Skocz do zawartości

[FM21] Formacja 1-4-1-2-2-1 - warianty gry


Rekomendowane odpowiedzi

Formację 1-4-1-2-2-1 (w grze 4-3-3 DP) polecam wszystkim początkującym. Stosunkowo trudno popełnić tu rażące błędy, bo oferuje dobrą równowagę pomiędzy liniami oraz umiarkowane rozłożenie akcentów we wszystkich strefach. Z kolei bardziej zaawansowanym taktykom daje największe możliwości wyboru ról na wszystkich pozycjach spośród znanych mi formacji. Mniej predestynowana do gry środkiem oraz wariantów defensywnych. Kluczowe pozycje dla obrony to trójka środkowych pomocników, przy czym zachowanie defensywnego pomocnika determinuje role dla pozostałych dwóch. Warianty z ryglem defensywy na tej pozycji są dość trudne w ustawieniu ofensywy, bo tworzą zbyt duże luki między formacjami. Brak ofensywnego pomocnika należy rekompensować albo wysoko operującym jednym ze środkowych pomocników, albo schodzącym do środka skrzydłowym (jednym lub obydwoma). W innych przypadkach strefa przedpola rywali będzie niewykorzystana. Granicznym wariantem jest cofający się napastnik we współpracy z pomocnikiem długodystansowcem, ale pierwszy operuje zbyt często na skrzydłach, a drugi niemal wcale, więc sąsiadujące role należy wybierać ostrożnie. Innych sztywnych zależności, których nie można by rekompensować, nie zauważono.

 

Pierwszy przykład to ofensywny i szeroki wariant oferujący dużą wymienność pozycji oraz agresywną grę kosztem inicjatywy, a także możliwość płynnego przechodzenia od mentalności ostrożnej, aż do ofensywnej w zależności od rozwoju sytuacji. Domyślny ostrożny wariant domowy.

WADY: w konfrontacji z silniejszymi (z założenia ofensywnie grającymi) rywalami pozostawia zbyt wiele przestrzeni na przedpolu, słaba asekuracja na skrzydłach.

2021-03-05_09h46_13.jpg.0f0d227ff37b625eb42efad6cacf6553.jpg

 

Przykład drugi to agresywny i ofensywny wariant koncentrujący się na rozgrywaniu piłki i atakowaniu środkiem boiska.

Skuteczny przeciwko zespołom dominującym w środku pola (wszelkie odmiany z wahadłowymi). Nie dominuje posiadania, ale silny pressing zamyka przedpole wyrzucając rywali na boki.

WADY: prawe skrzydło lepiej broni, a gorzej atakuje, lewe odwrotnie oraz zbyt głębokie pozycje wyjściowe po odzyskaniu piłki.

2021-03-05_10h10_56.jpg.28bc211f622571701fad361a094a6cb1.jpg

 

Przykład trzeci to umiarkowany wariant defensywny z naciskiem na posiadanie piłki oraz szybkie ataki skrzydłami.

Szczególną krzywdę robi bardzo ofensywnie nastawionym rywalom. Rywal zmuszany jest do wystawienia trzech środkowych pomocników  (inaczej straci środek pola i... xG). Domyślny wariant wyjazdowy.

WADY: wymaga dobrych atrybutów technicznych obrońców, wobec defensywnym taktykom praktycznie bezużyteczny.

2021-03-05_09h48_58.jpg.3fa2a0b547b28343c24c487535d2247e.jpg

  • Lubię! 4
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...
12 godzin temu, B0ry51990 napisał:

Czy zmiana prawego skrzydłowego na OS lub SN zmieni bardzo dużo w taktyce? Czy powinienem wtedy również zmienić pozycję prawego obrońcy?

Zmienisz schemat rozgrywania akcji prawą stroną boiska, w przypadku zastosowania SN/OS zamiast skrzydłowego będziesz musiał pomyśleć o zachowaniu szerokości rozegrania którą w tym schemacie zapewnia właśnie skrzydłowy. Tak więc trzeba zaangażować prawego obrońcę jako rolę która zapewni szerokość rozegrania i grę na obieg tak więc odpadają role typu OWS oraz wszystkie role bocznych obrońców z funkcją obrony. 

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
35 minut temu, RadzioFCB1905 napisał:

Zmienisz schemat rozgrywania akcji prawą stroną boiska, w przypadku zastosowania SN/OS zamiast skrzydłowego będziesz musiał pomyśleć o zachowaniu szerokości rozegrania którą w tym schemacie zapewnia właśnie skrzydłowy. Tak więc trzeba zaangażować prawego obrońcę jako rolę która zapewni szerokość rozegrania i grę na obieg tak więc odpadają role typu OWS oraz wszystkie role bocznych obrońców z funkcją obrony. 

Brawo.

Potwierdzam i dodatkowo radzę wówczas dać SN funkcję atakowania a nie wsparcia, bo będzie systematycznie podwajał MEZ. Para SN/a + WB/s powinna wystarczyć, co zmniejszy zróżnicowanie Twoich akcji, ale zachowa spójność formacji niezależnie od ew. późniejszych zmian w poleceniach drużynowych.

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

ostatnia sprawa i nie zawracam gitary.

1.) czy warto zmieniać MEZ na Śp? MEZ jest moim drugim najlepszym strzelcem i aż żal zmieniać jego pozycję
2.) czy przy zmianie na pozycji napastnika na głębszą i wstawienie mobilnego rozgrywającego warto zmienić ustawienia zespołowe? myślałem o zwolnieniu tempa rozgrywania
3.) czym najlepiej zastąpić PD? mam wrażenie, ze to mega zbliżona pozycja do MEZ albo SP/A i często nie wykorzystuję jego potencjału.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...