Skocz do zawartości

Podaj dalej #4


Gość Profesor

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 14.10.2021 o 13:51, tio napisał:

Inspektor Gugeł na tropie fałszerzy dzieł sztuki. Zgłosił się do niego świadek, znany gdański historyk sztuki, który dostał zlecenie zbadania obrazu.

- Klient twierdził, że to kopia sporządzona parę lat  temu ale moim zdaniem jest to oryginał skradzionego w zeszłym roku obraz van Gogha "Ogród przy plebanii w Nuenen wiosną". Obraz znajduje się w Gdańsku.

-Gdzie to było? Gdzie jest obraz?

- Nie pamiętam adresu ale to kamienica, której fasadę wypełnia taki geometryczny ornament naśladujący dekorację architektoniczną. Takie boniowanie wie pan.

-A może cos więcej?

- Niech pomyślę. Nad oknami trzech pierwszych kondygnacji są medaliony z popiersiami i inskrypcjami osób chyba związanych z morzem: Jan Henski, Henryk Popiel, Arndt Dickman, Michał Starosta i jeszcze jacyś inni, których nie zapamiętałem. Ale na szycie kamienicy jest żaglowiec pod pełnymi żaglami, flankowany przez dwie róże wiatrów.

Inspektor chwilę pomyślał, sprawdził coś w google maps i powiedział.

- Już wiem. Jedziemy, podam wam adres w samochodzie!

 

Właśnie, pod jaki adres udaje się inspektor Gugeł? 

 

Nastąpił, oczekiwany od dawna, dalszy ciąg tej historii.

 

Złodziej obrazu został aresztowany w Holandii lecz obrazu nadal nie odzyskano dlatego kwestią niezwykłej wagi okazało się ustalenie czy obraz znaleziony w Gdańskiej kamienicy jest oryginałem. Gugeł obejrzał dokładnie dzieło, najpierw z pewnej odległości, potem z bliska. Obraz leżał na stole, miał zdobioną, drewnianą ramę. Obraz przedstawiał widok na ogród z ubraną na czarno postacią kobiecą na pierwszym planie. W oddali znajdują się ruiny starego kościoła, sama wieża, która jak Gugeł wiedział została zburzona w 1885 roku. Ciemna paleta zieleni i brązów była typowa dla wczesnych prac Van Gogha. Akcenty zieleni i czerwieni wskazywały, że zima minęła i zaczęła się wiosna. 

- Ta kobieta - zagadnął konserwatora sztuki - czy to Margot Begemann, która się truła z powodu nieszczęśliwej miłości do van Gogha?

- Chyba nie. To raczej dziewczyna, którą często malował w Nuenen. 

- A tak, kojarzę. Podobno zaszła w ciążę i pojawiły się plotki iż to sprawka Vincenta.

Gugeł przyjrzał się kobiecie na obrazie. Miała na sobie obszerną szatę, nie dało się jednoznacznie stwierdzić czy jest w ciąży. Obejrzał dokładnie ramę obrazu. Wyglądała na nieuszkodzoną.

- Czy to oryginalna rama?

- o ile wiem to obraz został skradziony razem z ramą. Nie wiem czy to ta sama rama.

Gugeł wyjął z kieszeni metrówkę - zmierzył płótno 24 cm na 55 cm.

- To jest kopia - stwierdził policjant.

 

Skąd skubany to wiedział?

Odnośnik do komentarza

To ja wezmę.

Wczoraj widziano @Mauro @Hajd @barrti @Misiek @Reaper @tio @Pulek i pewnie również @SZk i @Monti na pewnym warszawskim stadionie. Stadion ten był również widziany w kilku polskich filmach (m. in. w Piłkarskim pokerze). Stadion pojawił się również w jednym odcinku pewnego kultowego serialu, w którym tytułowy bohater spotyka tyczkarza, który wylądował na drzewie i mówi "Takie teraz te tyczki wyprodukowali, że nigdy nie wiem, gdzie wyląduję".

Pytanie w którym serialu i w którym odcinku pojawia się ta scena?

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Jakim piłkarzem jestem? Urodziłem się w 1990 roku, grałem w ligach z trzech różnych kontynentów. Wygrałem tytuł mistrzowski w dwóch różnych państwach i zagrałem jeden mecz w reprezentacji. Moimi kolegami z drużyny byli m.in. Kevin-Prince Boateng, Wilfried Bony, Oriel Romeu czy Christian Poulsen. 

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...