Skocz do zawartości

Wklej tu swoją taktykę, a Ci pomożemy


Rekomendowane odpowiedzi

29 minut temu, verlee napisał:

No ale masz z nią jakiś problem? Na pierwszy rzut oka wygląda spoko :) 

z tego co widzę dużo zależy od rozmów przed i w czasie meczów , - prawdę mówiąc do tej taktyki coś mi nie pasuje z 2 pomocnikami chodzi o mezzala atak , coś innego bym wstawił tylko nie mam pomysłu , DP też zmieniam na registe ale dp lepiej się sprawdza 

Odnośnik do komentarza
9 godzin temu, Koperek napisał:

z tego co widzę dużo zależy od rozmów przed i w czasie meczów , - prawdę mówiąc do tej taktyki coś mi nie pasuje z 2 pomocnikami chodzi o mezzala atak , coś innego bym wstawił tylko nie mam pomysłu , DP też zmieniam na registe ale dp lepiej się sprawdza 

 

Tutaj nie ma co owijać w bawełnę tylko zmienić jednego z mezzali na inną rolę z funkcją wsparcia. KdB jak widać to idealny mezzala a grający obok niego Fernandinho lepiej sprawdzi się np. jako pomocnik długodystansowiec a grający za nimi Rodri powinien ich ubezpieczać oraz wprowadzać piłkę do gry - tutaj zastosowałbym cofniętego rozgrywającego z funkcją obrony. Tak zorganizowany środek pola będzie zróżnicowany i dobrze współpracujący ze sobą. Pokombinowałbym jeszcze z rolą napastnika w tej taktyce. Masz dwóch schodzących napastników w funkcji ataku którzy będą Ci kończyć większość akcji więc tutaj zaryzykowałbym z rolą napastnika bardziej kreatywną więc zamiast nękającego napastnika zastosowałbym role cofniętego napastnika, kompletnego napastnika lub fałszywą 9. Sprawdź po atrybutach w jakiej roli Twój napastnik Fabio Silva sprawdzi się najlepiej i taką zastosuj. W całym założeniu polegać to będzie na tym iż Twój napastnik będzie kreował przestrzeń dla dwójki schodzących napastników oraz dla wchodzącego z drugiej linii mezzali. 

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, RadzioFCB1905 napisał:

 

Tutaj nie ma co owijać w bawełnę tylko zmienić jednego z mezzali na inną rolę z funkcją wsparcia. KdB jak widać to idealny mezzala a grający obok niego Fernandinho lepiej sprawdzi się np. jako pomocnik długodystansowiec a grający za nimi Rodri powinien ich ubezpieczać oraz wprowadzać piłkę do gry - tutaj zastosowałbym cofniętego rozgrywającego z funkcją obrony. Tak zorganizowany środek pola będzie zróżnicowany i dobrze współpracujący ze sobą. Pokombinowałbym jeszcze z rolą napastnika w tej taktyce. Masz dwóch schodzących napastników w funkcji ataku którzy będą Ci kończyć większość akcji więc tutaj zaryzykowałbym z rolą napastnika bardziej kreatywną więc zamiast nękającego napastnika zastosowałbym role cofniętego napastnika, kompletnego napastnika lub fałszywą 9. Sprawdź po atrybutach w jakiej roli Twój napastnik Fabio Silva sprawdzi się najlepiej i taką zastosuj. W całym założeniu polegać to będzie na tym iż Twój napastnik będzie kreował przestrzeń dla dwójki schodzących napastników oraz dla wchodzącego z drugiej linii mezzali. 

ok sprawdzę zmiany i dam znać, dzięki :)

Odnośnik do komentarza
4 godziny temu, RadzioFCB1905 napisał:

 

Tutaj nie ma co owijać w bawełnę tylko zmienić jednego z mezzali na inną rolę z funkcją wsparcia. KdB jak widać to idealny mezzala a grający obok niego Fernandinho lepiej sprawdzi się np. jako pomocnik długodystansowiec a grający za nimi Rodri powinien ich ubezpieczać oraz wprowadzać piłkę do gry - tutaj zastosowałbym cofniętego rozgrywającego z funkcją obrony. Tak zorganizowany środek pola będzie zróżnicowany i dobrze współpracujący ze sobą. Pokombinowałbym jeszcze z rolą napastnika w tej taktyce. Masz dwóch schodzących napastników w funkcji ataku którzy będą Ci kończyć większość akcji więc tutaj zaryzykowałbym z rolą napastnika bardziej kreatywną więc zamiast nękającego napastnika zastosowałbym role cofniętego napastnika, kompletnego napastnika lub fałszywą 9. Sprawdź po atrybutach w jakiej roli Twój napastnik Fabio Silva sprawdzi się najlepiej i taką zastosuj. W całym założeniu polegać to będzie na tym iż Twój napastnik będzie kreował przestrzeń dla dwójki schodzących napastników oraz dla wchodzącego z drugiej linii mezzali. 

ok sprawdzę zmiany i dam znać, dzięki :)

 

Po sprawdzeniu to kiepsko najlepiej sprawdza mi się 2 mezzela atak ,regista, nękający napastnik 

Odnośnik do komentarza
4 hours ago, RadzioFCB1905 said:

Tutaj nie ma co owijać w bawełnę tylko zmienić jednego z mezzali na inną rolę z funkcją wsparcia. KdB jak widać to idealny mezzala a grający obok niego Fernandinho lepiej sprawdzi się np. jako pomocnik długodystansowiec a grający za nimi Rodri powinien ich ubezpieczać oraz wprowadzać piłkę do gry - tutaj zastosowałbym cofniętego rozgrywającego z funkcją obrony. Tak zorganizowany środek pola będzie zróżnicowany i dobrze współpracujący ze sobą. Pokombinowałbym jeszcze z rolą napastnika w tej taktyce. Masz dwóch schodzących napastników w funkcji ataku którzy będą Ci kończyć większość akcji więc tutaj zaryzykowałbym z rolą napastnika bardziej kreatywną więc zamiast nękającego napastnika zastosowałbym role cofniętego napastnika, kompletnego napastnika lub fałszywą 9. Sprawdź po atrybutach w jakiej roli Twój napastnik Fabio Silva sprawdzi się najlepiej i taką zastosuj. W całym założeniu polegać to będzie na tym iż Twój napastnik będzie kreował przestrzeń dla dwójki schodzących napastników oraz dla wchodzącego z drugiej linii mezzali. 

Generalnie się zgodzę, chociaż nie do końca :D Man City rzadko gra w konfiguracji KDB - Fernandinho - Rodri. O wiele częściej wygląda to jak KDB - Gundo/Silva - Rodri/Fernandinho. KFB, owszem, gra jak mezzala, ale to IMO jednak playmaker. Dlatego ustawiłbym mu rolę jakiegoś playmakera. W zależności od pomysłu może to być AP (wysunięty rozgrywający) lub RPM (po polsku bodaj swobodny rozgrywający?) — RPM ma wg mnie tę przewagę, że przez instrukcję "roam from position" bardziej przypomina mezzalę w swojej podstawowej wersji, a możemy mu także ustawić szeroką grę lub zbieganie na flankę, nie pamiętam już dokładnie, w każdym razie wcale nie musi grać centralnie, tylko w half-space’ach (jak KDB). Z tego, co pamiętam, RPM ma też podobniejszą heatmapę do realnej gry KDB. Wtedy drugiego pomocnika możemy ustawić jako mezzalę (wsparcie). Za nimi nie jest nam już potrzebny cofnięty rozgrywający, bo KDB mamy wyżej, więc na pozycji defensywnego pomocnika możemy dać HB (half-back, nie pamiętam jak po polsku), żeby ubezpieczał tyły i pozwalał nam zrobić w rozegraniu piłki od bramki lavolpianę. 

 

 

Odnośnik do komentarza
18 minut temu, verlee napisał:

Generalnie się zgodzę, chociaż nie do końca :D Man City rzadko gra w konfiguracji KDB - Fernandinho - Rodri. O wiele częściej wygląda to jak KDB - Gundo/Silva - Rodri/Fernandinho. KFB, owszem, gra jak mezzala, ale to IMO jednak playmaker. Dlatego ustawiłbym mu rolę jakiegoś playmakera. W zależności od pomysłu może to być AP (wysunięty rozgrywający) lub RPM (po polsku bodaj swobodny rozgrywający?) — RPM ma wg mnie tę przewagę, że przez instrukcję "roam from position" bardziej przypomina mezzalę w swojej podstawowej wersji, a możemy mu także ustawić szeroką grę lub zbieganie na flankę, nie pamiętam już dokładnie, w każdym razie wcale nie musi grać centralnie, tylko w half-space’ach (jak KDB). Z tego, co pamiętam, RPM ma też podobniejszą heatmapę do realnej gry KDB. Wtedy drugiego pomocnika możemy ustawić jako mezzalę (wsparcie). Za nimi nie jest nam już potrzebny cofnięty rozgrywający, bo KDB mamy wyżej, więc na pozycji defensywnego pomocnika możemy dać HB (half-back, nie pamiętam jak po polsku), żeby ubezpieczał tyły i pozwalał nam zrobić w rozegraniu piłki od bramki lavolpianę. 

 

 

Wiem że Man City tak nie gra w takiej konfiguracji. Odniosłem się do taktyki i zawodników ustawionych przez samego zainteresowanego 😊 kolega ponadto nie gra na posiadanie piłki a raczej piłkę nieco bezpośrednią podobną do tej co prezentuje Liverpool Kloopa tzn kontruje po wysokim odbiorze piłki dlatego nie dobierałem wysuniętego rozgrywającego który raczej spowalnia akcje.

22 minuty temu, Koperek napisał:

ok sprawdzę zmiany i dam znać, dzięki :)

 

Po sprawdzeniu to kiepsko najlepiej sprawdza mi się 2 mezzela atak ,regista, nękający napastnik 

Tutaj może decydować kwestia znajomości taktyki i ról przez zawodników. Zastosowane zmiany nie dają efektu od razu bo na to trzeba czasu. Jeżeli tak Ci się to sprawdza tak jak mówisz a znajomość masz w rejonach 100% to tak graj i nie zmieniaj bo zazwyczaj głębokie zmiany kończą się fatalnie. Patrząc na dużą ilość funkcji ataku w przypadku tak mocnego City pewnie się to sprawdzi bo dominujesz w większości przypadków. Jednak będą zdarzały Ci się wpadki bo nie ma balansu między atakiem i obroną. A tutaj jak to mawiał Pan Hajto "to są te detale" 😀

Osobiście inaczej bym grał w takim Man City ale tutaj każda ofensywna filozofia gry zda egzamin. 😊

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

KDB obecnie to klasyczny SwR w FM. Kiedyś City grało z Fernandinho jako szóstką, a Silva i KDB w rolach wolnych ósemek. W FM można to było śmiało odwzorować przez DM + 2xMEZ. Teraz, gdy Rodri jest szóstką, Pep wrócił do struktury z Bayernu, bo Rodri gra wyżej i jest bardziej pod grą w fazie z piłką, co bardziej odpowiada roli CR w FM, ale z kolei bez piłki zachowuje się jak RGA w FM.

W powyższym ustawieniu problemem nie jest KDB jako MEZ, ale role Rodriego, Fernandinho i Cancelo. Życie sugerowałoby ustawienie Cancelo w roli KBO, Rodri jako RGA, Fernandinho CR, a KDB MEZ, ale w FM efekt będzie przerażający. 70% posiadania piłki i xG na poziomie 1.0 i dziura w obronie na skrzydle Cancelo.

Osobiście sugerowałbym jednak zagrać tak: Cancelo OWS/a, Rodri CR/o, Fernandinho PD, a KDB MEZ/a. Przy krótkich podaniach w pole karne powinno całkiem dobrze odwzorować grę MCI w środku pola.

  • Uwielbiam 1
Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, Piotr Sebastian napisał:

KDB obecnie to klasyczny SwR w FM. Kiedyś City grało z Fernandinho jako szóstką, a Silva i KDB w rolach wolnych ósemek. W FM można to było śmiało odwzorować przez DM + 2xMEZ. Teraz, gdy Rodri jest szóstką, Pep wrócił do struktury z Bayernu, bo Rodri gra wyżej i jest bardziej pod grą w fazie z piłką, co bardziej odpowiada roli CR w FM, ale z kolei bez piłki zachowuje się jak RGA w FM.

W powyższym ustawieniu problemem nie jest KDB jako MEZ, ale role Rodriego, Fernandinho i Cancelo. Życie sugerowałoby ustawienie Cancelo w roli KBO, Rodri jako RGA, Fernandinho CR, a KDB MEZ, ale w FM efekt będzie przerażający. 70% posiadania piłki i xG na poziomie 1.0 i dziura w obronie na skrzydle Cancelo.

Osobiście sugerowałbym jednak zagrać tak: Cancelo OWS/a, Rodri CR/o, Fernandinho PD, a KDB MEZ/a. Przy krótkich podaniach w pole karne powinno całkiem dobrze odwzorować grę MCI w środku pola.

Piknie podziękował za info. ciekawych rzeczy się dowiedziałem .... -  taktykę którą próbuję stworzyć nie jest pod ZAWODNIKÓW tylko sama w sobie jako taktyka , wcześniej pykałem w fm o4, 08 i 10 Aston Villa miałem ulubionego zawodnika garet bary na środek lewy obrona to w 04 w 08 i 10 pomocnik lewy { ale to już nie to ) 

 

 

 taktyka    -  daje linka do pobrania mojej taktyki , poprawiłem bocznych napastników z atak na wsparcie a mezelle i registe zmieniłem podania na krótkie i jak na razie piknie :)

 wcześniej było za dużo strat, żółtych kartek i bezsensownych długich zagrań  

Odnośnik do komentarza

Dobrze skonstruowane. Zwarte i ofensywne. Ostrzegam wszak, że wymaga graczy najwyższej próby. MCI może zaprowadzić na szczyt. WBA zrzuci z ligi.

Problemem są zbyt wysokie pozycje na skrzydłach przy braku jakiejkolwiek asekuracji. W dobrych drużynach zawodnicy na pozycjach ŚO i DP oraz jeden z ŚP zrekompensują to umiejętnością lepszego ustawiania się, a boczni obrońcy szybkością i wytrzymałością. W gorszych powstaną dziury nie do załatania.

Nie grałbym też w taki sposób na wyjazdach przeciwko klasowym rywalom. Wobec formacji 1-4-1-2-2-1 z BO + RD/DP/CP polegniesz 0:4. Wobec 1-4-2-3-1 ryzykujesz hokejowym 3:6. 🙂

Odnośnik do komentarza

nie do końca się zgodzę , próbowałem różne ustawienia i z zawodnikami i z taktyką ( nagrałem mecz i powtarzałem ;) ze zmianami w końcu takie ustawienie zawodników powiązane z taktyką najlepiej się sprawdza przynajmniej u mnie  ) prawda że na mocnej drużynie,-- ale u-18 i u-23 ta sama taktyka ,- pyka praktycznie wszystkich tym ustawieniem , chciałem żeby ktoś pograł na słabszej drużynie i coś napisał o tej taktyce 

--- bo to co na papierze nie zawsze się sprawdza w praktyce i odwrotnie ;)))

  dodam co do rozmów z zawodnikami że nie spinam ich na rozmowach przed meczem ,przeważnie zaznaczam żeby weszli dobrze w mecz  , po połowie albo żeby utrzymali to co grają lub pierwsza podpowiedz z listy , wyjątek jest jak nie mogą trafić w bramkę to daję im na luz nawet jak przegrywają 

 

 mam jeszcze jedno pytanie trener od strzałów w tym fm 20 to ofensywa-technika ??? czy granie piłką-technika ???

 

 

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
W dniu 16.02.2021 o 01:12, Koperek napisał:

chodzi mi o tą poprawiona taktykę 

 

W dniu 16.02.2021 o 01:00, Koperek napisał:

nie do końca się zgodzę , próbowałem różne ustawienia i z zawodnikami i z taktyką ( nagrałem mecz i powtarzałem ;) ze zmianami w końcu takie ustawienie zawodników powiązane z taktyką najlepiej się sprawdza przynajmniej u mnie  ) prawda że na mocnej drużynie,-- ale u-18 i u-23 ta sama taktyka ,- pyka praktycznie wszystkich tym ustawieniem , chciałem żeby ktoś pograł na słabszej drużynie i coś napisał o tej taktyce 

--- bo to co na papierze nie zawsze się sprawdza w praktyce i odwrotnie ;)))

 

Nie mam FM20, więc nie mogę podejrzeć zmian. Wrzuć screen tej poprawionej taktyki, to zobaczę, czy wprowadzone zmiany pomogą coś w słabszych drużynach.

Dla zasady staram się nie testować taktyk, które już na pierwszy rzut oka widać jak działają. Twoja taktyka to case "taktyka dla Realu". Opiera się wyłącznie na ataku i skrzydłach. Brak tu opcji podaniowych w środku pola i asekuracji w fazie przejściowej. Silna drużyna bez trudu sobie poradzi z AI wyższym posiadaniem i xG. Słabsza nie będzie w stanie ani stworzyć tylu szans, ani zapobiec grze rywala (oceniam xG -0.75, xGA +1.00).

 

Za trening strzałów z dystansu oraz wykańczania zawsze odpowiada trening ofensywny techniki.

Odnośnik do komentarza

Cześć,

 

jestem nowym członkiem forum oraz w sumie graczem FM. Mam do was pytanie dotyczące taktyki i jej 'intensywności'. Obecnie stosuję taktykę ala  Klopp która niestety wymaga dużej intensywności z powodu ciągłego pressingu itp. Czy macie jakieś pomysły, aby zniwelować to obciążenie ? albo jakie są sposoby żeby sobie z tym radzić. (obecnie mam tyle kontuzji że to głowa mała - a przygotowanie do sezonu wydaje mi się zrobiłem poprawne.) Czy muszę szukać piłkarzy z dużą wytrzymałości czy jakie polecacie zabiegi ?

 

 

spacer.png

 

Odnośnik do komentarza
29 minutes ago, leefty said:

Czy muszę szukać piłkarzy z dużą wytrzymałości

To, rotowanie zawodnikami (jeden gra jeden mecz, drugi inny, potrzebny szeroki skład), przygotowanie drugiego, mniej intensywnego wariantu taktyki, kiedy już nie trzeba atakować (wygrywasz 3-0, po co robić pressing na całym boisku?)

Odnośnik do komentarza
W dniu 2.03.2021 o 17:32, leefty napisał:

Obecnie stosuję taktykę ala  Klopp która niestety wymaga dużej intensywności z powodu ciągłego pressingu itp.

Nie wydaje mi się, żeby pokazana intensywność odbiegała od normy. Na kontuzjogenność zawodników wpływa wiele czynników i intensywność taktyki jest jedynie jednym z nich, ale trudno powiedzieć na ile istotnym. Bardziej wpływa na zmęczenie i kondycję w trakcie meczu.

Ta jak pisał @verlee stosowałbym rotację, zmieniał zmęczonych w trakcie meczu i miał na 3. slocie taktykę o mniejszej intensywności.

Z drugiej strony: gram teraz trzema taktykami o dużej intensywności i stosując sporą rotację (utrzymanie 25 zawodników na minimalnym poziomie ogrania SHARP) nie zauważyłem wzrostu problemów z kontuzjami w stosunku do wariantu z 3. taktyką o mniejszej intensywności.

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...

Hej, mam problem z ustawieniem zespołu. Jeśli próbuję grać wysoko i ostro pressować to mam Xg na poziomie 2, nie strzelam nic a przeciwnik zaskakuje mnie jedną prostopadła piłką. Jeśli trochę luzuję pressing i próbuję wciągnąć drużynę przeciwną to jestem miażdżony cały mecz. W tej chwili testuje poniższe rozwiązanie i również gram bardzo w kratkę. Doradźcie proszę co można tutaj zmienić.

https://imgur.com/a/id6aojP

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, B0ry51990 napisał:

Hej, mam problem z ustawieniem zespołu. Jeśli próbuję grać wysoko i ostro pressować to mam Xg na poziomie 2, nie strzelam nic a przeciwnik zaskakuje mnie jedną prostopadła piłką. Jeśli trochę luzuję pressing i próbuję wciągnąć drużynę przeciwną to jestem miażdżony cały mecz. W tej chwili testuje poniższe rozwiązanie i również gram bardzo w kratkę. Doradźcie proszę co można tutaj zmienić.

https://imgur.com/a/id6aojP

 

Jeżeli osiągasz xG na poziomie 2,00 to nie szukaj przyczyny w źle ustawionej taktyce. Gdybym miał osiągnąć takie xG w każdym spotkaniu to byłbym zadowolony. Efekt traconego gola po kontraataku to ryzyko podjęte przy skracaniu gry pressingiem. W taktyce jedynie co możesz poprawić by do takich sytuacji nie dochodziło to ustawić głębiej linię obrony lub bramkarza w roli libero pod warunkiem dobrego atrybutu gry na przedpolu i szybkości. Kolejną kwestią jest szybkość Twoich obrońców w przypadku gdy mierzą się biegowo z szybkim napastnikiem. Można to właśnie zneutralizować cofniętą linią obrony nie odpuszczając pressingu. Nie polecam również stosować ścisłego krycia na szybkich napastnikach rywala. 

Drugą sprawą jest skuteczność. W przypadku osiągania wysokiego xG to tylko kwestia czasu gdy zaczną padać gole. Warto nie pressować mentalnie swoich napastników po kilku meczach z indolencją strzelecką bo ich zniechęcisz i braknie im opanowania. Kolejną sprawą są umiejętności wykończenia akcji. Jeżeli jakość jest niska to nawet najlepsza taktyka na nic się zda. 

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...