Skocz do zawartości

Kącik remontowo-budowlany


Wujek Przecinak

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 6.07.2021 o 22:08, Scorpio napisał:

Jak Ci rośnie szczaw, to znaczy że masz bardzo kwaśna glebę. Na mojej działce jest to samo. Ja robiłem oprysk w zeszły weekend ale na jesień trzeba będzie zasilić ziemie wapnem, bo inaczej wiele Ci tam nie urośnie.

 

To teraz fotki dla wiarygodności ;)

 

Truskawek już zjedliśmy z 10 z jednej sadzonki, rozrosła się nawet do dwóch:

 

Spoiler

QMmZtvP.jpeg

 

 

Zioła, lubczyk, oregano, bazylia, mięta:

 

Spoiler

B6VgtL2.jpeg

 

 

Dwa ogórki już zjedzone, rośnie kilka następnych:

 

Spoiler

fjD8JMh.jpeg

 

 

 

papryka:

 

Spoiler

KiB0jq2.jpeg

 

Pomidorki:

 

Spoiler

t20Bi8B.jpeg

 

 

Por:

 

Spoiler

xXiXxoh.jpeg

 

 

 

 

 

A tu trochę inwestycji w tzw. przestrzeń biesiadną ;) stół i ławki z drewna, nowy grill.

 

Spoiler

BX49aoU.jpeg

 

 

  • Lubię! 5
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
3 godziny temu, jmk napisał:

Wie ktoś może czy w Castoramie dotną na wymiar deski, które tam kupię? :>

Nie idzie się dodzwonić.

 

W Leroyu przycinają, ale to już kosztuje. Kiedyś jak się u nich kupiło materiał, to przycięcie było za free. 

Odnośnik do komentarza
13 godzin temu, Misiek napisał:

 

Oh dzięki za jakże pomocną odpowiedź. Mają docinanie drewna, ale może ktoś docinał akurat deski, bo jak się okazało desek nie tną tylko płyty 😐 No, ale trzeba było na miejsce jechać. 

13 godzin temu, Makk napisał:

W Leroyu przycinają, ale to już kosztuje. Kiedyś jak się u nich kupiło materiał, to przycięcie było za free. 

 

Nom, dlatego pytam o Castoramę, bo LM nie mają tego co chcę.

Odnośnik do komentarza

No taki żeby narysować linię pod kątem prostym:

Kątownik stolarski 300 mm kupuj w OBI

Taki za ~10 zł wystarczy, a w domu się nie raz jeszcze przyda. Ale nawet jak go nie masz, to odmierz z obu stron deski po 1m, narysuj linię i po niej przetnij, też powinno być ok. Możesz zmierzyć kąt jakimś przedmiotem, gdzie jesteś pewien, że ma kąty proste, choćby jakimś pudełkiem.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza

Uciąłem na próbę i trochę szczerbi :/ deska ma 10 cm szerokości, grubości 1 cm, ale one łączą się jedna z drugą jak panele, na wcisk. 

 

Kolega mi doradził, żeby to kupić:

 

https://www.lidl-sklep.pl/p/parkside-pilarka-ukosowa-z-laserem-pks-1500-b3-1500-w/p100317195?mktc=shopping

 

Desek mam 30 każda do pocięcia na 3 :D

 

albo to

https://www.lidl-sklep.pl/p/parkside-pilarko-zaglebiarka-z-szyna-prowadzaca-ptss-1200-c2-1200-w/p100326474

 

ale trochę drogo i jeszcze myślę :-k Na dole ściany będą listwy, na górze kątowniki, więc końcówki będą zakryte i chyba szkoda kasy na to.

Odnośnik do komentarza
12 minut temu, jmk napisał:

Uciąłem na próbę i trochę szczerbi

 

Wyrzynarka działa w ten sposób, że "wyciąga" cięcie do góry. Rozwiązaniem jest brzeszczot o drobniejszym uzębieniu (ale to też będzie dłużej trwało), i/lub ułożenie deski dołem do góry, wtedy wierzch będzie czysty, a dół wystarczy przeszlifować papierem ściernym.

 

Prawda to, że cięcie tak 30 desek (każdą dwa cięcia) może być dość uciążliwe wyrzynarką, a ta ukośnica z pierwszego linku do takiej sporej pracy sprawdziłaby ci się najlepiej. Jakbyś na początku napisał, że masz 30 takich desek, to też bym ci coś takiego polecił. :P

Odnośnik do komentarza
4 godziny temu, jmk napisał:

Uciąłem na próbę i trochę szczerbi :/ deska ma 10 cm szerokości, grubości 1 cm, ale one łączą się jedna z drugą jak panele, na wcisk. 

 

Kolega mi doradził, żeby to kupić:

 

https://www.lidl-sklep.pl/p/parkside-pilarka-ukosowa-z-laserem-pks-1500-b3-1500-w/p100317195?mktc=shopping

 

Desek mam 30 każda do pocięcia na 3 :D

 

albo to

https://www.lidl-sklep.pl/p/parkside-pilarko-zaglebiarka-z-szyna-prowadzaca-ptss-1200-c2-1200-w/p100326474

 

ale trochę drogo i jeszcze myślę :-k Na dole ściany będą listwy, na górze kątowniki, więc końcówki będą zakryte i chyba szkoda kasy na to.

Ja bym brał tą ukosową. Przyda Ci się na najbliższe lata jak cholera. Ja myślę nad zakupem takiej piłki. 

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, jmk napisał:

A jakbym miał ciąć tę deskę wzdłuż jej całej wysokości czyli metr, żeby była węższa np. na 8 cm to wtedy konieczna prowadnica?

 

Ale jedną, czy 30? ;)

 

Ja sobie ciąłem deski na listwy taką pilarką ręczną z ogranicznikiem, no ale powiedzmy sobie szczerze, milimetr w tą czy w tamtą mi nie robił różnicy (a nawet od biedy dwa). Jak chcesz mieć równo przycięte deski po długości, to lepiej podjedź do kogoś z piłą stołową.

Odnośnik do komentarza

No i ostatecznie możesz sobie deskę w miejscu cięcia zakleić taśmą malarską, trochę powinno to zredukować "strzępienie". Ja ukośnicą ciąłem blat i udało się bez szczerb, do wycinania dziur używałem wyrzynarki z odwrotnymi ostrzami czyli takimi co szczerbią od dołu. 

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
W dniu 4.08.2021 o 21:33, jmk napisał:

Cebula zwyciężyła :keke: dzisiaj 20/30 pocięte.

kup se płatnicę taką nie za dużą - Irwina na przykład.(wzdłuż i wszerz)

 

z narzędzi które wymieniałeś wcześniej no to raczej wyrzynarka plus dobre ostrza też ogarnie obie opcje

 

ukośnica tylko w poprzek (czyli na te metrowe), ale nie z lidla nakurwiasz się więcej a często regulacja nie działa i nie masz jak równo dociąć

 

piła wgłębna / zagłębiarka z lidlowych jest całkiem przyzwoita o ile zmieni się tarczę - ciecie w poprzek spoko, wzdłuż czegoś co ma 10cm kłopotliwe ale wykonalne, alternatywnie pilarka tarczowa - ale nie z lidla. 

 

wkrętarki z lidla spoko, narzędzia do cięcia płytek/drewna z lidla/biedry omijamy

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...