Skocz do zawartości

Nie komplikuj, czyli taktyka krok po kroku


lad

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich zgromadzonych. Poniższy post będzie dotyczył tego, jak zbudować efektywną taktykę jak najmniejszym nakładem sił. 

 

W styczniu 2022 roku objąłem stery Wisły Płock znajdującej się w strefie spadkowej polskiej Ekstraklasy. Mając do dyspozycji niewielki budżet transferowy, postanowiłem że będę próbował uratować byt ligowy piłkarzami znajdującymi się już w kadrze klubu.

 

Pierwszą rzeczą po skompletowaniu sztabu szkoleniowego (temat na inną rozmowę), było uszeregowanie zawodników według skali ich umiejętności w ocenie mojego asystenta.

 

f7da680e23541f9edc017359dfd7208a.png

 

Zanim wszedłem w profile zawodników, żeby szczegółowo zapoznać się z ich atrybutami, miałem już jakiś ogólny pogląd na to na których z nich mogę liczyć.

 

Najlepszym piłkarzem w klubie był Angel Garcia - lewy obrońca, który bardzo dobrze odnajduje się również w rozegraniu piłki (atrybuty passing, technique, composure, decisions, flair).

 

95bf50678d3cf104b824b7b43c0c13ae.png

 

Mając już tę wiedzę podjąłem pierwszą decyzję - chciałem żeby nie był on tylko lewym obrońcą poruszającym się na bokach boiska, a zaangażowanym w rozegranie piłki wszechstronnym zawodnikiem. Jaka rola spełniałaby moje oczekiwania? 

 

786978a283427f72c7cf2bd540150291.png

 

Perfecto.

 

Wiedząc już, że Garcia będzie odwróconym bocznym obrońcą, mogłem zacząć układać taktyczne puzzle. Skoro będzie on schodził do środka boiska, jaką rolę mógłbym powierzyć zawodnikowi znajdującemu się przed nim? Najlogiczniej byłoby wybrać kogoś, kto gra szeroko i swoim zachowaniem absorbuje zawodników przeciwnika ułatwiając znalezienie miejsca na boisku Garcii. 

 

Zanim znalazłem odpowiednią rolę dla zawodnika przed moim lewym obrońcą, podjąłem jeszcze jedną decyzję - z racji tego, że moja Wisła znajdowała się w strefie spadkowej, musiałem zachować wszelkie możliwe środki bezpieczeństwa i nie chciałem grać ryzykowną formacją. Stwierdziłem więc, że czegokolwiek nie wymyślę, powinniśmy zachowywać bezpieczne odległości między strefami tak żeby utrudnić przeciwnikom znalezienie wolnej przestrzeni.

 

Wobec powyższego, miałem do wyboru tak naprawdę dwie opcje - boczny pomocnik lub skrzydłowy. Klikając na rolę skrzydłowego pojawiają się nam następujące polecenia indywidualne:

 

2d02022dfc6d0857f36f01e6f759fb8b.png

 

Czy nie wygląda to tak, jak chciałbym żeby mój zawodnik grał? Dla mnie idealnie.

 

Okej, skoro lewa strona wyglądała już następująco (olejcie na razie ich nastawienie):

c7921da7ade532fce95e7fda13ed46d1.png

 

Kolejne decyzje zaczęły narzucać się same. To znaczy, skoro lewy obrońca ma być zaangażowany w grę ofensywną, a zawodnik przed nim ma nam "zapewniać szerokość" i angażować defensywnych zawodników, potrzebujemy kogoś kto zapewni nam ochronę i pozwoli na bezpieczne "podróżowanie" tych zawodników do stref obronnych rywala. Mógłby to być np. defensywny pomocnik, ALE wróćmy do tego co pisałem o kompaktowej formacji. Chcę żeby zawodnicy grali blisko siebie, a "dwie linie czwórek" (pomoc + obrona) to podobno najlepsze możliwe ustawienie defensywne w sporcie zwanym piłką nożną. Dodatkowo skoro wybrałem już skrzydłowego, którego zadaniem jest minięcie obrońcy rywala i dośrodkowanie w pole karne, wypadałoby mieć kogoś okupującego ten właśnie sektor na boisku. CHWILA, czy właśnie przypadkowo nie wybrałem roli dla napastnika?! Wrócimy do tego za moment.

 

Dwie linie czwórek

Potrzeba zapewnienia ochrony dwóm ofensywnym zawodnikom

Statyczny zawodnik trzymający się swojej strefy

 

Wybór mógł być tylko jeden:

9b44c7c7652df07ea0379b8fdf9dfcae.png

ed84d40d3827b64beab35a329a76be82.png

 

Okej, wróćmy do tego co pisałem o napastniku. Tak jak wspominałem, skoro mamy już skrzydłowego dośrodkowującego w pole karne, potrzebujemy kogoś kto REGULARNIE przebywa w jego środku. Wyklucza to nam wszystkie kreatywne role napastników (cofnięty napastnik, trequartista, kompletny napastnik, fałszywa 9), co oznacza że do wyboru zostają zaledwie cztery: lis pola karnego, wysunięty napastnik, nękający napastnik i odgrywający. Wybór tym razem podyktowany został indywidualnymi cechami, bowiem jedynym napastnikiem jakiego miałem w klubie był Cilian Sheridan, nie cechujący się ani dobrym dryblingiem ani zmysłem Gary'ego Linekera. Nie chciałem grać na odgrywającego, bo jest on magnesem na piłkę, co oznacza że gdy nasi zawodnicy nie będą mieli co z nią zrobić, kopać będą ją w jego kierunku, a to powoduje powstanie kolejnych fragmentów naszej taktycznej układanki. W imię filozofii keep it simple, wybór padł na:

 

1982506f1adb2593c0451dbac7076c1a.png

 

Okej, poprzednio nie powiedziałem wszystkiego. Skoro mamy skrzydłowego, który dośrodkowuje i agresywnego napastnika królującego w polu karnym, przydałoby mu się również wsparcie ze strefy środkowej. Skoro jego zadaniem jest okupowanie obrońców i trzymanie ich w polu karnym, przed nim pojawia się nam przestrzeń do zagospodarowania. Może pamiętacie, ale jednym z rozwiązań, które rozważałem był defensywny pomocnik, jako ochroniarz moich dwóch bocznych zawodników. Czy mogłem na niego postawić? Oczywiście, że mogłem. Jednak niczym wytrawny radziecki szachista, pomyślałem o trzy ruchy do przodu i wiedziałem już, że mój napastnik będzie potrzebował wsparcia by nie walczyć samemu z dwoma albo trzema obrońcami, a swoim działaniem spowoduje powstanie przestrzeni przed polem karnym. Co nam to mówi? Czas wybrać ofensywnego pomocnika!

 

a18ee81e8b2e2c78d91dcd48a7d40183.png

 

Rozczarowani? Nie mam wobec niego żadnych konkretnych wymagań. Pozostawiam mu wolną przestrzeń (która pojawi się w skutek wybranych przeze mnie ról zawodników) i wolną rękę. Bez zbędnych komplikacji.

 

Uffff... zostały nam do obsadzenia 3 pozycje na boisku. Drugi środkowy pomocnik. Skoro jego partner to tzw. "tackler" trzymający pozycję, przydałoby się mieć w linii pomocy kogoś nieco bardziej ruchliwego i zaangażowanego bardziej w grę do przodu. W końcu poruszanie się na boisku powoduje tworzenie przestrzeni, chleba i soli piłki nożnej. Daj piłkarzom przestrzeń i czas do podjęcia decyzji, a ułatwisz sobie drogę do zwycięstwa (lub porażki, jeśli zapewnisz to przeciwnikowi).

 

Zarówno zwykły środkowy pomocnik, Box to Box, mezalla lub carillero byłyby pewnie trafionymi opcjami, ale musiałem wziąć pod uwagę, że miejsce pod polem karnym okupować będzie nasz ofensywny pomocnik i często również lewy obrońca, grający przecież dość agresywnie. Wolałem więc kogoś kto oprócz poruszania się wzdłuż boiska, będzie poruszał się również wszerz. Lubię też, kiedy mój playmaker gra na najgłębszej pozycji w linii pomocy, bo powoduje to, że opcje do rozegrania piłki są z reguły przed nim, a nie za lub obok. Ruchliwy playmaker? Ponownie wybór nasunął się sam:

 

67f95eb926f67cae78c9b0fc9a3c8cdd.png

 

Nie pisałem do tej pory o obrońcach i bramkarzu. Dlaczego, zapytacie? Ano dlatego, że nie ma o czym pisać, bo nie chce od nich niczego poza bronieniem.

 

b5525670d27cfdbb501864604e79d0c4.png

 

Jesteśmy już blisko! W tej chwili cała nasza taktyka wygląda następująco:

 

54b4eaf21ecf3c68e657631e6c1f4868.png

 

Pozostały do obsadzenia dwie pozycje - prawy skrzydłowy oraz prawy obrońca. Opcji oczywiście miałem sporo, ale postawiłem ponownie na najprostsze rozwiązanie. Skoro po lewej stronie do środka ścina obrońca, a skrzydłowy gra szeroko, dla zróżnicowania (musi się tu pojawić nawiązanie do boksu - różnorodność ciosów to podstawa, always keep your opponent guessing!) postanowiłem na drugiej stronie boiska ten proces odwrócić. Ścinać miał agresywny skrzydłowy, a boczny obrońca grać szeroko. Mając jednak na uwadze to, że po tej stronie gra nasz playmaker, który z racji szukania gry, może być czasem spóźniony z powrotem do defensywy, nie chciałem jednak żeby boczny obrońca był bardzo ofensywny.

 

Tym samym odnaleźliśmy ostatnie dwa elementy naszej łamigłówki. Oto nasze dzieło, gotowa taktyka Wisły Płock:

 

5e77f5ca526e08ea0f38d8764a1ec29d.png

 

Ale zaraz @lad, jak to? A polecenia? Drużynowe, indywidualne???? 

 

Już spieszę z odpowiedzią. Otóż dla mnie polecenia drużynowe służą do nadania stylu gry naszej drużynie. Czy w którymś momencie pisałem o tym, JAK chcę żeby moja drużyna grała, czy skupiłem się na indywidualnych rolach zawodników i na ich wspólnej interakcji na boisku? Skoro wiem już czego oczekuję od moich zawodników, czy potrzebuję do tego dodatkowych poleceń indywidualnych i drużynowych? Każda rola i każda mentalność drużynowa to już POLECENIA SAME W SOBIE - warto o tym pamiętać! Jakie wobec tego polecenia zastosuje dla mojej drużyny? Otóż żadne 🤯

 

Ok, a co w takim razie z mentalnością? Tutaj kluczem jest dla mnie mentalność indywidualna zawodników. Skoro chciałem agresywnych skrzydłowych, musieli otrzymać funkcję "attacking". W pierwszym wariancie tej taktyki, chciałem pozwolić sobie na nieco większe ryzyko i zacząć od "pozytywnej" mentalności drużynowej. Co to spowodowało?

 

a7f0597ea621a12f8f8de9f52bd67961.png

 

Dwóch moich skrzydłowych oraz napastnik "otrzymali" w skutek mojego wyboru, bardzo ofensywną mentalność. Co to oznacza? Ano tyle, że przy każdej sytuacji będą podejmować jak najwyższe ryzyko. Będą próbować agresywnej gry do przodu, dryblować, zagrywać trudne piłki, często dośrodkowywać i szybciej pozbywać się piłki. Czy chciałem tak grać? Może. Czy miałem na pewno odpowiednio inteligentnych i technicznych piłkarzy? Może jednak nie.

 

Wiedząc, że obie role "muszą" zostać z funkcją ataku, nie pozostało mi nic innego jak obniżyć mentalność do standardowej.

 

d38ed723e559d20468d18c67d40a70fb.png

 

Jak widzicie, spowodowało to obniżenie mentalności indywidualnej skrzydłowych. Nadal będą grać agresywnie, ale już nie tak ekstremalnie. 

 

Wymusiło to na mnie poniekąd jeszcze jedną i ostatnią decyzję taktyczną. Mentalność standardowa spowodowała, że ówcześnie ustawiony lewy obrońca z rolą wsparcia, wyglądał następująco:

 

5dd55e9e16f9b41cca9b6ef6f83d3933.png

 

Pamiętacie co pisałem o tym, że plan był taki, aby brał on udział w ofensywnym rozegraniu piłki?

 

6507ac6d363707c944576b5f70588d5f.png

 

Teraz powinien już robić to chętniej.

 

Oto więc finalna wersja mojej taktyki:

 

3ad0cb0df822b72225a588fcaa7b94e1.png

 

No dobra, teorią teorią, papier przyjmie wszystko. Pokaż nam panie @lad wyniki, a nie tu filozofujesz.

 

066283271381efa2d0c9aee0f722dcc4.png

 

Czy zgadniecie w którym momencie przejąłem stery? :matrix:

 

Oczywiście mógłbym jeszcze Wam pokazać jak wygląda taktyka w akcji, czyli czy piłkarze na boisku faktycznie robią to, co chciałem. Ale to już materiał na inny post i również temat nie dla każdego - większość graczy w FM gra bowiem na kluczowych fragmentach meczu i interesują ich wyniki oraz statystyki.

 

Tak więc mój lewy obrońca bierze udział w niemal każdej akcji ofensywnej mojej drużyny, a Cilian Sheridan strzela gola w praktycznie każdym meczu.

 

See ya.

  • Lubię! 10
  • Uwielbiam 3
  • Dzięki! 2
Odnośnik do komentarza

Muszę przyznać kawał dobrej roboty z Twojej strony. Tak powinno się tworzyć dobrą taktykę pod zespół a nie zespół pod sprawdzoną taktykę. Każdy kto szuka rozwiązania jak stworzyć taktykę powinien przeczytać Twój post. Staram się też dostosowywać taktykę pod najlepszego lub najlepszych graczy a reszta zawodników musi odpowiadać za to by umożliwić najlepszym pokazać to co umieją najlepiej! Pozdrawiam 😊

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza

Chciałbym pokazać swój sposób tworzenia taktyki. Mój schemat jest podobny do autora tego tematu co skłoniło mnie do opowiedzenia jak to zrobiłem w mocnym klubie. Podjąłem się wyprowadzenia z kryzysu drużynę Barcelony i daniu Messiemu drugiej młodości. A jak to poukładałem przedstawiam poniżej.
Oczywiście na początku przegląd kadry gdzie wnioskuję dwie rzeczy aby wybrać formację:
-głębia składu tzn dobór formacji w taki sposób aby mieć 2 zawodników na jedną pozycje
-najlepsi piłkarze na najlepszych swoich pozycjach

spacer.png


Po przeglądzie kadry stwierdzam że chcę grać moje ulubione 4-3-3 ponieważ pozwala mi na to głębia składu a kluczowy gracz (Messi) znajdzie tu swoją najlepszą rolę. Poza tym ta formacja polega na graniu trójkowym co świetnie pasuje do gry moim ulubionym stylem tzn Guardiolową Tiki Taką.

 

spacer.png

 

Tak jak już wspomniałem wcześniej kluczowym graczem drużyny Barcelony jest Messi a więc to wokół niego stworzymy drużynę. Przeglądając profil Argentyńczyka można stwierdzić że możliwości doboru ról jest wiele.

 

spacer.png

 

Można go ustawić w każdej roli ataku, od gracza jako wykończającego akcje po gracza który te akcje inicjuje i rozgrywa. Atrybuty techniczne blisko 20 mogą zawrócić w głowie ponieważ czego się nie wybierze to Messi powinien grać wyśmienicie. Pole ról zawęża się patrząc na ulubione zagrania. Dyktowanie tempa gry, cofanie się po piłkę to dobre dla wybitnych rozgrywających ale marnowaniem by było potencjału atrybutu wykańczania akcji a więc oczekuje od Argentyńczyka rozgrywania i wykańczania akcji. Która rola będzie najlepsza? Popatrzcie niżej:

 

spacer.png

 

Tak tak to klasyczna dyszka! Tego właśnie chce by grał Messi. Polecenia dla niego są spersalizowane bo chce wydobyć to co najlepsze.

 

spacer.png

 

No dobrze to mamy Messiego jako prawoskrzydłowego i co dalej? Skoro Messi jako klasyczna 10 będzie schodzić do środka to z tyłu musi ktoś zapewnić szerokość gry oraz zapewnić współpracę na prawym skrzydle. Tutaj wybór padł na Sergiego Roberto który spisze się nienagannie jako kompletny boczny obrońca.

 

spacer.png

Jeżeli mamy dwóch ofensywnych graczy na prawym skrzydle to środkowy pomocnik bliżej prawej strony powinien być bardziej defensywny. Tutaj ustawię sobie tzw biegacza środka pola czyli pomocnika długodystansowca z funkcją wsparcia. Będzie szukał gry w ataku i wracał się do obrony. Powierzę ją Pjaniciowi. Skoro mamy biegacza to do uzupełnienia środka pola potrzebujemy słupa - tutaj rolę cofniętego rozgrywającego z funkcją obrony przejmie Busquets. Zabezpieczy środek pola oraz pomoże rozegrać piłkę od tyłu. Trzeci środkowy pomocnik z wypadkowej doboru ról będzie miał rolę napastnika a więc funkcje ataku. Skoro gramy piłką to warto mieć wysuniętego rozgrywającego w taktyce i taki będzie najlepszy wybór dla naszego Frenkiego de Jonga.

 

spacer.png

 

Wracając do Messiego to jako klasyczna 10 musi mieć kogoś komu zagra prostopadłe podania lub dośrodkuje piłkę. Czyli musimy ustawić napastnika który będzie grał w linii z obrońcami i szukał wolnego miejsca. Tutaj mój wybór padł na wysuniętego napastnika a rolę w drużynie obejmie Antoine Griezmann.

 

spacer.png

 

Mamy ustawione prawe skrzydło, pomoc i środek ataku. Teraz ustawiamy lewe skrzydło. Z raportu wynika że najlepszymi piłkarzami na pozycje OPL i OL jest Coutinho i Alba. W sumie idealnie wpasują się do układanki.

 

spacer.png

 

Coutinho jako odwrócony skrzydłowy z funkcją wsparcia zapewni kolejną opcje dogrywania piłek do Griezmanna ale również Messiego od którego oczekujemy też zdobywania bramek! Czyli szerokość rozegrania na skrzydle też zapewni nam boczny obrońca. Tutaj też chcę aby lewy obrońca włączał się do ataku ale nie podejmował zbytniego ryzyka ponieważ po jego stronie jest ustawiony pomocnik środkowy z funkcją ataku. Tutaj wybrałem role wysuniętego bocznego obrońcy z funkcją wsparcia - rola zapewnia szerokość rozegrania ale nie jest na wskroś ofensywna. Idealnie.

 

Pozostał mi do doboru środek obrony i bramkarz. Tutaj oprócz bronienia wymagam dobrego wyprowadzenia piłki czyli jeden z obrońców to grający piłką obrońca. Bramkarz Ter Stegen to nasz ostatni obrońca w roli libero ponieważ chcemy grać wysoko na połowie przeciwnika.

 

spacer.png

 

Nasza układanka wygląda następująco:

 

spacer.png

 

A teraz co z poleceniami? Tak jak już mówiłem na wstępie chcę grać Guardiolowską Tiki Taką. Szlifuję ten styl od ok. 10 lat w FM i przynosi mi ona sukcesy nawet w polskiej lidze grając Górnikiem Zabrze udało mi się w pierwszym sezonie wygrać ligę. Oprócz sukcesów udaje się też zdominować przeciwnika. Oczywiście na sukces składa się wiele czynników (taktyka to tylko mała składowa tych wszystkich elementów) które szlifowałem przez wiele lat aby osiągnąć wyniki przewyższające oczekiwane. Ale wracając do poleceń to ustawiam je następująco:

 

spacer.png

 

spacer.png

 

spacer.png

 

Gramy krótkimi podaniami bo chcemy ładnie grać dla oka. Tutaj dopasowuję wolne tempo ponieważ chcemy dominować w posiadaniu piłki. Szerokość ustawiam na wąską bo zawodnicy ustawią się bliżej siebie co umożliwi w łatwiejszym stopniu rozgrywać piłkę krótko a po drugie zawodnicy na moich skrzydłach (Messi i Coutinho) będą naturalnie schodzić do środka a więc robić przewagę w środku pola. Funkcje rozgrywanie piłki od tyłu, podania w pole karne, utrzymanie formacji wzmacnia efekt posiadania piłki więc są to porządane przeze mnie opcje do zaznaczenia. Zaznaczam również mniej dryblingu ponieważ chcę grać podaniami.
W obronie się nie cackam i stawiam max pressingu. Chcemy posiadania piłki więc musimy ją jak najszybciej odebrać. Linia nacisku, linia obrony, intensywność pressingu na max + zaznaczenie krótszego krycia, agresywnego odbioru oraz kontrpressingu sprawi że nasz zespół siądzie na rywalach zaraz po stracie piłki. Chwila chwila a co jeśli brak nam wytrzymałości, techniki, odbioru itp? A od czego jest trening? Ale to już rozważania na inny temat. Jeszcze pozostaje kwestia mentalności, nie może być za ofensywna bo będziemy za często tracić piłkę ale też nie może być defensywna bo w jakimś stopniu te ryzyko trzeba podjąć. Pozytywna to wybór idealny dla naszego schematu gry.
A co z wynikami? W pierwszych kolejkach osiągnąłem takie wyniki:

 

spacer.png

 

Wygrana pewna na Bernabeu z Realem 3:0 w drugiej kolejce oznacza że idę właściwą drogą. 😊
Oczywiście gra jednym schematem taktycznym nie przyniesie sukcesu w przestrzeni całego sezonu. Mam jeszcze ustalony plan B i C w zależności od rozwijającej się sytuacji. Również pewne kroki podejmuję w zależności od stylu gry przeciwnika by szukać przewagi tam gdzie przeciwnik ma najsłabszy punkt.
Pozdrawiam.

  • Lubię! 3
Odnośnik do komentarza
  • 3 miesiące później...
W dniu 14.12.2020 o 15:24, RadzioFCB1905 napisał:

Chciałbym pokazać swój sposób tworzenia taktyki. Mój schemat jest podobny do autora tego tematu co skłoniło mnie do opowiedzenia jak to zrobiłem w mocnym klubie. Podjąłem się wyprowadzenia z kryzysu drużynę Barcelony i daniu Messiemu drugiej młodości. A jak to poukładałem przedstawiam poniżej.
Oczywiście na początku przegląd kadry gdzie wnioskuję dwie rzeczy aby wybrać formację:
-głębia składu tzn dobór formacji w taki sposób aby mieć 2 zawodników na jedną pozycje
-najlepsi piłkarze na najlepszych swoich pozycjach

spacer.png


Po przeglądzie kadry stwierdzam że chcę grać moje ulubione 4-3-3 ponieważ pozwala mi na to głębia składu a kluczowy gracz (Messi) znajdzie tu swoją najlepszą rolę. Poza tym ta formacja polega na graniu trójkowym co świetnie pasuje do gry moim ulubionym stylem tzn Guardiolową Tiki Taką.

 

spacer.png

 

Tak jak już wspomniałem wcześniej kluczowym graczem drużyny Barcelony jest Messi a więc to wokół niego stworzymy drużynę. Przeglądając profil Argentyńczyka można stwierdzić że możliwości doboru ról jest wiele.

 

spacer.png

 

Można go ustawić w każdej roli ataku, od gracza jako wykończającego akcje po gracza który te akcje inicjuje i rozgrywa. Atrybuty techniczne blisko 20 mogą zawrócić w głowie ponieważ czego się nie wybierze to Messi powinien grać wyśmienicie. Pole ról zawęża się patrząc na ulubione zagrania. Dyktowanie tempa gry, cofanie się po piłkę to dobre dla wybitnych rozgrywających ale marnowaniem by było potencjału atrybutu wykańczania akcji a więc oczekuje od Argentyńczyka rozgrywania i wykańczania akcji. Która rola będzie najlepsza? Popatrzcie niżej:

 

spacer.png

 

Tak tak to klasyczna dyszka! Tego właśnie chce by grał Messi. Polecenia dla niego są spersalizowane bo chce wydobyć to co najlepsze.

 

spacer.png

 

No dobrze to mamy Messiego jako prawoskrzydłowego i co dalej? Skoro Messi jako klasyczna 10 będzie schodzić do środka to z tyłu musi ktoś zapewnić szerokość gry oraz zapewnić współpracę na prawym skrzydle. Tutaj wybór padł na Sergiego Roberto który spisze się nienagannie jako kompletny boczny obrońca.

 

spacer.png

Jeżeli mamy dwóch ofensywnych graczy na prawym skrzydle to środkowy pomocnik bliżej prawej strony powinien być bardziej defensywny. Tutaj ustawię sobie tzw biegacza środka pola czyli pomocnika długodystansowca z funkcją wsparcia. Będzie szukał gry w ataku i wracał się do obrony. Powierzę ją Pjaniciowi. Skoro mamy biegacza to do uzupełnienia środka pola potrzebujemy słupa - tutaj rolę cofniętego rozgrywającego z funkcją obrony przejmie Busquets. Zabezpieczy środek pola oraz pomoże rozegrać piłkę od tyłu. Trzeci środkowy pomocnik z wypadkowej doboru ról będzie miał rolę napastnika a więc funkcje ataku. Skoro gramy piłką to warto mieć wysuniętego rozgrywającego w taktyce i taki będzie najlepszy wybór dla naszego Frenkiego de Jonga.

 

spacer.png

 

Wracając do Messiego to jako klasyczna 10 musi mieć kogoś komu zagra prostopadłe podania lub dośrodkuje piłkę. Czyli musimy ustawić napastnika który będzie grał w linii z obrońcami i szukał wolnego miejsca. Tutaj mój wybór padł na wysuniętego napastnika a rolę w drużynie obejmie Antoine Griezmann.

 

spacer.png

 

Mamy ustawione prawe skrzydło, pomoc i środek ataku. Teraz ustawiamy lewe skrzydło. Z raportu wynika że najlepszymi piłkarzami na pozycje OPL i OL jest Coutinho i Alba. W sumie idealnie wpasują się do układanki.

 

spacer.png

 

Coutinho jako odwrócony skrzydłowy z funkcją wsparcia zapewni kolejną opcje dogrywania piłek do Griezmanna ale również Messiego od którego oczekujemy też zdobywania bramek! Czyli szerokość rozegrania na skrzydle też zapewni nam boczny obrońca. Tutaj też chcę aby lewy obrońca włączał się do ataku ale nie podejmował zbytniego ryzyka ponieważ po jego stronie jest ustawiony pomocnik środkowy z funkcją ataku. Tutaj wybrałem role wysuniętego bocznego obrońcy z funkcją wsparcia - rola zapewnia szerokość rozegrania ale nie jest na wskroś ofensywna. Idealnie.

 

Pozostał mi do doboru środek obrony i bramkarz. Tutaj oprócz bronienia wymagam dobrego wyprowadzenia piłki czyli jeden z obrońców to grający piłką obrońca. Bramkarz Ter Stegen to nasz ostatni obrońca w roli libero ponieważ chcemy grać wysoko na połowie przeciwnika.

 

spacer.png

 

Nasza układanka wygląda następująco:

 

spacer.png

 

A teraz co z poleceniami? Tak jak już mówiłem na wstępie chcę grać Guardiolowską Tiki Taką. Szlifuję ten styl od ok. 10 lat w FM i przynosi mi ona sukcesy nawet w polskiej lidze grając Górnikiem Zabrze udało mi się w pierwszym sezonie wygrać ligę. Oprócz sukcesów udaje się też zdominować przeciwnika. Oczywiście na sukces składa się wiele czynników (taktyka to tylko mała składowa tych wszystkich elementów) które szlifowałem przez wiele lat aby osiągnąć wyniki przewyższające oczekiwane. Ale wracając do poleceń to ustawiam je następująco:

 

spacer.png

 

spacer.png

 

spacer.png

 

Gramy krótkimi podaniami bo chcemy ładnie grać dla oka. Tutaj dopasowuję wolne tempo ponieważ chcemy dominować w posiadaniu piłki. Szerokość ustawiam na wąską bo zawodnicy ustawią się bliżej siebie co umożliwi w łatwiejszym stopniu rozgrywać piłkę krótko a po drugie zawodnicy na moich skrzydłach (Messi i Coutinho) będą naturalnie schodzić do środka a więc robić przewagę w środku pola. Funkcje rozgrywanie piłki od tyłu, podania w pole karne, utrzymanie formacji wzmacnia efekt posiadania piłki więc są to porządane przeze mnie opcje do zaznaczenia. Zaznaczam również mniej dryblingu ponieważ chcę grać podaniami.
W obronie się nie cackam i stawiam max pressingu. Chcemy posiadania piłki więc musimy ją jak najszybciej odebrać. Linia nacisku, linia obrony, intensywność pressingu na max + zaznaczenie krótszego krycia, agresywnego odbioru oraz kontrpressingu sprawi że nasz zespół siądzie na rywalach zaraz po stracie piłki. Chwila chwila a co jeśli brak nam wytrzymałości, techniki, odbioru itp? A od czego jest trening? Ale to już rozważania na inny temat. Jeszcze pozostaje kwestia mentalności, nie może być za ofensywna bo będziemy za często tracić piłkę ale też nie może być defensywna bo w jakimś stopniu te ryzyko trzeba podjąć. Pozytywna to wybór idealny dla naszego schematu gry.
A co z wynikami? W pierwszych kolejkach osiągnąłem takie wyniki:

 

spacer.png

 

Wygrana pewna na Bernabeu z Realem 3:0 w drugiej kolejce oznacza że idę właściwą drogą. 😊
Oczywiście gra jednym schematem taktycznym nie przyniesie sukcesu w przestrzeni całego sezonu. Mam jeszcze ustalony plan B i C w zależności od rozwijającej się sytuacji. Również pewne kroki podejmuję w zależności od stylu gry przeciwnika by szukać przewagi tam gdzie przeciwnik ma najsłabszy punkt.
Pozdrawiam.


Czy jest opcja na ponowne wstawienie screenow bo niestety bez nich post dużo traci.

 

Chciałem również podziękować autorowi bo brakuje takich postów na scenie. Sam gram od naprawdę wielu lat a nie rozumiałem nigdy dobrze kwestii taktycznych. Pamietam pierwsze pairs & combinations jeszcze na suwakach i niewiele wnosiło do kwestii tworzenia taktyki. Dopiero pare lat temu znalazłem podobny wpis po angielsku który pokazał, że tworzenie taktyki jest generalnie proste. Może sam opisze wreszcie któraś karierę bo pamietam wiele lat temu dobre wpisy o Newcastle (ciągnąć pare srok za ogon czy coś w tym stylu) i autor sprzedawał tam swoje przemyślenia wiec bardzo miło się czytało:)

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...