Skocz do zawartości

Kącik prawny


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, jak wygląda sprawa nierejestrowanej działalności gospodarczej? Czy każdą wykonaną robotę muszę gdzieś zgłaszać od razu czy dopiero na PIT na koniec roku? Czy w ramach tej działalności mogę mieć jakiegoś pracownika? Jak wystawiam fakturę? Czy wystarczy, że wystawie fakturę przez zwykłego Excela? 

Czy będąc dodatkowo na etacie muszę odprowadzić jakiekolwiek składki? Czy mogę wystawić fakturę dla swojego pracodawcy? 

Odnośnik do komentarza

Po pierwsze: na działalności nierejestrowanej możesz mieć przychód nie wyższy niż 50% minimalnego wynagrodzenia (1400 zł) czyli raczej pracownik odpada.

Ponieważ działalność nierejestrowana nie jest działalnością gospodarczą to nie wystawiasz faktur a rachunki dla kontrahenta. Jeżeli kontrahentem jest osoba nieprowadząca działalności gospodarczej to rachunek tylko na jej żądanie. W DN płacisz podatek dopiero w zeznaniu rocznym, nie odprowadzasz składek.

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Mam problem, w lipcu skończyła mi się umowa w Media Expert. Dzisiaj dostałem poleconym pisemko z firmy wzywające mnie do zapłaty na 1200zł za rozliczenie inwentaryzacji obejmującej okres  5.10.2020 - 22.04.2021. Przez cały ten okres normalnie pracowałem, po inwentaryzacji zdążyłem podpisać papiery z kwotacją rozkładającą to 1200zł na raty. Następnego dnia trafiłem do szpitala i byłem 2 miesiące na l4. Pytanko, czy firma ma podstawy prawne by ściągać ze mnie te pieniądze w momencie ustania zatrudnienia? W necie niestety informacje są dosyć rozmyte i nie wiem czy muszę to płacić czy challange'ować się z firmą.

Odnośnik do komentarza

A jak to oceniasz na logikę?

Jeżeli nie było wątpliwości co do Twojej odpowiedzialności, jeżeli wyraziłeś na piśmie zgodę na potrącanie z wynagrodzenia należności za niedobór to oczywiście pracodawca ma prawo dochodzić od Ciebie całej należności, również po zakończeniu stosunku pracy. Rozwiązaniem mogłaby tu być tylko jakaś ugoda z pracodawcą

Odnośnik do komentarza

Tyle, że nie jestem pewien czy pracodawca zapewnił odpowiednie środki żebyśmy byli w stanie upilnować dostatecznie towaru. Na sklepie nie było ochrony, jedynie monitoring. W momencie pracy dla firmy nie było innego wyjścia jak podpisanie takiego papierka, gdyż brak podpisu równałby się ze zwolnieniem.

Odnośnik do komentarza

Dodatkowo firma w samej umowie o pracę zawiera umowę o odpowiedzialności za towar, a jak się okazuje przy każdej zmianie kadrowej powinna być podpisywana nowa umowa, gdyż poprzednia traci wartość. Towar na sklepie zabezpieczaliśmy jak tylko się dało przy pomocy środków zapewnionych przez pracodawcę, pajączki, sejfery, stickery, niestety na nawet przeciętnego złodzieja to żadna przeszkoda. Nie da się fizycznie obsługiwać klientów i łapać złodziei jednocześnie.

Odnośnik do komentarza

@tio wczoraj trafiliśmy na coś takiego - jakbyś to w tym kontekście interpretował?

 

Potrącenie niedoboru, który zostanie ujawniony w trakcie inwentaryzacji, z pensji pracownika jest możliwe wyłącznie za jego zgodą. Gdy pracodawca nie uzyska takiej zgody, musi dochodzić należności od pracownika w postępowaniu sądowym.

Nieważne jest wyrażenie przez pracownika, na podstawie art. 91 k.p. w umowie o wspólnej odpowiedzialności materialnej, zgody na potrącanie przez pracodawcę z wynagrodzenia za pracę należności z tytułu niedoborów, które mogą się ujawnić w przyszłości w wyniku inwentaryzacji (uchwała SN z 4 października 1994 r., I PZP 41/94, OSNP 1995/5/63).

Odnośnik do komentarza

Napisałem pismo, gdzie poprosiłem o wyjaśnienie paru elementów sprawy: wyciągu z "salda pracowniczego", kwestię funduszu inwentaryzacyjnego, no i kopię protokołu inwentaryzacji. Dochodzi jeszcze kwestia, że przy podpisywaniu umowy o pracę, jest kilka zapisów, które stanowią umowę o wspólnej odpowiedzialności, ale jak się okazuje taka umowa powinna być spisywana po każdej zmianie kadrowej, a tak nie było.

Odnośnik do komentarza
W dniu 5.09.2021 o 20:51, tio napisał:

Opłata do wspólnoty jest przychodem, media (prąd, woda, co) nie da przychodem jeżeli w umowie wskazano że najemca połaci za media

Czyli innymi slowy - jesli najemca mi placi (nawet osobnym przelewem) oplaty do wspolnoty a ja to potem reguluje to place podatek od tego tez?

 

P.S. Podobno na ogolnych mozna sie rozliczac jeszcze minimum rok https://www.money.pl/gospodarka/wynajmujacy-mieszkania-odetchneli-zarobia-na-starych-bardziej-oplacalnych-zasadach-6689471645416096a.html

 

 

 

Odnośnik do komentarza
  • 5 tygodni później...

Sposoby na Polski ład:

1. Jeśli masz 4 dzieci lub wróciłeś do Polski zza granicy to możesz nie zapłacić ani podatku ani składki zdrowotnej

2. Jeśli jesteś informatykiem na samozatrudnieniu to może opłacić ci się przejście na 12% ryczałt

3. A nawet jeśli nie jesteś informatykiem ale jednoosobowym przedsiębiorcą z małymi kosztami to również pomyśl o ryczałcie

4.Jeśli wkrótce kończy ci się leasing to przemyśl wykupienie auta jeszcze w tym roku

5. Jeśli wynajmujesz mieszkanie i korzystasz z amortyzacji to w 2022 r. wykorzystaj tę możliwość na maksa (dzięki temu w 2023 będąc już na ryczałcie będziesz mógł odliczyć część wygenerowanej straty)

 

Inne pomysły wkrótce :)

 

  • Lubię! 6
Odnośnik do komentarza

6. Jeśli jesteście przedsiębiorcą: składki zdrowotne od nowego roku nie będą odliczane od podatku. Ale w tym jeszcze są, a składkę odliczamy w miesiącu, w którym została zapłacona - stąd warto zapłacić grudniową składkę jeszcze w grudniu by móc ją odliczyć. Pojawia się pokusa by np. zapłacić składki za cały 2022 r. jeszcze w 2021 r. ale nie przejdzie: po pierwsze większość przedsiębiorców będzie od nowego roku płaciła składki od dochodu (nie można więc z góry przewidzieć jaka składka będzie należna) a ci którzy płacą od ryczałtowej wartości (ryczałtowcy, członkowie zarządu spółek) składki zapłacone byłyby potraktowane jako nadpłata rozliczana w terminach płatności. 

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...