Skocz do zawartości

Podaj dalej #4


Gość Profesor

Rekomendowane odpowiedzi

Hmm... Chyba pora na małe podpowiedzi - sceny w których wymieniony jest Gorzów związane są z takimi sytuacjami:

- w jednym z filmów Gorzów przegrał z Kutnem przez grubasa

- w drugim, głównemu bohaterowi nie wyszedł fortel z "Pomarańczówką"

A Stanisław Tym nie tylko w Misiu miał do odegrania dwie role :)

Odnośnik do komentarza

Teraz już łatwo:

1. W "Nie ma róży bez ognia" Dębczak opowiada: "Ehe, teraz jak mieszkałem w Gorzowie, wiesz biedny miś, a tam był remont budynku, ciach, to proszę ciebie, żeśmy popili zdrowo, tam taka blondynka Elka mieszkała, rozumiesz – w porządku –ćwarta rana, co ja robię? Po rusztowaniach bracie i do wszystkich okien, nie wiedziałem gdzie, Pani Elu, Pani Elu!"

2. W "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz" (faktycznie Tym w podwójnej roli) mamy telewizyjny konkurs szpitali na przeprowadzenie operacji na czas, w którym gorzowski szpital przegrał z tym z Kutna.

 

@Nigel?

Odnośnik do komentarza
W dniu 7.11.2021 o 19:37, tio napisał:

Teraz już łatwo:

1. W "Nie ma róży bez ognia" Dębczak opowiada: "Ehe, teraz jak mieszkałem w Gorzowie, wiesz biedny miś, a tam był remont budynku, ciach, to proszę ciebie, żeśmy popili zdrowo, tam taka blondynka Elka mieszkała, rozumiesz – w porządku –ćwarta rana, co ja robię? Po rusztowaniach bracie i do wszystkich okien, nie wiedziałem gdzie, Pani Elu, Pani Elu!"

2. W "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz" (faktycznie Tym w podwójnej roli) mamy telewizyjny konkurs szpitali na przeprowadzenie operacji na czas, w którym gorzowski szpital przegrał z tym z Kutna.

 

@Nigel?

 

Tak jest!!! Podajesz dalej.

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

W aucie gra mi pewna piosenka więc przyszło mi do głowy, że o nią zapytam. Kompozytor napisał te piosenkę w czasach gdy pracował w fabryce produkującej części do samolotowych toalet. Tekst powstał po obejrzeniu przez niego filmu z Lee Remick i Jackiem Lemonem. Piosenka odniosła sukces: trzecie miejsce na liście Billboardu i w 1972 r. nagroda Grammy. I dziesiątki wersji, m. in. Michaela Jacksona, Paula McCartneya, Stinga, Prince’a a także polska wersja, o którą pytam. Pewien młody zespół w lutym 1974 r. miał po raz pierwszy nagrać swoje piosenki w radiowym studio. Chłopaki mieli tremę, nie byli pewni czy ich kompozycje są wystarczająco dobre. Odkrywca tego polskiego zespołu miał powiedzieć coś w tym rodzaju:

– Mam tu singla, niszowego artysty, z piosenką jeszcze mniej znaną, ale rewelacyjną. Jeśli nie jesteście pewni swoich kompozycji to przearanżujmy to i nagrajmy z polskim tekstem. Dla niepoznaki podpiszmy całość polskimi nazwiskami.

Tekst, zupełnie nie mający związku z pierwowzorem, napisał kolega z radia, rusycysta z wykształcenia. Żeby nie wydało się że to plagiat to oryginalną kompozycje przearanżowano, lider zespołu napisał partię smyczków w środku piosenki i zrobił się z  tego zupełnie inny kawałek.

Kawałek, który stał się punktem zwrotnym w karierze tego polskiego zespołu. Pytanie o jaką Polska piosenkę chodzi?

Odnośnik do komentarza

Świetna zagadka!

 

Oczywiście chodzi o "Ain't No Sunshine' Billa Withersa, przerobione przez Budkę Suflera na 'Sen o Dolinie'.

 

To może pozostając przy motywie przewodnim - wykonawca studyjny ww. utworu jest spowinowacony z pewnym prominentnym użytkownikiem forum. Którym?

  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza

W oryginalnym nagraniu dzieła oprócz Withersa (śpiew) udział wzięli Donald „Duck” Dunn (gitara basowa), Al Jackson, Jr. (perkusja) oraz Stephen Stills (gitara). Aranżacje na instrumenty strunowe zostały przygotowane przez Bookera T. Jonesa, które nagrano w Memphis przez inżyniera dźwięku Terry’ego Manninga.

Ale nie wiem którego z nich można spowinowacić z którymś z forumowiczów.

  • Uwielbiam 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...