Skocz do zawartości

Wklej tu swoją taktykę, a Ci pomożemy


Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 23.03.2023 o 14:48, Notorious napisał:

Panowie, czy to ma prawo działać prawidłowo?

Zamysłem jest odtworzenie taktyki Bayernu Juppa z sezonu 12/13.

 

Bramkarz libero - wiadomo.

Lewy obrońca - boczny wysunięty obrońca z funkcją ataku - Alaba z tego co pamiętam grał bardziej ofensywniej niż Lahm.

Prawy obrońca - boczny wysunięty obrońcą z funkcją wsparcia - Lahm grał ofensywnie, ale chyba jednak nie tak jak Alaba.

Środkowi obrońcy - wydaje mi się, że przekładając to na naszą ulubioną grę, to mieli funkcję stoperów. Do tego ciągłe długie piłki i przerzuty na skrzydła, stąd obrońcy grający piłką.

 

Segundo volante pasuje do Schweinsteigera, ot defensywny pomocnik biegający od bramki do bramki. Segundo Volante z cechą "dyktuje tempo gry" powinien dobrze odwzorować grę Bastiana.

Łącznik defensywy - tu mam problem, bo Martinez często tworzył trójkę ze stoperami, ale jednak nie zawsze, stąd też rozmyślam po prostu nad zwykłym defensywnym pomocnikiem z funkcją obrony. Stawiając na łącznika defensywy osiągniemy trójkę z tyłu, ale wtedy powstaje problem z opcją podaniową, bo wyżej jest tylko segundo volante, który jeśli zostanie wyłączony, to jedynie można podać do bocznych obrońców. Jako, że skupiamy swoją grę na atakach skrzydłami to nie przeszkadza to jakoś bardzo, ale wolałbym, żeby była jeszcze jedna opcja podania środkiem boiska. Nikt w takiej sytuacji nie gra w miejscu pozostawionym przez łącznika defensywy. Jaśnie książę wysunięty rozgrywający z funkcją ataku nie cofa się po piłkę i musi koniecznie dostać ją wysoko. No chyba, że piłkarz ma cechę "cofa się po piłkę", ale to koliduje z cechą "graj wyżej" jaką domyślnie ma ustawiony tenże wysunięty rozgrywający z funkcją ataku, zatem taki piłkarz nie nadaje się na WR/A.

Wysunięty rozgrywający - rola Mullera to klasyczna 10, ale jako, że taktyka jest oparta na wysokim pressingu, to nie może być klasyczna 10. Dlatego wybór pada na wysuniętego rozgrywającego w funkcji ataku. Dosyć podobnie gra co klasyczna 10.

 

Lewy skrzydłowy - postawiłem na odwróconego skrzydłowego, który dobrze współpracuje z obiegającym obrońcą. Ribery zdaje się bardziej skupiał się na kreacji szans dla kolegów, ale jednak też sporo strzelał, więc równie dobrze można tu postawić na schodzącego napastnika z funkcją wsparcia.

Napastnik - Mandzukić oczywiście był pierwszym obrońcą, pierwszym w pressingu, czyli nękającym napastnikiem, jedynie nie jestem pewien czy wsparcie, czy jednak atak.

Prawoskrzydłowy - Robben stwarzanie okazji pozostawiał innym, natomiast on sam szukał goli w pierwszej kolejności, wszyscy znają widok schodzącego do środka z prawej strony Holendra uderzającego lewą nogą na bramkę. Arjen dysponował znakomitym strzałem z pola karnego jak i z poza niego. Dokładając do tego wybitny drybling i niewiarygodne przyspieszenie dostajemy świetnego schodzącego napastnika z funkcją ataku.

 

Polecenia:

1. podania na wolne pole - przy graniu z kontry w sytuacji gdy dysponujemy szybkimi skrzydłowymi, polecenie to jest pożądane i skuteczne,

2. rozgrywanie po ziemi - Bayern był i jest drużyną grającą piłką i wyprowadzającą piłkę od bramkarza przez obrońców,

3. więcej swobody - po prostu, zawodnicy mają uwolnić całą swoją desktrukcyjną fantazję ku zagładzie rywali,

4 i 5. atak lewym i prawym skrzydłem - Bayern wówczas skupiał się na atakach skrzydłami, gdzie dysponował geniuszami, Alaba -Ribery, Lahm - Robben to były niesamowicie dobre duety,

6. wyższe tempo - mam wrażenie, że Jupp kazał im grać na maks 2 kontakty, niesamowicie szybko chodziła ta piłka na boisku, aż ciężko czasem było nadążyć za śledzeniem jej, wszystko się odbywało błyskawicznie, 3-4 podania i Bawarczycy byli już w polu karnym rywala.

 

7. Szybko wyprowadzaj piłkę - aby wygenerować więcej okazji do kontry,

8. kontra - wiadomo

9. kontrpressing - Bayern raczej nie czekał aż piłka sama im wpadnie pod nogi, raczej ruszali na rywala z zamysłem szybkiego jej odbioru.

 

10. Wyższa linia obrony - przy gegenpressingu to jest nieodzowne,

11. wysoki pressing - wiadomo, kompaktowość

12. znacznie częściej - wiadomo,

13. przeszkadzaj bramkarzowi - bo czemu nie?

14. graj wyżej - też wiadomo

15. wąski pressing - Bayern wtedy grał blisko siebie, środkiem i wypychali rywali na skrzydła.

 

Co możecie powiedzieć o tej taktyce? Zgadzacie się z doborem ról i poleceń?


 

fm_PIoJaZpSZe.png

Dzień dobry , taktyka może i wygląda fajnie ale ma masę błędów, przeladowany środek OS WR VOL NN , granie na wolne pole tak naprawdę z 2 biegaczami VOL i SN , niby styl gegenpressing a prevent GK niszczy ten styl , zobacz jak dobrze pressuja beż tego polecenia. I wiele innych błędów nie spodziewam się aby ta taktyka odniosła sukces w jakiejkolwiek drużynie 

Odnośnik do komentarza
4 minuty temu, ProTaktyk napisał:

Dzień dobry , taktyka może i wygląda fajnie ale ma masę błędów, przeladowany środek OS WR VOL NN , granie na wolne pole tak naprawdę z 2 biegaczami VOL i SN , niby styl gegenpressing a prevent GK niszczy ten styl , zobacz jak dobrze pressuja beż tego polecenia. I wiele innych błędów nie spodziewam się aby ta taktyka odniosła sukces w jakiejkolwiek drużynie 

Przeładowania centrum tutaj nie widzę. Owszem, problematyczne jest oparcie gry skrzydłami na dwóch bocznych obrońcach ze słabym wsparciem ze strony OS, ale faworyt w lidze powinien sobie poradzić bez trudu. VOL i NN nie przeładowują centrum. VOL jest związany liniami poziomymi a nie pionowymi i będzie pojawiał się także w półprzestrzeniach, zaś ruch NN jest związany piłką (podobnie do POP), więc będzie podążał za akcją.

Dość ryzykownie w obronie po lewej stronie oraz bardzo zachowawczo i zbyt wolno moim zdaniem z piłką. Odsłonięte lewe skrzydło będzie bolało, a w ataku będzie sporo nudy, co nie zmienia faktu, że będzie to głownie nuda w oblężeniu.

Mnóstwo zależy tutaj od atrybutów mentalnych zawodników z piłką oraz wytrzymałości i pracowitości bocznych obrońców, ale może się udać.

Słabszym drużynom nie polecam 🙂

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, Piotr Sebastian napisał:

Przeładowania centrum tutaj nie widzę. Owszem, problematyczne jest oparcie gry skrzydłami na dwóch bocznych obrońcach ze słabym wsparciem ze strony OS, ale faworyt w lidze powinien sobie poradzić bez trudu. VOL i NN nie przeładowują centrum. VOL jest związany liniami poziomymi a nie pionowymi i będzie pojawiał się także w półprzestrzeniach, zaś ruch NN jest związany piłką (podobnie do POP), więc będzie podążał za akcją.

Dość ryzykownie w obronie po lewej stronie oraz bardzo zachowawczo i zbyt wolno moim zdaniem z piłką. Odsłonięte lewe skrzydło będzie bolało, a w ataku będzie sporo nudy, co nie zmienia faktu, że będzie to głownie nuda w oblężeniu.

Mnóstwo zależy tutaj od atrybutów mentalnych zawodników z piłką oraz wytrzymałości i pracowitości bocznych obrońców, ale może się udać.

Słabszym drużynom nie polecam 🙂

Lekkie przeladowanie będzie gdyż OSw WR I VOL będą szukać piłki w środkowej strefie NN na ataku też czasami wychodzi do podań, ale mniejsza z tym. Taktyka ma wiele błędów, lewa strona leży, podania na wolne pole beż sensu , przeszkadzaj GK przy gegenpressing ? Samobójstwo, za duża mentalnosc przy tak agresywnych rolach i wiele wiele więcej błędów jak np : brak krótkich podań przy takich rolach jak SN OS , 2x OGP stoper? OGP jak najbardziej tak ale jako stoperzy brak ofsajdow 

 

Odnośnik do komentarza
W dniu 30.03.2023 o 13:18, Piotr Sebastian napisał:

Przeładowania centrum tutaj nie widzę. Owszem, problematyczne jest oparcie gry skrzydłami na dwóch bocznych obrońcach ze słabym wsparciem ze strony OS, ale faworyt w lidze powinien sobie poradzić bez trudu. VOL i NN nie przeładowują centrum. VOL jest związany liniami poziomymi a nie pionowymi i będzie pojawiał się także w półprzestrzeniach, zaś ruch NN jest związany piłką (podobnie do POP), więc będzie podążał za akcją.

Dość ryzykownie w obronie po lewej stronie oraz bardzo zachowawczo i zbyt wolno moim zdaniem z piłką. Odsłonięte lewe skrzydło będzie bolało, a w ataku będzie sporo nudy, co nie zmienia faktu, że będzie to głownie nuda w oblężeniu.

Mnóstwo zależy tutaj od atrybutów mentalnych zawodników z piłką oraz wytrzymałości i pracowitości bocznych obrońców, ale może się udać.

Słabszym drużynom nie polecam 🙂

A jak Ty byś to zrobił?

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Bramkarz libero (ob)

Boczni obrońcy - BWO (w)

Środkowi obrońcy - OGP (Ob)

Jeden regista

Wyżej mezzala i długodystansowy obaj na wsparciu 

Dwóch schodzących napastników - (at)

I wysunięty napatnik 

 

Polecenia: 

- podania na wolne pole 

- niskie dośrodkowania 

- podania w pole karne 

- ataki środkiem pola 

- obieg z lewej 

- obiej z prawej 

- wyższe tempo 

 

- wyrzut po ziemi 

- podawaj do bocznych i środkowych obrońców

- szybko wyprowadzaj piłkę 

- kontra i kontrpressing

 

- wyższa linia obrony 

- wysoki presisng 

- znacznie częściej przeszkadzaj bramkarzowi 

- agresywny odbiór piłki

- graj wyżej 

 

 

Gram Zniczem Pruszków , obecnie w 1 lidze drugi sezon , w pierwszym odpadłem w barażach , w 2 zacząłem gorzej , co byście poprawili w tej taktyce? 😀

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
W dniu 12.04.2023 o 15:37, Bartoo napisał:

Bramkarz libero (ob)

Boczni obrońcy - BWO (w)

Środkowi obrońcy - OGP (Ob)

Jeden regista

Wyżej mezzala i długodystansowy obaj na wsparciu 

Dwóch schodzących napastników - (at)

I wysunięty napatnik 

 

Polecenia: 

- podania na wolne pole 

- niskie dośrodkowania 

- podania w pole karne 

- ataki środkiem pola 

- obieg z lewej 

- obiej z prawej 

- wyższe tempo 

 

- wyrzut po ziemi 

- podawaj do bocznych i środkowych obrońców

- szybko wyprowadzaj piłkę 

- kontra i kontrpressing

 

- wyższa linia obrony 

- wysoki presisng 

- znacznie częściej przeszkadzaj bramkarzowi 

- agresywny odbiór piłki

- graj wyżej 

 

 

Gram Zniczem Pruszków , obecnie w 1 lidze drugi sezon , w pierwszym odpadłem w barażach , w 2 zacząłem gorzej , co byście poprawili w tej taktyce? 😀

 

 

 

 

 

 

 

 

Za mało danych by Ci jednoznacznie odpowiedzieć na poprawę tej taktyki. Widzę tu parę sprzeczności m.in gra na obieg przy szybkiej grze z kontry więc warto te obiegi wyłączyć bo spowalniają niepotrzebnie rozgrywanie akcji a zależy Ci na szybkim zaskoczeniu przeciwnika. No chyba że masz wybitnych ofensywnych bocznych obrońców to wtedy można warto taki manewr zastosować ale znowu należałoby spowolnić akcje i iść w stronę ataku pozycyjnego. Kolejnym elementem jest przeładowany środek gdzie w końcowej tercji boiska skupi Ci się dwóch schodzących napastników, wysunięty napastnik, pomocnik długodystansowiec a nawet mezzala. Tutaj wybór masz dwojaki bo zależy od tego jakich masz gwiazdorów w zespole. Jeśli świetnych schodzących napastników to wtedy zrezygnuj z roli pomocnika długodystansowca żeby nie przeszkadzał im w szukaniu wolnej przestrzeni a ustaw np. środkowego pomocnika z funkcją wsparcia. Jeśli jednak masz wybitnego pomocnika długodystansowca którego warto zostawić w tej roli to zmień po jego stronie schodzącego napastnika na rolę która może dograć mu piłkę czyli na np. odwróconego skrzydłowego lub zwykłego skrzydłowego. Zrezygnuj również z pchania gry środkiem bo w takim wypadku zagęścisz środek boiska a na bokach zostaną przestrzenie do gry a tam masz wyłącznie bocznych obrońców i to jeszcze w funkcji wsparcia. 

Można tu wiele zmienić ale bez zobaczenia kluczowych piłkarzy i dostępnego składu to ciężko dopasować taktykę aby w pełni wykorzystać potencjał kadrowy który masz w Zniczu.

 

Odnośnik do komentarza
W dniu 12.04.2023 o 15:37, Bartoo napisał:

Bramkarz libero (ob)

Boczni obrońcy - BWO (w)

Środkowi obrońcy - OGP (Ob)

Jeden regista

Wyżej mezzala i długodystansowy obaj na wsparciu 

Dwóch schodzących napastników - (at)

I wysunięty napatnik 

 

Polecenia: 

- podania na wolne pole 

- niskie dośrodkowania 

- podania w pole karne 

- ataki środkiem pola 

- obieg z lewej 

- obiej z prawej 

- wyższe tempo 

 

- wyrzut po ziemi 

- podawaj do bocznych i środkowych obrońców

- szybko wyprowadzaj piłkę 

- kontra i kontrpressing

 

- wyższa linia obrony 

- wysoki presisng 

- znacznie częściej przeszkadzaj bramkarzowi 

- agresywny odbiór piłki

- graj wyżej 

 

 

Gram Zniczem Pruszków , obecnie w 1 lidze drugi sezon , w pierwszym odpadłem w barażach , w 2 zacząłem gorzej , co byście poprawili w tej taktyce? 😀

 

 

 

 

 

 

 

 

Bardzo chaotyczna taktyka, jest w niej wiele błędów. Zaczynając od defensywy to wystarczy 1 OGP , mając dwóch za bardzo wysuwają się do przodu. Regista zawsze będzie podłączał się do akcji i biegał za piłką zostawiając środek pola beż zabezpieczenia , sproboj coś w rodzaju DPo.

Mezzale zamieniłbym na SPa , a PD na coś zardziej stonawoanego np SPw lub CRw.

Przy 2 SNa dobrze sprawdza się CNw lub F9

Pomyśl jak chcesz grac ja lubię robić przeciążenia na jednej flance. W 433 np OGP , BOa, OSw, SPa po prawej  i WN i SNa po lewej stronie.

Atakować prawa strona , obieg z prawej.Wtedy twoja drużyna rozgrywa piłkę z prawej strony , czym skupią większą ilość graczy przeciwnika , po lewej stronie i w środku masz SN i WN którzy zostają praktycznie bez opieki.

Odnośnik do komentarza
W dniu 12.04.2023 o 15:37, Bartoo napisał:

Bramkarz libero (ob)

Boczni obrońcy - BWO (w)

Środkowi obrońcy - OGP (Ob)

Jeden regista

Wyżej mezzala i długodystansowy obaj na wsparciu 

Dwóch schodzących napastników - (at)

I wysunięty napatnik 

 

Polecenia: 

- podania na wolne pole 

- niskie dośrodkowania 

- podania w pole karne 

- ataki środkiem pola 

- obieg z lewej 

- obiej z prawej 

- wyższe tempo 

 

- wyrzut po ziemi 

- podawaj do bocznych i środkowych obrońców

- szybko wyprowadzaj piłkę 

- kontra i kontrpressing

 

- wyższa linia obrony 

- wysoki presisng 

- znacznie częściej przeszkadzaj bramkarzowi 

- agresywny odbiór piłki

- graj wyżej 

 

 

Gram Zniczem Pruszków , obecnie w 1 lidze drugi sezon , w pierwszym odpadłem w barażach , w 2 zacząłem gorzej , co byście poprawili w tej taktyce? 😀

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyższa pozycja obu OGP nie jest tu problemem przy wyższej linii defensywy, podobnie jak pozycja MEZ/w w środku, który będzie dobrze zabezpieczał szerokość w drugiej linii. Problem z użyciem OGP będzie miał natomiast RGA, który będzie pomijany w wielu akcjach, więc jego potencjał do rozgrywania będzie częściowo marnowany.
Dużo większy problem widzę w polu karnym, gdzie będzie 4 zawodników (2xSN, WN + PD/w), podczas gdy wokół będziesz miał tylko szeroko ustawionych BWO/w, RGA na przedpolu oraz dryfującego w wolne przestrzenie MEZ/w.
Niezgodność tempa z obiegami jest oczywista, więc pozostawiam bez komentarza.
Zgadzam się z przedmówcami, że trzeba podjąć decyzję, kogo z tej czwórki z pola karnego wycofujemy, więc trzeba wrócić do stylu gry.
Jeżeli ma być nadal krótko i po ziemi w pole karne, to z obu OGP proponuję zrobić OŚ, zmniejszyć tempo, zostawić obiegi i podjąć prostą decyzję dotyczącą tego, gdzie potrzebujemy jeszcze opcji podaniowej: jeżeli w centrum niżej, to zmieniamy PD, jeżeli wyżej to WN, jeżeli na którymś skrzydle, to jeden z SN. Na kogo, to już nikt nie powie oprócz managera tej drużyny 🙂 trenerski chleb
Jeżeli ma być jednak szybciej i bardziej bezpośrednio, to zostawiamy obu OGP, rezygnujemy z obiegów i zamieniamy RGA na DP, a WN zmieniamy na CN, F9 - jezeli ma być silna rotacja w centrum lub O, jeżeli ma być szybki transport piłki.
Howgh.

Odnośnik do komentarza

Nie ma potrzeby zmniejszać tempa , stosując jednocześnie obiegi , gram 4231 DP przy tempie Nieco wyżej, z obiegami na jednej stronie i sprawdza się to znakomicie mój OWSw I BOa mają kilkadziesiat asyst w sezonie.

Mezzalla nie jest od dawania szerokości, tym bardziej z BWO. Wystarczy dwójka bocznych obrońców, polecam BOa lub BWOw.

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, ProTaktyk napisał:

Nie ma potrzeby zmniejszać tempa , stosując jednocześnie obiegi , gram 4231 DP przy tempie Nieco wyżej, z obiegami na jednej stronie i sprawdza się to znakomicie mój OWSw I BOa mają kilkadziesiat asyst w sezonie.

Mezzalla nie jest od dawania szerokości, tym bardziej z BWO. Wystarczy dwójka bocznych obrońców, polecam BOa lub BWOw.

Jeżeli Twoim zamysłem jest przetrzymywanie piłki na jednym skrzydle by wykorzystywać wolne pole na drugim to takie instrukcje mają sens. To przykład gry pozycyjnej. W przypadku taktyki przedstawionej wcześniej gdzie zamysłem były kontrataki to czekanie na obiegi nie mają sensu. Nie zapominajmy że polecenia to tylko tendencje dane naszym piłkarzom by w sytuacjach zachowywali się tak a nie inaczej bo do tego dochodzą zmienne tzn sytuacje boiskowe. Zmierzam do tego że wydane instrukcje mogą być w ogóle nie realizowane na co ma milion czynników m.in gra rywala, swoboda taktyczna, atrybut decyzji itd. 

Mezzala to rola która może rozszerzać grę gdy np. stosuje się OWS i SN na jednym skrzydle. Czasami tak gram i to mezzala gra najszerzej co przynosi bardzo dobry efekt.

Odnośnik do komentarza
W dniu 21.04.2023 o 18:24, RadzioFCB1905 napisał:

Jeżeli Twoim zamysłem jest przetrzymywanie piłki na jednym skrzydle by wykorzystywać wolne pole na drugim to takie instrukcje mają sens. To przykład gry pozycyjnej. W przypadku taktyki przedstawionej wcześniej gdzie zamysłem były kontrataki to czekanie na obiegi nie mają sensu. Nie zapominajmy że polecenia to tylko tendencje dane naszym piłkarzom by w sytuacjach zachowywali się tak a nie inaczej bo do tego dochodzą zmienne tzn sytuacje boiskowe. Zmierzam do tego że wydane instrukcje mogą być w ogóle nie realizowane na co ma milion czynników m.in gra rywala, swoboda taktyczna, atrybut decyzji itd. 

Mezzala to rola która może rozszerzać grę gdy np. stosuje się OWS i SN na jednym skrzydle. Czasami tak gram i to mezzala gra najszerzej co przynosi bardzo dobry efekt.

Przy taktyce na posiadaniu , tiki taka itd , można też w dobry sposób kontratakować. Nie sądzę żeby autor poprzedniej taktyki chcialby żeby jego zespół przez 90 min skupiał się tylko na kontraataku. Obiegi nie sugerują , że taktyka jest zrobiona na posiadanie. Obiegi bardzo dobrze spisują się przy WRw i OWw , zobacz jak zachowują się gracze i jak pieknie dośrodkowuja z głębi pola ,obiegi zachęcają też do bardziej aktywnej gry naszego bocznego obrońcy, bez włączonych obiegów BO jest bardziej zachowawczy , przy włączonych zachowuje się jak skrzydłowy itd.

Co do mezzali ,  nigdy nie da nam tyle szerokości co BO , zauwaz że mezzala nie trzyma się kurczowo lini bocznej , atakuje też tak samo jak SPa , Mezz na ataku często zachowuje się jak nasz 2 napastnik. Wiele osób popełnia błąd używając mezzali jako sposób na zrobienie szerokości. 

Grając Evertonem 4 sezony , w każdym zaakwalifikowalem się do LM , w 3 sezonie zdobyłem mistrza Angli , w 4 sezonie wygralem LM , do tego kilka Pucharów krajowych. Wyniki mówią same za siebie , pozdrawiam 🙂

Odnośnik do komentarza
W dniu 25.04.2023 o 13:21, ProTaktyk napisał:

Przy taktyce na posiadaniu , tiki taka itd , można też w dobry sposób kontratakować. Nie sądzę żeby autor poprzedniej taktyki chcialby żeby jego zespół przez 90 min skupiał się tylko na kontraataku. Obiegi nie sugerują , że taktyka jest zrobiona na posiadanie. Obiegi bardzo dobrze spisują się przy WRw i OWw , zobacz jak zachowują się gracze i jak pieknie dośrodkowuja z głębi pola ,obiegi zachęcają też do bardziej aktywnej gry naszego bocznego obrońcy, bez włączonych obiegów BO jest bardziej zachowawczy , przy włączonych zachowuje się jak skrzydłowy itd.

Oczywiście że można grać obiegami przy kontrataku ale po co? Żeby zachęcić naszego BO do agresywniejszej gry z przodu? On startuje z bardzo głębokiej pozycji więc szkoda marnować czasu by pozwolić przeciwnikowi się ustawić. Skrzydłowi powinni pchać akcje do przodu przy szybkim tempie gry by wykorzystać błędy powstałe w fazie przejściowej do obrony przez rywala a nie przetrzymywać piłkę i czekać aż go ktoś obiegnie. Oczywiście to wszystko tylko instrukcje a na boisku i tak ważniejszą rolę odegra swoboda i decyzyjność skrzydłowego który przy szybkiej grze zignoruje obieg obrońcy na rzecz szybkiego tempa. Nic dziwnego że przy obiegach BO w fazie ataku gra jako skrzydłowy skoro jego mentalność wzrasta i podejmuje więcej ryzyka.

 

W dniu 25.04.2023 o 13:21, ProTaktyk napisał:

Co do mezzali ,  nigdy nie da nam tyle szerokości co BO , zauwaz że mezzala nie trzyma się kurczowo lini bocznej , atakuje też tak samo jak SPa , Mezz na ataku często zachowuje się jak nasz 2 napastnik. Wiele osób popełnia błąd używając mezzali jako sposób na zrobienie szerokości. 

Da szerokość pod warunkiem że na skrzydle będą grać wąskie role (OWS,SN,OS itp.) Mezzala znajdzie się tam tylko wtedy gdy będzie miał przestrzeń, w innym wypadku zostawi miejsce BO lub skrzydłowemu. Gdy nie ma miejsca na skrzydle szuka miejsca bardziej w środku pola i masz rację że zachowuje się niczym SPa z tą różnicą że bardziej szuka gry, przestrzeni, gry 1vs1. Ładnie wygląda manewr wyciągnięcia środkowego pomocnika na skrzydło przez mezzale i wbiegnięcie na jego pozycję OWSa który robi przewagę w środku. To przykład wykorzystania mezzali i jego propozycji szerokości.

 

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...