Skocz do zawartości

Kącik prawny


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

Nie za bardzo wiem co masz na myśli. 

W temacie podatków może o to:

1. Jeżeli zamierzasz sprzedać mieszkanie przed upływem 5 lat od nabycia to płacisz podatek od dochodu.

2. Podatku możesz uniknąć jeżeli przeznaczysz przychód uzyskany ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe (np. kupno innego mieszkania). Jeżeli cały przychód przeznaczysz na własne cele mieszkaniowe to w całości sprzedaż dotychczasowego mieszkania będzie wolna od podatku.

Teksty o podatku przy sprzedaży nieruchomości i uniknięciu tego podatku są najpopularniejsze na mojej stronie, też najwięcej komentarzy generują i właśnie sobie zdałem sobie sprawę że warto byłoby jakiś zaktualizowany tekst napisać i wrzucić :)

Odnośnik do komentarza
1 minutę temu, tio napisał:

Nie za bardzo wiem co masz na myśli. 

W temacie podatków może o to:

1. Jeżeli zamierzasz sprzedać mieszkanie przed upływem 5 lat od nabycia to płacisz podatek od dochodu.

2. Podatku możesz uniknąć jeżeli przeznaczysz przychód uzyskany ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe (np. kupno innego mieszkania). Jeżeli cały przychód przeznaczysz na własne cele mieszkaniowe to w całości sprzedaż dotychczasowego mieszkania będzie wolna od podatku.

Teksty o podatku przy sprzedaży nieruchomości i uniknięciu tego podatku są najpopularniejsze na mojej stronie, też najwięcej komentarzy generują i właśnie sobie zdałem sobie sprawę że warto byłoby jakiś zaktualizowany tekst napisać i wrzucić :)

Wrzuciłem to pytanie, bo rozmawiałem z kobitą i ona powiedziała, że przy takiej wymianie to płaci się jakiś mniejszy ten podatek PPC czy coś, a że ja jestem kompletną lebiegą w tym temacie, to chciałem podpytać Ciebie :) 

 

Czyli w prawie podatkowym nie istnieje coś takiego jak wymiana mieszkań?

Odnośnik do komentarza

@tio a jesteś w stanie coś więcej powiedzieć o takiej formie sprzedaży mieszkania? Jakie są warunki? Czy do takiej transakcji mogę podejść, mając nadal hipotekę na swoim mieszkaniu? Bo dzwonił do mnie doradca finansowy i twierdził, że tak się nie da. Wysłałem też zapytanie do banku, gdzie mam kredyt.

Odnośnik do komentarza

Jeżeli na mieszkaniu jest hipoteka to zapewne bank się nie zgodzi na zamianę, bo jeśli przestajesz być właścicielem mieszkania to bank oczekuje spłaty kredytu. Ale spotykałem się z rozwiązaniami, że hipoteka zostaje przeniesiona na nowe mieszkanie. Powiedzmy twoje mieszkanie ma wartość 400 tys a zamieniasz się na mieszkanie o wartości 500 tys. Chcesz dopłacić 100 tys. Na twoim mieszkaniu jest hipoteka, na tym nowym nie. Więc zakładamy wspólnie z bankiem, że zwalnia z hipoteki twoje obecne mieszkanie, ustanawia hipotekę na nowym a ty spłacasz kredyt tak jak do tej pory. Bankowi się powinno opłacać bo ma zabezpieczenie na droższym mieszkaniu. Myślę że z bankiem da się dogadać taki układ.

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza

To tak podrzucę info od mojego doradcy kredytowego, może komuś się przyda w przyszłości w podobnej sytuacji:

Cytat

Transakcja jest możliwa do wykonania w taki sposób :

 

Musi Pan oszacować wartość Pana nieruchomości,

Udokumentować że posiada Pan środki na spłatę kredytu,

Spisać umowę transakcji w formie aktu notarialnego że zamieniacie się Państwo na nieruchomości z Pana dopłatą. (akt musi zawierać ceny obu nieruchomości),

Spłacamy kredyt dopiero gdy dostaniemy ostateczną decyzje pozytywną w Banku.

 

Wtedy nieruchomość którą Pan posiada jest Pana wkładem własnym, potwierdziłem to w kilku bankach.

 

@tio to jeszcze jedno pytanie, żebym nie miał takiej zaskoczki jak @lad :D Jakie podatki mnie obowiązują przy takiej sytuacji, poza samym PCC od dopłaty do droższego mieszkania?

Odnośnik do komentarza

Pierwsze primo: czy upłynęło 5 lat od nabycia? Coś mi się przypomina, że jak ja szukałem swojego mieszkania to Ty już na Wilnie mieszkałeś więc jesteście właścicielami chyba ponad 5 lat. Jeśli tak to zbycie (w formie zamiany) nie wywoła żadnych skutków podatkowych.

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza

Prawo tworzone na okoliczność covid-19 to jakaś masakra. Pisałem tutaj o dziwacznej formie odroczenia terminu składania zeznań do końca maja (w stylu: terminem jest nadal koniec kwietnia ale jak złożysz w maju to nie zostaniesz ukarany) i o tym, że jednocześnie zapomniano o kwestii odsetek. Więc teraz pojawił się projekt rozporządzenia, które zwalnia z odsetek tych którzy złożą zeznanie w maju.

 

I przy czytaniu przepisów proszę się nie pomylić w liczbie literek "z":

Cytat

Art. 15zzzzzw 
1. Osoba, o której mowa w art. 15zzzzzr ust. 1, przedstawia Prezesowi Rady Ministrów informację o realizacji obowiązku zmniejszenia zatrudnienia, o którym mowa w art. 15zzzzzo ust. 2 pkt 1.

 

Odnośnik do komentarza

może ktoś się orientuje

 

 

Pracuję od 8 do 16. Napisałem dzisiaj o 7:30 do zastępcy mojego przełożonego (bo sam przełożony jest na urlopie), że biorę dzień na żądanie z przyczyn rodzinnych. Ta osoba odpisała mi, że ok. O godzinie 11 mój dział dostał wypowiedzenia. Czy ten urlop na żądanie mnie chroni, tj. gdy dostanę wypowiedzenie w poniedziałek, to będzie się liczyło dopiero od czerwca? Z tego co czytałem to tak (nie można otrzymać wypowiedzenia na urlopie + nie ma dzisiaj możliwości, abym taki świstek otrzymał), ale chcę się upewnić na 110%. Przypominam, że dzisiaj jest ostatni dzień kwietnia.

 

 

i tak, przeczuwałem, że tak będzie, stąd ten dzień na żądanie ;]

 

 

  • Hurra! 1
Odnośnik do komentarza

Mam pytanie w związku z tą tarczą 3.0, a dokładnie chodzi o taki zapis:

Cytat

Ze zwolnienia ze składek ZUS skorzystają więc także osoby, które prowadziły działalność gospodarczą i uzyskały przychód wyższy niż 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w 2020 r. Warunkiem otrzymania wsparcia dla takich przedsiębiorców będzie osiągnięcie dochodu z tej działalności w lutym 2020 r. na poziomie nie wyższym niż 7000 zł (w przybliżeniu próg podatkowy z ustawy o PIT - 85 528 zł - podzielony na 12 miesięcy). Co ciekawe, kryterium przychodu dotyczy miesiąca, za który osoba zainteresowana ubiega się o zwolnienie ze składek. Natomiast dochód wylicza się na luty 2020 r.

Ktoś wie, jak z tego formalnie skorzystać? Jakiś wniosek do złożenia na to jest?

 

Odnośnik do komentarza
45 minut temu, tio napisał:

Składasz wniosek przez PUE na stronie ZUS

Dzięki.

W sumie to próbuję to ogarnąć mojemu tacie. Jesteś mi jeszcze w stanie powiedzieć, czy to chodzi o ten wniosek: Złożenie dokumentu RDU. Wniosek o ulgę bez opłaty prolongacyjnej (odroczenie lub rozłożenie na raty) na podstawie ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw

Odnośnik do komentarza
3 minuty temu, zovalik napisał:

Jeśli chodzi Ci o zwolnienie ze składek ZUS to jest to RDZ.

No ok, ale czytam, że ten RDZ jest za miesiące marzec-maj. A tu chodzi o kwiecień i maj, według tej tarczy 3.0

No chyba, że tam gdzieś się zaznacza interesujące mnie miesiące?

Odnośnik do komentarza
16 godzin temu, Łonio napisał:

Ktoś wie, jak z tego formalnie skorzystać?

Nikt tego wyżej Ci nie wskazał, a wypadałoby: należy czekać, aż te przepisy wejdą w życie - bo na razie obowiązują te wyłączające wszystkich przedsiębiorców, którzy osiągnęli przychód 300% przeciętnego. Kryterium dochodowe dopiero wejdzie w życie na dniach, ustawa nie wyszła jeszcze z parlamentu.

Robienie tego tak, jak Ci doradzają powyżej, jest wobec tego niemożliwe, bo formularz np. na PUE cały czas oparty jest o obowiązujący stan prawny.

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...