Skocz do zawartości

Kącik prawny


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

Rozszerz wypowiedź.

 

Alimenty Twoje na rzecz Twojej mamy - i tu chcesz brać pod uwagę stan majątkowy Twojej mamy (tj. jej pieniądze, odłożone przez nią na jej koncie).

 

Czy alimenty ojca na rzecz córki - i tu chcesz brać pod uwagę stan majątkowy matki córki?

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
4 minutes ago, Monti said:

Czy alimenty ojca na rzecz córki - i tu chcesz brać pod uwagę stan majątkowy matki córki?

 

 

Alimenty ojca na rzecz córki.  Moje pytanie brzmi czy stan majątkowy matki córki wpływa na zmianę wysokości alimentów. Odkładamy kasę z alimentów i 500 plus na osobne konto, które jest praktycznie nie ruszane (to taka poduszka bezpieczeństwa). 

Odnośnik do komentarza

500+ nie wpływa na zakres świadczeń alimentacyjnych.

 

W zakresie odkładania tej kasy - w mojej opinii nie ma to znaczenia, nie funkcjonuje oznaczenie środków pieniężnych co do tożsamości / gatunku, nie ma znaczenia, czy celowo dokładnie te pieniądze są przeznaczane na usprawiedliwione wydatki związane z utrzymaniem córki.

 

Ponadto nawet Wy nie jesteście w tym momencie właścicielami tych znaków pieniężnych, ponieważ zgodnie z zawartą Umową rachunku bankowego ich własność przejmuje bank (który przecież wykorzystuje je do prowadzenia działalności).

 

Więc odpowiadając na pytanie - o ile wydajecie własne pieniądze na istotne życiowe potrzeby córki, jej utrzymanie, rzeczy, ubrania, jedzenie, dach nad głową, prąd, wodę, edukację, zajęcia dodatkowe (jeśli dziecko ma predyspozycje, bądź np. uczęszczało na nie jeszcze przed zasądzeniem alimentów), środki higieny, a nawet rozrywkę, to nie ma znaczenia czy przeznaczane na to są konkretnie pieniądze przelewane w ramach świadczenia alimentacyjnego.

 

Ewentualny problem mógłby się pojawić, gdyby okazało się, że wszystkie powyższe wydatki są znacząco niższe niż przyznane świadczenie alimentacyjne, ale nawet wówczas nie byłaby to jednoznaczna sytuacja, ponieważ moglibyście wskazać cel odkładania kwoty stanowiącej różnicę, np. na przyszłą edukację dziecka, na zakup nieruchomości na jej rzecz, na jej wkład własny do nieruchomości, etc.

 

Jeśli córka widzi się z ojcem tylko w weekendy, również jest to przesłanka do zasądzenia wyższych alimentów. Natomiast Ty nie jesteś jej opiekunem prawnym (?), więc w zakresie 'proporcjonalności' ustalenia alimentów bierze się pod uwagę dochód matki, a także jej ewentualna prawa majątkowe i rzeczowe (ale tu np. zakładam, że nie odstają znacząco od tego, co posiada ojciec). 

 

tl;dr to wszystko jest bardzo płynne, nie ma znaczenia czy odkładacie konkretnie TĘ kasę, ważne jest ile Wy łożycie, ile potrzeba, a ile łoży (i ile ma, jaką ma zdolność) ojciec.

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza

Dzięki bardzo. Chodzi o możliwość obniżenia alimentów. Dodatkowo podobno prawnik jednej z koleżanek powiedział jej, że nie jest wskazane trzymanie większych pieniędzy na koncie, bo mogłoby to świadczyć, że alimentów/wyższych alimentów nie potrzebuje xD Co wydaje mi się głupie, ale w sumie ciężko mnie już dziwić w tym kraju xD 

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Mój tata ma problem z płatnością za wykonaną pracę. W lutym wystawił fakturę i do tej pory dostał tylko 1/4 kwoty, tyle ze wystarczyło na zapłacenie podatku. Podobno jego księgowa wysłała wezwanie do zapłaty czy coś w tym stylu, ale to nadal nic nie dało. Był w tej firmie i jeden z kierowników obiecał mu kolejną część kasy w tym tygodniu, nadal nic. Właśnie znalazłem coś takiego: https://www.gowork.pl/opinie_czytaj,20180799

Nie wygląda to dobrze, a co gorsze tę robotę załatwił mu jego kolega. Czy jest jakiś sposób, żeby skutecznie odzyskać te pieniądze?

Odnośnik do komentarza
30 minut temu, Ingenting napisał:

Myślałem, że może jest jeszcze inny sposób, ale chyba faktycznie tylko to zostaje. Dzięki. :)

A znasz jakąś godną polecenia firmę?

Z mojego doświadczenia najskuteczniejszym sposobem jest bycie upierdliwym. Często jest tak, że kasę dostają Ci, którzy najgłośniej krzyczą i najczęściej się dopominają. Ludzie płacą dla świętego spokoju.

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Mój teść nigdy nie wziął kredytu, no nie lubi. Lubi oszczędzać. 15 lat temu dowiedział się, że ma zwrócić niespłacany kredyt... zszokowany zaczął drążyć, prawie rok walki, bo ktoś gdzieś w Polsce wziął kredyt na jego imię i nazwisko. Nikt się nie przejmował tym, że zgadzało się tylko imię, nazwisko i ulica - numer domu i PESEL JUŻ ZUPEŁNIE NIE. Szarpanina trwała na pewno ponad rok.

 

Dziś zablokowali mu konto. KOMORNIK przejął pieniądze na poczet długu, teść prawie zawał, w końcu udało mu się udowodnić, że chyba coś nie tak jest, konto mu odblokowali, ALE PIENIĘDZY TAM NIE MA 😮

 

@tio spotkałeś się z czymś takim kiedykolwiek, u jakichś klientów może? Aż mną trzęsie.

Odnośnik do komentarza

Nie spotkałem się z taką sytuacją. Problem jest w tym, że komornik pewnie już przelał kasę do wierzyciela. Oczywiście kasa jest jak najbardziej do odzyskania. Po pierwsze wysłałbym pisma do komornika i do wierzyciela o zwrot kasy, bo któryś z nich popełnił błąd. Od jakiegoś czasu w tytułach wykonawczych obowiązkowo podaje się PESEL dłużnika więc ktoś błędnie zidentyfikował dłużnika (obstawiałbym, że komornik).

Jeśli to nie wystarczy to pewnie bez pomocy prawnika się nie obędzie.

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące później...

Z tego co widze nowy ład chce zlikwidować rozliczanie najmu w PIT.

W dużym skrócie, czy osoby ktore do tej pory tak rozliczaja musza po prostu od przyszlego roku co miesiac uiszac 8,5 procent podatku? Trzeba jakas paperologie na to, czy to z mocy ustawy sie przeksztalca z ogolnego w ryczalt?

Rozumiem ze rok 2021 moge rozliczac po staremu jeszcze?

Odnośnik do komentarza

Tak, od przyszłego roku jedyną formą rozliczania najmu na być ryczałt 8,5% od przychodu. Nie trzeba będzie żadnej papierologi robić bo ta firma będzie obligatoryjna.

Ale z drugiej strony wcale nie jest pewne że Polski Ład zostanie przyjęty. Szanse na to mocno spadły po dymisji Gowina

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...