Skocz do zawartości

Napisz tu, jeśli szukasz, jak odtworzyć grę rzeczywistego zawodnika


Rekomendowane odpowiedzi

Pomysł na temat do dyskusji… Przykłady tego, o co mi chodzi poniżej:

  • Jak ustawić Messiego w FM, żeby grał jak w sezonie 2008/2009?
  • Jaką rolę i instrukcje taktyczne dać Bruno, żeby grał tak jak w tym sezonie w Manchesterze United?
  • Jak odwzorować ruch na boisku Cancelo w Man City w FM-ie?
  • Jakich PPM-ów nauczyć newgena, żeby grał podobnie jak Muller w Bayernie ze zwycięskiego sezonu w LM?

To tylko przykłady, nie zadaję tych konkretnych pytań w tym poście :D 

 

…poza jednym. Jak odtworzylibyście Bruno / rolę Bruno w obecnym FM-ie w składzie Man Utd z początku gry? Zastanawiam się nad tym od jakiegoś czasu. /cc @ajerkoniak i @kolek23 przede wszystkim, bo grają w FM-a, interesują się taktykami i oglądają Man Utd.

  • Lubię! 2
  • Uwielbiam 2
Odnośnik do komentarza
  • verlee zmienił tytuł na Napisz tu, jeśli szukasz, jak odtworzyć grę rzeczywistego zawodnika
  • verlee poleca ten temat

Z Bruno nie pomogę, ale jakbyście ustawili gracza, by był jak Kałużny u Engela? :) czyli wysoki i silny defensywny pomocnik zapedzający się pod bramkę rywala, groźnie strzelający z dystansu, technicznie bez polotu, a w obronie potrafiący dać komuś kopa w dupe albo w ryj? :)

 

Rola, plus ewentualnie instrukcję.

Odnośnik do komentarza

Przyznam, że za mało pamiętam Kałużnego, ale z opisu rysuje mi się BWM (S) czyli w polskiej wersji bodajże Pomocnik Odbierający Piłkę (?) z rolą wsparcia.

 

Ta pozycja może zacząć zarówno na pozycji MC jak i DM. Między innymi w FM Guide możemy przeczytać, że ukrytą instrukcją BWM jest use more tactical discipline zaś obserwując mapę poruszania się BWM, którą wziąłem od Guido ze strikerless widzimy myślę całkiem podobny opis.

 

bwm-ds.png?ssl=1

 

Oczywiście wiele zależy od samego zawodnika i jego PPMów, a także mentalności drużyny gdyż gdy ta wzrośnie to i zawodnik będzie agresywniej atakował. Z doświadczenia używania BWM mogę określić go jako agresywną wersję B2B, która potrafi być dodatkiem do ofensywy.

 

A jeżeli ma groźnie strzelać z dystansu to przydatne są dwa PPM. Oczywiste "shoots from distance" i mniej oczywiste, ale bardzo spektakularne jeśli dobrze użyte "arrives late in the opposition area".

Ten drugi sprawia, że zawodnik może dobiec do wybijanej z pola karnego piłki i wznowić szybko atak/uderzyć z dystansu :)

  • Uwielbiam 1
Odnośnik do komentarza
W dniu 7.02.2021 o 22:40, verlee napisał:

 

  • Jaką rolę i instrukcje taktyczne dać Bruno, żeby grał tak jak w tym sezonie w Manchesterze United?

@ajerkoniak i @kolek23

 

https://m.youtube.com/watch?v=tsxHQ3lDZLo

 

Na podstawie filmu powyżej i swoich obserwacji Bruno Fernandes gra następująco:
- szuka przestrzeni pomiędzy liniami (wychodzi na wolne pole, szuka gry)
- wyprowadza piłkę, cofa się po piłkę głęboko (wyłączona opcja gra do przodu)
- duże ryzyko podań oraz stosunkowo niższy procent celnych podań 75% (ryzykowne podania + bezpośrednie podania)
- gra z pierwszej piłki (nie przetrzymuje piłki, drybling na mixed)
- nie wchodzi w pole karne
- strzela często z dystansu

Według mnie pozycja ofensywny pomocnik środek a funkcja na pewno wsparcie. Natomiast jeżeli chodzi o rolę to zaryzykowałbym dosyć egzotyczną a mianowicie engache z tym że nieco bardziej mobilny. Podobny styl do Riquelme w Villarreal za Pellegriniego. Jednak równie dobrze można ustawić jako wysunięty rozgrywający lub ofensywny pomocnik z małymi powyższymi modyfikacjami.😊

Odnośnik do komentarza

 

5 godzin temu, RadzioFCB1905 napisał:

- wyprowadza piłkę, cofa się po piłkę głęboko (wyłączona opcja gra do przodu)

 

Zawodnik dalej może cofać się po piłkę głęboko mając rolę, która ma zaznaczoną opcję gry do przodu.

 

Moim zdaniem Bruno to idealny AP (A) czyli chyba Wysunięty rozgrywający? Z rolą ataku.

 

Patrząc na mecze United to niezależnie od tego czy Bruno gra z Pogbą czy nie to jest to piłkarz, na którego gra drużyna, przez którego przechodzą akcje. To oznacza, ze musi być zawodnikiem z instrukcją "focus play on". To ukryta instrukcja, którą ma każda rola playmakera.

 

Dodatkowym argumentem jest dla mnie opis z tej roli:

 

509468694_Zrzutekranu2021-02-9o08_32_17.jpg.430725c53dd8c24bcd316d7bb80128d5.jpg

 

No i tak wygląda granie z Bruno. To zawodnik, który stale jest pod grą, szuka możliwości by podać mu piłkę w korytarzach, sam też się wycofuje głębiej by ją dostać.

 

Jak zobaczymy tutaj statystykę ball progression czyli podań + dryblingów

 

 

87d22fe6-db74-43bd-aba7-e65d71116df5.thumb.jpg.5b84500a14c651fd1e3e34a9333e9e1b.jpg

 

To Bruno zajmuje daleko wysunięte na prawo miejsce.

 

Koreluje to z tym co pisał @RadzioFCB1905o wybieraniu mniejszej ilości podań, ale bardziej ryzykownych, ale jednocześnie pokazuje, że Bruno nierzadko holuje piłkę co pasuje do narzuconej w roli AP (A) instrukcji "dribble more", która w FMie po prostu oznacza holowanie piłki.

 

Ukryte instrukcje dla tej roli wyglądają następująco:

 

983690197_Zrzutekranu2021-02-9o08_38_01.jpg.af6acbc1fbed4a661226174383e4612b.jpg

 

I moim zdaniem każda świetnie opisuje Bruno.

 

Problemem może być mniejszy pressing dla tej pozycji co by trzeba korygować wysokim ustawieniem pressingu drużyny. W teorii mogłaby pasować bardziej szablonowa rola jak AM (S) czyli chyba Ofensywny Pomocnik? Ale ta rola nie posiada instrukcji focus play, która jest moim zdaniem kluczowa dla roli Bruno.

 

Można też poeksperymentować z instrukcją roam from position bo bywały niejednokrotnie mecze gdzie Bruno schodził do skrzydeł czy na pozycję napastnika (ostatnio np wymieniając się z Cavanim).

 

Dodatkowo - rola ataku jest też sensowna ze względu na wyższą pozycję startową, co ułatwia pressing na obronie rywali i bramkarzu, a Bruno jest do tego często wykorzystywany. Precyzując - United w pressingu i defensywie wyjściowo często przypominają 4-4-2 gdzie Bruno stoi koło napastnika.

 

 

1335572171_Zrzutekranu2021-02-9o08_48_43.jpg.67f066c120953e01ddb13d8e273a3574.jpg

 

Problemem może być brak cofania się po piłkę, ale to wyjdzie zależnie od taktyki. Ewentualnym rozwiązaniem jest rola wsparcia w tej pozycji, ona jednak wydaje mi się zbyt mało ofensywna, ale to opiera się trochę na własnych obserwacjach aniżeli głębszej analizie ;)

 

 

 

  • Lubię! 1
  • Uwielbiam 1
Odnośnik do komentarza
13 minut temu, Lockheedhunter napisał:

Ja bym prosił o instrukcję jak ustawić zawodnika by grał tak samo jak van Persie u Sir Alexa :D 
Role i instrukcje

 

Cóż, to już było wieki temu, ale szczerze powiedziawszy wydaje mi się, że RvP był w United najzwyczajniejszym AFem. To nigdy nie był zawodnik specjalnie odpowiedzialny za kreacje czy inne funkcje poza strzelaniem goli. Potrafił to robić, ale jego głównym zadaniem było czajenie się na okazje do zdobycia gola, zwłaszcza z wiekiem. A przy jego zdrowiu w momencie przyjścia do United stracił też trochę na dynamice. W moim odczuciu zwyczajny AF :)

Odnośnik do komentarza
W dniu 8.02.2021 o 19:07, stefan1984 napisał:

Z Bruno nie pomogę, ale jakbyście ustawili gracza, by był jak Kałużny u Engela? :) czyli wysoki i silny defensywny pomocnik zapedzający się pod bramkę rywala, groźnie strzelający z dystansu, technicznie bez polotu, a w obronie potrafiący dać komuś kopa w dupe albo w ryj? :)

 

Rola, plus ewentualnie instrukcję.

 

Problem polega na tym, że Kałużny to był klasyczny PD, ale grający głębiej, przed linią obrony. FM nie daje takiej możliwości. Nie sprawdzałem tego, ale jeżeli ustawisz drużynę w formacji 1-4-2-3-1 z trójką środkowych pomocników w rolach PD + ŚP/o + WR/a lub PD + CR/o + K10, to przy ofensywnej mentalności drużyny powinieneś zobaczyć swojego Kałużnego, choć nominalnie ustawionego wyżej niż w rzeczywistości.

 

 

W dniu 9.02.2021 o 08:54, ajerkoniak napisał:

 

 

Zawodnik dalej może cofać się po piłkę głęboko mając rolę, która ma zaznaczoną opcję gry do przodu.

 

Moim zdaniem Bruno to idealny AP (A) czyli chyba Wysunięty rozgrywający? Z rolą ataku.

 

 

Absolutnie zgoda. Trafiony zatopiony. Pod warunkiem wszak, że... na boisku jest Pogba 🙂  Wtedy Bruno trzeba w FM ustawić na pozycji prawego ŚP z rolą WR/a, bo robi miejsce po lewej stronie Francuzowi i rzadziej pojawia się w polu karnym rywali. Jeżeli jednak Pogby nie ma na boisku... Bruno zajmuje wyższą pozycję na boisku i bliżej środka. W FM najlepiej oddaje to pozycja OP w roli OP/a.

 

 

W dniu 10.02.2021 o 21:13, Lockheedhunter napisał:

Ja bym prosił o instrukcję jak ustawić zawodnika by grał tak samo jak van Persie u Sir Alexa :D 
Role i instrukcje

 

Żadnych wątpliwości: u Fergusona zawsze WN.

Moyes przyspawał go do pola karnego, więc z wątpliwościami, ale jednak LPK.

 

W dniu 10.02.2021 o 21:19, jmk napisał:

Poproszę o Cancelo z City.

 

:D

 

 

OWS/a. Koniec przekazu.

  • Lubię! 1
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
W dniu 10.02.2021 o 22:12, verlee napisał:

A to nie jest po prostu (jeśli można tak powiedzieć o tej roli) klasyczny IWB (A)?

 

Godzinę temu, Piotr Sebastian napisał:

OWS/a. Koniec przekazu.

 

Czy aby na pewno?

 

https://www.sofascore.com/pl/zawodnik/joao-cancelo/138892

 

On gra bardzo wysoko i bardzo mobilnie, czasami nawet widać go przed polem karnym.

Odnośnik do komentarza
W dniu 13.02.2021 o 16:24, RadzioFCB1905 napisał:

To może jaką rolę spełnia Robert Lewandowski w Bayernie? I jak ona wpływa na współpracę z Thomasem Mullerem? Założę się, że opcji wyboru współpracy tej dwójki jest na pewno kilka 😊

Niestety nie jestem specjalistą tzn. bardzo mało Bayernu oglądam. Przez ostatni rok widziałem może w sumie z 10-12 meczów, a to zbyt mało, aby się kompetentnie wypowiadać.

Ostatnio intensywnie obserwowałem jak się po Kovacu drużyna zmienia pod wodzą Flicka, ale to już wieki temu było (2019). Jeżeli znajdzie się kibic Bayernu, który to kompetentnie opisze, to mogę poszukać odwzorowania w FM.

Ostatnio (wiosna 2020) jak pamiętam Lewy na szpicy w centralnej osi boiska mocno pressujący na całej połowie rywali (CN do KN w zależności od rywali i ustawienia skrzydeł), a Mueller bez określonej pozycji, ale często za jego plecami (OPŚ) z tendencją schodzenia na prawe skrzydło i szukania przestrzeni w trzeciej tercji we współpracy z Pavardem i Daviesem, więc znacznie odszedł od swojej oryginalnej roli RmD. Jeżeli nadal jest wystawiany na prawym skrzydle, to ryzykowałbym wciąż RmD, ale jeżeli gra za plecami Lewego to pewnie bliżej mu dziś do K10, ale brak mi danych. Ktoś coś?

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...
1 godzinę temu, B0ry51990 napisał:

Ja jestem ciekaw jak ustawić MSN z sezonu gdy wygrywali ligę mistrzów. 

Z tego co pamiętam to Neymar i Messi grali jako schodzący napastnicy z pełną swobodą ruchu w ataku z tym że Brazylijczyk trzymał się lewego skrzydła i z tamtąd schodził do środka natomiast Messi naturalnie szukał gry w środku pola tzn w zone 14. Suareza określiłbym jako kompletnego napastnika z tego względu że również miał pełna swobodę ruchu i często schodził do skrzydeł zamieniając się pozycjami z Messim i Neymarem, przetrzymywał piłkę, rozgrywał, podawał prostopadłe piłki ale też sam grał na granicy spalonego szukając sposobności do wykończenia akcji. 

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...
W dniu 10.02.2021 o 21:19, jmk napisał:

Poproszę o Cancelo z City.

 

:D

 

Raczej nieosiągalne w świecie gry. Jeśli już miałbym próbować to raczej jako BoR(w). Żadna z ról ustawionym na ekranie taktycznym niżej raczej się nie nada ;) 

 

Tomek Miller gra teraz zdecydowanie K10. Co do Roberta to powiedziałbym że jakiś mix DN(A) i KN wynikające z jego atrybutów psychicznych.

Odnośnik do komentarza
  • 7 miesięcy później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...