Skocz do zawartości

Wklej tu swoją taktykę, a Ci pomożemy


Rekomendowane odpowiedzi

W porządku, dokonałem parę korekt i efekt spełnia moje oczekiwania.

1) Zamieniłem znacznie krótsze podania na nieco krótsze - często nie mam wysokiego procentu posiadania, ale zyskałem (przynajmniej tak mi się wydaje) większą wertykalność i większą łatwość w penetrowaniu autobusów. Automatycznie tempo rozgrywania zmieniło się z nieco niższe na nieco wyższe i to działa, bo piłka rzeczywiście chodzi jak po sznurku bez zbędnego zwlekania.

2) Zamieniłem CN(A) na KN(A), bo czasem brakowało nam kogoś extra w polu karnym.

3) Przestałem marnować Alabę na stoperze i postanowiłem wykorzystać jego walory ofensywne, dodając nam trochę siły rażenia, ustawiając go na lewej stronie obrony w roli odwróconego cofniętego skrzydłowego. Na jego miejsce powędrował nowo kupiony Pau Torres.

 

Czasem nam brakuje szerokości na lewej stronie, bo schodzący napastnik (nawet pomimo polecenia trzymania się linii) schodzi oczywiście w pole karne, a mezzala też nie rwie się do trzymania się linii. Odwrócony cofnięty skrzydłowy też niechętnie dostarcza szerokości, przez co powstaje taka sytuacja, gdzie występuje nagromadzenie wielu zawodników na małej przestrzeni:

jFnf7GJ.png

Summa summarum: trochę to martwi, ale dopóki działa, to nie zamierzam się przejmować i zmieniać tego. 😃

 

 

Tutaj taktyka z tego meczu:

uwRC2VH.png

 

A tu końcowe statystki:

PW5Ywam.png

Odnośnik do komentarza
6 godzin temu, Notorious napisał:

Czasem nam brakuje szerokości na lewej stronie, bo schodzący napastnik (nawet pomimo polecenia trzymania się linii) schodzi oczywiście w pole karne, a mezzala też nie rwie się do trzymania się linii. Odwrócony cofnięty skrzydłowy też niechętnie dostarcza szerokości, przez co powstaje taka sytuacja, gdzie występuje nagromadzenie wielu zawodników na małej przestrzeni:

jFnf7GJ.png

Myślę że problem nie trzymania szerokości przez lewoskrzydłowego leży w ulubionych zagraniach Benzemy którego tam wystawiasz. Mianowicie Karim "szuka wolnych stref" oraz "schodzi z lewego skrzydła" więc przy większej swobodzie będzie ignorował Twoje polecenie trzymania się linii i będzie szukał gry w środku co przy jego świetnym atrybucie decyzji jest skuteczniejsze w jego ocenie dla zespołu. Aby to sprawdzić wystaw typowego skrzydłowego i nie dawaj zawodnikowi za dużej swobody. Choć jeśli Ci się to tak dobrze sprawdza to nie ma co kopać dziury w całym. 

  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza

Dajesz "wąskie" role (OS, SN) i nie da się tego skorygować poleceniami drużynowymi. To tak jakbyś mówił do drużyny: GRAMY SZEROKO, ale dwóm zawodnikom mówisz: ALE WY... MEZ i CN to role związane z piłką, więc oczywiście będą wykorzystywać szerokość, ale nie zdziw się, że podczas akcji środkiem chcą być pod grą.

Jeżeli oczekujesz, że będą tworzyli opcje podaniowe, to zamiast MEZ daj SP/a, a zamiast CN/KN najlepiej LPK. Przy Twoim ustawieniu powinno działać tak samo dobrze, tyle, że z 2 zawodnikami szukającymi przestrzeni a nie piłki.

 

Jeżeli szukasz szerokości to przede wszystkim rolami. Drużynowo określasz tylko ramy. Rolami wskazujesz konkretny kierunek.

Odnośnik do komentarza
5 godzin temu, Piotr Sebastian napisał:

Jeżeli oczekujesz, że będą tworzyli opcje podaniowe, to zamiast MEZ daj SP/a

Tutaj zmiana roli nie wiele wniesie dopóki na tej pozycji będzie grał Modrić. Będzie ignorował polecenia jakie ustawione są dla PŚ/a ze względu na jego ulubione zagrania. Cofanie się po piłkę oraz dyktowanie tempa gry sprawi że wciąż będzie szukał piłki a nie przestrzeni. FM nie jest taki prosty jeśli chodzi o dopasowywanie ról ale w tym tkwi cała zabawa. Trzeba zwracać uwagę właśnie na ulubione zagrania zawodników bo jeśli zawodnik X jest nauczony pewnych przyzwyczajeń to samymi poleceniami się tego nie zmieni dlatego warto role zawodników od razu wpasować pod ulubione zagrania zmianami w poleceniach indywidualnych i wtedy je spersonalizować. Inaczej sprawa wyglądałaby przy zmianie KN na LPK lub WN w przypadku Jovicia dla którego szukanie przestrzeni jest naturalną sprawą (tutaj patrz atrybut gra bez piłki >16). 

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, RadzioFCB1905 napisał:

Tutaj zmiana roli nie wiele wniesie dopóki na tej pozycji będzie grał Modrić. Będzie ignorował polecenia jakie ustawione są dla PŚ/a ze względu na jego ulubione zagrania. Cofanie się po piłkę oraz dyktowanie tempa gry sprawi że wciąż będzie szukał piłki a nie przestrzeni. FM nie jest taki prosty jeśli chodzi o dopasowywanie ról ale w tym tkwi cała zabawa. Trzeba zwracać uwagę właśnie na ulubione zagrania zawodników bo jeśli zawodnik X jest nauczony pewnych przyzwyczajeń to samymi poleceniami się tego nie zmieni dlatego warto role zawodników od razu wpasować pod ulubione zagrania zmianami w poleceniach indywidualnych i wtedy je spersonalizować. Inaczej sprawa wyglądałaby przy zmianie KN na LPK lub WN w przypadku Jovicia dla którego szukanie przestrzeni jest naturalną sprawą (tutaj patrz atrybut gra bez piłki >16). 

czyli będzie idealnym CR/w lub CR/o. Z reszty zrób szukaczy przestrzeni

Odnośnik do komentarza

A jak Wam się podoba, tudzież nie podoba, takie zestawienie? Tutaj już celem jest granie najkrótszymi podaniami, trójkąty, 2-3-5 w ataku, szybki odbiór, czyli czysta tiki taka. Nie dodałem polecenia utrzymuj formacje, bo jeśli jest okazja do kontrataku, to czemu by jej nie wykorzystać?

Nie ma też mniej drybluj, bo lubię dawać wolną rękę zawodnikom, a jakieś indywidulane popisy mogą się okazać skuteczne przeciw bardzo cofniętym rywalom.

 

m9U0aFR.png

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
10 godzin temu, Notorious napisał:

Czy do grania a'la Klopp jest potrzebny rozgrywający, czy mogę dać środek pola Anchorman - Box to box - Ball Winning Midfielder?

Nie jest potrzebny rozgrywający bo Kloop preferuje szybki kontraatak po odbiorze piłki a rozgrywający spowalnia akcje. Wyjątkiem mógłby być cofnięty rozgrywający na pozycji DP który z głębi pola potrafiłby posłać szybką piłkę na skrzydło lub na wolne pole. 

Jeśli chodzi o wymienione role to anchorman odpada w przedbiegach. Kloop preferuje gegenpressing a ta rola do tego się nie nadaje bo jest zbyt statyczny w obronie i wyłącznie sprawdza się przy cofniętej obronie. Pomocnik długodystansowiec jak najbardziej tak. Natomiast pomocnik odbierający piłkę sprawdziłby się w przypadku np. pokrycia rozgrywającego drużyny przeciwnej. 

Odnośnik do komentarza

Panowie mam pewien problem i proszę o pomoc bądź jakieś wyjaśnienie. 

gram w ustawieniu 4-3-3, skrzydłowi maja role odwrócony skrzydłowy, czyli jak wiadomo grają po przeciwnej stronie do preferowanej nogi, aby schodzić do środka. I tu pojawia się problem bo nie schodzą. Co widzę akcję to oni ciągną do linii końcowej. Dałem im polecenie, żeby rzadziej dośrodkowywali ( wiadomo bez sensu są te dośrodkowania słabszą nogą ), ale to powoduje tylko, że często przy tej linii końcowej się zatrzymują i odgrywają do tyłu. Przy każdym kontrataku zamiast biec na bramkę ( mając dogodną okazję ) to biegną i tak do boku. Jak ich ogarnąć ?

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, fazzi napisał:

Panowie mam pewien problem i proszę o pomoc bądź jakieś wyjaśnienie. 

gram w ustawieniu 4-3-3, skrzydłowi maja role odwrócony skrzydłowy, czyli jak wiadomo grają po przeciwnej stronie do preferowanej nogi, aby schodzić do środka. I tu pojawia się problem bo nie schodzą. Co widzę akcję to oni ciągną do linii końcowej. Dałem im polecenie, żeby rzadziej dośrodkowywali ( wiadomo bez sensu są te dośrodkowania słabszą nogą ), ale to powoduje tylko, że często przy tej linii końcowej się zatrzymują i odgrywają do tyłu. Przy każdym kontrataku zamiast biec na bramkę ( mając dogodną okazję ) to biegną i tak do boku. Jak ich ogarnąć ?

Dziwne. Być może któreś z innych poleceń im przeszkadza, albo zostawiłeś skrzydło puste. Jak częsta jest taka obserwacja? Która wersja FM?  W ostateczności pokaż screen taktyki.

Odnośnik do komentarza
4 godziny temu, fazzi napisał:

Panowie mam pewien problem i proszę o pomoc bądź jakieś wyjaśnienie. 

gram w ustawieniu 4-3-3, skrzydłowi maja role odwrócony skrzydłowy, czyli jak wiadomo grają po przeciwnej stronie do preferowanej nogi, aby schodzić do środka. I tu pojawia się problem bo nie schodzą. Co widzę akcję to oni ciągną do linii końcowej. Dałem im polecenie, żeby rzadziej dośrodkowywali ( wiadomo bez sensu są te dośrodkowania słabszą nogą ), ale to powoduje tylko, że często przy tej linii końcowej się zatrzymują i odgrywają do tyłu. Przy każdym kontrataku zamiast biec na bramkę ( mając dogodną okazję ) to biegną i tak do boku. Jak ich ogarnąć ?

Napewno grają przeciwną lepszą nogą do strony boiska? Bo wiem że ustawiając odwróconego skrzydłowego lub schodzącego napastnika z lepszą nogą po tej samej stronie to i tak ignorowali schodzenie z piłką do środka ale to wynika z naturalnego zachowania zawodnika. Sprawdź ponadto ulubione zagrania Twoich skrzydłowych bo mogą mieć "trzyma się skrzydeł", "atakuje z piłką prawa/lewą stroną" itp. więc zachowanie schodzenia do środka będzie olewane. Przy dużej szerokości rozegrania też mogą podejmować próby przedarcia się przez skrzydło zamiast do środka oraz swoboda gry też ma wpływ. Najlepiej wrzuć screena z taktyką. 

Odnośnik do komentarza
14 godzin temu, Piotr Sebastian napisał:

Dziwne. Być może któreś z innych poleceń im przeszkadza, albo zostawiłeś skrzydło puste. Jak częsta jest taka obserwacja? Która wersja FM?  W ostateczności pokaż screen taktyki.

Co mecz :) A co do pustego skrzydła, to możliwe, że zostają na nim bo ich nie obiega boczny obrońca ? 🤨

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, fazzi napisał:

Co mecz :) A co do pustego skrzydła, to możliwe, że zostają na nim bo ich nie obiega boczny obrońca ? 🤨

Obieganie nie jest konieczne, ale pokrycie tej strefy już tak. OS szuka wolnej przestrzeni. Jeżeli znajduje ją na boku, to tam się kieruje, a nie do półprzestrzeni. Pokaż screen taktyki

Odnośnik do komentarza
W dniu 26.11.2021 o 16:08, RadzioFCB1905 napisał:

Wszystko zależy od wykonawców ale na papierze to doskonałe zestawienie przy grze gegenpressingiem. 

A Carillero zamiast Mezzali? Myślę, że to dobra opcja, żeby zabezpieczać boki, ponieważ gegenpressing a'la Klopp wymaga bardzo wysoko i ofensywnie grających bocznych obrońców.

Odnośnik do komentarza
17 godzin temu, Notorious napisał:

A Carillero zamiast Mezzali? Myślę, że to dobra opcja, żeby zabezpieczać boki, ponieważ gegenpressing a'la Klopp wymaga bardzo wysoko i ofensywnie grających bocznych obrońców.

Może być dobrą a może i być złą opcją bo w srodku jest DLP i B2B więc kolejna asekuracyjna rola w środku pola jest zbędna. Zależy wszystko od sytuacji czy chcesz dużo gry asekuracyjnej czy wiecej gry do przodu. 

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...