Skocz do zawartości

Kącik prawny


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

19 godzin temu, tio napisał:

Skoro się boi skarbówki to lepiej zapłacić. Nie ma czegoś takiego jak "Zgłaszanie umowy" (chyba, że jest zawierana przed notariuszem to wtedy on ją zgłasza) - po prostu deklaruje się dochód i płaci należny podatek. Tutaj jeszcze dojdą odsetki i pismo z "czynnym żalem"

Hmm, a nie można po prostu rozliczyć tego na zasadach ogólnych w zeznaniu PIT? Bo samego faktu wynajmu zgłaszac chyba nie trzeba :-k Jedynie jak zmieniasz forma z podatku na ryczałt :-k

" Termin złożenia oświadczenia o formie opodatkowania najmu zależy od tego, czy mamy do czynienia z najmem po raz pierwszy, czy raczej jest to kontynuacja już istniejącej umowy. Jeśli nie dokonamy wyboru w następnym miesiącu po otrzymaniu pierwszego czynszu, niestety tracimy możliwość wyboru i niejako "z automatu" musimy rozliczać się według zasad ogólnych. Jeśli nasza umowa jest kontynuowana, to musimy ją zgłosić do 20 stycznia. "

Więc jeżeli mówimy tylko o roku 2019 to raczej "czynne żale" nie są konieczne. Kwota wynajmu jest na tyle niska, że nie powstał obowiązek zaliczkowania chyba.

Ale moze cos myle, albo to dotyczy tylko mieszkan

 

Odnośnik do komentarza

To żeby to uporządkować:

jeśli mówimy o 2019 r. to nic się nie stało. Skoro nie zgłosiła formy opodatkowania to z automatu jest za tzw. zasadach ogólnych. Co miesiąc powinna była wpłacać zaliczki na podatek do US ale przy takiej kwocie przychodu one nie wystąpiły. Do końca kwietnia złoży zeznanie PIT-36 w którym oprócz dochodów z pracy wykaże również dochód z najmu. I tyle. Nie trzeba składać żadnego czynnego żalu bo nie ma żadnego wykroczenia.

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
9 godzin temu, Bebok napisał:

@Gacek mam takie pytanko i prosbe zarazem. Mam kontrahenta, ktory nie chce mi zaplacic. Ignoruje wezwania do zaplaty, maile, nie odbiera telefonow. Wysylam przedsadowe, ale generalnie wolalbym uniknac pozwu. Dlatego pytanie jest o dozwolone dzialania miekkie, nieformalne. Chodzi np. o to czy i kogo moge poinformowac o tej sprawie.

 

Chodzi o rozliczenie uslug zwiazanych z organizacja imprezy, na ktora wierzyciel pozyskal hajs od sponsorow i urzedu miasta. I teraz pytanie czy np. moge tenze urzad miasta poinformowac o takim fakcie. Albo chociaż im tym zagrozic. No bo jak sie poskarze w urzedzie, to moga nie dostac kasy na ten rok :keke:

Na moja logike: jesli masz twarde dowody na organizacje imprezy (np. maile, w ktorych sie na konkrety umawiasz etc., foty, na ktorych latasz w kamizelce "organizator", gotowosc do zeznan partnerow zewnetrznych, z ktorymi to robiles, ze tyle a tyle razy w tym i tym terminie kontaktowali sie z Toba w tej sprawie etc.), to informujac szeroko o nieplacacych szmatach nie ryzykujesz prawnie, bo przeciez mowisz prawde, nikogo nie znieslawiasz nie pomawiasz, nie wyssales z dupy. Pytanie tylko, czy to Ci sie dlugofalowo oplaci - na ile potezny jest ten organizator, na ile ma kolegow, od ktorych zalezec moga Twoje inne zlecenia, na ile to, ze urzad nie da im kasy, opozni jeszcze bardziej Twoja wyplate... ;)

 

Generalnie jazda z k..., nie odpuszczaj dla zasady.

 

BTW swoja droga korcilo mnie, zeby w sprawie slynnego bialostockiego zlotu pt. "to sie kurwa nie dzieje" wlasnie cos takiego spreparowac do firmy, z ktora wspolpracuje rzeczony kolega... :kekeke:

Odnośnik do komentarza

To są plotki i wyglada na to, ze te imprezy wkrotce i tak upadna. Chodzi o waciki, bo jakies 3k netto, ale nie zostawie im tego. Dowody są, fizycznie wszystko zostalo zrealizowane. Zobaczymy, bo na razie nękanie moze pomoc.

 

A w sprawie bialostockiego księcia mam prostszy pomysl. Podjebka do US. Mateusz teraz szuka kasy wszędzie. Muszą się zająć takim donosem. A jak jeszcze dostaliby pismo z namiarami na pokrzywdzonych/świadków - to już masz KKS na karku.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Kiedyś wykupiłem pakiet medyczny do Luxmedu z firmy "Energia dla firm" jako osoba prywatna, działało bez zarzutu, płaciłem co miesiąc regularnie. Firma upadła i co jakiś czas musiałem płacić syndykowi (chyba tak to się nazywa?), umowy zostały rozwiązane, nie miałem zaległości, przynajmniej tak sądzę. Nie dostałem żadnego wezwania do zapłaty czy maila, listu, cokolwiek. Wczoraj przyszło mi przedsądowe wezwanie do zapłaty z kancelarii z Warszawy działającej na rzecz syndyka. Odezwałem się do nich i kazali się kontaktować z syndykiem, jeśli nie mam zobowiązań. Moje pytanie brzmi: tak można od razu przedsądowe wezwanie do zapłaty z terminem 7 dni, bez upomnień, wystawień faktur, rachunków upominających? I czy ktoś kto to wystawia mógł nie sprawdzić czy mam zaległość?

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Dostałem takiego maila:

image.thumb.png.d97fa1bd2f7a0f85600fce6a642813a1.png

i z jednej strony najprościej zapłacić tę niewielką kwotę, ale z drugiej coś mnie ruszyło - skąd mam wiedzieć, że oni faktycznie ich reprezentują? Jak zamykałem konto w Innogy, to kilka razy wchodziłem online, żeby sprawdzić czy wszystko poopłacałem, aż w końcu odcięli mnie od dostępu do konta i nie mogłem już nic więcej podejrzeć i nagle po 5 miesiącach dostaję maila nawet nie z samego Innogy tylko jakiejś kancelarii. Gdy poprosiłem o informację od samego Innogy, żeby mi faktycznie przedstawili, że coś im wiszę, to kancelaria powiedziała, że oni się takimi rzeczami nie zajmują i mam sam się kontaktować z Innogy.

 

Walczyć z tym dalej, czy na 100% wszystko jest legitne i słać hajsy?

Odnośnik do komentarza
13 godzin temu, zovalik napisał:

Kwota mała ale ja bym uderzał do Innogy i posprawdzał to dokładnie bo z moich doświadczeń wynika, że mają tam burdel i czasami dziwne rzeczy się dzieją.
Sprawdź czy te numery faktur z pisma się zgadzają w ogóle.

To. Innogy ma bardzo podobny system do tego u mnie w pracy, zatem jeśli powiedzą, ze nie masz długów, upewnij się dwa, a nawet trzy razy, że sprawdzają poprawnie czy dlug nie został już sprzedany/oddany kancelarii i odznaczony w systemie jako zapłacony ;)

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...