Skocz do zawartości

Kącik prawny


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

  Pisąłem ostatnio, z eotrzymałem trochę pieniędzy od najlbiższej rodziny i pytałem jak to zgłosić

Cytat

Darowizna jest udokumentowana tylko potwierdzeniem przelewu bankowego, w tytule przelewu jest wpisane tylko "przelew środków. Czy tak może zostać, czytałem, ze nie musi być żadnej umowy?

Baba w US nie przyjęła mojego formularza. Powiedziała, że "nie ma żadnej informacji, ze to darowizna i tym bardziej nie wiadomo dla kogo, bo ma pan wspólne konto z żoną a w tytule przelewu nie ma informacji, ze to przelew tylko dla pana". Powiedziała mi, ze powinienem mieć umowę, z której wynika, ze to darowizna dla mnie. I formularz, trazem z potwierdzeniem przelewu i umową mogę wysłać pocztą.

 

Teraz pytanie. Czy rzeczywiście tak jest, czy to nadgorliwośc urzędniczki? Może będę mógł wysłać pocztą wypełniony formularz SD Z2 razem z potwierdzeniem przelewu i to wystarczy? Czy może jednak umowa jest potrzebna?

Odnośnik do komentarza

To jest nadgorliwość urzędniczki. Jeżeli urzędniczka chce sprawdzić czy rzeczywiście jest to darowizna to może Ciebie wezwać do czynności sprawdzających z dokumentami. Ale przepisy nie wymagają by darowizna została dokonana pisemną umową - umowa może być ustna - wówczas w celach dowodowych powinno być przyjęte oświadczenie stron, że taką umowę dokonali.

Zresztą samo Ministerstwo Finansów informowało, że nie ma takiego obowiązku:

Cytat

 

Przepisy ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 93, poz. 768 z późn. zm.; dalej ustawa) oraz wydanego na ich podstawie rozporządzenia ministra finansów z 18 grudnia 2006 r. w sprawie wzoru zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych (Dz.U. nr 243, poz. 1762 z późn. zm.) nie nakładają na podatnika obowiązku załączania do zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych (SD-Z2) jakichkolwiek dodatkowych dokumentów.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że pracownik urzędu skarbowego nie powinien odmówić podatnikowi przyjęcia (w imieniu organu) deklaracji bądź innego dokumentu, tym bardziej uzasadniać takiego działania brakiem załączników.

Podkreślenia wymaga to, że odmowa przyjęcia zgłoszenia może skutkować dla podatnika utratą zwolnienia podatkowego z powodu przekroczenia nieprzywracalnego terminu do dokonania zgłoszenia.

 

źródło: https://edgp.gazetaprawna.pl/e-wydanie/52764,17-wrzesnia-2012/60975,KSIeGOWOSC-I-PODATKI/423306,Czy-do-formularza-SD-Z2-trzeba-dolaczyc-inne-dokumenty.html

  • Lubię! 5
Odnośnik do komentarza

Takie okoliczności:
-nowa oferta pracy

-umowa z obecnym pracodawcą na czas nieokreślony, staż ponad 3 lata

 

i tu pytanie, jak to najlepiej rozwiązać żeby od nowego miesiąca pracować legalnie w nowej firmie - najlepsze wyjście to za porozumieniem stron, czy bez okresu wypowiedzenia? a może jest lepsze rozwiązanie?

Odnośnik do komentarza
19 minut temu, T-m napisał:

 

Dlaczego z winy pracodawcy? Bo nie chce Ci iść na rękę? :-k to trochę bez sensu. Podpisałeś umowę i pracodawca ma prawo wyegzekwować przestrzeganie zapisów UOP.

to nie moja sytuacja ;) pytam tylko o możliwe ewentualności, bo z winy pracodawcy też są przesłanki, ;) stąd chęć zmiany

Odnośnik do komentarza

Wypowiedzenie służ pracownikowi i pracodawcy. Jeżeli pracodawca chce cię zwolnić bez okresu wypowiedzenia to wtedy musi Ci zapłacić wynagrodzenie jakie zapłaciłby w okresie wypowiedzenia. 

Podobnie działa to w drugą stronę - jeżeli pracownik chce się zwolnić bez okresu wypowiedzenia wtedy powinien zapłacić pracodawcy odszkodowanie.

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
11 minut temu, Ingenting napisał:

A jak jest ze świadectwem pracy? Umowę rozwiązuję za porozumieniem stron 2. listopada, a nową pracę zaczynam od 5. W tej sytuacji świadectwo mam prawo dostać już 2. listopada? I czy w tym przypadku jest zachowana ciągłość zatrudnienia skoro 3 i 4 to weekend?

https://www.portaloswiatowy.pl/top-tematy/nowe-zasady-wystawiania-swiadectw-pracy-7-przykladow-z-zycia-szkoly-13753.html Od 2017 roku przepisy ze świadectwem pracy się zmieniły. 

Nie bardzo rozumiem tej ciągłości zatrudnienia. Jest rozwiązanie umowy, jest później podpisanie nowej, więc nie ma ciągu zatrudnienia. 

Ale jeśli pytasz o ubezpieczenie, to po rozwiązaniu umowy ubezpieczenie obejmuj jeszcze zdaje się 30 dni. 

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Aha, mi się otworzyła całość. Już wklejam:

1 stycznia 2017 r. weszły w życie nowe przepisy modyfikujące zasady wystawiania świadectw pracy. Zmiany dotyczą sprawy kluczowej – terminów wystawiania świadectw pracy. Zmodyfikowano również treść świadectwa pracy. Stosując nowe regulacje, dyrektorzy powinni pamiętać też o przepisach przejściowych.

Świadectwo pracy co do zasady musi być wydane niezwłocznie

Pracodawca ma obowiązek wydania świadectwa pracy niezwłocznie - w dniu, w którym następuje rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy. Jeżeli natomiast z przyczyn obiektywnych wydanie świadectwa pracy pracownikowi albo osobie przez niego upoważnionej w tym terminie nie jest możliwe, pracodawca w ciągu 7 dni od dnia upływu tego terminu przesyła świadectwo pracy pracownikowi lub tej osobie za pośrednictwem operatora pocztowego albo doręcza je w inny sposób. W stosunku do poprzedniego stanu prawnego jedyną nowością jest tu wskazanie, że przedłużenie terminu na wystawienie świadectwa może nastąpić tylko z przyczyn obiektywnych.

Przykład 1. Pracownik obsługi zatrudniony w dniu 9 stycznia 2017 r. w dniu 8 lutego 2017 r. rozwiązał stosunek pracy bez wypowiedzenia, jako przyczynę wskazując ciężkie naruszenia obowiązków pracodawcy. W tym samym dniu pracownik zażądał wydania świadectwa pracy. Dyrektor odmówił, twierdząc, że pracownik działu kadr przebywa na urlopie. Czy postąpił prawidłowo? Nie. W opisanym przypadku wystawienie świadectwa pracy było możliwe. Obowiązkiem dyrektora było zapobiegnięcie takiej sytuacji i zorganizowanie zastępstwa dla nieobecnego pracownika.

Co oczywiste, wydania świadectwa pracy nie można uzależniać od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą.

Przykład 2. Pracownik, z którym rozwiązano stosunek pracy, nie zwrócił przydzielonej mu odzieży i obuwia roboczego ani ekwiwalentu. Czy pracodawca może wstrzymać wydanie świadectwa pracy? Nie. Świadectwo powinno być wystawione zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, a więc co do zasady niezwłocznie. Dochodzenie zwrotu odzieży i obuwia roboczego bądź ich ekwiwalentu powinno nastąpić całkowicie niezależnie.

Świadectwo pracy wydaje się bezpośrednio pracownikowi albo osobie przez niego upoważnionej. Upoważnienie może być dostarczone pracodawcy w postaci papierowej lub elektronicznej. Pracownikowi należy wydać oryginał świadectwa, zaś kopia powinna być umieszczona w jego aktach osobowych. Jeśli natomiast dojdzie do wygaśnięcia stosunku pracy z powodu śmierci pracownika, wtedy dyrektor sporządza świadectwo pracy i włącza je do akt osobowych zmarłego pracownika. Na wniosek małżonka lub innej osoby uprawnionej do ubiegania się o rentę rodzinną, a w razie braku takich osób - innej osoby będącej spadkobiercą tego pracownika, złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, pracodawca wydaje świadectwo pracy w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku.

Świadectwo pracy nie będzie wydane, jeśli przerwa w zatrudnieniu w tej samej szkole ma potrwać nie więcej niż 7 dni …

Dotychczas dyrektor szkoły zatrudniający pracownika na czas nieokreślony miał w każdym przypadku ustania zatrudnienia obowiązek wydania mu świadectwa pracy obejmującego zakończony okres zatrudnienia. Od 1 stycznia 2017 r. obowiązek ten został istotnie ograniczony, bowiem obejmuje wyłącznie przypadki, gdy dyrektor nie zamierza ponownie zatrudnić pracownika w ciągu 7 dni od ustania zatrudnienia. Z drugiej strony objął on również umowy o pracę na czas określony.

Dyrektor szkoły począwszy od 1 stycznia 2017 r. wydaje świadectwo pracy dla pracownika, którego stosunek pracy zawarty na czas nieokreślony lub określony ustał, a którego dyrektor nie zamierza ponownie zatrudnić w ciągu 7 dni od nawiązania zatrudnienia.
Przykład 3. Nauczyciel szkoły podstawowej będzie pozostawał w zatrudnieniu na czas określony od 5 stycznia 2017 r. do 30 czerwca 2017 r. Dyrektor planuje go ponownie zatrudnić od 1 września 2017 r. Czy nauczycielowi należy wystawić świadectwo pracy w związku z ustaniem zatrudnienia w dniu 30 czerwca 2017 r.? Tak, gdyż oczywiste jest, że dyrektor nie zatrudni nauczyciela w okresie wakacyjnym w ciągu tygodnia od ustania jego zatrudnienia. W poprzednim stanie prawnym dyrektor z uwagi na zatrudnienie nauczyciela na czas określony nie musiałby wystawiać nauczycielowi świadectwa pracy.
Przykład 4. Dyrektor rozwiązał z pracownikiem umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony w dniu 9 lutego 2017 r. za porozumieniem stron. Miało to umożliwić pracownikowi otrzymanie emerytury pomostowej. W dniu 13 lutego 2017 r. pracownik ma zostać ponownie zatrudniony na czas nieokreślony. Czy dyrektor musi wydawać mu świadectwo pracy z tytułu zatrudnienia zakończonego 9 lutego? Nie, gdyż zamierza go zatrudnić ponownie w ciągu 7 dni od ustania zatrudnienia. W poprzednim stanie prawnym byłoby to jednak konieczne z uwagi na zatrudnienie na czas nieokreślony.
… chyba że pracownik zażąda jego wydania

Jeśli jednak pracownik zażąda wydania świadectwa pracy we wniosku złożonym w postaci papierowej lub elektronicznej, wówczas świadectwo to musi być mu wydane w terminie 7 dni od otrzymania wniosku. Żądanie takie pracownik może złożyć w każdym czasie. Wniosek elektroniczny nie wymaga spełnienia żadnych dodatkowych warunków, toteż należy przyjąć, że wystarczająca będzie tu wiadomość e-mail wysłana przez pracownika, z której można wywnioskować, kto jest jej nadawcą. Żądanie pracownika nie musi zawierać jakiegokolwiek uzasadnienia. Ustawodawca stawia bowiem na odformalizowanie nowych rozwiązań.

Przykład 5. Nauczyciel był zatrudniony w szkole na zastępstwo od 1 stycznia 2017 r. do 31 stycznia 2017 r. 1 lutego 2017 r. nauczyciel został zatrudniony ponownie na czas określony do 30 czerwca 2017 r. W dniu 8 lutego 2017 r. na skrzynkę e-mail szkoły wpłynęła wiadomość od tego nauczyciela, w której prosi on o wydanie świadectwa za okres od 1 stycznia 2017 r. do 31 stycznia 2017 r. Wiadomość nie zawierała ani uzasadnienia ani własnoręcznego podpisu nauczyciela a jedynie wskazanie jego imienia i nazwiska. Jak powinien postąpić dyrektor? Dyrektor winien do dnia 15 lutego 2016 r. wystawić nauczycielowi świadectwo pracy obejmujący okres wskazany w wiadomości e-mail.
Pamiętajmy o przepisach przejściowych

Ustawodawca przewidział pewne rozwiązania przejściowe, na które powinni zwrócić uwagę dyrektorzy zatrudniający pracowników na czas określony. Otóż, jeżeli dla pracownika zatrudnianego na czas określony w dniu 1 stycznia 2017 r. nie upłynął termin na wydanie świadectwa pracy zgodnie z dotychczasowymi przepisami, wtedy pracodawca musi wydać pracownikowi świadectwo pracy za zakończone w 1 stycznia 2017 r. okresy zatrudnienia, za które dotychczas nie wydano świadectwa pracy, w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizacji (a więc do 30 czerwca 2017 r.).

Aby zrozumieć ten dość skomplikowany zapis, przypomnijmy sobie, jakie reguły wystawiania świadectw pracy dla pracowników zatrudnionych na czas określonych obowiązywały przed 1 stycznia 2017 r. Jeżeli pracownik pozostawał w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę zawartej na okres próbny lub umowy o pracę zawartej na czas określony, pracodawca był obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie takich umów, zawartych w okresie 24 miesięcy, począwszy od dnia zawarcia pierwszej z tych umów. Odnosząc się do regulacji przejściowej, należy to rozumieć w ten sposób, że jeśli od zawarcia z pracownikiem pierwszej umowy o pracę na czas określony do dnia 1 stycznia 2017 r. nie upłynęły jeszcze 24 miesiące, wówczas dyrektor musi wystawić mu świadectwo za zakończone umowy o pracę -  w terminie nie późniejszym niż 1 lipca 2017 r. Jeśli natomiast pracownik zażąda wydania świadectwa pracy wcześniej, wówczas należy mu je wydać w ciągu 7 dni od otrzymania takiego żądania. Wniosek może być złożony w formie pisemnej, ale nie elektronicznej.

Przykład 6. Pracownik obsługi był zatrudniony na czas określony od 1 września 2016 r. do 30 grudnia 2016 r. Zatrudniono go ponownie w tej samej szkole w dniu 2 stycznia 2017 r. Czy dyrektor musi wystawić mu odrębne świadectwo dla okresu zatrudnienia z 2016 r.? Tak. Według dotychczasowych przepisów w dniu 1 stycznia 2017 r. (dzień wejścia w życia nowych przepisów) nie upłynąłby jeszcze 24-miesięczny okres na wystawienie świadectw pracy dla pracownika zatrudnionego na czas określony. Okres ten liczy się od dnia zawarcia pierwszej umowy o pracę (tu: 1 września 2016 r.), a więc upłynąłby o nie wcześniej niż 1 września 2018 r. Skoro ten okres nie upłynął w dniu 1 stycznia 2017 r. to należy zastosować przepis przejściowy, zgodnie z którym dyrektor musi w terminie do 1 lipca 2017 r. wydać pracownikowi świadectwo pracy obejmujące okres od 1 września 2016 r. do 30 grudnia 2016 r.

Jeśli jednak zatrudnienie na czas określony rozpoczęte przed 2017 r. trwało w dniu 1 stycznia 2017 r., wówczas świadectwo pracy wystawia się na zasadach przewidzianych w nowych przepisach.

Przykład 7. Nauczyciel był zatrudniony na czas określony od 2 lutego 2016 r. do 30 czerwca 2016 r. Za okres ten dotychczas nie wystawiono świadectwa pracy. Nauczyciela ponownie zatrudniono na czas określony od 1 września 2016 r. W dniu 9 lutego 2017 r. umowa została rozwiązana za porozumieniem stron. W jakich terminach należy wystawić świadectwo pracy? Z tytułu zatrudnienia od 2 lutego 2016 r. do 30 czerwca 2016 r. świadectwo pracy powinno być wystawione w terminie do 1 lipca 2017 r., chyba że nauczyciel zażąda jego wystawienia wcześniej. Jest to bowiem zakończony okres zatrudnienia, od którego rozpoczęcia do dnia 1 stycznia 2017 r. (dzień wejścia w życie nowych przepisów) nie upłynęły 24 miesiące, a zatem musimy zastosować tu przepis przejściowy. Natomiast zatrudnienie od 1 września 2016 r. nie było zakończone na dzień 1 stycznia 2017 r. a więc stosujemy tu wyłącznie nowe przepisy, w świetle których świadectwo pracy należy wydać niezwłocznie, chyba że dyrektor planuje zatrudnić nauczyciela ponownie w ciągu 7 dni od ustania zatrudnienia.
Od 1 stycznia 2017 r. stosujemy nowy formularz świadectwa

Nowe przepisy przewidują pewne zmiany także w treści świadectwa pracy. W świadectwie należy zamieścić informacje dotyczące:

  • okresu lub okresów zatrudnienia (patrz wyżej),
  • wymiaru czasu pracy pracownika w czasie trwania stosunku pracy (w odniesieniu do nauczyciela należy wskazać wymiar zajęć),
  • rodzaju wykonywanej pracy lub zajmowanych stanowisk lub pełnionych funkcji (w przypadku nauczycieli należy sięgnąć do art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela zawierającego wykaz stanowisk),
  • trybu i podstawy prawnej rozwiązania lub podstawy prawnej wygaśnięcia stosunku pracy, a w przypadku rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem - strony stosunku pracy, która dokonała wypowiedzenia (w odniesieniu do nauczycieli pamiętajmy o odrębnych podstawach ustania stosunku pracy przewidzianych w przepisach ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe),
  • okresu, za który pracownikowi przysługuje odszkodowanie w związku ze skróceniem okresu wypowiedzenia umowy o pracę na podstawie art. 361 § 1 Kodeksu pracy
  • urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy i wykorzystanego w tym roku,
  • wykorzystanego urlopu bezpłatnego i podstawy prawnej jego udzielenia,
  • wykorzystanego urlopu ojcowskiego,
  • wykorzystanego urlopu rodzicielskiego i podstawy prawnej jego udzielenia,
  • wykorzystanego urlopu wychowawczego i podstawy prawnej jego udzielenia,
  • okresu, w którym pracownik korzystał z ochrony stosunku pracy związanej z korzystaniem z urlopu wychowawczego lub obniżenia etatu,
  • zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem, wykorzystanego w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy (wskazujemy liczbę wykorzystanych dni lub godzin – w zależności od tego, który wariant zwolnienia wybrał pracownik)
  • liczby dni, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie chorobowe, w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy,
  • okresu odbytej czynnej służby wojskowej lub jej form zastępczych,
  • okresu wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (w przypadku nauczycieli podajemy wyłącznie okres zatrudnienia na stanowisku nauczyciela do 31 grudnia 2008 r., a po tej dacie tylko okresy zatrudnienia w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, ośrodkach szkolno-wychowawczych, schroniskach dla nieletnich oraz zakładach poprawczych),
  • wykorzystanego dodatkowego urlopu albo innego uprawnienia lub świadczenia, przewidzianego przepisami prawa pracy (np.: urlopu dla poratowania zdrowia, czy dodatkowego urlopu dla osoby legitymującej się orzeczeniem o niepełnosprawności)
  • okresów nieskładkowych, przypadających w okresie zatrudnienia, którego dotyczy świadectwo pracy, uwzględnianych przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty,
  • zajęcia wynagrodzenia za pracę w myśl przepisów o postępowaniu egzekucyjnym,
  • należności ze stosunku pracy uznanych i nie zaspokojonych przez pracodawcę do dnia ustania tego stosunku z powodu braku środków finansowych,
  • informacji o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach - na żądanie pracownika,
  • pouczenia o prawie pracownika wystąpienia z wnioskiem do pracodawcy o sprostowanie świadectwa pracy w ciągu 7 dni od otrzymania świadectwa pracy, a w razie nieuwzględnienia tego wniosku przez pracodawcę - o prawie do wystąpienia z żądaniem sprostowania świadectwa pracy do sądu pracy w ciągu 7 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy przez pracodawcę.

W przepisach przewidziano też nowy wzór świadectwa pracy z objaśnieniami odnośnie jego wypełniania. Co istotne, nowy formularz stosujemy od 1 stycznia 2017 r. dla każdego zatrudnienia, nawet takiego, które rozpoczęło się przed 2017 r. Warto mieć na względzie, że formularz ten ma charakter pomocniczy, a nie wiążący. Jeśli więc świadectwo będzie wystawione na innym formularzu, to pracodawca nie naruszy przepisów prawa, o ile świadectwo to będzie zawierało wszystkie niezbędne składniki.

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
5 godzin temu, Makk napisał:

Nie bardzo rozumiem tej ciągłości zatrudnienia. Jest rozwiązanie umowy, jest później podpisanie nowej, więc nie ma ciągu zatrudnienia.

 

Tak, tylko, że to jest weekend i jest liczone jako ciągłość pracy, o ile dobrze pamiętam.

 

A świadectwo pracy masz, o ile też dobrze pamiętam, dostać w ciągu 30 dni od ustania stosunku pracy :-k

 

Jeśli się mylę, chętnie posłucham kogoś, kto może to sprostować ;)

Odnośnik do komentarza

Jak wygląda sprawa z wolnym/dodatkowym wynagrodzeniem za 1 listopada? Zacząłem pracę na "nocki" w niedzielę 28 października i za tą niedzielę mam wpisane nadgodziny ponieważ była nadliczbowa i poszła na konto starego miesiąca, wczoraj przyszedłem do pracy wieczorem i dzisiaj rano skończyłem pracę. Poinformowali nas na początku tygodnia, że nadgodziny za 1 listopada wpisujemy na dzień piątkowy lecz okazało się, że nie będzie pracy w dniu dzisiejszym - w związku z czym pytanie: Jak wygląda rozliczenie tego 1 listopada w przypadku gdy dzisiaj nie idę do pracy, a jak w przypadku kiedy dzisiaj bym szedł? Czy takie wpisywanie nadgodzin w grafiku za wczoraj w dniu dzisiejszym jest zgodne z prawem?  

Odnośnik do komentarza

Dowiadywałem sie, że jako świadek w sprawie nie ma opcji, żebym nie składał zeznań, jeśli nie chodzi o moją rodzinę. Tymczasem czytam, że Psychofans mieli lewe zaświadczenia od lekarzy, którzy ich zwalniali z obecności, bo podobno zatrzymano tych trzech lekarzy. To w jaki legalny sposób otrzymać takie zwolnienie?

 

 

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...