Skocz do zawartości

Wklej tu swoją taktykę, a Ci pomożemy


Rekomendowane odpowiedzi

Czesc , potrzebuje porady , zacząłem grac Leeds , w 1 sezonie zająłem 4 miejsce w lidze. Kupiłem wtedy Marcos Antonio , Badiashile , Raspadori, Hlozek. Ogólnie jestem zadowolony z wyników i gry. W 2 sezonie kupiłem jeszcze kilku zawodników i praktycznie zmieniłem cały skład, wiadomo muszą się zgrać, nauczyć się języka itp itd.

 

Chodzi o to że mój OSw ma bardzo słabe oceny razem z moim BOw , próbowałem już z KBOw I BWOw za każdym razem to samo, mimo że Harrison w 37 meczach miał 11 goli i 4 asysty + jego zmiennicy też kilka goli i asyst. Dołączam screeny z taktyki , jakieś rady?

 

https://ibb.co/kB2bK9Y

 

https://ibb.co/VCRC7mY

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
12 godzin temu, Krimzg17 napisał:

Czesc , potrzebuje porady , zacząłem grac Leeds , w 1 sezonie zająłem 4 miejsce w lidze. Kupiłem wtedy Marcos Antonio , Badiashile , Raspadori, Hlozek. Ogólnie jestem zadowolony z wyników i gry. W 2 sezonie kupiłem jeszcze kilku zawodników i praktycznie zmieniłem cały skład, wiadomo muszą się zgrać, nauczyć się języka itp itd.

 

Chodzi o to że mój OSw ma bardzo słabe oceny razem z moim BOw , próbowałem już z KBOw I BWOw za każdym razem to samo, mimo że Harrison w 37 meczach miał 11 goli i 4 asysty + jego zmiennicy też kilka goli i asyst. Dołączam screeny z taktyki , jakieś rady?

 

https://ibb.co/kB2bK9Y

 

https://ibb.co/VCRC7mY

4 miejsce z Leeds z takim składem to całkiem niezły wynik w ekstraklasie angielskiej. Jeśli miałbym Ci doradzić to na pewno większą aktywność na lewej stronie boiska bo masz tutaj trochę zastój. O ile prawa strona fajnie się prezentuje gdzie prawy obrońca obiega schodzącego napastnika oraz wspiera ich wchodzący z głębi pola pomocnik długodystansowiec to z lewej wszystkie role są nieco statyczne. Brak Ci na lewej stronie szerokości rozegrania (no chyba że OS ma instrukcję trzymania się linii). Proponuję tutaj zastosowania skrzydłowego do rozszerzania gry oraz na boku obrony OWSa żeby zróżnicować ataki z tej strefy boiska a z wysuniętego rozgrywającego zrezygnuj jeśli lubisz grać z kontry i wprowadź np. środkowego pomocnika w funkcji ataku. Poszerz również grę w poleceniach zespołowych aby rozszerzać linie defensywną przeciwnika. Zmniejsz nieco tempo gry bo za szybkie nie jest wcale takie dobre bo raz że piłkarze się gubią to dwa szybko spada kondycja szczególnie że preferujesz wysoki pressing. Pozdrawiam 

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, Notorious napisał:

Sytuacja teoretyczna:

Gdybyście mieli w swojej drużynie Alexisa Sancheza, Ozila, Van Persiego i Fabregasa w swoich najwyższych życiowych formach, to w jakiej formacji i w jakich rolach byście ich ustawili, aby oprzeć na nich grę drużyny i wycisnąć z nich jak najwięcej?

Formacja 4-2-3-1 gdzie Alexis Sanchez to skrzydłowy w funkcji ataku po prawej stronie, Ozil to jedna z najlepszych klasycznych 10 swego czasu, Van Persie wysunięty napastnik który wykorzystywał by piłki posyłane od Ozila operującego za jego plecami a Fabregas na typowej szóstce jako cofnięty rozgrywający bądź nawet można pokusić się go wystawić jako wysuniętego rozgrywającego w funkcji wsparcia. 

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
6 godzin temu, RadzioFCB1905 napisał:

4 miejsce z Leeds z takim składem to całkiem niezły wynik w ekstraklasie angielskiej. Jeśli miałbym Ci doradzić to na pewno większą aktywność na lewej stronie boiska bo masz tutaj trochę zastój. O ile prawa strona fajnie się prezentuje gdzie prawy obrońca obiega schodzącego napastnika oraz wspiera ich wchodzący z głębi pola pomocnik długodystansowiec to z lewej wszystkie role są nieco statyczne. Brak Ci na lewej stronie szerokości rozegrania (no chyba że OS ma instrukcję trzymania się linii). Proponuję tutaj zastosowania skrzydłowego do rozszerzania gry oraz na boku obrony OWSa żeby zróżnicować ataki z tej strefy boiska a z wysuniętego rozgrywającego zrezygnuj jeśli lubisz grać z kontry i wprowadź np. środkowego pomocnika w funkcji ataku. Poszerz również grę w poleceniach zespołowych aby rozszerzać linie defensywną przeciwnika. Zmniejsz nieco tempo gry bo za szybkie nie jest wcale takie dobre bo raz że piłkarze się gubią to dwa szybko spada kondycja szczególnie że preferujesz wysoki pressing. Pozdrawiam 

Dzięki za odpowiedź właśnie zauważyłem że brakuje szerokości po lewej stronie, kombinowałem trochę w 2 sezonie ( zająłem 2 miejsce że strata 1 pkt do zdobycia mistrza )  Zmieniłem WRa na SPa , zaczęli szybciej i lepiej grac po lewej stronie , zostawiłem zwykłego BOw na lewej stronie , mimo że nie zapewnia szerokości tak jak po prawej stronie, ale za to bardzo dobrze asekuruje przed kontrami przeciwnika, BOw 2xSO i CP czyli 4 broni a 6 atakuje , właśnie zacząłem 3 sezon zobaczymy jak pójdzie liczę na zdobycie mistrzowstwa.

 

PS. W 433 polecam gorąco CP , rola sprawdza się idealnie przy atakujących bocznych obrońcach i przy rozgrywaniu piłki od własnej bramki , DP i inni ustawiali się za wysoko i często przez pressing przeciwnika moi obrońcy stracili głupio piłkę.

 

Dzięki za rady

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, RadzioFCB1905 napisał:

Formacja 4-2-3-1 gdzie Alexis Sanchez to skrzydłowy w funkcji ataku po prawej stronie, Ozil to jedna z najlepszych klasycznych 10 swego czasu, Van Persie wysunięty napastnik który wykorzystywał by piłki posyłane od Ozila operującego za jego plecami a Fabregas na typowej szóstce jako cofnięty rozgrywający bądź nawet można pokusić się go wystawić jako wysuniętego rozgrywającego w funkcji wsparcia. 

A czy Sanchez to nie był lewy SN(A)? I Ozil jaka rola? WR(W)? Jeśli WR(W) to czy dwóch playmakerów to nie byłoby za dużo?

Odnośnik do komentarza
W dniu 31.10.2022 o 17:47, Krimzg17 napisał:

Chodzi o to że mój OSw ma bardzo słabe oceny razem z moim BOw , próbowałem już z KBOw I BWOw za każdym razem to samo, mimo że Harrison w 37 meczach miał 11 goli i 4 asysty + jego zmiennicy też kilka goli i asyst. Dołączam screeny z taktyki , jakieś rady?

Jest to wynikiem przyjętego przez Ciebie stylu gry oraz wyznaczonych ról. Wybrałeś głęboki, ale bardzo szybki wariant rozgrywania piłki z WR umieszczonym na pozycji lewego PŚ. To oznacza, że piłka od obrońców ma trafić jak najszybciej do WR, a ten szuka szybkiej dystrybucji piłki do tercji ofensywnej. Tymczasem w tercji ofensywnej będziesz miał we wczesnej fazie tylko dwóch zawodników (F9/w, SN/a), w drugiej fazie trzech (+PD), a dopiero w trzeciej sześciu (+BWO/a + WR/a + OS/w). W tym wariancie obaj zawodnicy na lewym skrzydle będą robili miejsce kolegom i tworzyli głębsze opcje podaniowe, stąd ich mniejsza aktywność pod bramką rywala.

W tym wariancie polecam szybsze wprowadzenie większej liczby zawodników do tercji ofensywnej we wczesnej fazie przejściowej. Jeżeli chciałbyś jednocześnie zwiększyć aktywność na lewym skrzydle, to postulowaną zmianą powinno być OS/a oraz BWO/w. Posiadając CP/o jesteś dobrze zabezpieczony w defensywie.

Odnośnik do komentarza
W dniu 2.11.2022 o 07:05, Piotr Sebastian napisał:

Jest to wynikiem przyjętego przez Ciebie stylu gry oraz wyznaczonych ról. Wybrałeś głęboki, ale bardzo szybki wariant rozgrywania piłki z WR umieszczonym na pozycji lewego PŚ. To oznacza, że piłka od obrońców ma trafić jak najszybciej do WR, a ten szuka szybkiej dystrybucji piłki do tercji ofensywnej. Tymczasem w tercji ofensywnej będziesz miał we wczesnej fazie tylko dwóch zawodników (F9/w, SN/a), w drugiej fazie trzech (+PD), a dopiero w trzeciej sześciu (+BWO/a + WR/a + OS/w). W tym wariancie obaj zawodnicy na lewym skrzydle będą robili miejsce kolegom i tworzyli głębsze opcje podaniowe, stąd ich mniejsza aktywność pod bramką rywala.

W tym wariancie polecam szybsze wprowadzenie większej liczby zawodników do tercji ofensywnej we wczesnej fazie przejściowej. Jeżeli chciałbyś jednocześnie zwiększyć aktywność na lewym skrzydle, to postulowaną zmianą powinno być OS/a oraz BWO/w. Posiadając CP/o jesteś dobrze zabezpieczony w defensywie.

Dzięki bardzo za porady(oglądałem bardzo dużo twoich poradników na yt , są naprawdę dobre i pomocne)

 

Co myślisz żeby ustawić ich  np w taki sposób: OWSa po lewej , CARw, OSa , tylko że wtedy styl gry zmienia się na sztywny przy pozytywnej mentalności, czy  styl sztywny przeszkadza przy grze gegenpressing?  Czy tempo standardowe i pozytywna mentalność też nada się przy gegenpressing?  Skrajne wyższe tempo przeszkadza trochę wykorzystać umiejętności np dobrych dryblerow , potrafiłem też np przy 25 strzałach z czego 13 celnych przegrać 0-1

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...
W dniu 7.12.2022 o 17:01, Notorious napisał:

Jaka konfiguracja środka sprawiłaby, że nie byłby przeładowany?

Myślę że zamiast pomocnika długodystansowca spróbuj dać rolę mezzali. Będzie często pojawiał się na skrzydle i przy okazji rozszerzy nieco grę, zrobi miejsce dla odwróconego skrzydłowego który będzie często zapuszczał się w miejsce w którym operuje pomocnik długodystansowiec. Ponadto gdy odwrócony skrzydłowy zejdzie do środka to taki mezzala będzie go obiegał i stworzy dodatkową opcję podaniową.

  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza
52 minuty temu, RadzioFCB1905 napisał:

Myślę że zamiast pomocnika długodystansowca spróbuj dać rolę mezzali. Będzie często pojawiał się na skrzydle i przy okazji rozszerzy nieco grę, zrobi miejsce dla odwróconego skrzydłowego który będzie często zapuszczał się w miejsce w którym operuje pomocnik długodystansowiec. Ponadto gdy odwrócony skrzydłowy zejdzie do środka to taki mezzala będzie go obiegał i stworzy dodatkową opcję podaniową.

Opcji jest wiele. Ta jest bardzo dobra.

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...
  • 1 miesiąc później...

Panowie, czy to ma prawo działać prawidłowo?

Zamysłem jest odtworzenie taktyki Bayernu Juppa z sezonu 12/13.

 

Bramkarz libero - wiadomo.

Lewy obrońca - boczny wysunięty obrońca z funkcją ataku - Alaba z tego co pamiętam grał bardziej ofensywniej niż Lahm.

Prawy obrońca - boczny wysunięty obrońcą z funkcją wsparcia - Lahm grał ofensywnie, ale chyba jednak nie tak jak Alaba.

Środkowi obrońcy - wydaje mi się, że przekładając to na naszą ulubioną grę, to mieli funkcję stoperów. Do tego ciągłe długie piłki i przerzuty na skrzydła, stąd obrońcy grający piłką.

 

Segundo volante pasuje do Schweinsteigera, ot defensywny pomocnik biegający od bramki do bramki. Segundo Volante z cechą "dyktuje tempo gry" powinien dobrze odwzorować grę Bastiana.

Łącznik defensywy - tu mam problem, bo Martinez często tworzył trójkę ze stoperami, ale jednak nie zawsze, stąd też rozmyślam po prostu nad zwykłym defensywnym pomocnikiem z funkcją obrony. Stawiając na łącznika defensywy osiągniemy trójkę z tyłu, ale wtedy powstaje problem z opcją podaniową, bo wyżej jest tylko segundo volante, który jeśli zostanie wyłączony, to jedynie można podać do bocznych obrońców. Jako, że skupiamy swoją grę na atakach skrzydłami to nie przeszkadza to jakoś bardzo, ale wolałbym, żeby była jeszcze jedna opcja podania środkiem boiska. Nikt w takiej sytuacji nie gra w miejscu pozostawionym przez łącznika defensywy. Jaśnie książę wysunięty rozgrywający z funkcją ataku nie cofa się po piłkę i musi koniecznie dostać ją wysoko. No chyba, że piłkarz ma cechę "cofa się po piłkę", ale to koliduje z cechą "graj wyżej" jaką domyślnie ma ustawiony tenże wysunięty rozgrywający z funkcją ataku, zatem taki piłkarz nie nadaje się na WR/A.

Wysunięty rozgrywający - rola Mullera to klasyczna 10, ale jako, że taktyka jest oparta na wysokim pressingu, to nie może być klasyczna 10. Dlatego wybór pada na wysuniętego rozgrywającego w funkcji ataku. Dosyć podobnie gra co klasyczna 10.

 

Lewy skrzydłowy - postawiłem na odwróconego skrzydłowego, który dobrze współpracuje z obiegającym obrońcą. Ribery zdaje się bardziej skupiał się na kreacji szans dla kolegów, ale jednak też sporo strzelał, więc równie dobrze można tu postawić na schodzącego napastnika z funkcją wsparcia.

Napastnik - Mandzukić oczywiście był pierwszym obrońcą, pierwszym w pressingu, czyli nękającym napastnikiem, jedynie nie jestem pewien czy wsparcie, czy jednak atak.

Prawoskrzydłowy - Robben stwarzanie okazji pozostawiał innym, natomiast on sam szukał goli w pierwszej kolejności, wszyscy znają widok schodzącego do środka z prawej strony Holendra uderzającego lewą nogą na bramkę. Arjen dysponował znakomitym strzałem z pola karnego jak i z poza niego. Dokładając do tego wybitny drybling i niewiarygodne przyspieszenie dostajemy świetnego schodzącego napastnika z funkcją ataku.

 

Polecenia:

1. podania na wolne pole - przy graniu z kontry w sytuacji gdy dysponujemy szybkimi skrzydłowymi, polecenie to jest pożądane i skuteczne,

2. rozgrywanie po ziemi - Bayern był i jest drużyną grającą piłką i wyprowadzającą piłkę od bramkarza przez obrońców,

3. więcej swobody - po prostu, zawodnicy mają uwolnić całą swoją desktrukcyjną fantazję ku zagładzie rywali,

4 i 5. atak lewym i prawym skrzydłem - Bayern wówczas skupiał się na atakach skrzydłami, gdzie dysponował geniuszami, Alaba -Ribery, Lahm - Robben to były niesamowicie dobre duety,

6. wyższe tempo - mam wrażenie, że Jupp kazał im grać na maks 2 kontakty, niesamowicie szybko chodziła ta piłka na boisku, aż ciężko czasem było nadążyć za śledzeniem jej, wszystko się odbywało błyskawicznie, 3-4 podania i Bawarczycy byli już w polu karnym rywala.

 

7. Szybko wyprowadzaj piłkę - aby wygenerować więcej okazji do kontry,

8. kontra - wiadomo

9. kontrpressing - Bayern raczej nie czekał aż piłka sama im wpadnie pod nogi, raczej ruszali na rywala z zamysłem szybkiego jej odbioru.

 

10. Wyższa linia obrony - przy gegenpressingu to jest nieodzowne,

11. wysoki pressing - wiadomo, kompaktowość

12. znacznie częściej - wiadomo,

13. przeszkadzaj bramkarzowi - bo czemu nie?

14. graj wyżej - też wiadomo

15. wąski pressing - Bayern wtedy grał blisko siebie, środkiem i wypychali rywali na skrzydła.

 

Co możecie powiedzieć o tej taktyce? Zgadzacie się z doborem ról i poleceń?


 

fm_PIoJaZpSZe.png

Odnośnik do komentarza
W dniu 23.03.2023 o 14:48, Notorious napisał:

Łącznik defensywy - tu mam problem, bo Martinez często tworzył trójkę ze stoperami, ale jednak nie zawsze, stąd też rozmyślam po prostu nad zwykłym defensywnym pomocnikiem z funkcją obrony. Stawiając na łącznika defensywy osiągniemy trójkę z tyłu, ale wtedy powstaje problem z opcją podaniową, bo wyżej jest tylko segundo volante, który jeśli zostanie wyłączony, to jedynie można podać do bocznych obrońców. Jako, że skupiamy swoją grę na atakach skrzydłami to nie przeszkadza to jakoś bardzo, ale wolałbym, żeby była jeszcze jedna opcja podania środkiem boiska. Nikt w takiej sytuacji nie gra w miejscu pozostawionym przez łącznika defensywy. Jaśnie książę wysunięty rozgrywający z funkcją ataku nie cofa się po piłkę i musi koniecznie dostać ją wysoko. No chyba, że piłkarz ma cechę "cofa się po piłkę", ale to koliduje z cechą "graj wyżej" jaką domyślnie ma ustawiony tenże wysunięty rozgrywający z funkcją ataku, zatem taki piłkarz nie nadaje się na WR/A.

Tutaj sprawa jest prosta do rozwiązania. Zamień pozycjami segundo z łącznikiem, łącznik będąc po stronie OS na wsparciu i schodząc między obrońców w takim układzie właśnie odwrócony skrzydłowy z poleceniem zawężania pola gry pomoże w rozegraniu piłki w środkowej strefie boiska pozostawiając lewą flankę bardzo ofensywnemu bocznemu obrońcy. Kolejnym elementem skutecznym w wyprowadzaniu piłki który osobiście uwielbiam bo niegdyś cofnięty pomocnik a teraz łącznik defensywy to jedna z moich ulubionych ról i z użyciem właśnie tej roli to nakazanie środkowym obrońcom trzymania się linii oraz częstego dryblingu. Może ktoś uzna to za zbyt ryzykowne i trochę szalone aby środkowemu obrońcy kazać dryblować ale przypominam że to polecenie nie odnosi się do mijania przeciwnika a do częstotliwości biegu z piłką przy nodze. W wyprowadzaniu piłki w takim układzie powstaje 3 zawodników w obronie i grając rozegraniem po ziemii ciężko przeciwnikowi to pressować i dochodzi do sytuacji w której jeden ze środkowych obrońców ma dużo przestrzeni i miejsca przed sobą do wyprowadzenia piłki przy nodze co warto wykorzystywać przenosząc ciężar gry bliżej środka a tam już opcji podaniowych jest o wiele więcej niż tylko segundo volante czy obaj boczni obrońcy.

 

W dniu 23.03.2023 o 14:48, Notorious napisał:

Panowie, czy to ma prawo działać prawidłowo?

Tak może to działać prawidłowo. Nie widzę tutaj sprzeczności co do ustawień. Kwestia doszlifowania taktyki na "żywym organiźmie" tzn obserwacji gry w trakcie gry 😉

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...