Skocz do zawartości

Kącik prawny


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

Zgodnie z sugestią użytkowników temat polityka wewnętrzną i prawo zostaje rozdzielony. W tym kąciku możecie poruszać kwestie związane z prawem polskim i prawem międzynarodowym. Można tutaj także zasięgać porad prawnych jeżeli znajdą się osoby potrafiące takowych udzielić.

Odnośnik do komentarza
Jeżeli macie pytania dotyczące podatków to chętnie służę pomocą.

Skoro sie prosisz... ;)

 

 

A tak na powaznie, to naprawde mam problem, ktorego jeszcze nie rozpoznalem. Sytuacja jest taka: do wrzesnia pracowalem i mieszkalem w Polsce, od wrzesnia mieszkam w Genewie, a pracuje od listopada. Gdzie powinienem placic podatek za okres od listopada i w jaki sposob to rozliczyc.

 

Bonusowo - w tej chwili nic nie place na ZUS polski. Czy uwazasz za dobry pomysl wplacanie jakiejs minimalnej kwoty celem zapewnienia stazu do przyszlej emerytury?

Odnośnik do komentarza
Skoro sie prosisz... ;)

 

 

A tak na powaznie, to naprawde mam problem, ktorego jeszcze nie rozpoznalem. Sytuacja jest taka: do wrzesnia pracowalem i mieszkalem w Polsce, od wrzesnia mieszkam w Genewie, a pracuje od listopada. Gdzie powinienem placic podatek za okres od listopada i w jaki sposob to rozliczyc.

 

Bonusowo - w tej chwili nic nie place na ZUS polski. Czy uwazasz za dobry pomysl wplacanie jakiejs minimalnej kwoty celem zapewnienia stazu do przyszlej emerytury?

 

Polska podpisała umowy międzynarodową ze Szwajcarią, dzięki której unikniesz płacenia podatku podwójnie. Z tego co mi się wydaje to wybierasz państwo, której podatek płacisz, ale nie jestem pewien. Musiałbyś sprawdzić jak to wygląda w praktyce.

Odnośnik do komentarza
Skoro sie prosisz... ;)

 

 

Po pierwsze primo należy rozpatrzyć czy przeniesienie do Szwajcarii jest równoznaczne ze zmianą miejsca zamieszkania (w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym) czyli czy nastąpiło przeniesienie ośrodka interesów zyciowych (czyli, że od września twoje zycie osobiste i majątkowe koncentruje się w Szwajcarii). Jeżeli tak jest to w Polsce możesz się rozliczyć tylko z dochodów polskich a w Szwajcarii ze szwajcarskich.

Niestety, ponieważ przez większą część roku mieszkałeś w Polsce to urząd będzie stał najpewniej na stanowisku, że tu miałeś miejsce zamieszkania przez cały rok a to by oznaczało, że musisz zastosować tzw "metodę wyłaczenia z progresją" w swoim zeznaniu. Dochód szwajcarski jest wolny od podatku w Polsce ale do dochodu polskiego zastosować należy taką stawkę jaka byłaby zastosowana gdyby dochód szwajcarski nie był zwolniony (trzeba wyliczyć stopę procentową). Przy takim sposobie wyliczenia podatku wystąpi Ci pewnie jakiś (niewielki) podatek do zapłaty (chyba, że masz prawo do ulg).

 

Jeżeli jednak zmiana miejsca zamieszkania oznacza w Twoim przypadku przeniesienie ośrodka interesów życiowych to dobry doradca podatkowy (;)) powinien obronić sposób opodatkowania, który podałem na wstępie. Powinieneś wtedy powiadomic o zmianie adresu i wskazać swojemu urzędowi szwajcarski adres na druku NIP-3.

 

Ze składkami ubezpieczeniowymi jest tak, że generalnie płacisz je w tym kraju, w którym pracujesz. I gdy po latach będziesz starał się o emeryturę z ZUSu to on uwzględni Twoje szwajcarskie okresy składkowe i wysokość płaconych składek w taki sam sposób jakby były to polskie okresy składkowe.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

AFAIK, za zgodą dotychczasowego właściciela samochodu (i polisy) ubezpieczenie może przejść na nowego właściciela (wówczas temu TU nalicza składkę do końca okresu trwania polisy w oparciu o jego zniżki). W przypadku wypowiedzenia przez nowego właściciela umowy (polisy) dotychczasowemu ubezpieczycielowi pojazdu, poprzedni właściciel może starać się o zwrot nadpłaconej części składki.

Odnośnik do komentarza
Czy ktoś wie jak wygląda sprawa, gdy samochod zmienia wlasciciela i tablice, a jest wciaz ubezpieczony. Co sie dzieje z ubezpieczeniem?

 

AFAIR zbywca ma obowiązek poinformowania zarówno urzędu komunikacji jak i ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu. Teoretycznie - często się zdarza tak, że nie wypowiada ubezpieczenia (i nie odzyskuje pieniędzy) podnosząc o te koszty np cenę samochodu, dzięki czemu jeździsz na jego ubezpieczeniu. Tyle że raczej były właściciel nie będzie za ciebie opłacał ubezpieczenia, a to do niego przyjdzie ponaglenie w razie wygaśnięcia :]

Jeśli zbywca poinformuje (zgodnie z prawem) ubezpieczyciela o sprzedaży auta, to jednocześnie musi pokazać umowę kupna-sprzedaży, a stamtąd sobie wezmą już dane nowego właściciela i to do niego niedługo przyjdzie oferta wyliczenia nowej składki.

 

Dodam tylko, że np PZU terminów zapłaty pilnuje co do dnia - korzystając z przysługującego mi trzydziestodniowego okresu na podjęcie decyzji o ewentualnej kontynuacji bądź zmiany ubezpieczyciela nie wypowiadałem umowy zaraz po kupnie, a tu dwa tygodnie po zakupie przyszło ładne pisemko z ofertą kontynuacji :D

Odnośnik do komentarza

Tu chodzi o przekazanie samochodu mi przez moja mame ;) Ogolnie ubezpieczenie konczy sie 16.02, a ja wlasnie dopiero 16.02 moge byc w Bialymstoku. I chcemy zrobic darowizne tego auta na mnie. I w sumie nie mam pojecia jak to zrobic, zeby nie placic zadnych podatkow, kar za brak ciaglosci ubezpieczenia, itd :roll: :help:

Odnośnik do komentarza
Tu chodzi o przekazanie samochodu mi przez moja mame ;) Ogolnie ubezpieczenie konczy sie 16.02, a ja wlasnie dopiero 16.02 moge byc w Bialymstoku. I chcemy zrobic darowizne tego auta na mnie. I w sumie nie mam pojecia jak to zrobic, zeby nie placic zadnych podatkow, kar za brak ciaglosci ubezpieczenia, itd :roll: :help:

 

W jakim sensie darowizne? W sensie współwłaścicielstwa? Bo w Twoim wieku to byłoby najsensowniejsze, żeby nie płacić dużej składki. I jeśli właśnie taką darowiznę (połowy wartości samochodu) ma zamiar Twoja Mama zrobić, to ona powinna (tego się trzymajcie) zostać właścicielem samochodu, a Ciebie zrobić współwłaścicielem. I wtedy Ona oficjalnie płaci składkę, a Ty korzystasz z jej ulg :-)

Odnośnik do komentarza
Ale chcialbym juz zaczac pracowac na swoje znizki to raz, a dwa ze nie chce by mama stracila znizki gdy ja bede mial wypadek.

 

Już będziesz pracował na zniżki swoje, nawet będąc współwłaścicielem, bo będziesz jednocześnie współubezpieczającym :-) a w przypadku wypadku, to traci tylko na rok :P

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...