Skocz do zawartości

I Forumowy Turniej Szachowy


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, od czasu do czasu grywamy sobie na naszym discordzie w szachy, elektronicznie ofc. Zaświtał mi więc pomysł turnieju, rozgrywanego miedzy userami forum. Mecze byłyby rozgrywane na jakimś portalu szachowym (preferuje lichess.org, ze względu na łatwość importu partii, ponadto sam używam, ze względu na najlepsza darmowa analizę partii) Sam system w jakimś byśmy to rozegrali zależałby od liczby userów, niemniej system szwajcarski uzywany na turniejach szachowych myślę, że byłby ok.
https://lichess.org/team/forumcm założyłem za wczasu klub szachowy, w którym łatwiej byłoby się nam zorganizować

Odnośnik do komentarza

Dołączyłem.

 

Jeszcze co systemu arena vs szwajcarski. Ten drugi daje bardziej sprawiedliwe wyniki - bo paruje ze sobą zawodników z taką samą/podobną liczbą punktów w turnieju. Ale ma kilka wad:

  • wszyscy zaczynają rundę w tym samym momencie (unikałbym ustawiania tempa z bonusami za ruch w szwajcarach, bo potem zawsze reszta będzie czekać na dwóch co będą grać bardzo długo)
  • nie można w dowolnym momencie opuścić / przerwać na chwilę udziału bez "rozwalenia" struktury turnieju (tj. walkowery itp.)

Arena ma kilka fajnych ficzerów:

  • stara się parować zawodników o zbliżonym do siebie poziomie gry (co w naszym przypadku jest obecnie mniej istotne, bo gracze nie mają partii na lichessie = nie mają tam ustalonego elo, ja też np. na rapidzie nie mam) - pewnie liczba pkt. w turnieju też ma znaczenie, ale mniejsze niż w szwajcarze 
  • więcej punktów turniejowych za serie zwycięstw
  • wiadomo jak długo będzie trwała arena - bo ustawia się np. godzinę czy dwie godziny i po tym czasie arena kończy się i przerywa trwające partie
  • nie trzeba czekać aż wszyscy skończą swoje partie - bo algorytm stara się przydzielać rywali jak najszybciej
  • gdy arena trwa można sobie "zapauzować" swój udział w turnieju i potem wrócić
  • możliwość "berserkerowania" - jeśli jest włączona przez organizatora areny, przed każdą partią można zrzec się połowy swojego czasu (i całego bonusu jeśli tempo gry ma increment) w zamian za więcej pkt. za wygraną partię.

To kwestia wyboru: bardziej obiektywne wyniki vs. większa elastyczność turnieju (+większa szansa na dobre miejsce dla słabszych, co też może być dla nich fajne).

 

Moje zdanie? Jest mi wszystko jedno :D

Odnośnik do komentarza

Fajny ten lichess, zagralem ze dwie partie towarzyskie nierankingowe na rozgrzewke, robi wrazenie szybszego i stabilniejszego niz chess.com. Moze i tu sprobuje sobie zbudowac ranking i zobaczyc jaki jest poziom.

 

Co do forumkowego turnieju, to jest nas na razie tak malo, ze spokojnie moze wyjsc jak na tych turniejach GM - kazdy pogra z kazdym. :) Nigdy nie gralem w turnieju zadnym, ale na logike lepszy bedzie szwajcarski - rowna liczba meczow dla kazdego, czas ustawic bez dodawania za ruch (preferuje tempo 10+0, czyli lacznie 20 minut na caly mecz), 5 rund to wowczas ponizej 2 godzin.

 

Pytanie oczywiscie, czy uda nam sie znalezc taki slot czasowy, zeby wszystkim pasowalo i zeby uniknac tego, o czym pisze @bartrix - walkowerow za opuszczenie turnieju.

Odnośnik do komentarza
18 godzin temu, Monti napisał:

A nie możemy w ramach dostępnych ficzerów turniejowych ustawić np. dwu-trzydniowego slotu czasowego na turniej i każdy gra swoje spotkanie tak jak mu pasuje?

Taki turniej trwa w nieskonczonosc, za kazdym razem musialbys sie wtedy umawiac z konkretnym uczestnikiem na konkretny mecz, co sprawia, ze faktycznie tracisz na to duzo wiecej czasu.

Odnośnik do komentarza
On 3/7/2021 at 9:27 PM, gilik said:

Panowie, również witam w klubie. Chętnie zagram, będę raczej dostarczycielem punktów - około sześciu lat bez gry :D

Jeśli myślisz, że będziesz dostarczał punkty to zagraj ze mną :) też dołączyłem, mimo że grać nie umiem.

Odnośnik do komentarza

Temat jakoś ucichł. Zapisało się 10 użytkowników, nie ma sensu już czekać na kolejnych. Nie mam pojęcia o tym jak wygląda turniej i ile czasu potrzeba na przeprowadzenie turnieju za jednym posiedzeniem, ale jeśli uwiniemy się w 3 godziny to chyba uda się zebrać nas do kupy któregoś wieczora i zagrać.

Odnośnik do komentarza

Proponuje nastepujace warunki, zeby bylo w miare szybko i sprawnie, a jednoczesnie na spokojnie pod wzgledem czasu gry:

- system szwajcarski

- 5 rund

- czas na gracza - 10 minut bez dodawania

- przerwa miedzy meczami - 1 minuta (wiadomo, jak ktos skonczy swoj mecz wczesniej, to ma wiecej przerwy)

@Keith Flint - Ty jako admin grupy na lichess bedziesz zakladal, takze w wolnej chwili sprawdz, czy to, co napisalem, jest mozliwe do ustawienia.

 

Daje nam to laczny czas maksymalny 20x5+4=104 minuty, dodajac chwile na ew. poslizg czasowy wychodzi, ze potrzeba slotu 1h 45 min.

 

Ponizej daje link do doodle - sa tam propozycje takich slotow na wieczory w najblizszym tygodniu (dni robocze). Odhaczam swoja dostepnosc i Was zachecam do tego samego, wowczas bedziemy juz blizej.

 

https://doodle.com/poll/r46hpf2a3q47xefz#calendar

 

  • Lubię! 4
Odnośnik do komentarza

Drugim mocnym terminem jest sroda.

 

Na razie jest nas troche za malo potwierdzonych - 5 rund wymaga obecnosci 10 graczy. Nie wypowiedzial sie jeszcze organizator i admin grupy, takze tez wypada nam poczekac. W ostatecznosci jak bedzie nas chocby 8, to zrobimy 4 rundy i dluzsze przerwy albo po prostu szybciej sie uwiniemy.

 

Bardzo jestem wdzieczny tym, ktorzy juz zareagowali na planer, taktycznie oznaczam jeszcze tych, ktorzy w tabelke sie nie wpisali: @Marvin, @Monti, @Keith Flint.

 

I oczywiscie zapraszamy pozostalych, ktorzy jeszcze nie sa na forumkowym lichessie.

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...