Skocz do zawartości

Wklej tu swoją taktykę, a Ci pomożemy


Rekomendowane odpowiedzi

wszystko spoko tylko gram już 4 sezon i to się nie zmienia. Bramki nie padają nawet jeśli oddaje sporo strzałów. Oczywiście Xg na poziomie 2,00 nie jest zawsze ale często właśnie w przegranych meczach. Rozumiem brak szybkości, brak koncentracji u obrońców itd. ale to sie dzieje notorycznie. To chyba pierwszy FM w którym mam wrażenie, że wynik w bardzo małym stopniu zależy od moich decyzji.
Kolejne pytanie: czy jeśli gracie wysoką/bardzo wysoką linią obrony to gracie na spalonego?
Edit: tutaj 2 przykłady:
a.) mecz wygrany ale w wielkich bólach (spora różnica w Xg na moją korzyść)

b.) niewielka różnica Xg na moją korzyść i 1-0 w plecy

Może ostry trening ofensywny?

https://imgur.com/a/kTdYX5L
 

Odnośnik do komentarza

 

 

2 godziny temu, B0ry51990 napisał:

wszystko spoko tylko gram już 4 sezon i to się nie zmienia. Bramki nie padają nawet jeśli oddaje sporo strzałów. Oczywiście Xg na poziomie 2,00 nie jest zawsze ale często właśnie w przegranych meczach. Rozumiem brak szybkości, brak koncentracji u obrońców itd. ale to sie dzieje notorycznie. To chyba pierwszy FM w którym mam wrażenie, że wynik w bardzo małym stopniu zależy od moich decyzji.
Kolejne pytanie: czy jeśli gracie wysoką/bardzo wysoką linią obrony to gracie na spalonego?
Edit: tutaj 2 przykłady:
a.) mecz wygrany ale w wielkich bólach (spora różnica w Xg na moją korzyść)

b.) niewielka różnica Xg na moją korzyść i 1-0 w plecy

Może ostry trening ofensywny?

https://imgur.com/a/kTdYX5L
 

Tak działa silnik meczowy że preferuje podania na wolne pole za plecy obrońców ale można temu się przeciwstawić poleceniami które zasugerowałem w poprzednim poście. W prawdziwym świecie też pada dużo takich bramek więc jak dla mnie silnik meczowy jest dobrze zbalansowany. 

Jeżeli chodzi o pułapki ofsajdowe to stosuje się je przy wysuniętej linii obrony aby obrońcy mieli jeszcze czas na dogonienie napastnika rywala w przypadku złamania linii spalonego. Oczywiście tutaj też ważne jest aby obrońcy mieli przyzwoite atrybuty ustawienia, przewidywania i mobilności. 

Twoje screeny są w bardzo słabej jakości więc ciężko odczytać statystyki meczów ale z tego co dostrzegłem to całkiem normalne wyniki względem xG. W pierwszym meczu mogłeś wygrać równie dobrze jak Twój przeciwnik, sprawiedliwy byłby remis. W drugim meczu Twoja szybka czerwona kartka ustawiła mecz i słabsze posiadanie przy tak dużym xG świadczą o tym iż przeciwnik mocno się otworzył i wypunktowałeś rywala z kontraataku. Dla mnie nie ma tu żadnych anomalii. 

Możesz zaaplikować trening ofensywny ale dobierz go pod styl gry jaki używasz. Ćwicz wykańczanie akcji a przed meczem zastosuj grę w ataku w przygotowaniu do meczu. 

 

Odnośnik do komentarza

https://imgur.com/a/kTdYX5L
Zobacz czy teraz jest lepiej.


Wiem, zawsze było tak z FM, że bramki padały po kontrach za plecy obrońców i jest to normalne. U mnie problemem jest to, że od 4 sezonów w większości meczy jestem zespołem lepszym ale przegrywam oraz to, że nie umiem grać na wyjazdach.
Cofałem już linie obrony ale przy wysokiej lini nacisku bardzo rozciągam zespół.
Co do samej taktyki którą wkleiłem, macie jakieś rady co zmienić głównie na mecze wyjazdowe?

Edytowane przez B0ry51990
Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, B0ry51990 napisał:

https://imgur.com/a/kTdYX5L
Zobacz czy teraz jest lepiej.


Wiem, zawsze było tak z FM, że bramki padały po kontrach za plecy obrońców i jest to normalne. U mnie problemem jest to, że od 4 sezonów w większości meczy jestem zespołem lepszym ale przegrywam oraz to, że nie umiem grać na wyjazdach.
Cofałem już linie obrony ale przy wysokiej lini nacisku bardzo rozciągam zespół.
Co do samej taktyki którą wkleiłem, macie jakieś rady co zmienić głównie na mecze wyjazdowe?

To spróbuj zastosować obrońcę z funkcją zabezpieczenia, zmniejszy to jeszcze bardziej prawdopodobieństwo dostania piłki za plecy. Jeżeli chodzi o cofnięcie linii obrony to stosuj ją rozważnie w stosunku do linii nacisku, osobiście stosuje max 2 pola różnicy. 

Mecz u siebie czy na wyjeździe to bez różnicy. Najważniejsze to brać pod uwagę siłę przeciwnika. Grając na wyjeździe z outsiderem nie zastosujesz defensywniejszej taktyki tylko zagrasz tak aby wygrać. Grając z silniejszym warto pomyśleć o defensywniejszym stylu gry opartym na kontraataku i taką taktykę wytrenować. 

Odnośnik do komentarza
  • 3 miesiące później...

Hej,

Zacząłem grać Evertonem prowadzę zespół 3 sezon, niestety ale taktyka z poprzedniego zespołu czyli Tiki-Taka (4-2-3-1) przestała działać. Moim najlepszym zawodnikiem jest Ruben Dias i nie mam kompletnie pomysłu na taktykę. Myślałem nad graniem skrzydłami 4-4-2 lub 4-2-4 ale też to nie przynosi efektu, jakiego bym się spodziewał.
Poniżej atrybuty zespołu. Gramy dobrze głową i jesteśmy szybcy, z wykończeniem też nienajgorzej.
Jeśli chodzi o obronę to jest tragedia więc wolę grać ofensywnie i natrzepać więcej goli niż przeciwnik.

 

https://zapodaj.net/aaeb0826b89f8.jpg.html

https://zapodaj.net/063a5ae497256.jpg.html

https://zapodaj.net/61473b611247e.jpg.html

https://zapodaj.net/58c1ab89d7ce5.jpg.html

 

Z góry dziękuję za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
W dniu 12.07.2021 o 21:15, Airon1402 napisał:

Moim najlepszym zawodnikiem jest Ruben Dias(...)
Jeśli chodzi o obronę to jest tragedia więc wolę grać ofensywnie i natrzepać więcej goli niż przeciwnik.

Najlepszy Dias, a są jeszcze Zinchenko i Digne, zespół zdeterminowany i agresywny. Nie widzę, tu tragedii w obronie.

 

W dniu 12.07.2021 o 21:15, Airon1402 napisał:

Tiki-Taka (4-2-3-1) przestała działać. (...) i nie mam kompletnie pomysłu na taktykę. Myślałem nad graniem skrzydłami 4-4-2 lub 4-2-4 ale też to nie przynosi efektu, jakiego bym się spodziewał.
(...) Gramy dobrze głową i jesteśmy szybcy, z wykończeniem też nie najgorzej.
(...) wolę grać ofensywnie i natrzepać więcej goli niż przeciwnik.

Zbyt mało danych, aby coś zaproponować. Najlepiej byłoby pokazać te trzy taktyki i wtedy zobaczymy co tam działa, a co nie ma prawa.

Z ekranów wynika, że drużyna jest ligowym średniakiem i nigdzie nie widzę tragedii, a na szybkości, agresji i determinacji masz prawo zbudować w EPL mocną pucharową ekipę.

Jeżeli mielibyśmy szyć taktykę specjalnie pod Twój skład, musielibyśmy zobaczyć atrybuty całej wyjściowej 11.

Odnośnik do komentarza
11 godzin temu, Talerzyk napisał:

https://zapodaj.net/40f9596bbe14a.jpg.html

pkt1.   Problem z taktyką taki że schodzący napastnik( https://zapodaj.net/a8409ab82ecbb.jpg.html ) ma słabe noty prawie w każdym meczu i sprawia wrażenie kompletnie niepotrzebnego.
pkt2.  taktyka w której oddaje mnóstwo strzałów a goli brak, np https://zapodaj.net/f9010ac1cafc8.jpg.html
Ktoś ma jakieś rady?

Problemem nie jest SN sam w sobie, ale Twój styl gry oraz sprzeczne polecenia taktyczne:

1. Standardowa mentalność + tiki-taka vs. gra z kontry

2. Gra na obieg vs. bardzo wąsko + BWO/au

3. Swoboda gry vs. ataki środkiem i wąsko

 

Środek pola jest przeciążony, a skrzydła puste. BWO/au będzie się tam pojawiał często w ataku, ale osamotniony, bo MEZ nie zapewni mu szerokości, a stworzy tylko opcję podaniową za jego plecami. W środku pola masz czterech rozgrywających (OGP, CR, 2xMEZ) co zapewnia dużo gry piłką, ale w poprzek boiska + 2 schodzących do środka skrzydłowych oraz napastnika szukającego przestrzeni. W efekcie obrona rywali nie ma problemu ani z blokadą środka, ani z blokadą skrzydeł (samotny BWO). Duża ilość strzałów wynika ze strzałów z dystansu oraz nieprzygotowanych pozycji. Twoje xG np. 2.0 budowane będzie tutaj poprzez 20 strzałów o wartości 0.1. Skuteczniejsze są systemy o strzałach z xG powyżej 0.2. Z drugiej strony w defensywie zostawiasz sporo miejsca na swoich flankach (wysoka pozycja BWO bez asekuracji) oraz między drugą linią a obroną (pomocnicy grają wysoko) oraz za plecami obrońców.

 

Jeżeli chcesz grać tiki-takę, to jeden OGP + jeden rozgrywający pomocnik wystarczą. Pozostałym pomocnikom daj w ataku więcej ruchu (najlepiej jeden pionowy i jeden poziomy), a w obronie nieco głębsze pozycje (BWO/w, BO/w). Jeżeli chcesz grać z kontry, to jeden rozgrywający wystarczy, ale przydadzą się biegacze (PD, SP, OP) i aktywne skrzydła (BWO/a, BO/a, KBO/w)

Jeżeli chcesz skrzydłowych schodzących do środka, to zrób im wolną przestrzeń do tych rajdów, bo na razie wbiegają tam gdzie jest bardzo gęsto i zapewnij im zastępswto na skrzydłach.

I zdecyduj się czy chcesz grać w ataku z kontry czy cierpliwie, a w obronie wysokim czy niskim pressingiem.

Odnośnik do komentarza

Cześć wszystkim wracam do FMa po 2 latach ,chce jeszcze popukac w 21 przed fm22 ,trochę już się pozapominalo co i jak jeśli chodzi o taktykę . Dlatego piszę o pomoc! Nie gram taktykami ściągniętymi z neta ,tworzę zawsze sam . Zawsze lubiłem grac z kontry i mieć jak najczęściej 0 straconych bramek .

Czy ktoś doświadczony może dać rady i wskazówki jak skutecznie grać z kontry i mieć solidna obronę .

Będę grał 442 lub 4141 .Nie chodzi mi o gotowca tylko może się dużo zmieniło przez te 2 lata proszę o rady.

Ps .Fajnie że jest społeczność i forum o FM ,myślałem że wszystko już umarło pozdro!

Odnośnik do komentarza
37 minut temu, Krimzg17 napisał:

Czy ktoś doświadczony może dać rady i wskazówki jak skutecznie grać z kontry i mieć solidna obronę . Będę grał 442 lub 4141 .

 

Aż kusi, żeby powiedzieć: "solidnie w obronie i skutecznie w ataku". 🙂

Trochę mało danych, ale rozumiem problem.

Systemy 1-4-4-2 oraz 1-4-1-4-1 w FM21 bardziej nadają się do gry pozycyjnej i niż bezpośredniej, ale spróbować można.

Polecam dla takich formacji ofensywnych bocznych obrońców i schodzących do środka skrzydłowych, a także przypominam, że zarówno wysunięty, jak i cofnięty, jak i boczny rozgrywający, a także obrońca grający piłką i regista będą Ci w obecnym silniku przetrzymywali piłkę, więc do kontr polecam w środkowej strefie środkowych/ofensywnych pomocników, którzy szybko przekazują piłkę na wolne pola.

Pozostałe porady pojawią się już chyba wraz z Twoją taktyką.

 

Polecam lekturę Tactical Development Workshop

Odnośnik do komentarza
16 minut temu, Piotr Sebastian napisał:

Aż kusi, żeby powiedzieć: "solidnie w obronie i skutecznie w ataku". 🙂

Trochę mało danych, ale rozumiem problem.

Systemy 1-4-4-2 oraz 1-4-1-4-1 w FM21 bardziej nadają się do gry pozycyjnej i niż bezpośredniej, ale spróbować można.

Polecam dla takich formacji ofensywnych bocznych obrońców i schodzących do środka skrzydłowych, a także przypominam, że zarówno wysunięty, jak i cofnięty, jak i boczny rozgrywający, a także obrońca grający piłką i regista będą Ci w obecnym silniku przetrzymywali piłkę, więc do kontr polecam w środkowej strefie środkowych/ofensywnych pomocników, którzy szybko przekazują piłkę na wolne pola.

Pozostałe porady pojawią się już chyba wraz z Twoją taktyką.

 

Polecam lekturę Tactical Development Workshop

Dzięki za odpowiedź ,czytałem chyba kiedyś twoje poradniki były super. Ogólnie nie chodzi mi o typową taktykę do kontr ataku ,zależy mi na szczelnej obronie ,atak pozycyjny jest też ok . 

Lubiłem grac zawsze 442 ,jak spisuje się duet napastników w tej odsłonie ,myślałem nad cofnięty napastnik wsparcie + wysunięty napastnik lub lis pola karnego.

Jeśli chodzi o skrzydła chciałbym grać normalnymi skrzydłowymi jeden na atak drugi wsparcie ,powinno się sprawdzić.

 

Zawsze miałem problemy ze środkiem pola ,pomocnik odbierający piłkę zawsze robił mi luki. Myślałem nad dlugotystansowiec + zwykły środkowy pomocnik na wsparciu .

Wieczorkiem usiądę i odpalę FMa bo właśnie się zainstalował i coś wyklepie.

Zależy mi na poradach od was ogólnie musi być szczelna obrona ,kontr atak wiadomo może wyjść  nawet jeśli mamy taktykę typową pod tiki take.

Szkoda że po angielsku są porady w linku słabo u mnie z angielskim ale dzięki !

 

Odnośnik do komentarza
11 minut temu, Krimzg17 napisał:

Lubiłem grac zawsze 442 ,jak spisuje się duet napastników w tej odsłonie ,myślałem nad cofnięty napastnik wsparcie + wysunięty napastnik lub lis pola karnego.

Jeśli chodzi o skrzydła chciałbym grać normalnymi skrzydłowymi jeden na atak drugi wsparcie ,powinno się sprawdzić.

 

Przychodzi mi do głowy jedynie Jose Bordalas i jego Getafe z zeszłego roku, które grało tak:

obraz.png.f4db3d69fd4ee184ab2665fdbc6adffb.png

Odnośnik do komentarza
3 minuty temu, Piotr Sebastian napisał:

Przychodzi mi do głowy jedynie Jose Bordalas i jego Getafe z zeszłego roku, które grało tak:

obraz.png.f4db3d69fd4ee184ab2665fdbc6adffb.png

Nie chcę gotowców !!😉

Wrzuciłem do google translate stronkę co podałeś ,bardzo dobrze tłumaczy dzięki poczytam i stworze coś swojego ,nocka będzie zerwana myślę kocham FMa!!!

Odnośnik do komentarza

Witam , tak jak się spodziewałem nocka zerwana przy FM ,ogólnie gra się super ,jest sporo nowości i bardziej realistycznie.

Na razie gram for fun probojac stworzyć idealna dla mnie taktykę ,wiele prób i co? I niestety jest kiepsko ,gra jest trudniejsza niż myślałem.Chce opisać to co wymyśliłem ,więc:

Styl gry i wizja taktyki : szczelna defensywa ,mało straconych bramek,mieszanka gry z kontry + atak pozycyjny .Nie interesuje mnie posiadanie piłki ,xg ,celność podań .

 

Ustawienie 4-3-3

 

Bramkarz :Libero obrona,dodatkowe zabezpieczenie przed piłkami zza plecy naszych obrońców 

 

1 SO: środkowy obrońca z funkcją zabezpieczenie ,kolejne zabezpieczenie przed piłkami zza obrońców.

2 SO: zwykły środkowy obrońca ,ma odebrać piłkę i oddać komuś kreatywnemu .

Prawy O:  Boczny obrońca wsparcie ,ma pomagać naszemu skrzydłowemu na prawej stronie 

Prawy skrzydłowy wsparcie : zabezpieczam prawą stronę 

 

Lewy O: Boczny obrońca atak ma robić zamieszanie na lewej stronie ,nasz lewy skrzydłowy 

 

Schodzący napastnik lewy wsparcie: robi miejsce dla naszego obrońcy na skrzydle 

 

Środek wygląda tak : cofniety rozgrywający obrona (ma bronić rozgrywać pilke ,nasz mózg drużyny)

Po lewej stronie środka : mezzala atak ma atakować skrzydłowy razem z naszym lewym obrońca 

 

Po prawej środek : jedna z ważniejszych pozycji ,ma biegać ,bronić i atakować na środku boiska czyli pomocnik długodystansowiec 

 

Napastnik: długo myślałem i zdecydowałem się na lis pola karnego ,dlaczego ? Gra sam  ,ma biegać ,biegać i biegać po skrzydłach ,w środku gdzie się da.

 

Mentalność ostrożna : gram slabymi zespołami

 

Rozpiętość ataku wąska,podania na wolne pole ,rozgrywanie po ziemi,podania krócej,więcej dyscypliny ,reszta standard

 

 

 

Odnośnik do komentarza

Nie zmieściło mi się w poprzednim poście 

 

W fazie przejścia :przegrupowanie i kontra ,zwolnij tempo ,podaj rozgrywającemu 

 

bez piłki:linija nacisku o jeden w dół  ,pressing o jeden w dół 

 

Ma być szczelnie i dobrze ,pressing nam nie potrzebny żeby nie powstały luki w obronie 

 

To by było na tyle ,jakieś sugestie i porady ? 

Przepraszam że nie wrzuciłem zdjęć pisze z fona wszystko z głowy ,moja wizja taktyki czy jest coś do poprawy ?

 

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...