Skocz do zawartości

Koordynator pionu juniorskiego / Head of Youth Development


Rekomendowane odpowiedzi

Rola koordynatora pionu juniorskiego jest jedną z najważniejszych w klubie, ponieważ część jego atrybutów oraz charakter mogą wpłynąć na zawodników z naszego naboru. W tym poście mam zamiar wskazać kolejne kluczowe obszary, na których należy się skupić przy poszukiwaniach odpowiedniego kandydata na to stanowisko. Są one ustawione w kolejności od najważniejszego do mniej ważnego. Warto jednak zaznaczyć, że koordynator nie wpływa na wszystkich zawodników z naboru, a głównie na najlepszych zawodników.

 

Charakter

 

Jest to najważniejsza rzecz, która może dać efekt dla naszych najlepszych juniorów. Koordynatorzy podczas "poszukiwań" zawodników do naszego klubu zwraca uwagę na elementy osobowości, które są podobne do jego atrybutów. Charakter jest opisowy i składają się na niego ukryte atrybuty. W swoich poszukiwaniach powinniśmy się zawęzić do:

 

  • Przykładny obywatel (Model citizen)
  • Perfekcjonista (Perfectionist)
  • Stanowczy (Resolute)

 

Koordynatorzy z taką osobowością mają atrybuty determinacji, ambicji oraz profesjonalizmu na poziomie 17-20, więc jeśli wpłyną na zawodnika z naszego narybku, to istnieje duże prawdopodobieństwo na szybko rozwijającego się zawodnika.

 

Formacja

 

Każdy członek sztabu trenerskiego posiada w swoim profilu informację na temat jego ulubionej formacji. Koordynatorzy podczas poszukiwań zawodników do naszej drużyny juniorskiej zwracają większą uwagę na piłkarzy grających w jego ulubionym ustawieniu. Jeśli gramy 4-3-3 nie warto zatrudniać koordynatora, którego preferowaną formacją jest 5-3-2 WO, ponieważ zwiększa to szanse na wahadłowych. Oczywiście można tu podjąć ryzyko i później trenować tych zawodników na docelową pozycję, jednak nauka nowego ustawienia na boisku spowolni wzrost pozostałych atrybutów.

 

Atrybuty trenerskie

 

Koordynator pionu juniorskiego jest jednocześnie członkiem sztabu szkoleniowego w drużynach juniorskich i może brać udział w treningach. Jeżeli ma wysokie atrybuty w danych kategoriach, to warto rozważyć przeniesienie części obowiązków na niego. Warto wtedy zadbać o wysoką wartość "pracy z juniorami".

 

Ocena potencjału/umiejętności

 

Te atrybuty mają wpływ na rzetelność liczby gwiazdek w wiadomości na temat nowego naboru. Osobiście nie zwracam na to największej uwagi, ponieważ i tak zatrudniam wszystkich zawodników, którzy przychodzą do klubu, a następnie oceniam ich rozwój w drużynach młodzieżowych. W bardzo ekstremalnych przypadkach wysokie wartości tych atrybutów mogą nieznacznie zwiększyć potencjał (PA) pojedynczego zawodnika, który bardzo mocno wybija się ponad klub.

  • Lubię! 10
Odnośnik do komentarza
9 minut temu, BartuS napisał:

Ocena potencjału/umiejętności

 

Te atrybuty mają wpływ na rzetelność liczby gwiazdek w wiadomości na temat nowego naboru. Osobiście nie zwracam na to największej uwagi, ponieważ i tak zatrudniam wszystkich zawodników, którzy przychodzą do klubu, a następnie oceniam ich rozwój w drużynach młodzieżowych. W bardzo ekstremalnych przypadkach wysokie wartości tych atrybutów mogą nieznacznie zwiększyć potencjał (PA) pojedynczego zawodnika, który bardzo mocno wybija się ponad klub.

 

Tak mnie zaciekawiła kwestia - przy naborze PA ocenia koordynator, a te gwiazdki są weryfikowane po zaakceptowaniu kontraktu przez juniora i wtedy PA jest wg... ? W pierwszym zespole to asystent od początku ogarnia.

 

W sumie to mnie zastanawia, kto to ocenia - jak mam gracza w U19 czy ocena będzie taka sama pod kątem PA jak go przerzucę do seniorów? Po jakim czasie? Aż tak na to nigdy nie zwracałem uwagi.

 

 

Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące później...

Dzięki za ciekawy wpis bo podchodziłem do tego trochę inaczej.

 

Czy posiadasz może wiedzę które atrybuty koordynatora wpływają na to czy dostaniemy juniora z potencjałem na 5 gwiazdek czy tez zależy to w sumie od naszej siatki wyszukiwania juniorów?

 

Atrybuty które wskazuje nam gra (praca z juniorami ocena umiejętności i potencjału) nie maja w sumie większego znaczenia poza treningiem i raportem o juniorach?

 

I ostatnia kwestia która mnie nurtowała. Czy zatrudniając dzień przed naborem wybitnego koordynatora dostaniemy lepszy nabór czy składa się na to cały sezon?

 

 

Odnośnik do komentarza

Ja nie @BartuSale odpowiem.

 

 

Koordynatora należy traktować jak scouta trochę. Więc te podkreślone przez grę. Nie ma dokładnego info nigdzie co bardziej wpływa na potencjał juniorów. Skrótem - wszystko.

 

 

 

Godzinę temu, rudy_stp napisał:

I ostatnia kwestia która mnie nurtowała. Czy zatrudniając dzień przed naborem wybitnego koordynatora dostaniemy lepszy nabór czy składa się na to cały sezon?

 

Trzeba by przetestować ale ogólnie od momentu jak dostajesz zapowiedź naboru to w tym momencie już gra określiła jacy to będą zawodnicy więc w teorii zmiana dzień przed da inny efekt. Zachęcam do testów, to w sumie dobra teoria do sprawdzenia :-k

 

 

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, rudy_stp napisał:

Czy posiadasz może wiedzę które atrybuty koordynatora wpływają na to czy dostaniemy juniora z potencjałem na 5 gwiazdek czy tez zależy to w sumie od naszej siatki wyszukiwania juniorów?

 

 

Na potencjal wplywa masa atrybutow, m.in. siatka wyszukiwania juniorow, youth rating danego kraju, reputacja. Koordynator to tylko jedna ze skladowych i tak jak @ajerkoniakpowiedzial - jest to taki scout, ktory szuka ludzi do naboru.

 

Godzinę temu, rudy_stp napisał:

Atrybuty które wskazuje nam gra (praca z juniorami ocena umiejętności i potencjału) nie maja w sumie większego znaczenia poza treningiem i raportem o juniorach?

 

 

Dokladnie tak. Jedynie wplywa to na raport, i te gwiazdki sa bardziej "realne", jezeli koordynator ma wysokie atrybuty oceny umiejetnosci i potencjalu.

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...

Ocena potencialu wpływa na jakosc nabóru zawodników! 

Co do pytania o czas zatrudnienia to odpowiem ze swojego doświadczenia (zawsze kończąc kariery przeglądam bazę wraz z ukrytymi atrybutami) że ma znaczenie. Kluby w których HoYD był zatrudniony dłużej generowały z reguły zawodników o większym potenciale. Żeby sprawdzić stan faktyczny trzeba by zrobić test z ogromną próba, na zmodyfikowanej bazie. 

Jeszcze co do HoYD: jedną z najważniejszych rzeczy przy wyborze naszego HoYD powinien być zakres jego wiedzy. Gość że znajomością tylko jednego kraju znajdzie mniej wartościowych zawodników niż ten, który zna sporo więcej świata. 

//nie mogę się zalogować 

Odnośnik do komentarza

Jest coś takiego jak wiedza o klubie i rzekomo wpływa to w jakimś zakresie na wygenerowanych zawodników, ciężko jednak powiedzieć jak dokładnie :)

 

Co do zakresu wiedzy to imo to kwestia wyboru też. Jeżeli chcemy mieć głównie Anglików to lepiej wziąć gościa co zna się tylko na Anglii niż takiego co zna 8 krajów. Należy też pamiętać, że mając jakiekolwiek afiliacje mamy szansę dostać juniora z kraju klubu filialnego.

Odnośnik do komentarza
W dniu 6.01.2021 o 15:13, jmk napisał:

 

Tak mnie zaciekawiła kwestia - przy naborze PA ocenia koordynator, a te gwiazdki są weryfikowane po zaakceptowaniu kontraktu przez juniora i wtedy PA jest wg... ? W pierwszym zespole to asystent od początku ogarnia.

 

W sumie to mnie zastanawia, kto to ocenia - jak mam gracza w U19 czy ocena będzie taka sama pod kątem PA jak go przerzucę do seniorów? Po jakim czasie? Aż tak na to nigdy nie zwracałem uwagi.

 

 

W dniu naboru, juniorzy oceniani są przez osobę odpowiedzialną za to (pisze o tym bo często w ustawieniach 'odpowiedzialności' w opcjach sztabu, gracze zapominają ustawić koordynatora i zostawiają np asystenta). Po podpisaniu kontraktu (a często nawet gdy Ci newgeni są już w u18 na testach) ocenia ich prawdopodobnie asystent I zespołu (bo domyślnie on ocenia wszystkich piłkarzy, chyba że w raportach sobie przestawimy).

I gracze są oceniani na podstawie całości zespołu - juniorzy mają gwiazdki liczone na podstawie 1 zespołu +/- możliwe niedokładne oszacowanie potencjału ze względu na wiek. Czyli jeśli mamy w 1 drużynie 3 wonderkidów to juniorzy są oceniani w porównaniu do nich (przez co potencjał 3 gwiazdek może nam wydawać się bardzo mylący bo może oznaczać kogoś kto ma potencjał na gre w 1 zespole).

 

 

W dniu 20.03.2021 o 14:55, rudy_stp napisał:

Dzięki za ciekawy wpis bo podchodziłem do tego trochę inaczej.

 

Czy posiadasz może wiedzę które atrybuty koordynatora wpływają na to czy dostaniemy juniora z potencjałem na 5 gwiazdek czy tez zależy to w sumie od naszej siatki wyszukiwania juniorów?

 

Atrybuty które wskazuje nam gra (praca z juniorami ocena umiejętności i potencjału) nie maja w sumie większego znaczenia poza treningiem i raportem o juniorach?

 

I ostatnia kwestia która mnie nurtowała. Czy zatrudniając dzień przed naborem wybitnego koordynatora dostaniemy lepszy nabór czy składa się na to cały sezon?

 

 

1. Na nabór juniorów mają wpływ przede wszystkim parametry - youth coaching, youth recruitment, reputacja klubu i youth facilities (czyli obiekty). No i najważniejszy parametr czyli Nation Youth Rating - czyli ten główny 'potencjał kraju'. Czasami koordynator może mieć wpływ jeśli mamy super newgena który ma 4-5 gwiazdek umiejętności już w dniu naboru, wtedy koordynator go może 'boostować' i będzie miał dobrą osobowość (o ile oczywiście koordynator ma takową).

2. Jak wyżej zostało wspomniane, koordynator to też może być trener więc fajnie jakby miał jakieś atrybuty trenerskie. Jeśli nie ma to trudno, nie musi prowadzić treningów (bo w sztabie jest osobny slot na niego, nie musi być coachem).

3. Też próbowałem do tego dojść i szczerze mówiąc nie udało mi się. Próbowałem zatrudniać koordynatorów na 4-5msc, na 2msc przed naborem i nie widziałem w sumie różnicy. Także prawdopodobnie nie jest to tak istotne żeby temu poświęcać dużo czasu.

W dniu 26.04.2021 o 17:15, Yauyau napisał:

Ocena potencialu wpływa na jakosc nabóru zawodników! 

Co do pytania o czas zatrudnienia to odpowiem ze swojego doświadczenia (zawsze kończąc kariery przeglądam bazę wraz z ukrytymi atrybutami) że ma znaczenie. Kluby w których HoYD był zatrudniony dłużej generowały z reguły zawodników o większym potenciale. Żeby sprawdzić stan faktyczny trzeba by zrobić test z ogromną próba, na zmodyfikowanej bazie. 

Jeszcze co do HoYD: jedną z najważniejszych rzeczy przy wyborze naszego HoYD powinien być zakres jego wiedzy. Gość że znajomością tylko jednego kraju znajdzie mniej wartościowych zawodników niż ten, który zna sporo więcej świata. 

//nie mogę się zalogować 

Lecimy

1. Nie wpływa, napisałem wyżej co ma wpływ na nabór juniorów.

2. Fajnie, z tym że żeby ta próba miała ręce i nogi to musiałbyś zrobić jakieś 100 naborów w 1 roku i tylko w 1 roku bo po czasie zmieniają się piłkarze w klubie (do których są porównywani młodzicy z naborów) i reputacja klubu (która ma znaczenie przy naborze juniorów)

3. Zakres wiedzy koordynatora (czyli Head of Youth Departament) ma bardzo mały wpływ (w zasadzie żaden) na to z jakich krajów będą newgeni. Od tego jakie 'kraje' dostaniemy w naborze juniorów są odpowiedzialne 3 rzeczy:

1 - Kraj w jakim gramy i szanse na to jakiej narodowości są newgeni przy naborze  (bo tak, każdy kraj ma własne wartości i dlatego np we francji duża liczba francuzów ma afrykańskie korzenie, a w niemczech często są chorwaci/turcy).

2 - Parametr Youth recruitment czyli siatka juniorów. Im większa tym nie dość że większa szansa na dostanie młodzików z całego kraju a nie tylko z rejonu, ale też przy maksymalnych wartościach szansa na zagranicznych graczy.

3. - Kluby filalne, które jeśli mają odpowiednią opcję wynegocjowaną, mogą nam generować zawodników z ichniejszego kraju.

  • Uwielbiam 1
Odnośnik do komentarza
28 minut temu, bigpole napisał:

3. Też próbowałem do tego dojść i szczerze mówiąc nie udało mi się. Próbowałem zatrudniać koordynatorów na 4-5msc, na 2msc przed naborem i nie widziałem w sumie różnicy. Także prawdopodobnie nie jest to tak istotne żeby temu poświęcać dużo czasu.

 

Ja zrobiłem na jednym sejwie test S&L. Doszedłem do dnia przed generowaniem się zapowiedzi intake i zmieniałem edytorem w grze koordynatora. Wyniki były kompletnie losowe na oko. Za dużo kombinowania by było żeby określić co na co wpływa. Ale ogólnie sam dzień zapowiedzi jest losowy całkowicie.

Odnośnik do komentarza

Przyznaję, że przeskok z FM 17 na FM 21 jest znaczący i powoli oswajam się z interfejsem, nowymi rzeczami, jednak co do koordynatora, to nie ogarniam jego obowiązków. Kiedyś ustawiało się, żeby koordynator wyszukiwał nowych zawodników (nabór juniorów) do zespołu, teraz nie widzę tej funkcji, dlatego zapytam... kto jest odpowiedzialny za newgenów? Dodatkowo, jakie obowiązki najlepiej przypisać koordynatorowi?

Odnośnik do komentarza
  • 9 miesięcy później...

Pobawiłem się trochę w bycie koordynatorem w fm22. Działałem z sejvowaniem i edytorem czasu rzeczywistego. Żeby poznać mechanizm.

 

Generalnie (opieram się lidze polskiej) w połowie grudnia dostajecie ocenę naboru względem pozycji).

Restartowałem kilka razy, aż ze 4 pozycje (po 1 lub 2 zawodników) pokazało mi na noty 6-.

Co ciekawe miałem nabór poniżej średniej, bo na innych pozycjach bida z zawodnikami. Jak miałem na innym sejwie dużo przeciętniaków, np. 6-, 2x 5-, 4, it - to pokazywało nabór jako średni (lepszy). To pokazuje, że nie ma co sugerować się podsumowaniem.

 

Natomiast w marcu z tych 6- mogą wskoczyć dobrze zawodnicy. Mogą, ale nie muszą, bo to totalna loteria. Ci opisywani, że zrobią wielką karierę raz mają PA 117, innym razem 130, aż za którym razem skoczy np. 170. To dotyczy także innych 6-. Nie trafiło mi się, żeby zawodnik, który był w grupie nisko ocenianej miał jakiś przyzwoity potencjał (np. powyżej 130).

 

Najwyższy PA dla zawodnika polskiej ligi miałem 180. Pare 170 trafiło się. Jednocześnie udało mi się wyciągnąć polskiego juniora z jakiegoś średniaka Bundesligi z potencjałem 187. Najwyższe loty. Oczywiście to nie ma nic wspólnego z realizmem i prowadzeniem klubu, ale mechanika w tym zakresie to loteria. Oczywiście szansa na dobry łup wzrasta wraz ze wzrostem siły ligi.

 

Co do cech kordynatora to stawiam na charakter. I faktycznie trafiają mi się talenty - perfekcjoniści. Różnica ogromna. Mam typa - napastnika, PA 160, ale bez ambicji. Próbowałem wszystkiego, mentoringu, opieprzania po złych meczach, tylko lekko go to podniosło. Ma 22 lata, gra w klubie chyba 5 lat i ciągle jest 3-4 napastnikiem. Ci z niższym potencjałem już dawno wyprzedzili go, zrobili swoje w lidze i poszli za granicę.

Odnośnik do komentarza

Wymieniłem koordynatora. Ten obecny jest obcokrajowcem, charakter - przykładny profesjonalista. Ma też statystyki o 20-25% lepsze od poprzedniego. Już takie 4/5. Na najlepszych na rynku na razie jeszcze mnie nie stać.

 

Różnica - w juniorach mam więcej obcokrajowców. Tylko, że mam Anglika, a generuje mi sporo Niemców i Holendrów:)

Nabór w grudniu był w teorii lepszy niż poprzednio. Dużo pozycji 6-.

 

Nieco lżej generuje talenty - takie powyżej 140. Wciąż jednak dużo savów to wszyscy zawodnicy -117 PA. Czyli masz rozwiniętą infrastrukturę, liga poszła do przodu, masz budżet na juniorów, ogromną i dobrą kadrę, a i tak może ci z 4-5 sezonów pod rząd trafić się marny nabór. 

I faktycznie nie idzie pomimo tych grudniowych 6- trafić na 3 zawodników z PA powyżej 140. Zwykle jak jest mega "drop" to jeden zawodnik ma 165-170, drugi 133-145. Wsio.

Chyba mają zaprogramowane, że Polska raczej produkuje drewniaków:)

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Ok, pobawilem sie w FM21.

Zabralem Everton, ustawilem im od razu najlepsze obiekty, siatki, bazy treningowe, trenerzy u18, u23 i pierwszego skladu 20/20. Reputacje klubu dalem najwyzsza, ale nie zmienilem nic koordynatorowi.

Przez pierwsze dwa sezony nie znalazl nikogo powyzej 4 gwiadzek, mimo ze wczytywalem po 50 razy zapis przed rekrutacja juniorow, zawsze to samo.

Wymienilem go na stworzonego przez gre Koordynatora - Dunczyk (nieustepliwy), mial wszystkie statystyki na 17  (trenerskie i te pod scouta). W pierwszym sezonie to samo, czyli zawodnicy z 3 gwiazdkami, bardzo rzadko po wielu wczytywaniach 4 gwiazdki. Obiekty z kazdym sezonem o ile byly mozliwosc podnosilem na maxa.

W drugim i trzecim sezonie nowego koordynatora (4-5 sezon w grze) zaczal rekrutowac po jednym zawodniku z 5 gwiazdki i 2-3 zawodnikow z 4-4,5 gwiazdkami. Przed tymi dobrymi poborami, niemalze kazdy zespol z PL mial chociaz jednego super newgeny, podczas gdy ja mialem jakiegos ziutka z 3 gwiazdkami potencjalu.

Przyszla pora na podpisanie kontraktu z koordynatorem Norwich (stanowczy), ktory mial 20 pracy z juniorami, 20 potencjalu i 20 obecnych, ale w Norwich co sezon znajdowal po 2-3 dobrych graczy PL, ktorzy robili kariere. U mnie byl przez 2 sezony i to samo co z pierwszym koordynatorem, czyli ile bym nie wczytywal.... znajdowal graczy maksymalnie do 3,5 gwiazdek z super smiesznymi atrybutami.

Z moich doswiadczen wynika, ze w FM 21 liczy sie staz koordynatora i jego umiejetnosci trenerskie. Charakter w moich sejwach nie mial znaczenia, nawet jak podpatrywalem sobie inne kluby. Od razu tez podkresle, ze jak dla mnie, to nie ma "zlotego" srodka, nadal pozostaje duza doza szczescia. Jedynie co sie zdziwilem, ze obiekty nic nie daja.

Odnośnik do komentarza

Podczas pisania pierwszej wiadomosci w tym temacie robilem troche wiekszy research na temat rekrutacji na forum SI. Nie do konca jest tak, ze obiekty i koordynator nic nie daja - to wszystko sa skladowe tego procesu, na ktore skladaja sie atrybuty klubu (obiekty mlodziezowe, siatka wyszukiwania juniorow, system szkolenia juniorow), kraju (youth rating, game importance). Jak wspominalem koordynator moze miec wplyw na zawodnikow poprzez charakter, dzieki czemu latwiej uformowac dobrego zawodnika.

 

Jest to jednak mocno zlozony i oczywiscie randomowy proces. Posiadanie najlepszych obiektow oraz sztabu nie zawsze gwarantuje sukces, ale na pewno pomaga w zmaksymalizowaniu efektow dlugofalowo.

 

A co do gwiazdek - moim zdaniem lepiej by bylo patrzec na ca i pa - gwiazdki odnosza sie do Twojego zespolu.

Odnośnik do komentarza
16 godzin temu, barrti napisał:

Podczas pisania pierwszej wiadomosci w tym temacie robilem troche wiekszy research na temat rekrutacji na forum SI. Nie do konca jest tak, ze obiekty i koordynator nic nie daja - to wszystko sa skladowe tego procesu, na ktore skladaja sie atrybuty klubu (obiekty mlodziezowe, siatka wyszukiwania juniorow, system szkolenia juniorow), kraju (youth rating, game importance). Jak wspominalem koordynator moze miec wplyw na zawodnikow poprzez charakter, dzieki czemu latwiej uformowac dobrego zawodnika.

 

Jest to jednak mocno zlozony i oczywiscie randomowy proces. Posiadanie najlepszych obiektow oraz sztabu nie zawsze gwarantuje sukces, ale na pewno pomaga w zmaksymalizowaniu efektow dlugofalowo.

 

A co do gwiazdek - moim zdaniem lepiej by bylo patrzec na ca i pa - gwiazdki odnosza sie do Twojego zespolu.

 

Ale jak patrzec na CA i PA jak nie mam edytora czasu rzeczywistego?

Oczywiscie, ze wiekszosc rzeczy jest randomowa, moze to kwestia przyzwyczajenia z poprzednich czesci, ze tam latwiej bylo mozna dojsc do super newgenow, ktorych co sezon bylo po 3-4 i byli oni regularni. W FM21 w sumie realistycznie jest wieksza wypadkowa, ale jednak oczekuje sie, ze beda dobrzy zawodnicy, a tu lekki zonk. Ogolnie przyjmuje taktyke, ze z  poczatkiem kariery, nie wymieniam koordynatora, daje mu tak 3 sezony i dopiero wtedy patrze na jego pobory.

Co do twojej rozpiski, uwazam ze jest pomocna i na pewno potrzebna, ale sam FM zaszczyca nas swoja losowoscia.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...