Skocz do zawartości

Wklej tu swoją taktykę, a Ci pomożemy


Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, LadyAnulka napisał:

Hej.

Potrzebuje pomocy z treningami. Bardzo zawodnicy narzekają na nie. W linku przesyłam taktykę. Oto link: https://justpaste.it/4ccgr .

Bede bardzo wdzieczna za pomoc

Przy takim rozwiązaniu taktycznym skorzystałbym z szablonu treningowego "płynny kontratak". Dlaczego? Preferujesz wykorzystywanie przestrzeni którą zostawia rywal wchodzący w Twoją strefę obronną (niska linia nacisku + przegrupowanie) ale w ataku po przejęciu nie oczekujesz długiego bezpośredniego podania ale koronkowej akcji (krótkie podania, podania w pole karne) więc schemat taktyczny jak najbardziej jest idealny dla "płynnego kontrataku". Skorzystaj z szablonu oferowanego przez FMa płynny kontratak. 

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
4 godziny temu, Notorious napisał:

Czy można połączyć wysokie tempo rozgrywania i krótsze podania, tak żeby do tego gra się kleiła?

 

Oczywiście że można, warunkiem jest tylko posiadanie w zespole zawodników o dużej wartości pod względem techniki tzn. podania, przyjęcie piłki, przegląd pola, technika itp. Do tego proponuję reżim treningowy ukierunkowany na technikę tzn stwarzanie sytuacji, wyprowadzanie piłki z obrony, utrzymywanie się przy piłce itp. Dodatkowo w pomocy musisz mieć przynajmniej jednego rozgrywającego i formacja w której środek pola oraz pomoc będzie dominująca tzn 4-3-3 lub 4-5-1 oraz 3-4-3

Odnośnik do komentarza

Okej, ustawiłem drużynę w formacji 4-2-3-1 z poleceniami "nieco krócej" i "nieco wyżej" tempo rozgrywania na mentalności ofensywnej. Rzeczywiście się to klei, jednak warunkiem jest granie szeroko w ataku. Na rozpiętości standardowo czy nawet wąsko w ogóle się nie kreuje okazji, pomimo wysokiego procentu posiadania piłki.

Odnośnik do komentarza

Panowie, co można tu ulepszyć?

Jak wyżej widzicie, pytanie o Flicka nie jest przypadkowe, bo jestem zafascynowany tym gościem i ogólnie niemiecką myślą szkoleniową, toteż dlatego próbuję grać jak jego Bayern - wyprowadzanie piłki od obrony, posiadanie i operowanie nią w wysokim tempie, a do tego błyskawiczne kontrataki. Do tego oczywiście maksymalny pressing na połowie rywala i próba natychmiastowego odzyskania piłki. To co widzicie poniżej działa bardzo dobrze, ale myślę, że zawsze dałoby się coś ulepszyć. Do tej taktyki potrzeba bardzo dobrych stoperów, ponieważ właściwie tylko oni bronią. Boczni obrońcy grają bardzo wysoko i dostarczają szerokości, a przed stoperami chcę mieć duet "holding midfielderów". Największą bolączką tej taktyki chyba właściwie jest tylko napastnik, bo nie strzela on za wiele bramek. Zdaje się Lewy gra jako cofnięty napastnik (A), bo schodzi niżej do rozegrania, a często też na skrzydła, ale tu chyba lepszy byłby wysunięty napastnik, albo kompletny (A).

Co prawda Bayern przy piłce gra wąsko/standardowo, ale to za wąsko i zdobywanie bramek idzie bardzo ciężko, a przy szerokiej rozpiętości już łatwo kreować kolejne okazje.

 

spacer.png

 

 

Odnośnik do komentarza
8 godzin temu, Notorious napisał:

Panowie, co można tu ulepszyć?

Jak wyżej widzicie, pytanie o Flicka nie jest przypadkowe, bo jestem zafascynowany tym gościem i ogólnie niemiecką myślą szkoleniową, toteż dlatego próbuję grać jak jego Bayern - wyprowadzanie piłki od obrony, posiadanie i operowanie nią w wysokim tempie, a do tego błyskawiczne kontrataki. Do tego oczywiście maksymalny pressing na połowie rywala i próba natychmiastowego odzyskania piłki. To co widzicie poniżej działa bardzo dobrze, ale myślę, że zawsze dałoby się coś ulepszyć. Do tej taktyki potrzeba bardzo dobrych stoperów, ponieważ właściwie tylko oni bronią. Boczni obrońcy grają bardzo wysoko i dostarczają szerokości, a przed stoperami chcę mieć duet "holding midfielderów". Największą bolączką tej taktyki chyba właściwie jest tylko napastnik, bo nie strzela on za wiele bramek. Zdaje się Lewy gra jako cofnięty napastnik (A), bo schodzi niżej do rozegrania, a często też na skrzydła, ale tu chyba lepszy byłby wysunięty napastnik, albo kompletny (A).

Co prawda Bayern przy piłce gra wąsko/standardowo, ale to za wąsko i zdobywanie bramek idzie bardzo ciężko, a przy szerokiej rozpiętości już łatwo kreować kolejne okazje.

 

spacer.png

 

Oczywiście że wiele rzeczy można tu udoskonalić. Po pierwsze Twoim założeniem jest gra pressingiem co przy klasycznej 10 trochę mija się z powołaniem bo ta rola pozbawiona jest nacisku na rywala. Wyjątkiem jest sytuacja w której posiadasz magika w swojej drużynie skrojonego pod tę rolę czyli kogoś typu Messi. Kolejnym czynnikiem który wpływa na lepszą grą pressingiem to płynność zespołu. Przy obecnych dostosowanych rolach jest elastyczna a pressing to styl odbioru w którym zaangażowana musi być cała drużyna a taki obraz gry determinuje płynna filozofia w myśl której wszyscy bronią i wszyscy atakują a specjalizacja w poszczególnych rolach zaciera się. Dlatego proponuję dobrać max dwie role ataku w całej drużynie przy mentalności ofensywnej, dwie obronne i reszta wsparcie. 

Jeżeli chodzi o napastnika to jego rola zależy od typu jakiego posiadasz w drużynie ponieważ wg mnie jest to istotna kwestia zdeterminowania zespołu do tworzenia i wykorzystania sytuacji pod bramką rywala. Z tego co pamiętam to Lewandowski najlepiej spisywał mi się w roli wysuniętego napastnika w funkcji ataku. 

Odnośnik do komentarza

Trafne uwagi, dzięki.

Twoim zdaniem kto powinien być zamiast Kompletnej 10tki?

Może to nie Messi, ale Isco też ma bardzo dobre atrybuty techniczne :D

 

Nie ukrywam, że gram moim ulubionym klubem, czyli Realem, czyli w ataku mam Benzemę, czyli rola cofniętego napastnika powinna pasować i w sumie to jednak nawet pasuje mu, bo się rozkręcił.

Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, Notorious napisał:

Twoim zdaniem kto powinien być zamiast Kompletnej 10tki?

Może to nie Messi, ale Isco też ma bardzo dobre atrybuty techniczne :D

Jeżeli wystawiasz na tej pozycji Isco to rola klasycznej 10 nie do końca do niego pasuje ze względu na średnie wykończenie oraz średnią mobilność względem swojego zespołu. Na takim typie nie możesz oprzeć całej gry zespołu. Isco to jak dla mnie ofensywny pomocnik z funkcją wsparcia z włączonymi poleceniami na ryzyko podań oraz częste dryblingi. Myślę że na klasycznej 10 idealnie wpasowałby się właśnie Benzema. 😀

Odnośnik do komentarza
13 godzin temu, RadzioFCB1905 napisał:

U mnie Asensio ma atrybuty gry bez piłki i decyzji na poziomie 12 co sprawia że nie dałbym mu takiej roli w Realu Madryt, inaczej gdyby np. grał w polskiej ekstraklasie to wtedy tak. 😀 

Ale drybling 16, podania 16, przyjęcie 17, technika 18, wykończenie 16, błyskotliwość 17, przegląd 16. Decyzje i gra bez piłki rzeczywiście mógłby mieć lepsze.

Odnośnik do komentarza
W dniu 7.02.2021 o 19:03, Piotr Sebastian napisał:

KDB obecnie to klasyczny SwR w FM. Kiedyś City grało z Fernandinho jako szóstką, a Silva i KDB w rolach wolnych ósemek. W FM można to było śmiało odwzorować przez DM + 2xMEZ. Teraz, gdy Rodri jest szóstką, Pep wrócił do struktury z Bayernu, bo Rodri gra wyżej i jest bardziej pod grą w fazie z piłką, co bardziej odpowiada roli CR w FM, ale z kolei bez piłki zachowuje się jak RGA w FM.

W powyższym ustawieniu problemem nie jest KDB jako MEZ, ale role Rodriego, Fernandinho i Cancelo. Życie sugerowałoby ustawienie Cancelo w roli KBO, Rodri jako RGA, Fernandinho CR, a KDB MEZ, ale w FM efekt będzie przerażający. 70% posiadania piłki i xG na poziomie 1.0 i dziura w obronie na skrzydle Cancelo.

Osobiście sugerowałbym jednak zagrać tak: Cancelo OWS/a, Rodri CR/o, Fernandinho PD, a KDB MEZ/a. Przy krótkich podaniach w pole karne powinno całkiem dobrze odwzorować grę MCI w środku pola.

 

A jak byś ustawił całą jedenastkę?

Odnośnik do komentarza
W dniu 26.09.2021 o 18:46, Notorious napisał:

Czy chcąc grać jak Manchester City to środek pola HB i 2x MEZ(A) to dobre zestawienie, czy będzie odczuwalny brak playmakera?

 

Brak playmakera niekoniecznie, ale dwóch MEZ na (A) to dosyć agresywne + mało różnorodne rozwiązanie. Ja chcąc podobnie grać jak City ustawiałem MEZ (S) i BBM (S) + get further forward.

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

A udało się tu komuś pokonać Manchester United w FM21?

Zacząłem grać jako Notthingam Forrest - jedyne porażki w sezonie to te z Manchesterem United. W pierwszym sezonie gry sięgnęli po potrójną koronę. Po awansie do Premier Leauge znów muszę się mierzyć z Manchesterm United i znów porażki. Teraz zostałem trenerem Southampton, jakoś doszedłem do finału FA Cup i mierzę się z Diabłami po raz kolejny i za nic nie mogę ich pokonać.

 

Cofnę się i spróbuje zagrać z kontry? Albo mnie rozklepią 10 podaniami z pierwszej piłki, albo strzelą z dystansu, albo strzelą po dośrodkowniu prosto na głowę.

Wyjdę wysoko? Błyskawiczny kontratak i/lub laga na Rashforda, który wychodzi sam na sam z Forsterem.

Standardowe ustawienie? I tiki taka, i kontrataki, i strzały z dystansu, i dośrodkowania.

Gra wąsko w obronie? Skrzydłowi i mega ofensywni obrońcy zrobią swoje. Gra szeroko? A to zagrają środkiem.

Trójka z tyłu? A to ciągle 2v1 (skrzydłowy, boczny obrońca vs wahadłowy)

 

Jak w greckiej tragedii - cokolwiek zrobię, jest źle xD

Odnośnik do komentarza
9 godzin temu, Notorious napisał:

A udało się tu komuś pokonać Manchester United w FM21?

Zacząłem grać jako Notthingam Forrest - jedyne porażki w sezonie to te z Manchesterem United. W pierwszym sezonie gry sięgnęli po potrójną koronę. Po awansie do Premier Leauge znów muszę się mierzyć z Manchesterm United i znów porażki. Teraz zostałem trenerem Southampton, jakoś doszedłem do finału FA Cup i mierzę się z Diabłami po raz kolejny i za nic nie mogę ich pokonać.

 

Cofnę się i spróbuje zagrać z kontry? Albo mnie rozklepią 10 podaniami z pierwszej piłki, albo strzelą z dystansu, albo strzelą po dośrodkowniu prosto na głowę.

Wyjdę wysoko? Błyskawiczny kontratak i/lub laga na Rashforda, który wychodzi sam na sam z Forsterem.

Standardowe ustawienie? I tiki taka, i kontrataki, i strzały z dystansu, i dośrodkowania.

Gra wąsko w obronie? Skrzydłowi i mega ofensywni obrońcy zrobią swoje. Gra szeroko? A to zagrają środkiem.

Trójka z tyłu? A to ciągle 2v1 (skrzydłowy, boczny obrońca vs wahadłowy)

 

Jak w greckiej tragedii - cokolwiek zrobię, jest źle xD

W takim wypadku to jedyna rada to wzmocnić po prostu skład piłkarzami o podobnej klasie do MU. Jeszcze sugeruje grać po prostu swoje a nie dostosowywać się sztywno do przeciwnika. W FM duże znaczenie ma znajomość taktyki i zgranie. Są tacy przeciwnicy że nie leżą i tyle. 😝

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...