Skocz do zawartości

Gry historyczne ze stajni Paradoxu


Rekomendowane odpowiedzi

Prace koncepcyjne nad dalszym ciągiem trwały u mnie aż do kwietnia 1941. Ostatecznie uderzyłem w dwóch kierunkach.

 

Po pierwsze, rozpocząłem powietrzną ofensywę przeciw Wielkiej Brytanii. Bitwa o Anglię trwała aż do września i ostatecznie uznałem się za przegranego, po stracie tysiąca myśliwców - stodziewiątki były i wolniejsze i mniej zwrotne od swoich przeciwników. W międzyczasie do gry weszły moje foki, poczekam do przyszłej wiosny, aż mój przemysł nasyci nimi moje eskadry.

 

Po drugie: rozpocząłem wojnę w Afryce. Całkowitym przypadkiem w Grecji stała sobie samopas moja 1. Armia Pancerna pod dowództwem Rommla, dwanaście dywizji zbijających bąki w gajach oliwnych... no to skonstruowałem desant na Synaju. Trwały tam zaciekłe walki Anglików osaczonych od wschodu przez Francuzów z Syrii, od zachodu przez libijskich Włochów. Pojawienie się tam moich panzerkampfwagenów przeważyło szalę - wspólnie wymietliśmy z Synów Albionu Egipt, Palestynę, Liban i Transjordanię.

 

Poszło tak dobrze, że postanowiłem posłać Rommla dalej na południe, przez ten wymarzony przez Rhodesa brytyjski korytarz. W centrum Czarnego Lądu trwały starcia na pograniczu belgijskiego Konga, uznałem więc, że dobrze byłoby wjechać tam Anglikom wejściem od kuchni (tym bardziej, że SAMI ZOBACZCIE NA SPOTKANIE Z KIM RUSZYŁEM)

 

20210511182015_1.thumb.jpg.f256b4ee1bfec35d759282c637f36209.jpg

 

Uderzenie było bardzo udane, szkoda tylko, że podbijałem to wszystko na konto Mussoliniego (nawet ODWIECZNIE NIEMIECKĄ TANGANIKĘ!). W związku z tym z Europy dosłałem tam kolejną armię, tym razem szesnaście dywizji Mansteina. Spreparowałem dowody perfidnych knowań Irakijczyków i we wrześniu 1941 roku jednym silnym ciosem zająłem Mezopotamię.

 

20210511184945_1.thumb.jpg.3cd4086c869eef3e64291ecd19d90d86.jpg

 

(mapa jest delikatnie nieaktualna, obecnie moje siły doszły już do jeziora Malawi, gdzie zaciekły opór stawiły mi dywizje afrykanerskie, to chyba na razie kres możliwości pancerniaków Rommla).

 

 

  • Lubię! 1
  • Uwielbiam 3
Odnośnik do komentarza

Tak jak sądziłem, 1. Armia Pancerna utknęła w Rodezji i dalszy marsz ku Kapsztadowi okazał się być już niemożliwy. Tak czy inaczej, chłopcy Goebbelsa z pewnością zrobili z tego rajdu odpowiedni użytek: żołnierze Rommla zaczynali od zdobywania Jerozolimy, a kończyli na kąpielach w jeziorze Malawi! Grunt, że wiązali teraz duże siły RPA.

 

Z drugiej strony, kontynuowałem pozaeuropejskie harce w innym miejscu. W Iraku ciągle stała 1. Armia Mansteina, skombinowałem więc pretekst do wojny przeciw Iranowi. No i Persowie okazali się być twardszym przeciwnikiem niż wcześniej Irakijczycy, względny spokój w Europie sprawił jednak, że mogłem tam posłać również 12. Armię von Leeba (15 dywizji) i 2 Armię Pancerną Guderiana (9 dywizji). W dodatku od północy na Iran spadły dywizje sowieckie i do czerwca 1942 roku było już pozamiatane. Niejako z rozpędu Grupa Armii Indien wbiła się... w Indie. Forsowanie Indusu nie było łatwe, ale ostatecznie dokonał tego Manstein i ruszył powolnym marszem na Delhi.

 

Walki trwały też w Ameryce Północnej, ale beze mnie. W Quebecu wylądowali Francuzi i do grudnia 1942 roku zajęli mniej więcej połowę Kanady.

 

A 7 XI 1942 roku rozpoczął się Lew Morski.

 

20210513211532_1.thumb.jpg.672963286814f4cee69166a1f983de1b.jpg

 

Idąca w awangardzie inwazji 7. Armia von Kuchlera wylądowała obok Newcastle i z zaskoczeniem skonstatowała.... że nikt nie stawia tam im oporu. Brytania była niemal pozbawiona sił zbrojnych, rozsianych po całym świecie by próbowały ratować umierające imperium. Anglicy stawili mi opór dopiero pod Birmingham, cała Szkocja bez oporu zajęta została przez I Korpus SS Dietricha... Zaciekłe walki nad Tamizą zaowocowały tym:

 

20210513222408_1.thumb.jpg.4e43a85c17a5ec4d7ed73a88d688528f.jpg

 

Dzień później, 8 XII 1942 roku II wojna światowa została zakończona.

20210513222543_1.thumb.jpg.fad808317de20d92b195cdb95b7f728c.jpg

 

Traktat z Dover:

  • Wyzwolona została Szkocja
  • Niemcy zajęli północną Anglię (nie mogłem nie przejąć Liverpoolu :) )
  • Francja zajęła Anglię południową, Walię i Irlandię
  • Niemcy zajęły Holandię
  • Niemcy zajęły Bośnię, południową Serbię i Czarnogórę
  • Macedonia, Chorwacja i Transylwania zostały niemieckimi państwami marionetkowymi
  • Kanada stała się marionetką francuską
  • Włochy zajęły Grecję
  • Niemcy zajęły Cypr
  • Irak i prawie cały Iran zostały anektowane przez Niemcy
  • prowincja Semnan w Iranie stworzyła państwo marionetkowe wobec Francji (Nowe Imperium Perskie), Francuzi bezpośrednio zajęli też prowincję Sistan
  • Niemcy zajęły prawie całe Indie poza okolicami Nepalu, które pod nazwą Cesarstwa Indyjskiego stało się francuskim państwem marionetkowym
  • francuską marionetką stał się też Bengal
  • Tajlandia została wchłonięta przez III Rzeszę
  • większość Indonezji została zajęta przez Niemcy
  • Jawa została zajęta przez Japonię
  • Papua została zajęta przez Francję
  • Australia została zajęta przez Niemcy
  • Nowa Zelandia stała się francuską satelitą pod nazwą Imperium Kiwi
  • Francja zajęła angielskie kolonie w Afryce Zachodniej
  • Namibia stała się niemieckim państwem marionetkowym
  • Francja anektowała RPA
  • Niemcy zajęli pas ziem w Afryce od Beczuany, przez Rodezję, Zambię, Tanganikę, Sudan aż do Egiptu
  • Francja zajęła Jordanię
  • Włochy zajęły Jemen i Abu Zabi
  • Francuzi zajęli Katar i Kuwejt 

 

Jak administrować takim monstrum?

 

  • Uwielbiam 4
Odnośnik do komentarza

III wojna światowa rozpoczęła się pół roku po drugiej. 
 

Jasne było dla mnie, że obecnie strategicznym celem Niemiec powinno być złamanie potęgi Kominternu (który był moim mimowolnym aliantem podczas poprzedniej wojny). Ciągłym problemem była wąska granica, bo przecież Polska nadal była w osobnym sojuszu, ale marionetkowy status Bułgarii oraz podbój Iraku i Iranu znacznie poszerzyły moje zdolności ofensywne. Do arsenału weszły mi Pantery, V-1 i Komety, więc zacząłem powolne przemieszczanie swoich sił na pozycje wyjściowe, równolegle konstruując Pakt Antykominternowski. Na początku 1943 roku mój optymizm jeszcze wzrósł, bo do Osi przystąpiła Norwegia i Finlandia. 
 

Jeszcze w trakcie II wojny światowej komunistyczna Rumunia oddała Węgrom Siedmiogród, więc przypominała znowu ten wygięty rogal, wokół którego owinęła się Grupa Armii Rumanien, cztery armie liczące sobie prawie 60 dywizji. Ich zadaniem było przeciąć jak najszybciej kraj na pół, po czym przez Ukrainę ruszyć na Moskwę. Od północy na stolicę Stalina iść miała Grupa Armii Finnland, dwunastodywizyjna armia ogólnowojskowa i pancerny I Korpus SS Dietricha. Poza tym, szczerze liczyłem na to, że na ZSRR ruszy też polskie Międzymorze. Dwa ciosy wymierzyłem też w południowe granice bastionu komunizmu. Grupa Armii Kaukasus, jedna armia ogólnowojskowa oraz legendarna 1 Armia Pancerna Rommla, zająć miała Zakaukazie i spróbować przecisnąć się wzdłuż Morza Kaspijskiego do południowej Rosji. Grupa Armii Choresm (armia ogólnowojskowa oraz 2 Armia Pancerna Guderiana) wreszcie nacierając z Iranu zdobyć miała tereny między Morzem Kaspijskim a Jeziorem Aralskim.

 

Wszystko ruszyć miało albo latem 1943 albo wiosną 1944. Stało się inaczej. 
 

III wojna światowa rozpoczęła się w maju 1943 roku na Łotwie. Stalin przypuścił tam kompletnie niespodziewany i niezrozumiały też atak, testując być może zdolność sojuszniczą Międzymorza. Polacy nie zdradzili Łotyszów jak kiedyś Rumunów, Litwini też odpowiedzieli pozytywnie na łotewski apel. Dla mnie było to rozwiązanie fatalne: aneksja Polski strasznie przecież wydłużyłaby mi front. Zacząłem więc słać Polakom do pomocy oddziały ochotnicze, na szczęście robili to też Włosi, Japończycy, Francuzi i... Imperium Morza Północnego (czyli Dania). Dzięki temu Łotwa nie oddała ANI KAWAŁKA swojego terenu, a Polska zdołała bolszewików zatrzymać na przedpolach Lwowa. 
 

Dwa miesiące później III Rzesza wkroczyła do wojny.

 

Gorzką niespodzianką na wstępie było to, że należąca do Osi Finlandia odmówiła przystąpienia do wojny. GA Finnland straciła rację bytu, a front ataku na Sowietów znowu się zawęził. Drugą, jeszcze gorszą, była postawa wojsk rumuńskich. Rumuni walczyli z jakimś nieludzkim bohaterstwem i do września (actual time) nie zdołałem ich złamać. Naprędce stworzona GA Polen zdołała zatrzymać postępy Sowietów, ale moje nieprzygotowane kontrataki nie przypominały blitzkriegu - jedyne drobne w sumie sukcesy odniosłem na północy, gdzie II Korpus SS Haussera zdobył Mińsk i podszedł pod Witebsk. 
 

Lepiej idzie mi na południu. Pancerniacy Rommla wdarli się do Erewania, a ich niezmechanizowani koledzy zdobyli Baku, wraz z prawie całym Azerbejdżanem. Ogromne sukcesy osiąga GA Choresm, która osiągnęła północne wybrzeża Morza Kaspijskiego, co zresztą rozdęło linię frontu tak bardzo, że musiałem dorzucić tam 15 Armię, złożoną wyłącznie z oddziałów tyłowych okupujących dotąd Iran i Indie. 
 

Niestety, do Kominternu przystąpiła Hiszpania i Petain ma ogrome problemy z utrzymaniem w swoich rękach Akwitanii...

  • Lubię! 4
  • Uwielbiam 2
Odnośnik do komentarza

Król Feirgil, pierwszy tego imienia wstępuje na tron Królestwa Éire w dniu 22.05.1066 roku. W jego żyłach płynie krew pierwszego wielkiego Króla Éire Wańki. Natomiast jego żona, Aedmadir, to prawnuczka Świętego Drosta, Króla Éire, z którą zawarł małżeństwo martylinearne. 

1859241108_CrusaderKingsIIScreenshot2021_05.16-17_46_27_33.thumb.png.63dbb3a8282f6f49e65cf586e2462c05.png

 

Głównym celem jego rządów, z powodu raka prostaty będzie tylko i wyłącznie rozwój ekonomiczny i doprowadzenie do ślubu swego pierworodnego syna z Mael-Partica z czwartą córką Cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego. 

 

1529089683_CrusaderKingsIIScreenshot2021_05.16-17_46_34_22.thumb.png.6135538e82add617e734570e94c757c1.png

 

1096279567_CrusaderKingsIIScreenshot2021_05.16-18_01_24_56.thumb.png.4806e36e5a64baac3dc7091d4c67831c.png

 

 

 

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Kontynuuję sejwa zaczętego przed wyjściem Crusader Kings III, gdy w dwójce rekomendowali różne ciekawe postacie i w zamian za osiągnięcie nimi jakichś tam, nieraz intrygujących, celów, Paradox dawał dostęp do niestandardowych fryzur czy nakryć głowy w CK3, czy jakoś tak =). Przenieśmy się więc do roku 867, jedną z polecanych postaci był Ludwik II Jąkała, król zachodniofrankijski (Akwitania). Coś tam porządził, udanie powojował, i został cesarzem odtworzonego w 887 roku przez siebie Imperium Franków, by 13 lat później zginąć w podejrzanych okolicznościach w wieku 57 lat, a później zostać ogłoszonym błogosławionym dzięki pobożnemu i bogobojnemu żywotowi w służbie Zakonu Benedyktynów. Albo Dominikanów, nie pamiętam =) Jako że jego jedyna żona, Wizygocka księżniczka Eldonza, matka ostatniej trójki z piątki jego dzieci, zyskała przydomek "Niewierna" należy mu wybaczyć, że dwaj najstarsi synowie, którzy jeden po drugim rządzili Imperium, byli owocem związku z francuską hrabianką, niejaką Ansgarde Ardoinici, lunatyczką zmarłą w wieku 66 lat na syfilis.

 

20210516230336_1.jpg

  • Lubię! 3
Odnośnik do komentarza

Najstarszy syn Ludwika, Ludwik II - w grze faktyczny, historyczny Ludwik II jest, nie wiedzieć czemu, nazwany Pierwszym - porządził siedem lat, toczył zwycięskie wojny z Sasami i Pomorzanami, rozszerzając Imperium o tereny dzisiejszych Niemiec. Zmarł w sile wieku, w roku 907, na podagrę, a na tron wstąpił jego brat Karol, znany jako Sprawiedliwy. Dokończył dzieło brata i ostatecznie wyzwolił z rąk Arabów północną Hiszpanię, by niedługo później, we wrześniu 908 roku przegrać nierówną walkę z nowotworem, mając 42 lata. Był to początek rządów niemieckiej gałęzi rodu Karolingów - na tron wstąpił książę Szwabii Ferdynand, nazwany przez jemu współczesnych Wspaniałym, a przez potomnych ogłoszony Świętym. Udało mu się podbić północne Włochy oraz pokonać, upartych niczym słynni ostatni Galowie, Bretończyków. Ten inspirujący przywódca i słynny wojownik, który zawsze stawał ramię w ramię za swoimi żołnierzami w bitwie, ginie niestety w 913 roku w czasie pokoju, w pojedynku z od dawna go irytującym księciem Modeny Suppo, znanym jako Leniwy.

 

 

20210516234358_1.jpg

  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza

Cesarz Pepin II porządził dwa lata i zginął w 915 roku w bitwie z poganami, gdzieś w gęstych lasach Saksonii lub Łużyc, po nim na cesarski tron wstąpił król Niemiec, Hugo. Był wszechstronnie uzdolnionym człowiekiem, wielkim wojownikiem, rozszerzył granice Cesarstwa we Włoszech, pomógł też jednemu ze swoich wasali zająć część Irlandii. Wprowadził monarchię elekcyjną. Zaczął okazywać życzliwość muzułmanom, a zafascynowany ich wspaniałą kulturą i nauką, wstąpił w wielkiej tajemnicy do Bractwa Asasynów. Kilka lat przechodził kolejne stopnie wtajemniczenia, rekrutował nowych członków Bractwa, w oparach haszyszu snuł narkotyczne wizje, by nie zważając na niebezpieczeństwo samemu zakradać się do komnat tych, których Starzec z Gór polecił wyeliminować i własnoręcznie pozbawiał ich życia. Postanowił  również uczynić, już słynną przecież, linię krwi swego rodu najznamienitszą w historii. Oby żył mi jak najdłużej.

 

20210516222611_1.jpg

 

 

 

 

 

20210516223320_1.jpg

  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza
2 minuty temu, stefan1984 napisał:

Gra Karolingami to trochę jak Barceloną w FM, no i zacząłem od króla :) ale przynajmniej klimatycznie jest.

Może łatwiej, grunt że jest klimat. Mnie kusi zagrać polskimi poganami ze Sieradza.

Odnośnik do komentarza
19 godzin temu, Brachu napisał:

Misz Masz AD 1101 

 

1540904831_CrusaderKingsIIScreenshot2021_05.17-16_01_30_53.thumb.png.83d992a246f69739295b1b6bd85f036b.png

Eire wygląda już całkiem porządnie :)

 

A u mnie zaczyna się powoli wojna totalna. Jest początek lipca 1944 roku. III wojna światowa, rok drugi.

 

Front sowiecki to czysty koszmar, który staje się powoli klasyczną maszynką do mięsa. Główna jego część obsadzona jest przez ogromną GA Polen. W baardzo powolnym tempie przesuwa się ona na wschód. Lepiej idzie chyba na północy - I Korpus SS zdołał zdobyć tam Wielkie Łuki, a II Korpus Witebsk. Tyle, że na tym koniec: stoimy u bram Smoleńska, obie pancerne pięści są straszliwie osłabione, towarzysząca im piechota też nie jest w stanie przebić się przez bolszewickie masy. Impas.

 

20210518115803_1.thumb.jpg.74951112ae1c7db60957856b101d040f.jpg

 

Dalej na południu króluje u mnie piechota próbująca dotrzeć do Kijowa. Bezskutecznie. Najbliżej celu jest 16 Armia von Mansteina, która niegdyś zdobywała Bliski Wschód i Indie... przebicie się przez komunistyczne hordy to jednak zupełnie inne zawody. Plus jest jednak taki, że naprawdę daleko już odeszliśmy od Lwowa, gdzie dla III Rzeszy zaczynała się ta wojna...

 

20210518115813_1.thumb.jpg.e05b5804231b9141117ebc64c3c1b700.jpg

 

Front uzupełniają dwa mniejsze zgrupowania armijne. Skrajne południe ubezpiecza GA Rumanien. 19 XII 1943 roku zdołała ona wreszcie, po półrocznych walkach, zmusić do kapitulacji Rumunię. Znaczne skrócenie frontu było błogosławieństwem: impet uderzenia był na tyle duży, że przekroczyliśmy Dniestr i zdobyliśmy Odessę. Od kilku tygodni próbujemy przekroczyć Dniepr i idzie to moim Aryjczykom nieszczególnie.

 

Drugie zgrupowanie to GA Lettland, składające się z Kampfgruppe Blaskowitz i 5 Armii Kurta Studenta (wcześniej w GA Rumanien, poszła na północ po skróceniu frontu). Próbuje dotrzeć do Leningradu i nie zdobyło jeszcze żadnej prowincji. Żadnej też nie straciło.

 

GA Kaukasus zdołała przebić się przez Kaukaz i dotarła do Groznego i Machaczkały. W międzyczasie pojawiła się niespodzianka - Francuzi i moi marionetkowi Holendrzy zmontowali desant pod Noworosyjskiem i kusi mnie połączenie frontów. Niestety, moje sukcesy sprawiły, że trzy związki armijne wchodzące w skład GA Kaukasus są już niesamowicie rozciągnięte i każda moja ofensywa załamuje się na wysokości Soczi...

 

20210518121321_1.thumb.jpg.8cb74f1776d9852b2f53754bc385ad16.jpg

 

Najlepiej wiedzie się GA Choresm, hojnie wspieranej ostatnio przez dywizje francuskie (w marcu Francja zmusiła do kapitulacji Hiszpanię). Wchodząca w jej skład 4 Armia von Witzlebena obchodzi właśnie od północy Morze Kaspijskie, marząc o połączeniu frontu z GA Kaukasus. Jeśli się to uda, Stalingrad w tej wersji historii zaatakowany zostanie od południa.

 

20210518121644_1.thumb.jpg.ac58feb827a5c3914091534378db844a.jpg

 

Od kilku miesięcy walki trwają też na dalekiej północy. GA Finnland skonstruowała desant w okolicach Murmańska. Obecnie miasto jest zajęte przez Niemców, podobnie jak cały Półwysep Kola. Dalej na południe stężenie sił sowieckich stało się jednak zbyt niezdrowe dla moich dziarskich Germanów...

  • Lubię! 2
  • Uwielbiam 2
Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, demrenfaris napisał:

@Feanor

A co z Amerykanami?

 

BTW, przerażający scenariusz wojny, m.in. dlatego nigdy mnie nie ciągnęło do HoI :D

 

USA są dobrym przykładem na poparcie tezy, że wojny wywołują tam przede wszystkim Demokraci :) W 1936 roku wybory nieoczekiwanie wygrał Alf Landon, podobnie w 1940 i działa konsekwentnie izolacjonistycznie. Tym niemniej, wydarzenia na świecie coraz mocniej podkopują jego pozycję i ogromną popularność mają obecnie lokalni komuniści i naziści, wybory w listopadzie będą niesamowicie ciekawe.

 

Czemu przerażający, bo naziści on the rise? :) Na pocieszenie podam, że jest to wojna coraz bardziej dla nich krwawa, na froncie wschodnim poległo już prawie 3 miliony Aryjczyków.

Odnośnik do komentarza
W dniu 17.05.2021 o 00:33, stefan1984 napisał:

Oby żył mi jak najdłużej.

 

 

No tak średnio. Zmarł nagle, z przyczyn naturalnych, osiem lat później, jesienią 942 roku, w jakkolwiek słusznym wieku 70 lat. Został jeszcze wielkim mistrzem Asasynów - gdy jego wpływy w stowarzyszeniu zaczęły rosnąć, aktualny przywódca poczuł się zagrożony i zostali zaciekłymi rywalami. Obaj zbyt zapobiegliwi i sprytni, by dać się podejść skrytobójcom, ale Cesarz Hugo, pomimo siwizny, był nadal niezwykle sprawnym wojownikiem, wyzwał więc ponad 20 lat młodszego Berbera na pojedynek, by po krótkiej walce zatopić sztylet w jego sercu. 

 

 

Następcą Hugona na cesarskim stolcu został, jako pierwszy władca Imperium wybrany przez elektorów, jego syn Berthold. Miał za zadanie niczego nie spieprzyć, na więcej nie pozwalała mu sytuacja na mapie - pakty obronne przeciw Cesarstwu założyli władcy wyznający chyba wszystkie istniejące religie, a wasalni królowie całkiem nieźle radzili sobie z poszerzaniem granic Francji, wyrywając coraz to nowe ziemie z rąk Arabów, Wikingów czy Słowian. Wstąpił więc Berthold do tajnego, a jakże, stowarzyszenia miłośników laboratoriów oraz sympatyków alchemii, by rozwijać naukę i technologię w swym władztwie, popijać tajemne mikstury na odstresowanie, pisać mądre książki i żyć w błogim spokoju do odległego kresu swoich dni. Oczywiście nie wszystko poszło zgodnie z planem - zaraz po zbudowaniu wspaniałego laboratorium w podparyskim zamku Melun tereny te nawiedziła epidemia ospy, zmuszając cały dwór do zamknięcia się w murach twierdzy. Głód z jednej strony, strach przed zarazą z drugiej były tak wielkie, że cesarz, nie chcąc jeść na początku szczurów, połakomił się na ludzkie mięso, co wyszło na jaw i sławy mu nie przyniosło. Kilka lat później szukając po lasach, wraz z żoną - asystentką, składników do swych dziwacznych mikstur zapadł na zapalenie płuc i zmarł 2 czerwca 951 roku. Ale nie to było najgorsze - widząc, że elektorzy nie są przychylni żadnemu z proponowanych przezeń kandydatów na następcę tronu i zdecydowanie preferują najpotężniejszego z jego wasali, króla Francji i Irlandii, Gillesa z rodu de Bage, nie zdążył zmienić prawa dziedziczenia - rządził jedynie 9 lat - i władza nad cesarstwem po śmierci Bertholda przeszła w ręce całkiem innego rodu. Stolica Imperium przeniesiona została do Amiens, a ja zostałem w grze z jednym hrabstwem, Paryżem, rządzonym przez najstarszą córkę zmarłego cesarza, 30-letnią hrabinę Wulfhildę, kobietę m. in. brzydką, opętaną i towarzyską (jedyny syn z pięciorga cesarskich dzieci, Amadeusz, zmarł w czasie epidemii ospy w wieku 15 lat). 

 

 

20210519220645_1.jpg

 

 

20210519224218_1.jpg

  • Lubię! 2
  • Jahu 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...