Skocz do zawartości

Gry historyczne ze stajni Paradoxu


Rekomendowane odpowiedzi

Król homoseksualista ożeniony z kuzynką, nic dziwnego że epidemia Cię nie ominęła :) Z doświadczenia wiem, że cecha ta nie uniemożliwia płodzenia dzieci, więc nie rezygnował bym. Chyba że czarna śmierć wykosi Ci dynastię, choć jeśli masz dobry szpital i kompetentnego medyka w swoim zamku, to może uda się to przeżyć jednym władcą. W swoich grach kilkukrotnie przeklikiwałem przez epidemię i osiągnięcie na steam za umarcie na dżumę dalej mam nieodblokowane :)

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
4 minuty temu, stefan1984 napisał:

Król homoseksualista ożeniony z kuzynką, nic dziwnego że epidemia Cię nie ominęła :) Z doświadczenia wiem, że cecha ta nie uniemożliwia płodzenia dzieci, więc nie rezygnował bym. Chyba że czarna śmierć wykosi Ci dynastię, choć jeśli masz dobry szpital i kompetentnego medyka w swoim zamku, to może uda się to przeżyć jednym władcą. W swoich grach kilkukrotnie przeklikiwałem przez epidemię i osiągnięcie na steam za umarcie na dżumę dalej mam nieodblokowane :)

Właśnie o szpitalu zapomniałem. Zresztą ożenił się z kuzynką, ponieważ są zamknięte bramy. Król Drost to siódma woda po kisielu głównej dynastii. Syn podróżnika ożeniony martlinearnie z córką jakiegoś wasala. 

Odnośnik do komentarza

U mnie koniec sejwa w HoI. Ciągłe desanty w północnych Niemczech i Polsce wykańczały mnie psychicznie, ale jakoś je ogarniałem. Załamanie się Włoch i ich kapitulacja wystawiły całe moje południowe podbrzusze na strzał. KONIEC.

 

W ogóle, to jak AI prowadziło Włochy wołało o pomstę do nieba. Te chore pojeby straciły w bezsensownych ofensywach nic im nie dających prawie 2 miliony żołnierzy. To, że dotrwali aż do 1943 roku było zasługą moich dwóch armii, które dosłałem im z misją ratunkową. Ostatecznie obie zostały zmiażdżone w ogromnych kotłach, bo Włosi załamywali się na skrzydłach (no i desanty jankesów też nie pomagały).

 

Postanowiłem dać grze jeszcze jedną szansę: sejw na hańbiącym easy, z bagażem doświadczeń zebranych w ostatnich tygodniach. Jak i teraz gra mnie pojedzie, to czekam na HoI5 :D Jeszcze raz III Rzesza, tym razem spróbuję uniknąć wojny z Zachodem i skupię się na Stalinie. A ażeby uniknąć wojny z Zachodem, spróbuję podarować sobie sojusz z makaroniarzami. Zobaczymy, jak wyjdzie.

14 godzin temu, z0nk napisał:

CIepły władca nie oznacza, że nie może mieć dziecka, może być trochę mniej yyy efektywny ale nie jest skazany na porażkę ;)

Czy on nie ma -100% do fertility? :D -1000% ma chyba eunuch :D

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
5 godzin temu, Feanor napisał:

U mnie koniec sejwa w HoI. Ciągłe desanty w północnych Niemczech i Polsce wykańczały mnie psychicznie, ale jakoś je ogarniałem. Załamanie się Włoch i ich kapitulacja wystawiły całe moje południowe podbrzusze na strzał. KONIEC.

 

W ogóle, to jak AI prowadziło Włochy wołało o pomstę do nieba. Te chore pojeby straciły w bezsensownych ofensywach nic im nie dających prawie 2 miliony żołnierzy. To, że dotrwali aż do 1943 roku było zasługą moich dwóch armii, które dosłałem im z misją ratunkową. Ostatecznie obie zostały zmiażdżone w ogromnych kotłach, bo Włosi załamywali się na skrzydłach (no i desanty jankesów też nie pomagały).

 

Postanowiłem dać grze jeszcze jedną szansę: sejw na hańbiącym easy, z bagażem doświadczeń zebranych w ostatnich tygodniach. Jak i teraz gra mnie pojedzie, to czekam na HoI5 :D Jeszcze raz III Rzesza, tym razem spróbuję uniknąć wojny z Zachodem i skupię się na Stalinie. A ażeby uniknąć wojny z Zachodem, spróbuję podarować sobie sojusz z makaroniarzami. Zobaczymy, jak wyjdzie.

Czy on nie ma -100% do fertility? :D -1000% ma chyba eunuch :D

 

 

183390487_10226283050372238_229115112592

 

  • Lubię! 2
  • Jahu 1
Odnośnik do komentarza

Początek nowego sejwa i pierwsze zaskoczenia. Zerwanie z historycznej smyczy sprawiło, że owszem, Włochy podbiły Abisynię, ale już frankiści niekoniecznie potrafią poradzić sobie z republikanami. Mam początek 1938 roku i faszyści są w odwrocie. Po incydencie na moście Marco Polo nie wybuchła wojna chińsko - japońska! Japończycy bez eventowego kagańca zadowolili się dużymi cesjami terytorialnymi... Ale żeby nie było, że stali się zupełnie racjonalni: już kreują sobie nowy casus belli. W USA Amerykanie doszli do wniosku, że New Deal to nie jest Good Deal i wybrali sobie republikanina. W efekcie... Stany odpaliły początek Projektu Manhattan. Największym jednak szokiem są wydarzenia we Francji. Nie wiem w sumie jak to się stało - wybory czy przewrót - ale do władzy doszedł tam Petain i lokalni faszyści!

 

U mnie tradycyjna rozbudowa, z tym, że nie inwestuję tym razem w atom (przynajmniej na razie). W 1936 doszło do remilitaryzacji Nadrenii, w 1937 odpaliłem anszlus. Mam plan zachowania Polski przy życiu: oddam jej kawałek Słowacji w zamian za Gdańsk i spróbuję wciągnąć do Osi. A potem: ZSRR. Im szybciej, tym chyba lepiej.

  • Lubię! 3
Odnośnik do komentarza

Powoli kończy się 1938 rok. Japonia w końcu wypowiedziała wojnę Chinom i tradycyjnie dostaje mocno po czterech literach, choć proporcja strat jest fatalna dla Państwa Środka: za każdego zabitego Japończyka ginie czterech Chińczyków. No, ale ich na to stać. 
 

Z kolei w Europie... uderzyło ZSRR! Stalin uderzył nietypowo, bo na Rumunów. Mieli sojusznika w Polakach, ale ci się na sojusz wypięli, zaskoczyli natomiast Grecy, którzy Sowietom wypowiedzieli wojnę. Po kilku miesiącach Rumuni zostali złamani i zmienieni w sowiecką marionetkę, a Helleni wojnę kontynuują, choć de iure (nikt z nich jeszcze w niej nie zginął). 

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Król Drost, pierwszy tego imienia z rodu Ua Briúin Bréifne, restaurator potęgi Królestwa Eire, Święty Kościoła Katolickiego, pomimo swej odmiennej orientacji seksualnej, w żyłach jego potomków płynie od teraz Świętego, tym samym wzrosło znaczenie tej gałęzi rodu.  

 

 

1539236623_CrusaderKingsIIScreenshot2021_05.09-07_38_20_68.thumb.png.93e6be2d7914ec2e924e4b32d303f3a7.png

 

644016503_CrusaderKingsIIScreenshot2021_05.08-23_46_57_89.thumb.png.0bf57fab9013c66dcc4a4c99a855c8b0.png

 

Król, który zastał Królestwo podzielone po śmierci Éogan III, umiera 3.11.1008 roku, nowym królem zostaje Cuilén II. 

 

100076415_CrusaderKingsIIScreenshot2021_05.08-22_33_12_19.thumb.png.21bd55bd53bf10bd115f3764c7dece49.png

  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza
On 5/8/2021 at 10:08 AM, Feanor said:

Początek nowego sejwa i pierwsze zaskoczenia. Zerwanie z historycznej smyczy sprawiło, że owszem, Włochy podbiły Abisynię, ale już frankiści niekoniecznie potrafią poradzić sobie z republikanami. Mam początek 1938 roku i faszyści są w odwrocie. Po incydencie na moście Marco Polo nie wybuchła wojna chińsko - japońska! Japończycy bez eventowego kagańca zadowolili się dużymi cesjami terytorialnymi... Ale żeby nie było, że stali się zupełnie racjonalni: już kreują sobie nowy casus belli. W USA Amerykanie doszli do wniosku, że New Deal to nie jest Good Deal i wybrali sobie republikanina. W efekcie... Stany odpaliły początek Projektu Manhattan. Największym jednak szokiem są wydarzenia we Francji. Nie wiem w sumie jak to się stało - wybory czy przewrót - ale do władzy doszedł tam Petain i lokalni faszyści!

 

U mnie tradycyjna rozbudowa, z tym, że nie inwestuję tym razem w atom (przynajmniej na razie). W 1936 doszło do remilitaryzacji Nadrenii, w 1937 odpaliłem anszlus. Mam plan zachowania Polski przy życiu: oddam jej kawałek Słowacji w zamian za Gdańsk i spróbuję wciągnąć do Osi. A potem: ZSRR. Im szybciej, tym chyba lepiej.

Proszę Pana historyka o sól dyscypliny: mapy :P

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

21 lipca 1937 roku

 

Turcja krajem... demokratycznym?

 

Ledwie pół roku wcześniej postała Demokratyczna Partia Menderesa:

 

IGBKZZy.jpeg

 

 

I 16 grudnia odbyły się pierwsze wolne, demokratyczne wybory w Turcji, wygrała opcja demokratyczna:

 

QJODqi4.jpeg

 

 

W Państwie tureckim jednak daleko do idealnego życia

 

hkqM9gO.jpg

 

Niestety - nie zgodzili się tu inwestować ani Brytyjczycy ani Francuzi. Nierozwiązanym problemem są cały czas Kurdowie, ale może lokalna autonomia rozwiąże sprawę?


W Europie bez zmian poza tajemniczym sojuszem polsko-rumuńskim.

 

 

  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza
22 godziny temu, demrenfaris napisał:

Proszę Pana historyka o sól dyscypliny: mapy :P

Proszę, Europa Nowego Porządku:

20210510004601_1.thumb.jpg.fe310414e14f301a3728a2e591175bcc.jpg

 

(w Hiszpanii wygrali republikanie)

 

Azja we krwi:

20210510004620_1.thumb.jpg.afece2ac17a205b8b51dbbdf6eb48ff0.jpg

 

(w międzyczasie komuniści Mao zdążyli skapitulować)

 

I bonus:

2112244417_bugaria.jpg.50fb575b07ceaa87225e37d317e1f6b1.jpg

  • Dzięki! 2
Odnośnik do komentarza

d-day airplane GIF by US National Archives
 

A więc wojna!

 

Tysiącletnia Rzesza do wojny weszła dość niespodziewanie dla samej siebie. Od kilku lat przygotowywałem się do wojny z ZSRR by ostatecznie... stanąć z nimi w walce ramię w ramię :lol: No, prawie. 
 

Poszło o Jugosławię. Albo inaczej: poszło o moje przygotowania do wojny z Kominternem. Miałem z nimi problem - jedyną wspólną granicę miałem wąską i górzystą, na styku Węgier i Rumunii (przypominam, że Stalin zrobił z Rumunii marionetkę). Ta wąska gardziel w Siedmiogrodzie mogła się dla mnie stać kolejnym ćwiczeniem z wojny pozycyjnej, tym bardziej, że było tam już mnóstwo dywizji sowieckich. Potrzebowałem innej drogi. 
 

Najbardziej oczywista wiedzie przez Polskę. Problem w tym, że założyłem iż w tym sejwie jej nie zaatakuję. Cały czas grałem na zrobienie sobie z niej swojego satelity, to dlatego wybrałem wariant z oddaniem jej Słowacji w zamian za Pomorze Gdańskie. Bardzo intensywnie działać zaczął doktor Goebbels, notowania ONR zaczęły iść w górę, przygotowania do faszystowskiego przewrotu również...

 

I wtedy zdarzyły się dwie rzeczy, które kompletnie pokrzyżowały mi plany. Po pierwsze, administracja Mościckiego stworzyła z Litwą i Łotwą własny sojusz, Międzymorze. Czyli do Osi już nie wstąpią. Po drugie, jakiś czas później sanacja oddała władzę Piaseckiemu, a faszystów to już w ogóle głupio mi było atakować. 
 

Zainteresowałem się więc Bałkanami, chcąc wydłużyć sobie granicę z Rumunami. Już tam się, równolegle do mnie, sporo działo: przypominam o wojnie radziecko-greckiej (pozostałości po sowieckim podboju Rumunii; ciągle jeszcze w tej wojnie nie zginął ani jeden człowiek), a w 1940 roku Mussolini dokonał inwazji na Albanię (król Zog postanowił się bronić). Wojna z Albanią oczywiście trwała krótko, ale zaowocowała wojną włosko-bułgarską (bo Bułgarzy byli albańskimi sojusznikami). Ja w tej wojnie nie uczestniczyłem. 
 

Ośrodkiem mojego zainteresowania stała się Jugosławia. Osamotniona monarchia Karadżordżiewiczów zaczęła ustępować przed moją presją: najpierw oddała mi Słowenię, potem Dalmację Włochom i Wojwodinę Węgrom. Gdy jednak za trzecim razem próbowałem zmusić ich do utworzenia marionetkowej Chorwacji, wypowiedzieli mi wojnę. I poleciało domino. 
 

Nowa wojna światowa zaczęła się w tym samym miejscu, co poprzednia. 
 

Za Jugosławią murem stanęło Zjednoczone Królestwo ze swoimi dominiami. Po mojej stronie Oś, czyli Włochy i Węgry. Ale nie tylko! Wojna rozpoczęła się w połowie grudnia 1941 roku, a tuż przed Bożym Narodzeniem dwuletnia praca nazistowskiej propagandy wprowadziła na urząd premiera Belgii Leona Degrelle :D Faszystowska Bruksela z miejsca zgłosiła akces do Osi. Co więcej, w styczniu 1941 roku zrobił to również Petain!!

 

Ale nie to było najlepsze. 
 

Najlepsze było to, że i dyplomacja brytyjska odniosła pewien sukces. „Sukces” właściwie. Do Aliantów weszła Grecja i wypowiedziała mi wojnę...

 

Czy wiecie, co to oznacza?

 

Pamiętacie, że od ponad roku Grecy byli w stanie wojny ze Stalinem? Tej, w której nikt jeszcze nie zginął? Najnowszy nabytek Churchilla oznaczał więc, ŻE ZWIĄZEK RADZIECKI WKROCZYŁ DO WOJNY PO TEJ SAMEJ STRONIE CO JA :lol: 

 

Mam marzec. Jugosławia jest podbita, zająłem środkową Chorwację, Serbię i północną Albanię. Pokonałem Greków, zostawiając Helladę Mussoliniemu. Złamałem opór Bułgarów, tworząc z nich marionetkę. Co dalej?

 

Przebieg wydarzeń sprawił, że zgłupiałem i na razie nie wiem :)

 

PS

Na Dalekim Wschodzie Kuomintang jest już dożynany przez Japonię. 

  • Uwielbiam 4
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...