenborg, Sportivo Luqueno (Paragwaj), Sturm Graz, Wigan Athletic

 

1. Liga Centralna Pn.:

AIK Solna, Aj Auxerre, Al-Ajn (ZEA), Al-Wahda (ZEA), AS Monaco, Asz-Szabab (KSA), Barcelona (Ekwador), Benfica Lizbona, Corinthians, CSKA Sofia, Dinamo Bukareszt, ES Setif (Algieria), Feyenoord, HJK, Ismaily (Egipt), Los Angeles (USA), M. Tel-Awiw, Melbourne Victory (Australia), Okayama FC (Japonia), Orlando Pirates (RPA), Seongnam (Korea Płd.), Suwon (Korea Płd.)

 

1. Liga Południowa Centrum:

Africa Sports (WKS), Al-Ittihad (Libia), APOEL, AshantiGold (Ghana), Comunicaciones (Gwatemala), El Nacional (Ekwador), FAR Rabat (Maroko), Fehervar, FH (Islandia), Heartland (Nigeria), Kano Pillars (Nigeria), KF Tirana (Albania), Petro Atletico (Angola), Primeiro de Agosto (Angola), Raja Casablanca (Maroko), Sarajewo, Sepahan (Iran), Stade Tunisien, Tampere Utd (Finlandia), Tianjin, Wardar, Żeljezniczar

 

1. Liga Południowa Południowy Zachód:

Aktobe, Alajuelense (Kostaryka), Al-Gharrafa (Katar), AS Douanes (Senegal), As-Sadd (Katar), Bolivar (Boliwia), Canon (Kamerun), Caracas (Wenezuela), Dinamo Mińsk, Djoliba (Mali), Erkanas (Litwa), ENPPI (Egipt), Erbil (Irak), Hafia (Gwinea), Hearts of Oak (Ghana), Inter Baku, Kadisija (Kuwejt), Metalurg (Łotwa), Motagua (Honduras), Piunik (Armenia), Skonto (Łotwa), Zanaco (Zambia)

 

1. Liga Północ Pd.:

Aguila (Salwador), Al-Ittihad (Syria), Al-Kuwait (Kuwejt), Al-Uruba (Oman), Ansar (Liban), Arabe Unido (Panama), ASFA-Yennega (Burkina Faso), ASKO (Togo), Budocnost, Chonburi (Tajlandia), Diriangen (Nikaragua), Etoile du Congo, Highlanders (Zimbabwe), LA Firpo (Salwador), MangaSport (Gabon), Mawrada (Sudan), Persipura (Indonezja), Renacimiento (Gwinea Równikowa), SC Villa (Uganda), Simba (Tanzania), Tonnerre KC (Kamerun), Wehdat (Jordania)

 

1. Liga Północna Pn.:

Al-Hilal Hudaida (Jemen), APR FC (Rwanda), Ararat Erywań, Centre Chiefs (Botswana), Cost do Sol (Mozambik), Dempo (Indie), Dordoj-Dinamo (Kirgistan), Dżahra (Kuwejt), Eschen/Mauren (Liechtenstein), Gor Mahia (Kenia), HB (W-y Owcze), Hibernians (Malta), Jeunesse Esch (Luksemburg), Neftci (Azerbejdżan), Portmore Utd (Jamajka), Pyongyang City (Korea Płn.), Racing FC (Luksemburg), Saint George (Etiopia), Śląsk Wrocław, Tonnerre FC (Benin), Valletta (Malta), Zimbru (Benin)

 

Ekstraklasa Hrabstw Północnego Zachodu:

Abahani KC (Bangladesz), Ajesaia (Madagaskar), Auckland City (Nowa Zelandia), Black Star (Liberia), Bullets FC (Malawi), Civics (Namibia), Da Nang (Wietnam), Elect Sport FC (Czad), ITTU (Turkmenistan), Kallon (Sierra Leone), Kulture Yabra (Belize), Regar (Tadżykistan), San Juan Jabloteh (Trynidad i Tobago), Sant Julia (Andora), Selangor (Malezja), Toronto (Kanada), Torpedo Kutaisi, VB Sports (Malediwy), Vital'o (Burundi), Waitakere Utd (Nowa Zelandia), Wallidan (Gambia), Yadanabon (Birma)

 

1. Liga Hrabstw Północnych:

ABDB(Brunei), Anse Reunion (Seszele), Ba (Fidżi), Coin Nord (Komory), Concorde (Mauretania), Curepipe Starlight (Mauritius), Elman (Somalia), LCS (Lesotho), MCTPC (Laos), Murata (San Marino), Newtown Utd (Saint Kitts i Nevis), Northern Utd (St. Lucia), QAF (Brunei), Red Sea (Erytrea), Royal Leopards (Suazi), Sahel SC (Niger), Saunders (Sri Lanka), SNL (Surinam), Tribhuvan Army (Nepal), Villa Clara (Kuba), Violette (Haiti), W.A.P.D.A. (Pakistan)

 

1. Liga Hrabstwa Sussex:

Army (Filipiny), Erchim (Mongolia), Gendarmerie (Niger), Harlem Utd (Dominika), Kabul Club (Afganistan), Lotoha'apai (Tonga), Naga Corp (Kambodża), Nauti (Tuvalu), Nikao (wyspy Cooka), Pantoja (Dominikana), Paradise (Grenada), Pole Espoirs Reunion (Reunion), Stade Cantrafricain (RSA), System 3 (St. Vincent), Tafea (Vanuatu), Titavi (Samoa), Transport Utd (Bhutan), Wadi An-Nes (Palestyna), Western Tigers (Reunion), Zebra (Timor)

Odnośnik do komentarza

Niestety, po wielkiej ilości "crush dumpsów" musiałem odpuścić sobie tego sejwa, ale od razu zabrałem się za tworzenie nowego, polegającego na tym samym. Znalazłem nowszy ranking klubowy, bo z października i postanowiłem spróbować jeszcze raz. Dzisiaj gra chodziła, przeleciała kilka sezonów i nie pojawiło się nic niepokojącego. Tak więc pora zaczynać...

 

Nowy podział:

 

Ekstraklasa:

Arsenal Londyn, FC Barcelona, Chelsea Londyn, Cruzeiro, Estudiantes (LP), Bayern Monachium, FC Twente, Galatasaray, Gremio, HSV, Inter Mediolan, Juventus Turyn, Liverpool, Manchester United, Olympiakos, Olympique Lyon, FC Porto, AS Roma, Szachtar, Werder Brema

 

Championship:

AC Milan, Ajax Amsterdam, Atletico Madryt, Boca Juniors, Dynamo Kijów, Everton, FC Kopenhaga, Fenerbahce, Fiorentina, Girondins Bordeaux, Internacional, Libertad, LOSC Lille, Metalist, Olympique Marsylia, Palmeiras, Panathinaikos, Real Madryt, San Lorenzo, Sevilla, Sporting Lizbona, Universidad de Chile, Valencia, Wolfsburg

 

Coca Cola 1:

Athletic, FC Basel, Cruz Azul, CSKA Moskwa, Deportivo Quito, Fulham, Heartland, Lanus, Lazio Rzym, M. Haifa, Manchester City, Nacional, Pachuca, PSG, Partizan, PSV, Sampdoria, Sao Paulo, Sport Recife, Steaua Bukareszt, Stuttgart, Udinese, Velez, Villarreal

 

Coca Cola 2:

Al-Ittihad (KSA), Anderlecht, BATE Borysów, Bunyodkor Taszkient, Caracas, Celtic, Cerro Porteno, CFR Cluj, Club Brugge, Defensor Sporting, Red Bull Salzburg, Genoa, Pohang, Rangers, Sheriff, Sparta Praga, Stade Rennais, Standard, Toluca, Tottenham, Toulouse, Universitario, NK Zagrzeb, Zenit Sankt-Petersburg

 

Blue Square Premier:

AaB, AEK, Aston Villa, Benfica, Besiktas, Bnei Jehuda, Corinthians, Crvena Zvezda, Debrecen, Deportivo, ES Setif, Everton (CHI), FC Timisoara, FC Vaslui, Fluminense, Medellin, Metalurh Donieck, Nacional (PAR), Paxtakor, Rapid Wiedeń, sc Heerenveen, Slavia Praga, Universidad San Martin, FC Zurych

 

Blue Square North:

Al-Ahly, Al-Hilal(KSA), Al-Karama(SYR), AS Saint-Etienne, Atletico Mineiro, Braga, Colo Colo, Deportivo Cuenca, Dinamo Bukareszt, Flamengo, Goias, H. Tel-Awiw, Haras El-Hodud, Kano Pillars, Lech Poznań, Leverkusen, NAC Breda, Primeiro de Agosto, River Plate, Schalke, Sturm Graz, Ventspils,

 

Blue Square South:

Al-Kuwait, APOEL, Austria Wiedeń, AZ, Bahia, Binh Duong, Botafogo, Chicó FC, Chivas, Coritiba, CSKA Sofia, ENPPI, Etoile du Sahel, La Equidad, Lewski, Mallorca, Nagoya Stolz, River Plate (URU), Rubin Kazań, Sigma Ołomuniec, Unirea Urziceni, Żylina

 

Ekstraklasa Centralna:

AS Monaco, Brondby, Chonburi, Cienciano, Colón, CS Sfax, Deportivo Tachira, Dynamo Moskwa, Dinamo Tbilisi, Guarani, Helsingborg, Hertha, Levadia, Nacional de Madeira, Olimpi Rustawi, PAOK, Racing, Rosenborg, Santos FC (Angola), Sivasspor, Slovan Liberec, South China

 

Ekstraklasa Południowa:

AA Gent, Arabe Unido, Argentinos, Atlante, Barranquilla FC, DC United, Elfsborg, Espanyol, Hoffenheim, Juan Aurich, Legia Warszawa, Neftczi Fergana, OB, P. Ferreira, Palermo, San Luis, Slaven Belupo, Spartak Moskwa, Sporting Cristal, Teplice, Tromso, Young Boys

 

Ekstraklasa Północna:

Aj Auxerre, America de Cali, Atletico Paranaense, Banfield, Borussia Dortmund, Genk, Huracan, KV Mechelen, Marathón, NEC, Newell's, Once Caldas, Rabotniczki, Randers FC, Santos Laguna, Seoul, Slovan Bratyslava, Tigre, Tolima, Universidad Católica, Vetra

 

1. Liga Centralna Pd.:

Ahed, Alianza Atletico, Alianza Lima, Bursaspor, Emelec, FC Lorient, Home Utd, Maribor, Melgar, Motherwell, Napoli, Olimpia, Persepolis, Qarabag Agdam, Real Espana, SAFFC, Sporting, Trabzonspor, Valenciennes, Wigan, Worskla, Zetaponi

 

1. Liga Centralna Pn.:

Anorthosi, AS Nancy, Bohemians, Cercle Brugge, Columbus, Comunicaciones, Crusaders, Falkir, Flora, Gimnasia (LP), Hearts, Houston, Koszyce, Linfield, Litex, Osasuna, Punik, Polonia Warszawa, Rudar Valenje, Sillamae Kalev, Stoke, WIT-Georgia

 

1. Liga Południowa Centrum:

Aberdeen, Adelaide United FC, Aktobe, Central, Deportivo Cali, Derry City, FC Sochaux, Fram (ISL), Honka, FK Moskwa, Santos, Saprissa, Sepahan, Stabaek, SuperSport Utd, Suwon, Tacuary, Vllaznia, Wehdat, West Ham, Wisła Kraków, Zulte Waregem

 

1. Liga Południowa Południowy Zachód:

Al-Gharrafa, Arsenal de Sarandi, Chievo, Czerno More, Dacia, Esteghal, FC Brasov, Feyenoord, FH, Godoy Cruz, KF Tirana, KR, Malaga, Metalurg, OGC Nice, Olimpia (HON), Petro Atletico, Rapid Bukareszt, Shenhua, Tawrija, Tianjin, Wardar

 

1. Liga Północna Pd.:

America (MEX), B36, Bolivar, Budocnost, Hajduk, HJK, Jeunesse Esch, Liverpool (URU), M. Tel-Awiw, Murata, Neftci, Parma, Pumas, Sant-Julia, Sarajewo, St. Pat's Athletic, Śląsk Wrocław, Tampere Utd, TNS, Valletta, Vasas, Żeljezniczar

Odnośnik do komentarza

Wielu z was, po dokładnym przeczytaniu poprzedniego posta, zastanawiało się, dlaczego umieszczony został w tym zestawieniu wrocławski Śląsk. Otóż chodzi tu o to, że pochodzę z tego miasta, jestem kibicem tej drużyny i zdecydowałem się wyciągnąć ją na światowe salony. Jestem niezmiernie ciekaw, jak poradzę sobie za sterami WKS-u. Przepuszczona gra, w ramach sprawdzenia jej działania pokazała, że łatwo na pewno nie będzie...

 

1. (Posty liczymy od nowa)

 

Kiedy pierwszego dnia pracy przyszedłem na trening, byłem miło zaskoczony. Nie wiedziałem, że ludzie, z którymi jeszcze nie dawno skakałem na trybunach i piłem piwo, dzisiaj zgotują mi takie powitanie. Niby to tylko trening, i to taki powitalny, a na płocie wokół Oporowskiej pojawiło się mnóstwo transparentów... Jednak do rzeczy. Mój asystent, Pan Paweł Barylski przekazał mi wszystkie potrzebne dokumenty, bym mógł pełną parą ruszyć do pracy. W końcu zbliża się przełomowy sezon, w którym, nie ukrywam, chciałbym pokazać się kibicom z jak najlepszej strony. Wiem, że być może część kibiców odwróci się od mojej myśli taktycznej, ale nie zamierzam popełniać błędów swojego poprzednika... Przedstawiłem swoje oczekiwania graczom. Powiedziałem, że bez względu na okoliczności celować będziemy w awans, a jeśli będą rzucane nam pod nogi kłody, to nakładamy klapki na oczy i brniemy do przodu jak koń. Przekazałem również skrupulatnie moje zasady, które obowiązywać będą już od następnego dnia. Z drugiej strony, myślę, że zachowałem się tak, jak powinno się to robić w takiej pracy, jaką właśnie dostałem. Od razu zaapelowałem, że nie jestem jakiś per Pan, tylko normalnie gracze mają się zwracać po imieniu. Atmosfera, to podstawa do budowania sukcesu, a ja właśnie rozpocząłem stawianie tego małego, ale jakże ważnego, pierwszego kroczku. Kolejne minuty poświęciłem na ogólny zarys mojej koncepcji taktycznej, oraz przyszłego składu i wzmocnień. Tutaj, nie mogłem się zbyt wiele wykazać, bowiem praca ta, została mi dana zupełnie z zaskoczenia, więc przygotować się nie miałem po prostu kiedy. Zaznaczyłem również, że każdy ma czystą kartę i nie ważne, co działo się jeszcze wczoraj, bo to właśnie od dzisiaj każdy będzie zapisywał na swoje konto plusy i minusy...

Reszta treningu to lekkie rozbieganie i gra kontrolna, by zawodnicy zaczęli wchodzić w system treningów. Asystent, który wcześniej dostał ode mnie wskazówki, przeprowadzał trening, a ja siadłem sobie wygodnie na siodełku i robiłem pierwsze w życiu, trenerskie zapiski...

 

Kilka dni później byłem już bogatszy o doświadczenia. Od razu, kiedy dowiedziałem się, że do dyspozycji dostaje aż trzysta tysięcy europejskiej waluty, wziąłem się za wyszukiwanie potencjalnych wzmocnień. Propozycji było wiele, jednak ostatecznie zdecydowałem się parafować sześć decyzji. I tak oto, do klubu przyszli:

 

Dean Bouzanis [18l./Australia/0/0a] - Młody, ale bardzo perspektywiczny bramkarz, który za dziewięćdziesiąt pięć tysięcy został wyciągnięty z angielskiego Liverpoolu. Nie ukrywam, że liczę na jego wsparcie, no i na sekrety treningu z jednego z najlepszych klubów na świecie.

Hamza Younes [23l./Tunezja/1/0junior] - 40.000 dla CS Sfax to nie jest duża kwota, jak za tego zawodnika. Obywatel Tunezji z pewnością stanie się jednym z głównych kandydatów do gry w ofensywie. Postawiłem na niego, gdyż zafascynowało mnie jego wyszkolenie techniczne, co u napastników rzadko zdarza się na tym poziomie. Poza tym, afrykańskie, crejzolskie pomysły, mogą przynieść wiele miłych chwil podczas meczów.

Luis Oyarbide [22l./Urugwaj/0/0a] - Może i nie występował w swoim zespole, może i nie występował nigdy w trykocie reprezentacji, ale w naszym Śląsku, niewątpliwie będzie gwiazda, i to od zaraz. Ofensywnie grający środkowy pomocnik, określany jest mianem lepszego od Mili, a na pewno jest na równi. Cieszy mnie to, że dysponował będę zawodnikami o zbliżonych umiejętnościach w miejscu, gdzie na boisku trzeba kreować grę, a on to również potrafi. Cena? Jedynie 12.000 z urugwajskiego Nacionalu...

Chris Maguire [20l./Szkocja/3/2junior] - W polskiej lidze byłby gwiazdą porównywalną do Brożka, a nawet nie skłamałbym, jeśli bym stwierdził, że Chris jest od niego lepszy. Młodociany, podbramkowy przestępca jest gigantycznym wzmocnieniem linii napadu. Pozostaje mi teraz jedynie czekać, kiedy 140 klocków, które powędrowały na konto Aberdeen zacznie się spłacać.

Alejandro Rodriguez [23l./Urugwaj/7/1junior] - Porównywany do Fojuta młodzieniec, jest kolejnym zaciągiem z Nacionalu. Rozdawali, to skorzystałem, bo dziesięć tysięcy, to bardzo, ale to bardzo mało. Alejandro z pewnością stanie się ważnym ogniwem, jednakże nie ma z miejsca pewnego miejsca. Nieopierzony jeszcze gracz musi troszkę powalczyć, ale z tego, co widziałem na kasetach, to nie będzie to trwało długo.

 

Koen Casteels [17l./Belgia/0/0a] - Melodia na przyszłość. Zdecydowałem się pojechać na angielski dzień testów, gdzie w jednej z drużyn dojrzałem zawodnika, od którego bije potencjałem na światowego golkipera. Bez chwili zawahania się, podbiegłem do niego i zaoferowałem mu kontrakt. Koen zgodził się i wraz ze mną wrócił do Wrocławia. Niezwykle cieszę się, że ktoś taki, jak on, będzie brał swoje pierwsze, profesjonalne lekcje bronienia właśnie u nas.

 

W przerwach na sprawy papierkowe, miałem w planach rozegranie kilku sparingów. Ze względów czasowych, musiałem zrezygnować z meczu z Besiktasem i niemieckim HSV. Nie oznacza to jednak, że nie zagraliśmy nic. Otóż na naszej drodze stanęło kilka mocnych klubów. Mimo, że wyniki były dla nas niekorzystne, z gry zespołu jestem zadowolony, a od korzystnego rezultatu dzieliły nas, na prawdę milimetry.

 

& Śląsk B 3:0 [K. Ulatowski 55', K. Biliński 71' 90'+1]

& Fenerbahce 1:3 [D. Lugano 45'(sam) - Guiza 57', C. Kazim Kazim 70', Alex 74']

& Celtic 0:2 [W. Flood 35', S. McDonald 87']

& Udinese 0:2 [A. Sanchez 16', B. Corradi 63']

& GH Academy 2:0 [C. Maguire 36', H. Younes 82']

 

Dodam tylko, że przez wszystkie sparingi kontuzjowani byli Mila i Sotirovic, zawodnicy mający być podstawowymi w moich założeniach taktycznych...

1.08.09

Podsumowanie zeszłego miesiąca:

 

Ligi: -

 

Sytuacja w klubie:

 

stan konta 812 tys €

najlepszy strzelec: -

najlepszy asystent: -

najlepsza średnia: -

najwięcej mom: -

 

sytuacja na rynku transferowym:

 

1. Edinson Cavani [Palermo -> Chelsea] 22 mln €

2. Maxi Rodriguez [Atletico Madryt -> Manchester United] 16,5 mln €

3. Domenico Criscito [Genoa -> Manchester United] 15,25 mln €

4. Giuseppe Rossi [Villarreal -> Manchester United] 10 mln €

5. Diego Capel [sevilla -> Szachtar] 9 mln €

Odnośnik do komentarza

Chris Maguire

 

2.

 

12.08.09

 

Przed pierwszym meczem w sezonie, jak i w nowym systemie ligowym, emocje sięgały zenitu. Wielkie wyczekiwania i wreszcie nadszedł ten dzień, kiedy znajdziemy się na płycie boiska i zagramy pierwszy mecz o stawkę. No właśnie, dzisiaj przypada również ten dzień, kiedy to oficjalnie zadebiutuje na ławce trenerskiej Śląska Wrocław. Nastąpi to w wyjazdowym pojedynku z bardzo, ale to bardzo mocną Parmą. Włoska ekipa od lat znajduje się w okolicach środkach Serie A. Może nie jest to ekipa nie do ogrania, jednak o punkty łatwo nie będzie. My nie możemy dzisiaj skorzystać z Fojuta, Sztylki i Mili, którzy zaczynają dopiero lekkie treningi, Sotirovica, który jeszcze troszkę popauzuje, no i na wielkie nasze nieszczęście z Maguire, który pojechał na zgrupowanie reprezentacji. Musimy sobie poradzić bez nich...

 

Skład:

I. Vazgec, K. Wołczek, P. Celeban, M. Pawelec, A. Łukasiewicz, P. Klofik, K. Ulatowski, L. Oyarbide, H. Younes, K. Biliński

Pierwsze dwadzieścia minut rozegraliśmy bojaźliwie, jednak pojedyncze akcje, które kończyły się brakiem wykończenia, dawały pewne nadzieje na korzystne zakończenie. Chwilę później napastnicy Parmy z Bojinovem na czele zdobyli co prawda bramkę, jednak sędzia dopatrzył się faulu. Szkoda, że nie użył w tym wypadku kartki, bo Lazafame przebiegł po rękawicy Vazgeca, który długo zwijał się z bólu. Oby nie wpłynęło to na jego interwencje, które do tej pory uratowały nas od szybkiej utraty kilku bramek. Chwilę później "setkę" zmarnował Biliński. Może i dobrze, bo źle bym się czuł, gdyby ta bramka zadecydowała. Obok Kamila leżał kontuzjowany obrońca, także fair play poszło w odstawkę. Jeszcze przed przerwą musiałem dokonać pierwszej zmiany. Brutalne wejście w Klofika spowodowało to, że zawodnik od razu został odwieziony do szpitala z podejrzeniem mocnego skręcenia nogi w stawie skokowym. W jego miejscu pojawił się Dudek. W szatni porozmawiałem z piłkarzami, że bardzo mi się podoba to, co pokazują na Ennio Tardini. Dokonałem jednak zmiany, bowiem mający już na swoim koncie żółty kartonik Oyarbide, zaczynał sobie pozwalać na coraz groźniejsze faule. Na murawie po zmianie stron pojawił się w jego miejscu Madej. Dziesięć minut po wznowieniu gry rywal przeprowadził bramkową kontrę, którą zakończył Paloschi. Szkoda, bo teraz może być na prawdę różnie. Kwadrans przed końcem Bojinov biegnący przed Celebanem w kierunku naszej bramki pięknie "przyaktorzył", a sędzia dał się nabrać. Czerwony kartonik osłabił naszą ekipę... W związku z takim obrotem spraw, Socha zmienił Younesa i w końcówce zagramy jedynie z jednym napastnikiem - Bilińskim. W samej końcówce, gdyby Łukasiewicz uderzył ciut mocniej, cieszylibyśmy się z remisu. Tak, musimy się zadowolić tym, że z jednym z największych faworytów do awansu, na ich terenie dostajemy jedynie bramkę. Dobry mecz Panowie!

1. Liga Północ Pd. [1/ 42]

stadion: Ennio Tardini w Parmie

widzów: 14833

Parma - Śląsk

1:0

[Alberto Paloschi 55']

mom: Alberto Paloschi "7.5"

Odnośnik do komentarza

3.

15.08.09

 

Trzy dni później znaleźliśmy się we Wrocławiu, gdzie przyjechali piłkarze St. Pat's Athletic. Irlandzka ekipa w pierwszym meczu poradziła sobie z Bolivarem, wygrywając 2:1. Będziemy musieli zagrać tak, jak to miało miejsce we Włoszech. Długo zastanawiałem się, czy już dzisiaj dać szansę powracającemu po kontuzji Mili i postanowiłem zaryzykować. Zagra on za narzekającego na ból Klofika.

 

Skład:

I. Vazgec, K. Wołczek, T. Socha, M. Pawelec, A. Spahic, A. Łukasiewicz, S. Dudek, S. Mila, J. Gancarczyk, M. Gancarczyk, C. Maguire

Pierwsza połowa rozegrana była bardzo dobrze. Szczególnie w pamięci zapadł mi Pawelec, który jak nastolatek ganiał za wyjątkowo szybkim, wysuniętym napastnikiem gości i dawał sobie znakomicie radę. Groźnie było pod obiema bramkami, a najlepszej sytuacji nie wykorzystał Marek Gancarczyk, który w sytuacji sam na sam posłał piłkę w Buraczki... tzn na trzecie piętro bloku stojącego przy Grabiszyńskiej. W szatni musiałem interweniować. Mimo słabszego rywala, nadal nie mamy bramki na swoim koncie, a wypadałoby to zmienić. Dlatego też, pechowiec Marek nie ubrał już tego dnia klubowego stroju, a na murawie w jego miejscu pojawił się Biliński. W pierwszej akcji po zmianie stron Pawelec popełnia błąd i pakuje futbolówkę za plecy Vazgeca... Po godzinie gry wszyscy złapali się za głowy. Po rzucie rożnym Spahic mógł doprowadzić do wyrównania, jednak na drodze piłki uderzonej głową stanął słupek... Graliśmy bardziej agresywnie, co opłaciło się już w następnej akcji. Świetną piłkę na dobieg dostał Maguire, jednak uderzył prosto w bramkarza. Wtedy to zza placów wszystkich wyleciał z prędkością torpedy drugi z braci Gancarczyków i pięknym huknięciem zerwał pajęczynę z okienka. Mamy remis, co z pewnością spodobało się zgromadzonym na Oporowskiej kibicom, którzy zaczęli głośno śpiewać. Dosłownie sekundy później Vazgec popełnia błąd życia. Łukasiewicz wycofuje do niego piłkę, a ten, zamiast od razu wypieprzyć ją w kosmos, to zaczął się kiwać. W efekcie końcowym, przy próbie wybicia nabił O'Briena, a piłka lobem wskoczyła za linię bramkową. Wszyscy zamarli, a kibice z Irlandii w ilości pięciu cieszyli się jak głupki. Na ostatni kwadrans Łukasiewicza zmienił Szewczuk, który jednym słowem wzmocnił linię ofensywną. Warto było poczekać na trybunach. W 88. minucie nadzieje przywrócił Maguire, dla którego była to pierwsza bramka w klubie. Mocny, płaski strzał z dużego kąta zaskoczył bramkarza przyjezdnych. Ostatni gwizdek zakończył wielką nerwówkę. W debiucie przed własną publicznością uzyskaliśmy jeden punkt. Szkoda, bo gdyby nie błąd z początku drugiej połowy spotkania, moglibyśmy wygrać. No ale cóż, może akurat ten jeden punkt zapoczątkuje dobrą passę...

 

1. Liga Północ Pd. [2/42]

stadion: przy ul. Oporowskiej we Wrocławiu

widzów: 6131

Śląsk - St. Pat's Athletic

2:2

[Janusz Gancarczyk 58', Chris Maguire 88' - Mariusz Pawelec 48'(sam), Declan O'Brien 60']

mom: Janusz Gancarczyk "7.7"

Odnośnik do komentarza

4.

 

23.08.09

 

Dzisiaj szykowaliśmy się na sprawienie sensacji. Wyjazd do Chorwacji i pojedynek z Hajdukiem, to okazja do pokazania się na tle ligowym. Zważając na to, że mamy tendencję zwyżkową, to powinniśmy dzisiaj wygrać. Wszystko jest na dobrej drodze, ale w słowach. Teraz musimy jeszcze pokazać, co potrafimy i udowodnić, że nie puszczamy słów na wiatr. Na pewno będzie to ciężkie zadanie. Dodatkowo nie wiem, jak mam się zapatrywać na defensywę, bo po błędzie w ostatnim spotkaniu Vazgec dzisiaj znajdzie się na ławce, a w pierwszym składzie wyjdzie Kaczmarek.

 

Skład:

W. Kaczmarek, K. Wołczek, T. Socha, M. Pawelec, A. Spahic, A. Łukasiewicz, K. Ulatowski, S. Mila, J. Gancarczyk, M. Gancarczyk, C. Maguire

W pierwszych minutach świetnie piłkę zagrał Maguire, jednak Marek G. okazał się o włosek za wolny. Za to w dziesiątej minucie Rodic wykorzystał dobre dośrodkowanie Sharbiniego i pięknym lobem po uderzeniu głową pokonał Kaczmarka. Nasz bramkarz nie miał ani milimetra szans, jednak nie ukrywam, że mógł zostać w bramce. Dziesięć minut później ten sam zawodnik po raz drugi pokazuje, że nie od parady gra w dobrym klubie. W tym przypadku błąd przypisuje na konto Sochy, który nie upilnował napastnika Hajduka. Minęło kolejne dziesięć minut i pięknym rogalem w samo okienko popisał się Sharbini. Było po meczu... W szatni dokonałem kompletu zmian. Boisko opuścili Socha, Ulatowski i Marek G., a pojawili się Rodriguez, Oyarbide i Szewczuk. Oprócz tego, nie ukrywałem mojej złości. Zaraz po przerwie znakomitej, chyba najlepszej sytuacji ze wszystkich dotychczasowych meczów nie wykorzystał szkocki snajper. Szczerze powiedziawszy marzę, by wyleczył się już Sotirovic. W końcówce spotkania moja obrona popisała się za wszystkie czasy. Rywali biegło dwóch, a czterech defensorów stało i patrzyło się, jak radzi się obsrany Kaczmarek. Fantastycznie... Chwilę później mamy i piątą wpadkę. Tak wysoka porażka, na pewno nie wpłynie pozytywnie na zespół, co będzie miało znaczące słowo w aspekcie następnego spotkania. Fajnie, że w meczu ligowym jedynymi zawodnikami, którzy stosowali się do poleconych przeze mnie zadań, byli Kaczmarek i rezerwowi...

 

1. Liga Północ Pd. [3/42]

stadion: Poljud w Splicie

widzów: 9137

[11] Hajduk - [17] Śląsk

5:0

[ivan Rodic 10' 23' 78', Anas Sharbini 36', Ahmad Sharbini 82']

mom: Ivan Rodic "9.4"

Odnośnik do komentarza

5.

 

29.08.09

 

W ramach czwartej kolejki zmagań ligowych, na naszym terenie pojawili się piłkarze Tampere Utd. Wysoko sklasyfikowana, bo na czwartym miejscu, drużyna, na pewno przyjechała tu z zamiarem zdobycia kompletu punktów. Naszym zadaniem nie będzie zaciekła obrona, a atak, bo nie ukrywam, przydałoby się zacząć wygrywać spotkania. Mam nadzieję, że wreszcie błysną nowe w klubie twarze, bo nie po to na nie stawiałem, by teraz pobierały jedynie kesz.

 

Skład:

I. Vazgec, P. Celeban, A. Rodriguez, M. Pawelec, A. Spahic, A. Łukasiewicz, S. Dudek, K. Ulatowski, S. Mila, C. Maguire, H. Younes

Już na początku spotkania mogliśmy wprawić kibiców w ekstazę, jednak genialne wyjście Younesa do główki zakończyło się lekkim strzałem wprost w ręce bramkarza gości. Kolejne minuty pokazały, że Tampere nie jest takie mocne, na jakie się wydawało. Z drugiej strony, między akcjami, które dzisiaj toczyły się w zawrotnym tempie, zdążyłem zanotować znaczną poprawę gry u Vazgeca. Widać było, że Szwed wziął sobie do serca błedy, przez który nie wygraliśmy spotkania z irlandzką ekipą. Największe zagrożenie siał Younes, a po jednym z jego strzałów piłka odbiła się od poprzeczki, co spowodowało salwy jęków na Oporowskiej. Po zmianie stron, będącego w słabszej dyspozycji Dudka zamienił Marek Gancarczyk. Drugą połowę przeżyliśmy. I to dosłownie, bo rywal zdecydował się na zmasowane ataki, które w efekcie końcowym nic, oprócz starty sił im nie dały. Bezbramkowy remis z mocnym Tampere Utd jest dobrym wynikiem. Zadowolony z postawy mojego zespołu pochwaliłem graczy i powiedziałem, że mogliby grać tak zawsze, z determinacją i zaangażowaniem.

1. Liga Północ Pd. [4/42]

stadion: przy ul. Oporowskiej we Wrocławiu

widzów: 6032

[17] Śląsk Wrocław - [4] Tampere Utd

0:0

mom: Vili Savolainen "7.5"

 

6.

 

1.09.09

Podsumowanie zeszłego miesiąca:

 

Ligi:

 

Ekstraklasa: Chelsea [+3] Arsenal

Championship: AC Milan [+0] Dynamo Kijów

Coca Cola 1: Manchester City [+0] Sao Paulo

Coca Cola 2: Celtic [+0] Club Brugge

Blue Square Premier: Corinthians [+2] Besiktas

Blue Square North: Al-Ahly [+0] Leverkusen

Blue Square South: Coritiba [+2] Mallorca

Ekstraklasa Centralna: Hertha [+1] AS Monaco

Ekstraklasa Południowa: Argentinos [+0] Young Boys

Ekstraklasa Północna: Newell's [+3] America de Cali

1. Liga Centralna Pd.: FC Lorient [+0] Napoli

1. Liga Centralna Pn.: Osasuna [+0] Rudar Velenje

1. Liga Południowa Centrum: Aberdeen [+0] FC Sochaux

1. Liga Południowa Południowy Zachód: Feyenoord [+0] Olimpia (HON)

1. Liga Północna Pd.: Parma [+0] Pumas

 

Sytuacja w klubie:

 

stan konta 315 tys €

miejsce w lidze: 15.

najlepszy strzelec: 1 - 2 zawodników

najlepszy asystent: 1 - 2 zawodników

najlepsza średnia: 7.35 Piotr Celeban

najwięcej mom: 1. Janusz Gancarczyk

 

sytuacja na rynku transferowym:

 

1. David Silva [Valencia -> Manchester United] 17,5 mln €

2. Rafael van der Vaart [Real Madryt -> Szachtar] 17,5 mln €

3. Andreas Beck [Hoffenheim -> Barcelona] 13,25 mln €

4. Ryan Shawcross [stoke -> Juventus] 9,5 mln €

5. Joseph Yobo [Everton -> Arsenal] 6,75 mln €

Odnośnik do komentarza

7.

 

12.09.09

 

W ramach piątego meczu ligowego zmierzymy się ze słabą Muratą. Klub z San Marino wywalczył do tej pory jeden punkt i znajduje się za nami w tabeli. Trzeba dzisiaj wygrać, bo póki co, to nasza sytuacja nie jest ciekawa. Trzy punkty dałyby nam większość pewność do swoich umiejętności i podniosłyby morale. Te są dosyć zszargane, bo raz, że nie wygrywamy, a dwa, że praktycznie nic nie strzelamy. Do pełnych treningów powoli wracają Fojut, Sztylka i Sotirosiv, co mnie bardzo cieszy.

 

Skład:

K. Casteels, K. Wołczek, T. Socha, M. Pawelec, A. Spahic, D. Sztylka, K. Ulatowski, S. Dudek, S. Mila, C. Maguire, K. Biliński

Pierwsza połowa była beznadziejna. Rywal oddał zaledwie jeden strzał i to niecelny, a piętnaście! I co? Oczywiście bezbramkowy remis. Nie dość, że nie możemy zdobyć gola, to mamy problem z celnością. Bo co z tego, że oddaliśmy piętnaście prób, jak tylko cztery z nich wpadły w światło bramki. W drugiej odsłonie musimy coś strzelić, bo jeśli nie, to strzelę zawodnikom... w łeb. Younes zmienił Maguire. Druga odsłona zaczęła się dosyć szczęśliwie. Już w pierwszej, ofensywnej akcji Mila został stratowany w polu karnym, a sędzia bez chwili zawahania wskazał na wapno. Prezent na bramkę zamienił Sztylka, dla którego był to pierwszy występ w obecnym sezonie. Dziesięć minut później znakomite podanie dostał Biliński, który zbyt długo zwlekał z oddaniem strzału i niepotrzebnie zszedł do boku pola karnego. Efektem był strzał wprost w bramkarza. Piłka była jednak zbyt mocna i odbiła się od rąk. Do bezpańskiej futbolówki dobiegł Dudek i uderzył w niepilnowany długi róg. Mamy dwie bramki przewagi, jednak nadal było mi mało. Na ostatnie kilka minut na murawie pojawili się Oyarbide i Celeban, którzy weszli odpowiednio za Dudka i Sztylkę. Chwilkę wcześniej, kiedy już zmiennicy czekali na wejście, Dudek podał do Bilińskiego, a ten zmienił wynik na 3:0. Bardzo podoba mi się gra Kamila i kto wie, czy młody napastnik nie zajmie na dłużej miejsca w pierwszym składzie. To spotkanie pokazało, że bez porządnego opierdzielu moi gracze nie potrafią się zmobilizować...

 

1. Liga Północ Pd. [5/42]

stadion: przy ul. Oporowskiej we Wrocławiu

widzów: 6028

[16] Śląsk - [20] Murata

3:0

[Dariusz Sztylka 48'(k), Sebastian Dudek 57', Kamil Biliński 83']

mom: Sebastian Dudek "8.2"

Odnośnik do komentarza

8.

 

16.09.09

 

Po dwóch, dobrych meczach, przyszedł czas na próbę sił z Americą. Meksykański klub jest w tej chwili na piątej pozycji i ma świetny bilans bramek (14/4). Nie ukrywam, że będzie bardzo trudno, ale gramy u siebie. Mam nadzieję, że zgromadzeni kibice dodadzą otuchy moim graczom, co wspomoże ich w dobrym występie.

 

Skład:

I. Vazgec, K. Wołczek, J. Fojut, M. Pawelec, A. Spahic, D. Sztylka, K. Ulatowski, S. Dudek, S. Mila, H. Younes, K. Biliński

Początek rozegraliśmy tak, jak tego chciałem. Bliskie krycie już na połowie rywala i dosyć ofensywna gra były kluczem do sukcesu. Przed pierwsze trzydzieści minut nie straciliśmy bramki. Chwilę później, znakomicie prawą flanką w pole karne wleciał Dudek, który został brutalnie sfaulowany. Znów sędzia podyktował karnego dla naszej drużyny. Nasz defensywny pomocnik - Sztylka, nie dał się ponieść emocjom i pięknym strzałem w lewy, dolny róg dał nam prowadzenie. Dosłownie chwilę później tragiczny w skutkach błąd popełnia Wołczek. Zza jego pleców do dośrodkowania wybiega Chitiva i doprowadza do wyrównania. Mieliśmy jeszcze kilka dobrych sytuacji, a najlepszej nie wykorzystał Mila, który zamiast strzelać, chciał wbiec z piłką do bramki. Jednak zimna krew, własna publiczność i chęć gry, która dzisiaj była wielka, pozwoliły nam jeszcze przed zmianą stron znów wyjść na prowadzenie. Młodziutki Biliński zapewnił nam to potężną bombą zza pola karnego. Po zmianie stron zmieniłem dwóch zawodników. Wołczka zastąpił Celeban, a Ulatowskiego Janusz Gancarczyk. Dziesięć minut po wznowieniu gry, błąd popełnia Vazgc, który znów niepotrzebnie wyszedł do dośrodkowania, by po chwili stać jak wryty. Wykorzystał to Cabanas, który pięknym lobem po strzale głową pokonał szwedzkiego golkipera i doprowadził do wyrównania wyniku spotkania. Kwadrans przed zakończeniem, do białej gorączki doprowadzili moi obrońcy. Para środkowych defensorów stała i patrzyła się, jak Rosinei wychodzi do dośrodkowania, i bez przyjęcia strzałem głową umieszcza piłkę w siatce. Wkurzyła mnie również bierna postawa Vazgeca, który zapisał sobie kolejny minus. Do ostatniej sekundy meczy walczyliśmy, jednak nieskutecznie. Mimo porażki, jestem dumny z moich podopiecznych. Pokazaliśmy na prawdę dobry futbol i o mały włos nie sprawiliśmy sensacji. Jedynie Vazgec, Wołczek i Celeban spowodowali to, że muszę się poważnie zastanowić nad ich pozycją podstawowych zawodników w zespole.

 

1. Liga Północ Pd.

stadion: przy ul. Oporowskiej we Wrocławiu

widzów: 6410

[15] Śląsk - [4] America (MEX)

2:3

[Dariusz Sztylka 35'(k), Kamil Biliński 43' - Andres Chitiva 37', Salvador Cabanas 57', Rosinei 77']

mom: Rosinei "8.2"

Odnośnik do komentarza

9.

 

19.09.09

 

Mecz kolejnej kolejki ligowej, zaprowadził nas na walijskie pola. Zespół TNS obecnie znajduje się jedynie pozycję niżej od nas, a na własnym stadionie, na pewno będą walczyć o wygraną. Ja, podbudowany nie wynikiem, a postawą mojej drużyny, wierzę w końcowy sukces. Małe przemeblowanie w składzie i odesłanie na ławkę tych, którzy ostatnio nie mają najlepszych dni, to początek drogi w pracy nad zaangażowaniem i postawą meczową.

 

Skład:

K. Casteels, A. Rodriguez, J. Fojut, M. Pawelec, A. Spahic, D. Sztylka, P. Klofik, J. Gancarczyk, S. Mila, C. Maguire, K. Biliński

Już z samego początku, dwukrotnie zabrakło jedynie centymetrów, byśmy mogli cieszyć się z objęcia prowadzenia. Kolejne próby nie przynosiły jednak radości. Bałem się, że brak skuteczności może się zemścić jednym, jedynym strzałem, ale celnym ze strony gospodarzy. Na szczęście chwilę po ubiegnięciu trzydziestej minuty gry, w polu karnym po stałym fragmencie znalazł się Fojut. Ku mojemu zaskoczeniu, piłkarz nie uderzył główką, a spokojnie sobie przyjął piłkę i huknął wolejem z ostrego kąta. Była to chyba pierwsza bramką, z jaką kiedykolwiek się spotkałem, zdobyta w tej sposób przez rosłego obrońcę. Po tym golu zwiększyliśmy procent natężenia na bramkę rywali, jednak bezskutecznie. Po przerwie, w której musiałem nieco pokrzyczeć na piłkarzy, na murawie pojawił się Szewczuk w miejsce Maguire. Gdy Szewczuk trafił w słupek trybuny wydały z siebie gromkie jęki... Mogliśmy sobie zapewnić spokojniejszą końcówkę, bo zaczynało się robić niebezpiecznie. Na kwadrans przed końcem kontuzjowanego Pawelca zastąpił Łukasiewicz. Po tym spotkaniu na pewno będę miał wielki orzech do zgryzienia. Podstawowym bramkarzem miał być Vazgec, jednak postawa Casteelsa bardziej mi się podoba. Przypomnijmy, że belgijski bramkarz zagrał w drugim spotkaniu i nie puścił jeszcze bramki. Mimo, że rywale nie byli wymagający, Koen i tak bronił pewnie i nie zdarzały mu się wpadki.

1. Liga Północ Pd. [7/42]

stadion: Park Hall Stadium w Oswestry

widzów: 439

[17] TNS - [16] Śląsk

0:1

[Jarosław Fojut 33']

mom: Jarosław Fojut "7.7"

Odnośnik do komentarza

10.

 

23.09.09

 

W kolejnej kolejce znaleźliśmy się na terenie Węgier. Tamtejszy Vasas jest dosyć mocną ekipą, która znajduje się na wysokim, szóstym miejscu. Dotychczasowe spotkania z America, czy też Parmą pokazały, że potrafimy stawić czoła tym, którzy uznawani są za faworytów do awansu. Mam nadzieję, że pokażemy się z dobrej strony. Jeśli chodzi o bramkarza, po długich godzinach rozmyślań i dyskusji z asystentem, stwierdziłem, że postawię jednak na młodego Belga. Dostaje on jednocześnie wielką kartę zaufania, którą jeśli wykorzysta, to będę z niego dumny.

 

Skład:

K. Casteels, A. Rodriguez, P. Celeban, J. Fojut, A. Spahic, D. Sztylka, P. Klofik, S. Dudek, S. Mila, C. Maguire, K. Biliński

Nie minęło dziesięć minut spotkania a trybuny na stadionie zamarły. Po dobrej, dwójkowej akcji, Biliński wysłał piłkę w uliczkę do Maguire i Szkot płaskim strzałem pokonał bramkarza gospodarzy. Wreszcie, wreszcie ten zawodnik zaczyna pokazywać, że potrafi grać w piłkę. Założę się, że większość zawodników oddało by ten strzał "na pałę", a Maguire spokojnie przymierzył, wyczekał bramkarza i uszczęśliwił kibiców polskiej ekipy. Chwilkę później, ten sam zawodnik ponownie wpisał się na listę strzelców. Tym razem został obsłużony przez Dudka, a strzałem przy samym słupku nie dał żadnych szans Veghowi. Ustawiając ofensywną taktykę wiedziałem, że podejmuję wielkie ryzyko. Szczerze mówiąc, szukałem okazji do tego, byśmy mogli nadrobić stracone bramki. A tu proszę, dwa zabójcze strzały ustawiły mecz już w pierwszym kwadransie gry. Do przerwy Vasas nie istniał. My, a konkretnie mila miał jeszcze dwie setki, jednak dwukrotnie dał się ponieść emocjom i jedynie strącił gołębie z dachu nad stadionem. Po zmianie stron w miejscu Klofika pojawił się Oyarbide. W ostatnich minutach dokonałem zmian taktycznych, gdzie zamiast zmęczonego Rodrigueza pojawił się Wołczek, a w miejsce bohatera Maguire wszedł Szewczuk. Wielkie brawa, jakie dostał nasz napastnik pozwoliły na odetchnięcie i złapanie oddechu, bowiem byliśmy coraz bardziej naciskani przez węgierskich graczy. Ostatni gwizdek potwierdził sensację. Nikt chyba nie spodziewał się takie obrotu spraw. To spotkanie pokazało, że Casteels rośnie nam na wielkiego golkipera. Koen wybronił wiele ważnych piłek i po raz trzeci zachował czyste konto!

 

1. Liga Północ Pd. [8/42]

stadion: Illovszky Rudolf Stadion w Budapeszcie

widzów: 1351

[6] Vasas - [15] Śląsk

0:2

[Chris Maguire 10' 14']

mom:Chris Maguire "8.5"

Odnośnik do komentarza

11.

 

26.09.09

 

Po niespodziewanej wygranej nie wracaliśmy do domu. Moim graczom zapewniłem pobyt w hotelu, by po kilku dniach nie musieć pokonywać podobnej trasy. Tak się złożyło, że w kolejnym spotkaniu grać będziemy z Budocnostem. Czarnogórska drużyna również zajmowała wysokie miejsce w tabeli. Przed spotkaniem jestem pełen optymizmu co do jego losów. Wiem, że zawodnicy potrafią grać w piłkę i robią to, ku mojej wielkiej radości, coraz lepiej.

 

Skład:

K. Casteels, A. Rodriguez, P. Celeban, J. Fojut, A. Spahic, D. Sztylka, P. Klofik, S. Dudek, S. Mila, C. Maguire, K. Biliński

 

Podobnie jak ostatnio, od samego początku spotkania postawiłem na ofensywę. Moich graczom bardzo odpowiadał ten styl, bo oznaczało to, że chcemy atakować. Również bardzo szybko, bo w pierwszym kwadransie, dzięki tej taktyce obejmujemy prowadzenie. Wszystko za sprawą, będącego ostatnio w genialnej formie Maguire, który oddał dwudziesto, może i nawet dwudziestopięcio metrowy strzał. Piłka poleciała idealnie obok słupka, także wyciągnięty jak struna bramkarz gospodarzy nie miał nic do powiedzenia. Późniejsze minuty, to kilka fenomenalnych interwencji Casteelsa. Belg pokazuje na każdym kroku, że szansę bycia pierwszym bramkarzem chce jak najlepiej wykorzystać. Do przerwy wynik nie uległ już zmianie. W szatni zadecydowałem, że Szewczuk zastąpi Bilińskiego. Kamil załapał spadek formy, który gołym okiem widoczny był na boisku. Pięć minut po zmianie stron kibice przyjezdnych złapali się za głowy. Do podania w uliczkę wyszedł Maguire i bez zastanowienia uderzył w stronę bramki. No właśnie, szkoda że bez zastanowienia, bo miał przed sobą jedynie bramkarza, a trafił w słupek. Pod koniec spotkania dokonałem dwóch zmian. Nie chciałem ryzykować czerwonej kartki, dlatego zdjąłem z murawy Fojuta. Zawodnika, który miał na swoim koncie żółty kartonik zastąpiłem Łukasiewiczem, a w miejsce zmęczonego Klofika wszedł Oyarbide. Ostatnie sekundy polegały na głębokiej defensywie i próbie obrony wyniku. I co? Udało się! Mimo, że Budocnost robił co mógł i w efekcie zagrał o niebo lepiej od Vasasu, to podobnie zabieramy z innego boiska komplet punktów! Im mocniejszy rywal, tym większe słowa pochwały należą się Casteelsowi, który po raz kolejny zachował zero z tyłu. Jestem dumny z moich podopiecznych, którzy potrafili się pozbierać po tak fatalnym przecież początku sezonu.

1. Liga Północ Pd. [9/42]

stadion: Miejski Stadion Pod Goricom w Podgoricy

widzów: 4315

[5] Budocnost - [12] Śląsk

0:1

[Chris Maguire 14']

mom: Petar Vukcevic "7.5"

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...