Skocz do zawartości

[FM21] "Cierpliwy kontratak" Celticu


Rekomendowane odpowiedzi

Może zacznę od tego, że w FM2020 grałem sobie karierę włoskim Pro Vercelli, którym z 3 ligi, awansowałem do ekstraklasy i po 8 sezonach udało się nawet wznieść w górę Puchar Ligi Mistrzów, jednak.. grając z kontry, bo właśnie tym stylem zacząłem się bawić w zeszłej edycji, raziło mnie na maksa to, że mam strasznie niskie posiadanie piłki, puchary były, owszem, ale wysokie zwycięstwa? Już nie. W nowej edycji gry postanowiłem to zmienić. W swojej karierze dołączyłem Celtic do "piramidy angielskiej" i gram nim od Sky Bet Championship. Może najpierw posłużę się tabelami z 3 sezonów (tyle na razie udało się zagrać i ugrać):

 

1. sezon: Sky Bet Championship:

 

spacer.png

 

2. sezon: Premier League:


spacer.png
 

3. sezon: Premier League:

 

spacer.png

 

 

Sądzę, że jak na razie wykonuję dobrą pracę, ale na pewno jest jeszcze dużo do dopracowania, przynajmniej jeżeli chodzi o taktykę, dlatego teraz ją Wam przedstawię. Roboczo nazwałem ją "Cierpliwy kontratak", od razu z opisem niektórych "akcji":

 

Formacja 4-4-1-1:


31gDoTa.png


PRZY PIŁCE:


8dj1Joy.png


Oczywiście nie mogę grać wąsko, skoro stosuję kontratak, jednak zazwyczaj unikam "skrajnych" suwaków, lubię w FM grać po prostu zachowawczo, tylko w razie gonienia wyniku moje suwaki są "ekstremalne" ;). Jako, że mam w środku 3 graczy potrafiących rozegrać (włączając w to Bocznego rozgrywającego), to stosuję Ataki środkiem. Moja prawa strona jak można zauważyć na screenie 1, jest ultraofensywna i mam tam przypisaną grę na obieg (skrzydłowy-boczny_obrońca). Kontratak wymaga gry bardziej kreatywnej, elastycznej, dlatego mam Bardziej bezpośrednie podania i Więcej swobody (kiedyś bałem się zaznaczać tą opcję, gdyż ślepo myślałem, że moi zawodnicy będą wariować na boisku, będą raz tu, raz tu, ale już wiem, że dotyczy to TYLKO fazy ofensywnej, nie będą biegać jak barany ;)). Strzały z każdej pozycji? Bo mam sporo pomocników, którzy opóźniają grę i szukają podań zamiast strzałów, dlatego i tak powinni uderzać z wypracowanych pozycji (trochę taka reguła zaprzeczeń). I teraz jeszcze jedno:


Ostatnimi czasy bardzo, ale to bardzo zacząłem reagować w trakcie meczu, mam w głowie scenariusze dla różnych spotkań. Ostrożnie i ze standardowym tempem (jak na 1 screenie) wychodzę z drużynami o podobnych umiejętnościach do moich, a pierwsze 20 min. jest na tzw. przeczekanie, po którym daję od razu Szybsze tempo i zmieniam też instrukcje w fazie przejścia oraz w fazie obronnej, ale o tym później.


W FAZIE PRZEJŚCIA:


vjKu8lM.png


Pomimo, że mam w środku sporo kreatorów gry, to jednak gramy z kontry i preferujemy długie wykopy piłki, zamiast cierpliwego budowania od obrony. Dlaczego długie wykopy? Mój of. pom ma przypisaną rolę Falszywy Napastnik, jest wysoki i agresywny, ostatnio bardzo polubiłem tę rolę. Ten piłkarz walczy o górne piłki, na mojego FN nie będzie pasował piłkarz słaby w powietrzu lub po prostu niski.


REAKCJA PODCZAS MECZU: Jeżeli wygrywam to o dziwo nie ma u mnie wariantu gry na czas tylko wręcz odwrotnie. Cofam obronę (o 1 szczebel, lub zmieniam mentalność też na "niższą"), bądź daję mniejszy pressing i daję polecenie Szybko Wyprowadzaj Piłkę. Jest to w sumie logiczne, bo jeżeli prowadzę, to rywal pójdzie bardzo do przodu, w szarże, a ja staram się to wykorzystać bardzo szybką, długą piłką.


BEZ PIŁKI:


qwwqTwo.png

 

Gra z kontrataku oczywiście wymaga tego, żeby cofnąć się, dać przeciwnikowi trochę swobody i w razie czego szybko pójść do przodu, dlatego mam ustawiony niższy pressing, a dodatkowo "wąską linię obrony", bo myślę, że piłkarze powinni konsolidować się w środku, już w razie ekstremalnej sytuacji defensorzy potrafią przyjąć piłkę na ciało. Krótsze krycie mam wyłączone, jednak w poleceniach indywidualnych wygląda to już inaczej. Sami spójrzcie (dla wybranego pomocnika i wybranego obrońcy).


Wybrany pomocnik:


PuzPz2a.png


Tutaj Billy Gilmour ma "szczebel wyżej" pressingu, jednak odznaczone krótkie krycie. Co to oznacza wg. mojej wizji? Że atakuje przeciwnika "na raz", jeżeli ten go przejdzie to znajduje się już w strefie obronnej. Obok Gilmoura gra Lewis Cook, który ma za to pressing już najintensywniejszy, gdyż jest długodystansowcem i najbardziej defensywnym piłkarzy drugiej linii, a raczej zadania ultradefensywne.


Wybrany obrońca:


IeASlHF.png


Tutaj polecenia Kristoffera Ajera. To, że trzyma się bliżej linii jest ustawione ze względu na bardzo ofensywnie usposobionego prawego obrońcę, którego Ajer asekuruje w razie czego, to w sumie logiczne. Zwróćcie uwagę, że ma ustawiony "najniższy szczebel" pressingu, czyli bardzo późno zacznie pressować, jednak nie robi tego "na raz", potrafi otoczyć rywala w ostatniej fazie.


Z góry przepraszam za lekki chaos w mojej wypowiedzi, jak myślicie, czy jest tu coś do poprawy? Chciałbym przykładowo, myślę przykładowo nad zamianą długodystansowca na carillero tylko boję się czy nie zdubluje on żadnej pozycji na prawej stronie. Nie wiem też za bardzo jaką rolę przypisać mojemu wysuniętemu napastnikowi, przysposabiam do tej pozycji Rubena Loftus-Cheeka, który może grać w sumie w wielu rolach: cofnięty napastnik, nękający, wysunięty, jak sądzicie, która by była najlepsza? Czy macie jeszcze jakieś propozycje? Co robię źle? Co można zmienić? Czy chcielibyście jeszcze coś w ramach uzupełnienia? Pozdrawiam.

 

PS. Jeżeli powinienem dodać ten post do "Wklej tu swoją taktykę" to z góry przepraszam i proszę o przeniesienie, jednak wydaje mi się, że moja wizja taktyki jest godna polecenia nawet w takim stanie jak teraz 🙂

  • Lubię! 1
  • Uwielbiam 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...