Skocz do zawartości

[FM 21] Taktyka Aston Villi


Rekomendowane odpowiedzi

Aston Villa, czyli drużyna która wygrała ligę w październiku i jest lepsza od Liverpoolu (fakt, nie opinia), a jeszcze rok temu prawie spadła z ligi. Faktycznie ciekawa ekipa czy Jack Grealish, Emi Martinez i 9 koszulek?

 

Postanowiłem się przyjrzeć grze Aston Villi, spróbować ich odtworzyć na szybko i trochę pograć.

 

A więc, nie przedłużając...

 

973437887_Zrzutekranu2021-03-10o13_34_59.thumb.jpg.8b870096dbba1399ead971950b5a4a04.jpg

 

Domyślnie Aston Villa gra bardzo prostą, ale skuteczną piłkę. Oczywisty jest nacisk na Grealisha, ale nie jest on jedynym zawodnikiem, który ciągnie Villans do przodu.

 

Po kolei najpierw Polecenia Drużynowe.

 

  • Mentalność ustawiona na Balanced bo Villa to nie jest ekipa, która specjalnie ryzykuje czy szarżuje na rywali. To raczej mocno zorganizowana drużyna, która stara się zdobyć bramki polegając na wypracowanych scenariuszach i talencie poszczególnych graczy. Czasami zmieniam na positive, jest też druga, odważniejsza formacja, w które zaczynam od Positive.
  • Podania na Slightly more Direct. Villa ma paru szybkich zawodników (boki obrony, atak) którzy nieźle poruszają się bez piłki i potrafią znajdywać sobie miejsce. W dodatku często gra reakcyjnie i z kontry co pasuje do takowych podań.
  • Be More Expressive jest Jack Grealish, jest często Bertrand Traore, jest Watkins. Dean Smith oddaje trochę wolności odpowiednim zawodnikom
  • Focus play down the left to moja próba wykorzystania Grealisha, najlepszego zawodnika Villans, który w dodatku dobrze współpracuje z Mattem Targettem, w tym sezonie świetnie grającym obrońcą. Nie chciałem dawać Jackowi roli playmakera bo chciałem żeby miał też większy udział w strzelaniu goli, stąd pozycja jaką mu wybrałem i nacisk na granie jego stroną.
  • Counter i Counter Press jak wspominałem - Villa często gra z kontry i radzi sobie w tym bardzo dobrze. Starają się też wykorzystać swoje ustawienie w momencie straty piłki i szybko ją odebrać. Nie jest to oczywiście gegenpressing jak w przypadku Liverpoolu, ale jednak w taki sposób grają.
  • Force opposition outside w osobach House/Konsy i Mingsa Villa dysponuje dobrymi w powietrzu obrońcami. Zorganizowana formacja pozwala na zmuszenie rywala do ataków skrzydłami i dośrodkowań co jest na rękę parze DC
  • Lower Line of engagement takie ustawienie obniża linię nacisku ofensywy co pozwala na bardziej kompaktowe ustawienie drużyny
  • Get Stuck in większość drużyny dobrze sobie radzi w odbiorze
  • Tight Marking ponownie polecenie pozwalające na wykorzystanie kompaktowego ustawienia drużyny

 

 

Role:

 

Skupię się na opisie tylko paru ról, część z nich nie wymaga wyjaśnień.

 

WB (S) - Matt Targett zdecydowanie częściej bierze udział w akcjach drużyny stąd bardziej zaawansowana rola niż w przypadku Matty'ego Casha.

IW (A) - Grealish jako kreator drużyny w teorii musiałby być playmakerem. Ale jednocześnie w pozycji ML trochę za daleko go to odsuwa od bramki, a przecież często bierze udział w final third i nierzadko wykańcza akcje. Stąd pozycja quasi kreatora czyli Inverted Wingera. Dorzuciłem mu instrukcje Take more risks, a do tego focus play down the left pozwala na granie na Jacka, bez konieczności roli playmakera, która ma narzuconą, ukrytą instrukcje focus play on.

DW (S) - rola wykorzystywana w trudniejszych meczach jako kontrapunkt do roli Grealisha. Wtedy na tej pozycji gra Trezeguet, który współpracuje w defensywie i często kryje pozycje B2B. W spotkaniach gdzie chcemy zagrać agresywniej wystawiam tam IW (S) w osobach Sansona, El Ghaziego czy głównie Traore.

AM (S) - tu przyznam, że jeszcze eksperymentuje bo moim zdaniem Barkley najbardziej gra jak SS, który wspomaga Watkinsa, któremu najbliżej to DLF, ale że nie funkcjonowało to odpowiednio to przeszedłem na role clean slate, w której PPMy Rossa przejmują kontrolę, a pasują do pozycji (Runs through centre, shoots with power)

AF (A) - Wstępnie chciałem tu grać DLF (S) gdyż moim zdaniem Watkins to gracz, który specjalizuje się w graniu w wolnych przestrzeniach i wbieganiu w nie, a także często zgrywa głową (z zaskakującą skutecznością na swoje warunki fizyczne) do kolegów. Granie DLF zaowocowało bilansem 12 spotkań, zero bramek, pięć asyst :D za to przestawienie na AF (A) dało 3 gole w 3 spotkaniach, więc będziemy jeszcze eksperymentować.

 

Podobnie eksperymentuje z graniem Sansonem, który ma świetne atrybuty w FMie. Na razie francuz grał jako AM i zmiennik Grealisha, w pierwszej roli spisując się b dobrze, więc może zostanie na stałe w przypadku zakończenia wypożyczenia Rossa.

 

Jak na razie wyniki przeszły moje najśmielsze oczekiwania:

 

493715737_Zrzutekranu2021-03-10o13_48_26.thumb.jpg.b5c61414fcf8adae120d2c4cce4dbef1.jpg

 

Największą wpadką była oczywiście porażka z Leicester gdzie zaorały nas piłki do Vardiego grane na dobieg i jeden rzut karny. Co ciekawe notujemy sporo rzutów karnych, aż 6 z czego wykorzystaliśmy 5, najwięcej w lidze. Większość z nich podyktowana była za faule na Grealishu.

 

Taktyka będzie przeze mnie ewaluowana, w końcu sam menadżer Villans dopracowuje cały czas to jak jego zawodnicy grają, zwłaszcza nowy nabytek, Sanson. Druga taktyka jest w trakcie tworzenia, jest to domyślnie 4-2-3-1 i zobaczymy jak do końca sezonu będzie wyglądać ;)

 

Inspiracje:

https://totalfootballanalysis.com/team-analysis/aston-villa-2020-21-scout-report-tactical-analysis-tactics

 

 

 

  • Lubię! 2
  • Uwielbiam 1
Odnośnik do komentarza
14 minut temu, ajerkoniak napisał:

Ok, a jakbyś to ustawił?

Na czuja?

Żeby się w FM nie przewrócić, a jednak trochę przypominać Deana Smitha kompromis pomiędzy życiem a grą zacząłbym mimo wszystko od 1-4-2-3-1.

Positiv Vertical Tiki-taka oczywiście.

Bramkarz i obrona są OK. Niuanse bym pozmieniał, ale jest dobrze. Odważniej WB/s lub FB/a.

Środek pola to jednak DLP+BBM tyle, że BBM po stronie Grealisha, żeby rekompensować opcje podaniowe i nie tworzyć pustki z linią defensywy.

Grealish to oczywisty IW/s rzadziej IW/a.

Traore lub ElGhazi to stanowczo IW/a lub W/s w zależności od opcji z tyłu (czyt. rywala).

Barkley i Watkins doskonale: to oczywista para AM+AF.

Tak bym zaczął, popatrzył, a potem pewnie wszystko pozmieniał 🙂.

 

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Jako DLP widzisz Luiza? IMO tu jest problem, że DLP ma focus play on, a nie powiedziałbym by na kogokolwiek grali tak poza Grealishem. Dałem Jackowi A bo chciałem większego udziału w ofensywie, jednak sezon zaczął od paru goli i grania całkiem wysoko, ale też kombinowałem z S.

 

Z Barkleyem kombinowałem z SS bo bardzo często ustawia się na równi z Watkinsem i wtedy myślałem też o parze DLF - SS

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
Jako DLP widzisz Luiza? IMO tu jest problem, że DLP ma focus play on, a nie powiedziałbym by na kogokolwiek grali tak poza Grealishem. Dałem Jackowi A bo chciałem większego udziału w ofensywie, jednak sezon zaczął od paru goli i grania całkiem wysoko, ale też kombinowałem z S.
 
Z Barkleyem kombinowałem z SS bo bardzo często ustawia się na równi z Watkinsem i wtedy myślałem też o parze DLF - SS
To już wykracza poza moja intuicję bo nietypowe zależności. Trzeba by zobaczyć

"Nigdy nie przeszkadzaj przeciwnikowi, kiedy popełnia błąd. "

Odnośnik do komentarza



Jako DLP widzisz Luiza? IMO tu jest problem, że DLP ma focus play on, a nie powiedziałbym by na kogokolwiek grali tak poza Grealishem.


DPL przy BBM ustawia się głębiej. A silnik BPD traktuje jako równorzędną opcję przy grze z piłką. Przy balansie rzeczywiście będą dużo grać między sobą ale positive i attacking zabiorą im sporo piłek .

"Nigdy nie przeszkadzaj przeciwnikowi, kiedy popełnia błąd. "

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...