Skocz do zawartości

Gry historyczne ze stajni Paradoxu


Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, stefan1984 napisał:

 

 

No tak średnio. Zmarł nagle, z przyczyn naturalnych, osiem lat później, jesienią 942 roku, w jakkolwiek słusznym wieku 70 lat. Został jeszcze wielkim mistrzem Asasynów - gdy jego wpływy w stowarzyszeniu zaczęły rosnąć, aktualny przywódca poczuł się zagrożony i zostali zaciekłymi rywalami. Obaj zbyt zapobiegliwi i sprytni, by dać się podejść skrytobójcom, ale Cesarz Hugo, pomimo siwizny, był nadal niezwykle sprawnym wojownikiem, wyzwał więc ponad 20 lat młodszego Berbera na pojedynek, by po krótkiej walce zatopić sztylet w jego sercu. 

 

 

Następcą Hugona na cesarskim stolcu został, jako pierwszy władca Imperium wybrany przez elektorów, jego syn Berthold. Miał za zadanie niczego nie spieprzyć, na więcej nie pozwalała mu sytuacja na mapie - pakty obronne przeciw Cesarstwu założyli władcy wyznający chyba wszystkie istniejące religie, a wasalni królowie całkiem nieźle radzili sobie z poszerzaniem granic Francji, wyrywając coraz to nowe ziemie z rąk Arabów, Wikingów czy Słowian. Wstąpił więc Berthold do tajnego, a jakże, stowarzyszenia miłośników laboratoriów oraz sympatyków alchemii, by rozwijać naukę i technologię w swym władztwie, popijać tajemne mikstury na odstresowanie, pisać mądre książki i żyć w błogim spokoju do odległego kresu swoich dni. Oczywiście nie wszystko poszło zgodnie z planem - zaraz po zbudowaniu wspaniałego laboratorium w podparyskim zamku Melun tereny te nawiedziła epidemia ospy, zmuszając cały dwór do zamknięcia się w murach twierdzy. Głód z jednej strony, strach przed zarazą z drugiej były tak wielkie, że cesarz, nie chcąc jeść na początku szczurów, połakomił się na ludzkie mięso, co wyszło na jaw i sławy mu nie przyniosło. Kilka lat później szukając po lasach, wraz z żoną - asystentką, składników do swych dziwacznych mikstur zapadł na zapalenie płuc i zmarł 2 czerwca 951 roku. Ale nie to było najgorsze - widząc, że elektorzy nie są przychylni żadnemu z proponowanych przezeń kandydatów na następcę tronu i zdecydowanie preferują najpotężniejszego z jego wasali, króla Francji i Irlandii, Gillesa z rodu de Bage, nie zdążył zmienić prawa dziedziczenia - rządził jedynie 9 lat - i władza nad cesarstwem po śmierci Bertholda przeszła w ręce całkiem innego rodu. Stolica Imperium przeniesiona została do Amiens, a ja zostałem w grze z jednym hrabstwem, Paryżem, rządzonym przez najstarszą córkę zmarłego cesarza, 30-letnią hrabinę Wulfhildę, kobietę m. in. brzydką, opętaną i towarzyską (jedyny syn z pięciorga cesarskich dzieci, Amadeusz, zmarł w czasie epidemii ospy w wieku 15 lat). 

 

 

20210519220645_1.jpg

 

 

20210519224218_1.jpg

Takie są skutki ufania zgubnej nauce!

Odnośnik do komentarza

@stefan1984 to cię gra mocno doświadczyła, co teraz?

 

U mnie Król dorobił się przydomku "Ciemiężca", ponieważ zaczął przebudowywać stosunki wasalne w Królestwie. 

 

957566966_CrusaderKingsIIScreenshot2021_05.19-23_05_05_54.thumb.png.0c7056b02ecb49ccee14ad07d49156cc.png

 

Po wprowadzeniu monarchii elekcyjnej na właściwym terenie Królestwa, są tylko czterej elektorzy, Arcybiskup, Książę Mide i Książę Laigin. Dwaj ostatni to mój brat oraz moja wnuczka. Poprzedni Książę Laigin wylądował w Northumbrii, za kanibalizm. 

 

728605687_CrusaderKingsIIScreenshot2021_05.19-23_03_57_47.thumb.png.28bb52131723ce5ff385b6012cdf0942.png

 

Walię na pewno stracę po śmierci króla, nadal jest tam 

 

1185572803_CrusaderKingsIIScreenshot2021_05.19-23_06_54_40.thumb.png.0a023e5804cdd2283faa9354c389332a.png

 

a elektorów jest jak mrówek i nikt go nie lubi, zatem można zapomnieć o wprowadzeniu monarchii elekcyjnej.

 

Teraz się skupiam na podbiciu hrabstwa Rhos i tym sposobem zwiększenia stanu posiadania w Walli po śmierci obecnego Króla. 

 

Następca będzie miał za zadanie wprowadzić monarchię elekcyjną w Walii. 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
25 minut temu, Brachu napisał:

to cię gra mocno doświadczyła, co teraz?

 

Będę sobie grał dalej :) ta gra pisze takie historie, że wszystko jedno, czy przytrafią się biednej hrabinie, czy władcy wielkiego imperium. No trochę zrypałem, że nie zostawiłem sobie żadnego królestwa, tylko wszystko rozdałem wasalom, ale do tej pory chyba nie zdarzyło mi się nie być wybranym w monarchii elekcyjnej :) Może uda się po paru pokoleniach odzyskać tron, chociaż wątpię - inne odnogi rodu Karolingów rządzą chyba trzema królestwami w Imperium, tylko że nie wiem co by musiało się stać, bym grał postacią z tamtych linii. Mam dalej monarchię elekcyjną i najwyższy rangą następca do wyboru w moim skromnym władztwie to książę panujący gdzieś tam w kraju Basków, z drugiej strony moja bohaterka wydana była jeszcze przez ojca matrylinearnie za jakiegoś chazarskiego potomka Atylli i w żyłach jej wyznających judaizm synów płynie krew już trzech wielkich herosów, więc nie ma opcji bym nimi nie chciał grać :)

 

 

 

61 lat i jedna córka, pogratulować wstrzemięźliwości :) a nie da się stworzyć trzeciego królestwa i zostać cesarzem Brytanii? 

  • Lubię! 1
  • Uwielbiam 1
Odnośnik do komentarza

@stefan1984 Król lubi miłość grecką więc tak wyszło. 

 

Mam za mało ziem. Musiałbym iść na ostre zawarcie z Królestwem Alby oraz na walkę z bigosem po angielsku. 

 

W Szkocji ma swoje hrabstwa Święte Cesarstwo Rzymskie, w Anglii jest Rewolta Angielska, Khanat Asturii, Święte Cesarstwo Rzymskie i Królestwo Anglii i Królestwo Eire. 

 

Córka króla jest córką zmarłego Cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego więc nie chciałem teścia atakować.

Odnośnik do komentarza

Umarł Król, niech Żyje Król Dubgilla

 

920813403_CrusaderKingsIIScreenshot2021_05.20-11_19_26_08.thumb.png.7ba6f7b3ea2474d792464dcf9fbde0c9.png

 

Znowu będzie walka o Walię, najpierw jednak trzeba spłodzić przynajmniej dwójkę dzieci. 

Jest wnuczką poprzedniego Króla. 

 

1186500859_CrusaderKingsIIScreenshot2021_05.20-11_45_10_86.thumb.png.68e62e473a5c236d88e9c11a4d68b267.png

 

oraz syna, którego ochrzcił sam Papież.

1365532217_CrusaderKingsIIScreenshot2021_05.20-11_45_16_64.thumb.png.f388f7dd87a67516cf63e0f3a48f0798.png

 

Ród Ua Briúin Bréifne:

 

1226050923_CrusaderKingsIIScreenshot2021_05.20-11_47_24_92.thumb.png.0fe205bf446bf72d161e028b9fb1c872.png

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

We wrześniu 1943 roku Sowieci zaczęli się łamać. Nie jestem całkowicie pewny, co konkretnie zadecydowało, ale liczba dywizji Stalina zaczęła się w niektórych miejscach zmniejszać. Zaczęło brakować siły żywej? W ZSRS? Obywateli bastionu światowego komunizmu zginęło dotąd niecałe 6 milionów, przynajmniej jeśli chodzi o żołnierzy (HoI CHYBA nie liczy ofiar cywilnych). Tak czy inaczej, ich siły zauważalnie malały i Wehrmacht to wykorzystał. Po pierwsze, GA Kaukasus połączyła swój front z francuskim desantem koło Noworosyjska i z GA Choresm, rozpoczął się też marsz na Stalingrad, który ostatecznie wygrali żołnierze Petaina, wkraczając do miasta na początku listopada.

 

Sypać się Sowietom również front w pobliżu Smoleńska. Operujące tam dwa korpusy SS wreszcie zaczęły torować sobie drogę ku upragnionemu przesmykowi między Dźwiną i Dnieprem, jedna z dywizji ("Horst Wiesel") wyposażona przy okazji w Mausy, szare kolosy wyciskające z naszego przemysłu siódme poty. Esesmani podczas zdobywania tej twierdzy ponieśli jednak ciężkie straty i impet ich uderzenia wyhamował.

 

Wtedy ziścił się scenariusz dla Rzeszy po prostu apokaliptyczny. W listopadzie 1944 roku wybory prezydenckie w USA wygrał ten facet:

 

Browder-Earl-R-1939.jpg.764b341e84943a804ad0842def30edbc.jpg

 

Earl Browder. Parszywy komunista. 

 

Bolszewik na czele USA.

 

Jedne co dobre to to, że Landon, wcześniejszy mieszkaniec Białego Domu, zdążył w międzyczasie założyć własny sojusz wojskowy, Traktat O Pomocy Wzajemnej (TOPW) do którego weszła połowa państw Ameryki Południowej, w związku z czym Browder nie wstąpił teraz do Kominternu :D Ale i tak nie zasypiał gruszek w popiele. Sytuacja w Waszyngtonie musiała być już mocno popieprzona, gdyż już 12 listopada 1944, nie czekając na styczniowe zaprzysiężenie, Browder wypowiedział wojnę Japonii. Ta wystosowała do nas apel o przyłączenie się do nowej awantury (a gdzie byliście, gdy zaczynałem bronić Polski przed Sowietami, nicponie?!).

 

Wiedziałem, że nie mogę się nie przyłączyć. USA (teraz już Komunistyczny Związek Stanów Zjednoczonych) były zbyt wielkim graczem, bym mógł pozwolić mu na zgładzenie mojego potencjalnego sojusznika, tym bardziej, że inni członkowie Osi (w tym Finlandia, KTÓRA WCZEŚNIEJ ODMÓWIŁA MI ATAKU NA STALINA) odpowiedzieli na apel Nipponu pozytywnie. Przeciągnąłem odpowiedź maksymalnie jak mogłem i 11 grudnia dołączyłem do wojny przeciw Jankesom.

 

III wojna światowa zrobiła się już naprawdę globalna.

 

Obleciał mnie strach. Mniejsza z tym, że moje świeże kolonie były zupełnie ogołocone z wojska, potrzeby frontu sowieckiego były tak duże, że Wehrmachtu nie było nawet w samych Niemczech! Odesłałem więc najbardziej wykrwawioną armię, by stwarzała pozory strzeżenia naszych północnych wybrzeży i swoim dywizjom narzuciłem szaloną ofensywę na wszystkich frontach, by czym prędzej zgładzić ZSRR. Na szczęście Amerykanie skupili swoją uwagę na Imperium Kanadyjskim, francuskiej marionetce która kupiła mi trochę czasu - skapitulowali dopiero 3 I 1945 roku. Do tego czasu zdążyłem zdobyć Moskwę...... ale Stalin walczył nadal (to był szok, pamiętam, że chyba w HoI1 był mechanizm kapitulacji Sowietów po zdobyciu Moskwy i Stalingradu). Na szczęście, były to jego ostatnie podrygi. Japończycy wreszcie uderzyli od wschodu i szanse bolszewików na skuteczny opór stały się iluzoryczne. 5 III 1945 roku ZSRR skapitulowało.

 

20210520011444_1.thumb.jpg.8ae892ce2eda6645832f0a700eaa7609.jpg

 

 

 

Na koniec tego odcinka chciałbym Wam zwrócić uwagę na jeden istotny szczegół tego screena...

 

nuk.jpg.579d97801621b39ec88e5a6ce93c669c.jpg

  • Lubię! 1
  • Uwielbiam 1
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza

Jestem ciekaw jak przeogromne siły okupacyjno-porządkowe będziesz musiał trzymać na ziemiach okupowanych przy takim monstrualnym molochu. Najbliższy rok to chyba "produkcja" taśmowa kolejnych korpusów Feldgendarmerie ;) Myślisz @Feanor, że będzie wojna na dwa fronty, czy KZSZ zaatakuje i na Pacyfiku, i od strony atlantyckiej? 

Ciekawe :)

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, me_who napisał:

Jestem ciekaw jak przeogromne siły okupacyjno-porządkowe będziesz musiał trzymać na ziemiach okupowanych przy takim monstrualnym molochu. Najbliższy rok to chyba "produkcja" taśmowa kolejnych korpusów Feldgendarmerie ;) Myślisz @Feanor, że będzie wojna na dwa fronty, czy KZSZ zaatakuje i na Pacyfiku, i od strony atlantyckiej? 

Ciekawe :)

Sytuacja w międzyczasie dostała jeszcze jednego nieprzyjemnego twista i nóż w plecy wbiło mi jeszcze jedno neutralne dotąd państwo, więc moje plany totalnie się zmieniły i kandydat na debiut Fafnira też się zmienił ( @z0nk :) ). Oddziały tyłowe z komponentem żandarmerii oczywiście już się produkują, na razie mam bodajże 16 takich dywizji, ale na razie nie obsadzają one Eurazji tylko... Indonezję, Malaje i Australię :) Na terenach rosyjskich przetaczają się właśnie ociężale moje formacje frontowe, stąd siły okupacyjne są jeszcze niepotrzebne.

  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza
57 minut temu, demrenfaris napisał:

Nie powiem, żebym nie kibicował Twoim wrogom :D Odczułem spore rozczarowanie, gdy ZSRR się załamał przed nadejściem Jankesów. :P

 

Kontynuując wątek: tak, przeraża mnie, co się w tej wersji historii dzieje w Europie i na świecie!

 

Ale dlaczego? Polska jako tyranozaur jest piękna opcja :keke:

Odnośnik do komentarza
36 minutes ago, stefan1984 said:

Tam się chyba da ustawiać "dotkliwość" polityki okupacyjnej na terenach podbitych, nie kojarzę czy jest to w każdej wersji gry, czy w którymś DLC

 

 

https://hoi4-pl.paradoxwikis.com/Okupacja

Do HoI 2 były mody, które wprowadzały ludobójcze eventy, ale z tego, co pamiętam, Paradox był stanowczo przeciwny takim produkcjom. Jeśli mnie pamięć nie myli, były one wyklęte z ich forum. Co zrozumiałe.

 

Niemniej nie bądźmy głupi. Wiadomo, co się dzieje na świecie pod rządami nazistów. To, że Joseph "Feanor" Goebbels tego Wam nie mówi, znaczy tylko, że poprawnie wykonuje swoją robotę...

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...