Skocz do zawartości

[FM 21] Compact, czyli mój pierwszy strikerless 4-3-3


Rekomendowane odpowiedzi

To moje pierwsze podejście do strikerless (gry bez klasycznego napastnika) w jakimkolwiek FM-ie, także be gentle…

Taktyka oparta o formację 4-3-3 z kompaktową obroną i agresywnym atakiem. Jest autorska, ale miesza kilka moich ulubionych z różnych odtworzeń taktyk prawdziwych zespołów z FM 20, które umieszczałem w tym dziale — głównie ustawień Bodo/Glimt i Liverpoolu.

taksa.thumb.png.5a52a108c6c31734d08823d1e8300624.png

Pobierz taktykę tutaj:

Compact.fmf

 

Mentalność

Pisałem o tym w swoim ostatnim temacie: jeśli w zwykłym 4-3-3 gramy mentalnością positive, to w strikerless 4-3-3 powinniśmy grać attacking — inaczej gra zinterpretuje to tak, jakbyśmy normalnie grali balanced lub nawet cautious w stylu route one. Ja jednak poszedłem tu jeszcze dalej i ze względu na potrzebną mi kombinację krótkich podań i średniego tempa ustawiłem very attacking :D 

 

Środkowi obrońcy

Odpowiedzialni za wyprowadzanie piłki, mają instrukcję "dribble more". Powinniśmy myśleć o nich jako o najgłębiej ustawionych środkowych pomocnikach, a nie tradycyjnych DC. Idealnie byłoby jeszcze, gdyby SK (A) z FM-a grał jak ter Stegen w prawdziwym futbolu, wtedy mógłby z nimi tworzyć trójkę głębokich graczy z pola.

 

Boczni obrońcy

Stoją wysoko i mają agresywną rolę CWB. Często ich zadaniem jest wyprowadzić piłkę skrzydłem na połowę rywali w stylu bocznych obrońców Liverpoolu. Dlatego też korzystamy z instrukcji "distribute to full-backs". Grają szeroko i zapewniają dośrodkowania, ale bliżej pola karnego potrafią zejść do środka.

 

Defensywny pomocnik

Nasz reżyser gry, regista. Zasada kciuka? Jeśli masz fantastycznego AMC, przesuń go na pozycję DM. Ja tak robię w każdym klubie :D To nie jest pivot w stylu Guardioli, grający krótkie podania i blokujący kontry staniem w ściśle określonej strefie boiska. Ten piłkarz może pojawić się wszędzie, posłać długą piłkę, dać krótkie podanie prostopadłe, samemu strzelić zarówno z dystansu jak i po rajdzie w pole karne.

 

Środkowi pomocnicy

Dwaj carrilero. W jeszcze bardziej agresywnej wersji tej taktyki miałem tu początkowo 2x MEZ, ale zdecydowałem się na bardziej konserwatywne ustawienie. Carrilero mają za zadanie dbać o tyły registy, kiedy ten zapędzi się do przodu, ale przede wszystkim łatać luki po bokach boiska. Te mogą być dwojakie. Po pierwsze, nasi boczni obrońcy będą atakowali rywali zostawiając dziury w obronie. Po drugie, o czym dopiero napiszę, nasi IF-owie mają obaj rolę (A), co powoduje, że czasem zostają zbyt wysoko, gotowi na kontrę. Dlatego, żebyśmy mogli uniknąć bycia zoverloadowanymi na skrzydle, musimy mieć tam kogoś do wsparcia. Rolę tę pełnią nasi carrileros.

 

Shadow Stiker

Pomocnik, który atakuje z głębi i wtedy wciela się w rolę napastnika. Niektórzy mogliby zapytać: czemu SS, a nie np. F9 na wyższej pozycji? Są dwa powody. Po pierwsze, obrona. SS broni jak pomocnik, a nie jak napastnik, co powoduje, że często bronimy się całą 11 — trochę jak Atletico Madryt, wszyscy są blisko siebie i wspólnie powstrzymują ataki rywali. Drugim powodem są instrukcje taktyczne roli. F9 to w FM-ie rola wymodelowana w 100% na Messim, więc, owszem, cofa on się do pomocy z napadu, ale w tejże pomocy, kiedy już otrzyma piłkę, to właściwie ma w głowie tylko drybling w stronę bramki przeciwnika. Z kolei SS (zamiast się cofać) wbiega w pole karne rywali z głębi i pakuje gola, co stanowi znaczącą różnicę. Jego gra podobna jest bardziej do IF-a niż do któregokolwiek środkowego napastnika. Dodatkowo SS często tworzy piękny diament w środku pola z resztą pomocników <3 

symetria.thumb.png.5bafa71b09ed133a806dd4fe4bea5816.png

Skrzydłowi

Kolejne źródło bramek. IF (A) mają za zadanie stać wysoko przy rozegraniu od własnej bramki, przez co rywal nie może oddelegować swoich bocznych obrońców do pressingu. Często są naszymi najwyżej ustawionymi zawodnikami. Dzięki temu nasi środkowi obrońcy mają o wiele łatwiejsze zadanie z piłką, ponieważ boczni obrońcy są wolni w swoich strefach, jeśli skrzydłowi przeciwników podejdą do pressingu. (A jeśli nie podejdą, to rozgrywający DC po prostu idzie przed siebie korzystając z instrukcji "dribble more"). Na zdjęciu taka właśnie sytuacja, moi zawodnicy na bordowo.

 

build-up.thumb.png.1987c4fb5db972eac16418c0fcc77118.png

 

 

Ciekawy trick: obaj IF-owie mają ustawione "stay wider", co na pierwszy rzut oka wydaje się sprzeczne — w końcu to schodzący napastnicy. I owszem, schodzą — ale swój bieg zaczynają z szerokich pozycji w celu wygenerowania overloadu w tej strefie (w której mogą się znaleźć również boczni obrońcy, regista, jeden z carrileros i nasz SS). Na zdjęciu overload 3 vs 2 (moi zawodnicy w czerwonych koszulkach), warto zwrócić także uwagę na overload 3 vs 1 na drugim skrzydle, potencjalnie groźny w przypadku przerzutu.

overload.png.ce5667807b2e722fb34f2437fb92c587.png

Wyniki

Wg mediów Granadą powinienem się bić bardziej o spadek niż o puchary. Tymczasem zdołałem wejść do LM po zajęciu 4. miejsca w lidze, dojść do finału Copa del Rey i wygrać Europa Conference League po meczu 4-3 z Marsylią. UWAGA! Nie jest to taktyka dobra w defensywie :D Chociaż większość sezonu grałem z 2x MEZ zamiast 2x CAR, ale dalej czasem pojawiają się szalone wyniki.

tabela.thumb.png.951acc3b8fa42433ffc9b6d5682c8567.png

Pobierz taktykę tutaj:

Compact.fmf

 

  • Lubię! 4
  • Dzięki! 2
Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...
2 hours ago, Piotr Sebastian said:

Ciekawe, choć pewnie w defensywie tragicznie słabe przez kompletny brak asekuracji na skrzydłach. Mogę zobaczyć różnicę w średnich pozycjach w obu meczach z Realem tj. z piłką i bez? Wydaje mi się, że problem tkwi w zbyt wysokiej pozycji środka pola.

 

Masz rację :D Zazwyczaj tak nie gram, ale w strikerless mam z tym problem.

 

0-0 (A)

212593222_ScreenShot2021-02-05at22_00_49.thumb.png.9c4e8455ecf1da8d7adff5afcde11e32.png

1559585567_ScreenShot2021-02-05at22_00_58.thumb.png.0309385f4d092c971b285c8cbc700a9a.png

5-0 dla mnie (H)

136659693_ScreenShot2021-02-05at22_02_02.thumb.png.ee19e6553af7b7485a2846c32dc05d6a.png

2059430041_ScreenShot2021-02-05at22_02_05.thumb.png.7cd8467ecf1c4a1b627f2c3092d60480.png

Trochę tę taktykę zaktualizowałem i zszedłem do 1 gola traconego na mecz zamiast 1.4 — ustawiłem na bokach obrony mniej agresywnych FB. Zauważyłem, że tak jak mentalność ofensywnych zawodników musi być (wg mnie) podbijana przy strikerlessie (np. poprzez ustawienie very attacking), tak mentalność zawodników defensywnych musi być obniżana (np. poprzez grę FB zamiast WB – normalnie przy positive mogę sobie pozwolić na bardziej ofensywne role typu właśnie CWB, ale przy very attacking oni praktycznie szaleją zamiast bronić :D). 

2096893885_ScreenShot2021-02-05at22_04_11.thumb.png.48dd0fa9a861e7d7c6639ac5db1559f2.png

Odnośnik do komentarza

W FM gra ofensywna bez nominalnego napastnika nie jest problemem, bo silnik pozycje SN i RmD na skrzydłach oraz OP/a i FN na pozycji OPŚ interpretuje wówczas pod względem zajmowanej pozycji podobnie.

Problemem jest zawsze gra defensywna, bo gracze intuicyjnie starają się rekompensować brak napastnika bardziej ofensywnym ustawieniem skrzydeł lub środka pola. Niepotrzebnie.

W twoim ustawieniu problemem w grze bez piłki jest pozycja DP. Zarówno RGA jak i SwR nie zapewniają ani właściwej asekuracji, ani pozycji w swojej strefie. Obaj będą przebywać tam gdzie toczy się gra. Podążają za akcją przeciwników, co przy posiadaniu przed nim dwóch MEZ/w zostawia w praktyce rywalom co najmniej jedną lub dwie puste strefy. Wobec rywali grających piłką i środkiem nie będzie to dotkliwe (nadrobisz szybkością obrońców i agresją pressingu), ale grając bardziej bezpośrednio i skrzydłami zmasakrowałbym takiego rywala.

Osobiście spróbowałbym przetestować DP/o lub CR/o, którzy powinni być w takich meczach logicznym kompromisem pomiędzy trzymaniem się strefy bez piłki i być pod grą z piłką. Jeżeli to nie zadziała, nie będzie wyjścia: w takich meczach zastosuj RD.

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Aktualizacja z późniejszych sezonów. Trochę wziąłem sobie do serca to, co @Piotr Sebastian pisał o braku asekuracji, ale rzygam już graniem el classico z DM (D) i całą konstrukcją środka pola, która potem z tego wynika :D To nie znaczy, że to złe rozwiązanie, po prostu grałem tak 1500 godzin w FM 20, tu wolę inaczej nawet kosztem gorszych wyników.

2002861566_ScreenShot2021-03-05at22_34_29.thumb.png.bfa3fcc4e7e36e01c02ea8cff536e19c.png

Zmiany:

  • Linia obrony układa się w trójkę zawodników. Grają w systemie z jednym stoperem, za którym teoretycznie dwójka pozostałych obrońców ma trzymać linię. To zachowanie, które ma pomagać niwelować dziury wynikające z braku trzymającego pozycję defensywnego pomocnika.

a3d7f0cda268cfefa0e7e48cf7098210.gif.d488dd091ae902dfd500fee96f2b252f.gif

  • Nie używam SS, zamiast niego gra AP. W FM 20 i na początku w FM 21 praktycznie cały czas grałem z głęboko osadzonymi rozgrywającymi, im niżej, tym lepiej. Zainspirowany @kolek23 postanowiłem jednak wypróbować AP (A) na AMC w strikerlessie. Efekty są piorunujące. AP rozgrywa, owszem, ale mam wrażenie, że przez to, że przed nim często nikogo nie ma, to mega agresywnie atakuje tą pustą przestrzeń i zdobywa też wiele goli.
  • Bez registy czy RPM-a na DM-ie mogę dużo lepiej zbalansować środek pola. Na defensywnym pomocniku walczak, przecinak, na lewym CM-ie CAR, który ma za zadanie ubezpieczać ofensywnego lewego obrońcę.
  • Po lewej stronie IF, który gra wąsko, a po prawej stronie MEZ (A) i IW (S), który gra szeroko. Mezzala i IW są po stronie prawej, bo mamy tam mniej dośrodkowań z powodu grania FB (D).

Ustawieniem tym wygrałem Granadą Ligę Mistrzów, także ma wyniki :D 

 

Do ściągnięcia:

Compact.fmf

  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...