Skocz do zawartości

Filmy


Tenorio

Rekomendowane odpowiedzi

Też obejrzałem "Wszyscy moi przyjaciele nie żyją" ale nie nazwałbym go świetnym. Ktoś tu nazwał to kinem gatunkowym. Tyle że ten film nie należy do żadnego gatunku: bo to ani komedia (nawet czarna), ani slasher. Daje się obejrzeć bez bólu zębów bo dialogi dobrze napisane a i aktorsko też nieźle.

Za to wbrew oczekiwaniom dobrze się bawiłem na "Gotowi na wszystko. Exterminator" - polska komedia o reaktywacji pewnego zespołu death metalowego. A ponieważ członkowie zespołu już dawno porzucili marzenia o grani i gitary zamienili na szare życie to powrót będzie trudny. W dodatku reaktywacja dokonuje się za unijne pieniądze przyznana przez burmistrz Kochanowa - światowej stolicy ziemniaka. Bardzo zabawny film z twórczym podejściem do polskiej muzyki rozrywkowej.   

Odnośnik do komentarza

Na HBO GO trafił najnowszy film Eastwooda "Richard Jewell". Tytułowy bohater jest pracownikiem ochrony, który znajduje ładunek wybuchowy podczas Igrzysk Olimpijskich w Atlancie w 1996 roku. To zdarzenie sprawia, że zostaje on uznany za bohatera, którego szybka i zdecydowana reakcja ocaliła życie wielu ludzi. Kilka dni później staje się jednak głównym podejrzanym, a FBI, media oraz opinia publiczna zmieniają jego życie w koszmar. 

Film oparty na prawdziwych wydarzeniach opowiedziany w bardzo filmowy sposób. Twórcy "25 lat niewinności" mogliby się sporo od Eastwooda nauczyć.

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

O wszystko zadbam

(Netflix)

 

Dawno mnie tak żaden film nie zgrzał. Pierwsze około 45 minut skakałem na kanapie z radości jakie cudeńko znalazłem, żeby na końcu siedzieć wkurwiony. Zmarnowano naprawdę fajny pomysł na film robiąc z tego gunwo-pseudo-akcyjniaka z niepotrzebnym imo afiszowaniem gurl power.

Marla Grayson to bezwzględna hiena (o sobie mówi lwica), której pomysłem na życie jest wykorzystanie dziury w systemie, który pozwala oddać staruszka pod skrzydła opiekuna prawnego bez wiedzy zainteresowanego. Będąc jego opiekunem Marla umieszcza klienta w luksusowym ośrodku, który tak naprawdę jest złota klatka, a sama spienięża majątek by pokryć rachunki za swoje rzekome usługi dla dobra podopiecznych. Któregoś dnia Marli trafia sie w ręce prawdziwy rarytas - samotna staruszka nadziana hajsem po uszy. Marla wprowadza machinę w ruch i świat babci w ciagu pol godziny staje na głowie, a Marla błyskawicznie spienięża wszystkie ruchomości i nieruchomości, skoro babcia i tak jest sama, a spod ręki Marli do końca życia sie nie wydostanie. Okazuje sie, ze o babcie jednak ktoś pyta i nie jest to ktoś miły.

I w tym miejscu zapowiadało sie na naprawdę ciekawa batalie, tym bardziej, ze zainteresowanym jest nie kto inny jak Peter Dinklage, wiec możemy wykorzystać jego charyzmę i umiejetność grania przebiegłych osób. Mogliśmy liczyć na pojedynek dwóch spaczonych umysłów, które inteligentnie zwalczają sie. Moglismy może liczyć, ze Marla poczuje na własnej skórze co wyprawia. NOPE. Film zamienia sie w tandetnego akcyjniaka z plot armourami takimi, ze płakać sie chce, niebywałym dziurami logicznymi, uproszczeniami i bzdurami, a samo starcie obu osób jest maksymalnie spłycone. Od pewnego momentu nawet można przewidywać kolejne sceny, bo są tak odtwórcze, ze zęby bolą. O zakończeniu nie pisze, kto chce to zobaczy.

Zmarnowany potencjał, zmarnowany Dinklage, zmarnowany entuzjazm z początku i w sumie dwie godziny. Nie polecam, chyba, ze ktoś chce być świadkiem marnacji ciekawego pomysłu.

 

  • Lubię! 6
  • Dzięki! 2
Odnośnik do komentarza

Mi w tym filmie trudno bylo znalezc bohatera, ktorego mam lubic - no bo co, mam wspolczuc bezwzglednej prawniczce, ze sie wkopala? Mam sie poplakac, ze och ach biedny mafiozo nie moze sobie z matka zjesc eklerki i bardzo przez to plakusia? Moze to, ze glowna bohaterka

Spoiler

jest lesbijka

  ma sprawic, ze jawi sie jako bardziej skomplikowana i godna uwagi? No nie, niech spierdala.

 

Podobne emocje wzbudzila we mnie Obiecująca. Młoda. Kobieta. - pierdoletowa wariacja na temat #metoo, szukania sprawiedliwosci poprzez rozwijanie schorzen psychicznych, z idiotycznie sztampowa fabula i lopatologicznym podkreslaniem, co autorka (a jakze by inaczej) ma na mysli i jak bardzo jest to zle.

Odnośnik do komentarza

Właśnie mam wrażenie, że podkreślanie jaka Marla to jest silna i niezależna, jest lesbijką i w ogóle ludzie nienawidzą ją nie dlatego, że jej zachowanie to skurwysyństwo najwyższej próby, ale dlatego, że JEST SILNĄ KOBIETĄ (tak wynikało z reakcji na oplucie jej przez tego biednego desperata z pierwszej sceny filmu) to było takie koło ratunkowe, które niby miało budować pozytywny odbiór. Ale to sztuczne podkreślanie jaka to ona jest niesamowita, bo jest kobietą niezależną imo tylko dorzucało do pieca. Podobno cały zamysł reżysera polegał na tym, że są sami źli i może bym nawet kupił pomysł, gdyby nie koszmarne poprowadzenie fabuły od fragmentu gdy

Spoiler

chcą odbić matkę siłą

Od tego momentu jest już zgroza i katastrofa fabularna.

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
W dniu 28.02.2021 o 12:22, SZk napisał:

Podobne emocje wzbudzila we mnie Obiecująca. Młoda. Kobieta. - pierdoletowa wariacja na temat #metoo, szukania sprawiedliwosci poprzez rozwijanie schorzen psychicznych, z idiotycznie sztampowa fabula i lopatologicznym podkreslaniem, co autorka (a jakze by inaczej) ma na mysli i jak bardzo jest to zle.

 

Zupełnie inaczej oceniam "Obiecująca. Młoda. Kobieta". A już pisanie "sztampowa fabuła"? To ja chyba mało filmów oglądam bo fabuła jak dla mnie rewelacyjna i oryginalna. Owszem są tu sztampowe elementy (zemsta, komedia romantyczna, trochę horroru) ale wymieszane i podane w taki sposób, że byłem w szoku, że tak można.

A reszty Twojego wywodu nie do końca zrozumiałem. "Szukanie sprawiedliwości poprzez rozwijanie schorzeń psychicznych?" Czyli, że można świadomie rozwijać w sobie schorzenia psychiczne? A co według Ciebie autorka ma na myśli i dlaczego to jest złe?   

Odnośnik do komentarza

Caly film jest w moim odbiorze do bolu dydaktyczny: zli mezczyzni, zly system, kultura gwaltu, do tego oczywista od samego poczatku motywacja bohaterki, przewidywalne zakrety, lacznie z tym, ze

Spoiler

przystojny i dobry kolega bedacy szansa na normalne zycie okazuje sie uczestnikiem feralnych wydarzen z przeszlosci oraz ze po wszystkim nadejdzie zemsta zza grobu jako rodzaj happy endu, aby film koniecznie pokazal triumf ducha #metoo i ze meskie wystepki zostana ukarane.

Zas co do samej zemsty - na moje oko sama sprawa i sposob jej rozwiazywania krzywdzi bohaterke psychicznie, kosztujac wiele i wlasciwie nie przynoszac zadnej ulgi, a postac irytuje w sposob klasyczny dla nonsensownych filmow, w ktorych zapytani zamiast mowic wprost brna w jakies glupie przemilczenia czy tajemnice po to, by uzasadnic kolejne 20 minut fabuly.

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...
  • 3 tygodnie później...

Oscary 2021 - wyniki. Pełna lista zwycięzców

Zwycięzcy wyróżnieni są pogrubieniem.

 

Oscary 2021: NAJLEPSZY FILM

Ojciec

Judas And The Black Messiah

Mank

Minari

Nomadland

Obiecująca. Młoda. Kobieta.

Sound Of Metal

Proces siódemki z Chicago

 

Oscary 2021: NAJLEPSZY SCENARIUSZ ORYGINALNY

Judas and the Black Messiah

Minari

Obiecująca. Młoda. Kobieta.

Sound of Metal

Proces Siódemki z Chicago

 

Oscary 2021: NAJLEPSZY SCENARIUSZ ADAPTOWANY

Kolejny film o Boracie

Ojciec

Nomadland

Pewnej nocy w Miami...

Biały Tygrys

 

Oscary 2021: NAJLEPSZY FILM ANIMOWANY

Naprzód

Wyprawa na Księżyc

Baranek Shaun Film. Farmageddon

Co w duszy gra

Sekret wilczej gromady

 

 

Oscary 2021: NAJLEPSZY FILM MIĘDZYNARODOWY

Na rauszu

Shao Nian De Ni

Aida

Kolektyw

Człowiek, który sprzedał swoją skórę

 

Oscary 2021: NAJLEPSZY FILM DOKUMENTALNY

Kolektyw

Obóz godności: Rewolucja w życiu niepełnosprawnych

Agent kret

Czego nauczyła mnie ośmiornica

Time

 

Oscary 2021: NAJLEPSZY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY

Białe oko

The Letter Room

The Present

Dwóch nieznajomych

Feeling Through

 

Oscary 2021: NAJLEPSZY KRÓTKOMETRAŻOWY FILM DOKUMENTALNY

Colette

A Concerto Is a Conversation

Do Not Split

Hunger Ward

Piosenka dla Latashy

 

Oscary 2021: NAJLEPSZY KRÓTKOMETRAŻOWY FILM ANIMOWANY

Norka

Genius Loci

Jakby coś, kocham was

Opera

Já-Fólkið

 

Oscary 2021: NAJLEPSZY REŻYSER

Thomas Vinterberg - Na rauszu

David Fincher - Mank

Lee Isaac Chung - Minari

Chloe Zhao - Nomadland

Emerald Fennell - Obiecująca. Młoda. Kobieta

 

Oscary 2021: NAJLEPSZY AKTOR

Riz Ahmed - Sound of Metal

Chadwick Boseman - Ma Rainey: Matka bluesa

Anthony Hopkins - Ojciec

Gary Oldman - Mank

Steven Yeun - Minari

 

Oscary 2021: NAJLEPSZA AKTORKA

Andra Day - Billie Holiday

Vanessa Kirby - Cząstki kobiety

Viola Davis - Ma Rainey: Matka bluesa

Frances McDormand - Nomadland

Carey Mulligan - Obiecująca. Młoda. Kobieta.

 

Oscary 2021: NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY

Sacha Baron Cohen – Proces Siódemki z Chicago

Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah

Leslie Odom Jr. – Pewnej nocy w Miami…

Paul Raci – Sound of Metal

Lakeith Stanfield – Judas and the Black Messiah

 

 

Oscary 2021: NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA

Maria Bakalova – Kolejny film o Boracie

Glenn Close – Elegia dla bidoków

Olivia Colman – Ojciec

Amanda Seyfried – Mank

Yuh-Jung Youn – Minari

 

Oscary 2021: NAJLEPSZE ZDJĘCIA

Judas and the Black Messiah

Mank

Nowiny ze świata

Nomadland

Proces siódemki z Chicago

 

Oscary 2021: NAJLEPSZA MUZYKA

Co w duszy gra

Mank

Minari

Nowiny ze świata

Pięciu braci

 

Oscary 2021: NAJLEPSZA PIOSENKA

Fight For You - Judas and the Black Messiah

Hear My Voice - Proces Siódemki z Chicago

Husavik - Eurovision Song Contest: Historia zespołu Fire Saga

Io Sì (Seen) - Życie przed sobą

Speak Now - Pewnej nocy w Miami...

 

 

Oscary 2021: NAJLEPSZE EFEKTY SPECJALNE

Love and Monsters

Niebo o północy

Mulan

Jedyny i niepowtarzalny Ivan

Tenet

 

Oscary 2021: NAJLEPSZA CHARAKTERYZACJA

Emma.

Elegia dla bidoków

Ma Rainey: Matka bluesa

Mank

Pinokio

 

Oscary 2021: NAJLEPSZA SCENOGRAFIA

Ojciec

Ma Rainey: Matka bluesa

Mank

Nowiny ze świata

Tenet

 

Oscary 2021: NAJLEPSZE KOSTIUMY

Emma.

Ma Rainey: Matka bluesa

Mank

Mulan

Pinokio

 

Oscary 2021: NAJLEPSZY MONTAŻ

Ojciec

Nomadland

Obiecująca. Młoda. Kobieta.

Sound of Metal

Proces Siódemki z Chicago

 

Oscary 2021: NAJLEPSZY DŹWIĘK

Misja Greyhound

Mank

Nowiny ze świata

Co w duszy gra

Sound of Metal

  • Lubię! 2
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza

Nie miałeś wrażenia, że jego relacja była niezdrowa? Mnie ten człowiek przerażał, sposób, w jaki opowiadał, jego wzrok, mimika, reakcje. To ewidentnie przerodziło się w obsesję... To stosowanie słownictwa jak do drugiej ludzkiej istoty w opisie relacji, wspominanie o ostatnim kontakcie fizycznym itp itd. Wkleję to, co napisałem do osoby, której poleciłem obejrzenie tego dokumentu, a potem o nim rozmawialiśmy:

Mam tylko problem z głównym bohaterem, wzbudzał we mnie duży niepokój. I jest tam jakiś dysonans... mówił, że musiał wrócić do korzeni, żeby odnaleźć siebie, bo zaniedbywał rodzinę i nie był dobrym ojcem. Mam wrażenie, że przez to ośmiornice to chyba stalo się jeszcze gorzej. Nie widać zony/matki w tym filmie, mam wrażenie że od niego odeszła, zresztą nie zdziwiłbym się, bo koleś wpadł w niebezpieczna obsesję, zakładam ze był niedowytrzymania z tą ośmiornica. Poza tym trochę też przekłada swoje niespełnione projekcje na syna... Takie tak moje rozmyślania. Ogólnie bardzo niepokoił mnie ten facet, miał wzrok psychopaty i nie do końca mu ufam

 

Oczywiście to moja (nad)interpretacja i odczucia i mogę się mylić, ale taki jego obraz mi się wykreował w trakcie filmu. :) 

Odnośnik do komentarza

Dla mnie to on tak brzmiał na potrzeby narracji i urealnienia tej relacji, którą zbudował z ośmiornicą. W końcu gość jest filmowcem, więc wiedział dokładnie jak to robić.

 

A film był ok, bardzo ciekawy, ale nie miałem jakiegoś WOOOW w trakcie oglądania czy po. Trochę inaczej pokazany film dokumentalny, z wieloma dłużyznami.

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
4 godziny temu, Reaper napisał:

Dla mnie to on tak brzmiał na potrzeby narracji i urealnienia tej relacji, którą zbudował z ośmiornicą. W końcu gość jest filmowcem, więc wiedział dokładnie jak to robić.

no, ale w dokumencie liczy sie na prawdziwosc? Przynajmniej ja z takiego założenia wychodzę. No chyba, że to mocument :D

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...