Skocz do zawartości

Gry historyczne ze stajni Paradoxu


Rekomendowane odpowiedzi

Po zakończeniu sejwa afrykańskiego zacząłem grać "wikingami" z Szetlandów. Po zjednoczeniu wysp pod berłem książęcym przez kolejne dziesiątki lat skupiłem się na wyprawach łupieżczych, co niewyobrażalnie napchało mi kiesę i dodawało masę prestiżu. Przekonałem się też jak bezcenni na początku gry są czempioni, którzy przy prowess powyżej 20 praktycznie koszą wszystko co staje im na drodze. A co dopiero, jak ma się w wyprawie 14 takich, z czego jeszcze 5 jest berserkerami. Aaaanyway, no nie można bez końca siedzieć na tych wyspach, więc korzystając z zamieszania w Szkocji najechałem ich w celu zagarnięcia całego Królestwa. Była to jedna z najgorszych wojen jakie toczyłem - nie byłem w stanie przechylić szali zwycięstwa powyżej 75% a bez sprzętu oblężniczego każdy zajęty teren zużywał całkowicie zapasy. Wracałem do domu, żeby uzupełnić w tym czasie Szkoci odbijali i tak przez 15 lat. 4 razy kontrakt najemnikom musiałem przedłużyć, 2000 złota na to poszło, straszne dzieje ;) Ale w końcu się udało starym sposobem "na stolicę" gdzie wartość pochwyconych jeńców przechyliła szalę wygranej. I tutaj zostałem zasypany tysiącem wiadomości. Najpierw - chyba nieostrożnie dość - założyłem nowe królestwo Wysp Północnych, potem musiałem posprzątać absolutny bałagan jaki powstał w wyniku braku tytułów książęcych. Ale teraz stoję przed kolejnym dylematem: gra mi proponuje zamianę sukcesji z confederate partition na elekcję (skandynawską?). Gra za bardzo nie wyjaśnia o co chodzi, z porad w internecie też nie mogę rozkminić czy jest to korzystne. Czy na przykład wyłącza się automatyczne tworzenie tytułów królewskich po śmierci władcy? Jeśli tak, to jestem w stanie zaryzykować, ale jeśli grozi to utratą korony na rzecz jakiegoś zbyt silnego wasala, to chyba po prostu zatrzymam kolejne podboje do czasu "wynalezienia" partition.

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
  • 5 tygodni później...

Szarpnąłem się jakiś czas temu na season passa i wyszedł pierwszy dodatek - Northern Lords dodający wiele smaczku graniu, jak łatwo się domyślić, watażkami z Północy. Uspokajam, że nie jest on uważany za główne danie season passa, bo EXPANSION 1 nadal jest nieznane.

Zmiany pojawiły mi się w poprzednim sejwie, ale że byłem już w okolicach 1050 roku, to zaczynając nową grę w IX wieku zauważam jak dużo mnie ominęło. Nawiasem mówiąc tamten sejw się zakończył katastrofa, gdy miałem już olbrzymie Imperium Północne (Anglia, Irlandia, Szkocja, Norwegia) i dominującą role w regionie. Ale jeden błąd i następcą została niezguła, chyba jedyny w rodzie lollard. Do tego jak zwykle przy partition przedziwnie została podzielona domena, że ja zostałem z jednym hrabstwem. Oczywiście nie było szans odpierać kolejnych rebelii, do tego wprowadziłem szalone pomysły jak feudalizm, który spowodował, że pieniądze w liczbie 4000 wyparowały w dwa lata wojen, a przy dochodzie +0,2 xD w czasach pokoju nie było sensu grać.

Ale wracając do Northen Lords - są nowe jednostki, widziałem casus belli nazwany "varangian adventure", który nie wiem na czym polega, bo jest dostępny dla maksymalnie książąt, są nowe wynalazki. Jest grand blót, czyli wielkie składanie ofiar odbywające się co 9 lat. Po wygranej wojnie można stawiać kamienie runiczne ku czci bohaterów. Wprowadzono pojedynki, które mają formę minigry tekstowej w układzie papier-nożyce-kamień. Oczywiście bardzo dużo kosmetycznych zmian. Ale to dopiero parę chwil z obcowaniem. Dodatek luzem kosztował oidp 25 zł, byłem pewien, że zmienią tylko kosmetykę, więc jestem dość pozytywnie zaskoczony. Poprzednio swoich sił próbowałem na Morzu Północnym, teraz zagram troszkę trudniej, bo z Gotlandii, więc daleko do zasobnych anglosaskich ziem.

Za to już bez ironmana, to ponad moje siły ;) 

  • Lubię! 2
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
W dniu 15.04.2021 o 17:39, Monti napisał:

W najgorszym scenariuszu skutkujący powstaniem odrębnego państwa powstańczego z Kresami i Małopolską, co wydaje się jednak lekko niedorzeczne. ;d

We Francji jest afaik drzewko bonapartyzmu, co jest w międzywojniu podobnie niedorzeczne :) Ja lubię takie zupełne odjazdy historyczne :)

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

W HoI4 obecnie prowadzę drugiego sejwa w życiu, zainspirowany zbliżającym się dlc Barbarossa. Pierwszy grałem Rzeszą i beznadziejnie zagrzebałem się na froncie wschodnim. Teraz... też gram Rzeszą, ale poprzysiągłem sobie, że wkroczę do wojny najpóźniej jak można, za to z gotową już atomówką. 
 

Mam obecnie czerwiec 1940 i faktycznie nadal nie jestem w wojnę zaangażowany, choć pewnie długo to już nie potrwa, bo mój włoski sojusznik szykuje się do wojny z Jugosławią. Trwa zwyczajowa rzeź na Dalekim Wschodzie (zginęło tam już milion Japończyków i TRZY MILIONY Chińczyków), a od miesiąca rozpoczęła się wojna Aliantów z Kominternem. Nie poszło o Polskę, poszło o... Litwę. Sowieci ją najechali i honorowi Anglicy dołączyli do wojny. Litwa padła chyba w tydzień, na razie zero innych walk, ciekawy bardzo jestem, czy alianci zdobędą się gdzieś na operację desantową. A może zrobią to Sowieci?

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, jmk napisał:

Na początku gry jak wybierasz kim grasz zaznaczasz czy grasz na cele historyczne, wtedy AI komputera zachowuje się tak jak było to w rzeczywistości. Jak nie to masz możliwą historię alternatywną.

To nie mam pojęcia, nie zauważyłem takiego wyboru, wybierałem jedynie Ironmana i ten środkowy poziom trudności :) Generalnie jak miałbym wybierać, to nie pętałbym AI wyborami historycznymi, od historii to ja mam historię :)

Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, jmk napisał:

No też wolę grać bez 'prawdziwej' historii - wtedy masz różne scenariusze, a nie wiesz co będzie ;)

 

No właśnie. 
 

Nie wiem, będę musiał się uważniej przyjrzeć suwakom na początku sejwa następnym razem, bo jeśli te historyczne uwarunkowania są domyślne, to ja je mam :) BTW, przypomina mi to EU2, gdzie wszystko było masakrycznie spętane takimi eventami z real history, brrr

Odnośnik do komentarza

Oczywiście moi sojusznicy idioci wpakowali mnie w wojnę. Tzn ją eskalowali, zacząłem ja :D W maju 1941 Stalin uderzył na Polskę, nie chcąc by sowiecka granica pod Berlin mi podjechała musiałem przyłączyć się do zabawy, tym samym bez sojuszu z Sowietami stałem się stroną ich wojny z Aliantami. Równolegle uderzyłem na Jugosławię, bo jak już się bawić, to się bawić. W dwa tygodnie było po sprawie, ale...

Włosi władowali się do Grecji. Oczywiście sobie w tych górach nie radzili, więc by czasem Grecy nie zrobili wjazdu na północ, podesłałem tam dwa związki armijne, co zmieniło wojnę w pozycyjną. Wesprzeć ich musiałem w samej Italii również, bo na granicy z Francją radzili sobie Ka Ta Stro Fal Nie. Na Linii Maginota Dziwna Wojna na pełnej dziwce. Zacząłem próbować przeciągnąć na swoją stronę Holandię, miałem już nawet 31% popularności nazistów... i wtedy zaktywizowała się Japonia. Nie jest jeszcze moim sojusznikiem, ale zaatakowała Holandię, co pchnęło ją w ramiona Aliantów, co sprawiło z kolei, że wypowiedziała mi wojnę :/ to się stało tak nagle, że nawet nie miałem przygotowanych sił na holenderskim froncie. Przesłałem tam korpusy ekspedycyjne Rumunów i Węgrów, wsparłem tworzonym powoli korpusem SS... i teraz bawię się w tej Holandii w cholerny Stalingrad, wypierając powoli te pomarańczowe bestie wspierane przez dywizje Anglików, Francuzów i Amerykanów.

Tak, Amerykanów. To też wina tej przeklętej Japonii.

Jest już wrzesień 1941, Holendrom zostały 3 prowincje i straciłem już 50k ludzi :/

  • Lubię! 4
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...