Skocz do zawartości

Gra strikerless w FM 21


Rekomendowane odpowiedzi

Temat do ogólnej dyskusji na temat strikerless (grania bez klasycznego napastnika) w Football Managerze 2021. Ja zacznę pewną refleksją na temat mentalności.

 

Mentalność a stikerless

 

Ciekawym wnioskiem, do którego doszedłem po kilku graniach strikerless i porównywania wyników z innymi forumowiczami, jest ten, że grając strikerless gra interpretuje naszą bazową mentalność jako niższą. Wygląda na to, że FM interpretuje taktykę bez napastnika, czyli np. 4-3-3-0, jako taktykę defensywną i rezultatem jest praktyczne obniżenie przez silnik gry naszej mentalności w meczu w stosunku do tego, co grałby ten sam zespół z tą samą taktyką w formacji 4-3-3 z normalnym środkowym napastnikiem. Dlatego, jeśli w zwykłym 4-3-3 gramy mentalnością positive, to w strikerless powinniśmy grać attacking — inaczej gra zinterpretuje to tak, jakbyśmy normalnie grali balanced lub nawet cautious.

 

Kilka dowodów w formie obrazkowej. Oto, jak grałem przed dojściem do tej refleksji.

positive.thumb.png.9e97844e7faf2eeeedca2200abe8fbd7.png

Jak widzicie, grałem mentalnością positive. Mimo posiadania poleceń typowych dla vertical tiki taki, które normalnie przy tej mentalności dawałyby mi około 55-60% posiadania piłki średnio na mecz z piłkarzami tej klasy, jakimi dysponuję, miałem średnie posiadanie na poziomie zaledwie 46%-48%, co dawało mi miejsce w drugiej dziesiątce tabeli tej statystyki w lidze. Dodatkowo gra interpretowała mój styl gry jako route one :/ Tu zaczęły się moje podejrzenia.

posiadanie.thumb.png.ccd4a1175d6afb39187675ffdf1c911b.png

Kiedy przyjrzałem się też moim statystykom strzałów, to okazało się, że oddaję ich mało, po 10-15 na mecz, nawet w spotkaniach, gdzie wygrywam po 3-0. Po prostu byłem bardzo skuteczny. Inni strikerlessowcy jak np. @ajerkoniak czy @lad korzystali z mentalności attacking i grali zwykle bezpośrednią piłkę bez dbania o posiadanie — dlatego pewnie to zignorowali — a w dodatku strzelali więcej bramek ode mnie.

 

Kiedy zmieniłem mentalność z positive na attacking, taktyka zaczęła wyglądać tak:

attacking.thumb.png.bec096d95abd07aa72e51e4364d90d45.png

Ważne jest to, że mentalność attacking pozwala na utrzymanie elastycznej struktury gry (team fluidity: flexible) przy mniejszej liczbie roli support. Dlatego byłem w stanie ustawić dwóch WB (A) zamiast dwóch WB (S). Gdybym chciał to zrobić na mentalności positive, miałbym team fluidity na poziomie structured jak widać poniżej.

structured.thumb.png.9bda07ae32b54255646b6976195917e4.png

Z nową mentalnością od razu zauważyłem zmianę stylu gry i zwiększone posiadanie. 56% posiadania i 2x więcej strzałów niż przeciwnik. Dodatkowo mój profil gry od razu przeskoczył z route one na vertical tiki taka. Póki co to próba jednego meczu, ale będę to dalej nadzorował.

cadiz.thumb.png.3fab548214a3e11030c66a19e4e8776b.png

Stąd refleksja: żeby twoje strikerless działało poprawnie, musisz być bardziej agresywny niż normalnie. Najwidoczniej brak napastnika musi zostać jakoś zrównoważony zwiększonymi mentalnościami indywidualnymi całego zespołu.

  • Lubię! 3
Odnośnik do komentarza
  • verlee zmienił tytuł na Gra strikerless w FM 21
  • 4 tygodnie później...
3 hours ago, Piotr Sebastian said:

Straszny tłok na skrzydłach i mnóstwo miejsca w środku. Przeciwko którym formacjom w FM miałeś największe kłopoty?

Jak to wygląda w zderzeniu z takim 3-5-2 w wahadłowymi? Grałeś przeciwko tak ustawionym drużynom?

727253223_ScreenShot2021-02-07at22_20_50.thumb.png.885b6c2de06f5ec426dbcc18bc65988f.png

Overloady na skrzydłach to efekt grania w stylu Bodo/Glimt:

 

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...