Skocz do zawartości
  • 0

FM i brak realizmu


szymek_3000

Pytanie

Witam.

 

Odpaliłem sobie FM21 będąc doświadczonym graczem głównie dwóch edycji - 03/04 oraz 10/11.

 

I mam takie pytania/przemyślenia:

 

Dlaczego w tej grze ustawiając tzw. GEGENPRESS piłkarze wcale nie pressują?  Czemu nie podwajają pressingu? Czemu nie da się przyporządkować środkowym pomocnikom pressingu po całym boisku, tylko jedynie można wybrać funkcję danego pomocnika i opcja pressingu jest tylko less albo standard urgent? Czemu tylko u napastników jest możliwość ustawienia pressowania linii obrony? Niby ustawia się domyślną taktykę przygotowaną przez grę, a jednak w GEGENPRESS boczni obrońcy i pomocnicy stoją w miejscu i czekają na rywala. Wbrew idei taktyki. I to nie jest nic nowego, bo w 03/04 oraz 10/11 było dokładnie tak samo. Minęło jednak 10 oraz 17 lat, a wciąż jest ten sam problem - brak przełożenia założeń taktycznych na wydarzenia meczowe oraz ogromna przypadkowość.

 

I jakim cudem mając 25 strzałów, w tym 10 celnych jedynie 1 lub 2 z nich kwalifikują się do strzelonego gola oraz do "key highlights"? Nie chodzi o 1 przypadek, ale o dosłownie każdy jeden pojedynczy mecz. Niemal każde podanie, każdy strzał jest blokowany. Piłkarze pokroju Ilicića i Muriela nie potrafią podać celnie piłki do kolegi, tylko wiecznie są blokowani. To już w edycji 10/11 było więcej opcji i mniej przypadkowości,  bo gra nie przypisywała automatycznie pewnych założeń poszczególnym funkcjom piłkarzy i nie blokowała wyboru indywidualnego, np. pressowanie zawsze, krycie indywidualne. W FM21 mam np. głęboko rozgrywającego pomocnika i nie da się mu przypisać indywidualnego krycia lub pressowania wszędzie.

 

Te ustawienia rozpoczęcia pressingu i wysokości linii obrony przy zmianie wysokości pressingu, w żaden sposób nie przekładają się na mecz. Nieważne co się wybierze, jest cały czas tak samo.

 

Gracz powinien móc indywidualnie wybrać każdy jeden dowolny aspekt założeń taktycznych. Jeżeli chcę, aby defensywny pomocnik cały czas posyłał prostopadłe piłki, strzelał z dystansu i pressował środkowych obrońców, to powinienem móc takie założenia wybrać, a są zablokowane.

 

W ogóle już  nie ma wyboru między "man marking" i "zonal marking" jak było kiedyś. Nie można wyznaczyć playmakera, przez którego idą wszystkie akcje. Boczni obrońcy zamiast do spółki z napastnikami, skrzydłowymi i pomocnikami pressować w myśl założeń GEGENPRESS, to stoją na własnej połowie i czekają.

 

Jakim cudem bocznym obrońcom lub skrzydłowym nie można przypisać ciągłego pressingu, a jedynie indywidualne krycie danej pozycji?

 

2021 rok, a gra nie zrobiła żadnego postępu od 10 lat. No chyba, że konferencje prasowe są aż tak ważnymi aspektami w tej grze oraz rozmowy z piłkarzami, gdzie kupuję Morelosa z Glasgow do Atalanty i po miesiącu chłop mówi, że chce odejść, bo nie kupiłem obrońcy, choć kupiłem dwóch. Absurdalne jak na 2021 rok.

 

Ktoś ma podobne lub odmienne przemyślenia i mógłby coś podpowiedzieć lub potwierdzić po prostu, że ta gra to nierealne gówno?

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

2 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Chyba jesteś za mało doświadczonym graczem i zatrzymałeś się na cm 03 bo piszesz bzdury, gra ma więcej realizmu niż ci się wydaje.

Jeśli chodzi o gegenpress to wyczytałem że ten styl gry został lekko osłabiony w którymś z patchy ,bo był zbyt cziterski. Nadal można jednak stworzyć dobry gegenpress, ważna jest formacja ,dobranie graczy ,nie wystarczy że dasz najwyzsza linie nacisku i już masz taxe Liverpoolu na tacy.

Jeśli chodzi o pressing skrzydłowych ,przed zwiększeniem paska intensywności pressingu możesz im wcześniej zwiększyć pressing w poleceniach indywidualnych,ale nie polecam tego bo za szybko się męczą.  Jeśli brakuje co pressing w środku pola to daj 2x POP którzy biegają jak powaleni i robią dziurę w środku pola wielkości mamuta.

 

Obietnice dla piłkarzy też można wyłączyć przed podpisaniem kontraktu ,ja zawsze tak robię i nie zdarzyło mi się że któryś nie rozpoczął negocjacji.

 

Podsumowując gra nie jest gownem ,tylko przed tobą wiele miesięcy nauki i poznania gry.

 

Gra jest trudniejsza niż cm03 ,jak widać dla ciebie za wysoka poprzeczka 

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...