Skocz do zawartości

Kącik prawny


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

O to to. IMO w przypadku posiadania paszportu składanie aktu urodzenia do wyrobienia dowodu osobistego to jakiś absurd jest :-k.

 

Wysyłasz list do USC w mieście, w którym się urodziłeś z prośbą o przysłanie do Ciebie odpisu, gdyż chcesz wyrobić dowód. Oni przysyłają odpis do USC w mieście, w którym obecnie mieszkasz. Odpis jest za darmo.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Małe pytanko w imieniu mojego kolegi:

Czy w związku z tym punktem umowy zawartej z deweloperem jesteśmy zobowiązani płacić opłaty za prąd (brak umowy z dostawcą energii) i za opłaty za administrowanie nieruchomością. Odbioru technicznego budynku jeszcze nie było.

treść umowy z deweloperem:

Strony zgodnie ustalają że strona kupująca ponosić będzie opłaty eksploatacyjne związane z użytkowałem lokalu mieszkalnego oraz koszty zarządu nieruchomością o których mowa w artykule 14 Ustawy o własności lokali, od dnia następującego po dniu podpisania protokołu odbioru technicznego lub od dnia następnego po dniu, w którym to przekazanie miało nastąpić.

 

Jak w ogóle rozumieć opłaty eksploatacyjne?

Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące później...

Chcialbym, zeby u mojej babci zamieszkala za darmo bliska mi osoba. To mieszkanie mialobybyc jednoczesnie potwierdzeniem przebywania w danym miescie dla urzedu, wiec musialoby byc w jakis sposob sformalizowane (wystarczy miejsce zamieszkania, nie potrzebne, a nawet nie wskazane jest zameldowanie). Czy istnieje jakas opcja prawna zamieszkania u kogos bez odplatnosci. Bo zakladam, ze jakby moja babcia podpisala z ta osoba umowe wynajmu za kotwe 0 zl czy przyslowiowej zlotkowki to moglby sie przyczepic Urzad Skarobwy? Czy w takim razie mozna by spisac dokument, ze na czas np. 6 miesiecy (w kazdym razie okresolny okres czasu), osoba ta mieszka u mojej babci za darmo w zamian za opieke? Czy sa jakies inne mozliwosc umowu ktora mozna by spisac z wlascicielem lokalu, czyli moja babcia w sprawie takiego darmowego mieszkania u niej na stancji (chodzi tu chociazby o pierwsze 6 miesiecy studiow w danym miescie). Babcia wyraza chec i zgode na takie zamieszkanie, ale nie chcialbym, aby ona miala jakies problemy prawne z tego powodu?

Odnośnik do komentarza

Prawnikiem nie jestem, ale z doświadczenia powiedziałbym, że tak - najpierw się wymeldowujesz, potem idziesz z właścicielem lokalu się zameldować - musi zabrać tytuł własności lokalu. Ale coś się mogło zmienić w międzyczasie, forumowe papugi i urzędasy będą znać szczegóły :> .

 

Jedno i drugie załatwiane jest na poczekaniu, jeśli papiery są w porządku.

Odnośnik do komentarza

A tedy US nie moze sie do nieczego przyczepic? No bo teoretycznie osoba, niebedaca nasza rodzina mieszkalaby i bylaby zameldowana u mojej babci, ale nic by jej nie placila. A czy w przypadku meldunku tymczasowego trzeba sie wymeldowywac tam gdzie jest to zrobione na stale? Bo to jest wlasnie kwestia zameldowania na te maks 6 miesiecy (lub nawet krocej jak to jest prawnie mozliwe), a tak na prawde chodzi o najblizsze kilka tygodni. Babcia sie na wszystko zgadza, ale nie chcialbym by miala przez moje pomysly jakies problemu no i pewnie wchodzilby w gre tylko meldunek tymaczosowy, zeby starszej osoby nie straszyc, ze ktos zamieszka u niej na wieki (choc akurat jestem tej osoby pewien w 100% wiec luz :) ).

 

Edyta mowi, ze chodzi o obcokrajowca, wiec procedura moze byc troche inna i bardziej skomplikowana. A potrzebny nam jest po prostu jakies potwierdzenie zamieszkania we Wroclawiu, zeby loklany urzad mial podstawe prawna do zajecia sie jej sprawa (bo trzeba to wlasnie zalatwia w miejscu zaierzonego pobytu). Dlatego zastanawialem sie nad takim prosty pismem od babci mowiacym, ze wyraza zgode na zamieszkanie u niej na czas 6 miesiecy w zamian za opieke.

Odnośnik do komentarza

Obcokrajowiec jeżeli mieszka poza hotelem dłużej niż 4 doby to musi się zameldować.

Od 1.1.2009 r. użyczenie lokalu nie wywołuje skutków podatkowych, nie trzeba nawet spisywać umowy - wystarcza umowa ustna.

 

Jest zameldowana w Poznaniu na stale u swojej mamy. Chodzi o tymczasowe miejsce zamieszkania we Wroclawiu. Czyli wystarczy, ze poszlibysmy z babcia do urzedu i babcia powie urzednikom, ze uzycza jej lokal? Albo zeby babci nie fatygowac będziemy mieć na papierze napisanie potwierdzenie, że babcia zgadza sie na użyczenie lokalu pod adresem tym, a tym?

 

Z gory dzieki tio; wydaje sie, ze to wsyzstko moze uproscic nasza trudna sytuacje :] I jeszcze bylbym wdzieczny za linka do jakiejs podstawy prawnej do tego braku skutkow podatkoych tak dla spokoju ducha, jakbys dal rade.

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...

Mam kłeszczyn do prawnych ekspertów.

 

Jestem lekarzem i pracuję na tzw. kontrakcie, co oznacza, że mam właśną działalność gospodarczą i na podstawie umowy pracuję w NZOZ za stawkę godznową. I teraz pytanie. W umowie określono, iż płatność za wykonaną pracę następuje po przedstawieniu rachunku. Nie wymienia się konkretnego czasu płatności. Czy w tym wypadku pracodawca ma pełną dowolność wykonania przelewu, czy tez obowiżują tu zapisy kodeksu pracy, który mówi, że w razie niemożności określenia wysokości pensji przed końcem miesiąca, płatność następuje do dziesiątego dnia kolejnego miesiąca, po jak najszybszym obliczeniu wysokości wypłaty?

 

Trochę się w tym gubię a ostatnio pracodawca zaczyna w kulki lecieć i zastanawiam się, czy żądać zmiany umowy, w której termin płatności byłby ściśle określony, czy też przy obecnej umowie chroni mnie kodeks pracy? A jest to ważne, bo w najbliższym czasie biorę leasing i opóźnienie wypłaty pensji może skutkować opóźnieniem spłaty raty leasingowej, co może być bardzo bolesne. Czy obecna umowa z NZOZ zapewnia mi możliwość ubiegania się o karne odsteki oraz odszkodowanie w razie strat finansowyh, spowodowanych opóźnioną wypłatą pensji? O ile wiem, taki zapis (o odszkodowaniu) KP zawiera a przy leasingu może mieć to podstawowe znaczenie, gdyby leasingodawca z dnia na dzień zażądał ode mnie spłaty pozostałych rat :-k

 

Edyta dodaje, że (jeśli to ma jakieś znaczenie) w drugiej pracy pracuję na umowę o pracę (pełny etat).

Odnośnik do komentarza

@Amicus: ponieważ jesteś na kontrakcie to współpracujesz z NZOZ jako osoba prowadząca działalność gospodarczą, podpisujesz umowę cywilnoprawną i nie stosuje się wobec Ciebie zapisów umów pracy (chyba, że umowa to przewiduje). Zastosowanie będą miały w Twoim przypadku: kodeks cywilny i ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych - zgodnie z którymi, jeżeli w umowie nie określono terminu płatności, wierzycielowi, bez wezwania, przysługują odsetki ustawowe za okres począwszy od 31 dnia po spełnieniu świadczenia niepieniężnego - do dnia zapłaty, nie dłuższy niż do dnia wymagalności świadczenia pieniężnego. Za dzień wymagalności świadczenia pieniężnego, uważa się dzień określony w pisemnym wezwaniu dłużnika do zapłaty, w szczególności w doręczonej dłużnikowi fakturze lub rachunku. Oznacza to, iż w razie braku umownego określenia terminu zapłaty sprzedawca ma prawo żądania odsetek ustawowych od kupującego jednak dopiero od 31 dnia po wydaniu kupującemu towaru (dowodem może być rachunek).

Na Twoim miejscu domagałbym się określenia terminu płatności w umowie.

PS. Jednak wybierasz leasing a nie kredyt?

Odnośnik do komentarza

Dzięki za odpowiedź. W poniedziałek poposzę o odpowiedni aneks do umowy a jeśli odmówią, zmienię pracę.

 

PS. Jednak wybierasz leasing a nie kredyt?

Cały czas się nad tym zastanawiam. I jedna i druga opcja ma swoje plusy, ale że w grę wchodzi wpłata wstępna, która wyniesie 15-25% wartości auta to chyba tylko w przypadku leasingu mogę to od razu wrzucić w koszty. Kwota ta zwolni mnie całkowicie z podatków od działalności na kilka miesięcy :) W przypadku kredytu kwotę wydaną na raz odzyskiwać będę przez długie miesiące jedynie jako redukcję płaconych podatków, dzięki odpisom z tytułu amortyzacji auta. W leasingu plusem jest odpisywanie kosztów paliwa, w kredycie jest to niemożliwe a przynajmniej upierdliwe (kilometrówka). Leasing jest też tańszy. Różnica może nie jest kolosalna, ale jednak jest (kilka %).

 

W leasingu olbrzymim stresem jest jednak możliwość kradzieży auta, co oznaczałoby dla mnie spore straty bo przecież właścicielem auta jest leasingodawca i to on pierwszy zaspokaja straty z tytułu odszkodowania. W salonie VW powiedziano mi, że za dodatkowy 1-2k ubezpieczenia mogę się i od takiej straty ubezpieczyć, ale spośród kilku leasingów, o które pytałem, jedynie VW wspomniał o takiej opcji. Nie wiem ile w tym prawdy.

 

Przy kredycie dodatkową niewiadomą jest dla mnie to, czy za kredyt samochodowy indywidualny mogę kupić samochód na firmę? W zasadzie moja indywidualność :D i moja firma to to samo, ale nie wiem jak to wygląda.

 

Na przemyślenia mam jeszcze trochę czasu, bo okazało się, że dochody z działalności, stanowiące obecnie 2/3 moich dochodów nie mogą być brane pod uwagę przy obliczaniu zdolności kredytowej, gdyż działalność nie ma jeszcze połowy roku :) Auto mogę więc kupić dopiero w grudniu, ale jak sensownie doradził mi kuzyn, nie ma sensu kupować auta w grudniu, bo za miesiąc będzie miało rok :D. Poczekam więc do stycznia/lutego i kupię auto już z rocznika 2010, lub z 2009, ale znacznie taniej (bo to stare przecież) :> Taki to sprytny jestem :P

Odnośnik do komentarza

Strony zgodnie ustalają że strona kupująca ponosić będzie opłaty eksploatacyjne związane z użytkowałem lokalu mieszkalnego oraz koszty zarządu nieruchomością o których mowa w artykule 14 Ustawy o własności lokali, od dnia następującego po dniu podpisania protokołu odbioru technicznego lub od dnia następnego po dniu, w którym to przekazanie miało nastąpić.

 

Jak w ogóle rozumieć opłaty eksploatacyjne?

 

Wygląda w porządku. Nie ma znaczenia, że brak jest pozwolenia na użytkowanie budynku (to nie jest nawet potrzebne do umowy ostatecznej) lub brak umowy z dostawcą mediów (na pewno ma ją deweloper). Ciekawy za to jest pogrubiony fragment. Jeśli wiązałoby się to z jednostronnym odbiorem lokalu, wówczas jest to klauzula niedozwolona (nieważna).

 

Opłaty eksploatacyjne, chodzi chyba o koszty związane ze zużyciem mediów, utrzymaniem części wspólnych, koszty sprawowanego zarządu, koszty utrzymania miejsc parkingowych.

Odnośnik do komentarza

W kredycie tez możesz paliwo wrzucać w koszty - po prostu traktujesz samochód jako środek trwały i wszystkie koszty związane z używaniem samochodu będą kosztami firmy.

Możesz kupić samochód na kredyt indywidualny (jeżeli taki wchodzi w grę) a następnie wprowadzić samochód do środków trwałych - nie powinno być również wtedy przeszkód z wrzucaniem odsetek od kredytu w koszty (choć z uwagi, że to kredyt indywidualny a nie firmowy to US może mieć wątpliwości - ale stosowne wyjaśnienie powinno je rozwiać).

Możliwość wrzucenia wpłaty początkowej w leasingu do kosztów to rzeczywiście plus.

Odnośnik do komentarza

Możliwość wrzucenia wpłaty początkowej w leasingu do kosztów to rzeczywiście plus.

A orientujesz się jak to faktycznie wygląda, gdy leasingowany na 4 lata samochód, w trzecim roku spłat czynszów zostaje skradziony? Jakie są opcje zabezpieczenia się przed stratą finansową z tego tytułu, skoro auto nie należy do mnie? Przeglądam właśnie stronę Hyundaia i widzę, że napisano tam o możliwości ubezpieczenia wartości samochodu na trzy lata, co teoretycznie zapewnia mi wypłatę 100% wartości nowego auta w razie kradzieży/szkody całkowitej w tym okresie. Jak taka opcja wygląda, jesli nie jestem właścicielem? Czy w moim imieniu ubezpiecza się leasingodawca a ja tylko opłacam tę kwotę "doubezpieczenia"?

 

Co do odsetek kredytowych przy zakupie auta na kredyt indywidualny, w ifirmie.pl powiedzieli mi, że jest to niemożliwe. Samochód musi być kupiony na firmę a nie przekazany firmie w użytkowanie :-k

Acha... Minusem kredytu jest konieczność amortyzacji auta w minimum 5 lat (sam o tym pisałeś)- a nie krócej (nowy gracik).

 

Czy sam się już na coś zdecydowałeś? Model? Kredyt/leasing?

Odnośnik do komentarza

W leasingu właścicielem samochodu jest leasingodawca więc to leasingodawca ubezpiecza samochód (na Ciebie zwykle refakturuje koszty ubezpieczenia). Warto przyjrzeć się dokładnie w umowie co się dzieje w przypadku kradzieży czy szkody całkowitej - czasem może być tak, że Ty nic nie dostaniesz z ubezpieczenia a jeszcze musisz zapłacić pozostałe raty do końca leasingu. Często jednak z otrzymanego odszkodowania firma zwalnia Cię z pozostałych opłat leasingowych (i to może być Twoja jedyna korzyść). Zwróć też uwagę na zniżki w ubezpieczeniu: może się okazać, że okres ubezpieczenia nie będzie miał wpływu na nabywanie przez Ciebie zniżek.

Nie znam sposobów zabezpieczenia przed stratą w przypadku kradzieży - może jednak okaże się, że umowa jakoś Cię zabezpiecza.

 

I nie słuchaj ifirmy :) Słuchaj doradcy podatkowego:) Jeżeli kredyt konsumpcyjny przeznaczysz na zakup środka trwałego do działalności to odsetki kredytu mogą być kosztem - wystarczy, że umiesz wykazać poniesiony wydatek (odsetki) z przychodami firmy (nabycie i korzystanie z samochodu).

 

Owszem, przy kredycie samochód amortyzujesz 5 lat - ale w leasingu wykup samochodu (o ile jest to kwota większa niż 3,5 tys. zł) tez nie będzie dla Ciebie kosztem - kupujesz samochód i zaczynasz go amortyzować (jeżeli nadal będzie wykorzystywany w firmie).

 

Ja chyba zdecyduję się na focusa, na pewno na kredyt. U mnie wchodzi korzyść w postaci pełnego odliczenia VAT w przypadku samochodu z kratką - do końca roku można, od nowego roku już nie - stąd w przypadku leasingu od nowego roku będzie pewnie można odliczać tylko 60% VAT (nie więcej niż 6 tys.).

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...