Skocz do zawartości

Wklej tu swoją taktykę, a Ci pomożemy


Rekomendowane odpowiedzi

  • verlee poleca ten temat

Nikt jeszcze się nie odważył, więc na początek na konstruktywną krytykę wystawię się ja.

Oto taktyka jaką stworzyłem dla mojego Podbeskidzia. Założeniem było wykorzystanie szybkich skrzydłowych (Sierpina, Danielak, Myakushko), więc raczej gra skrzydłami. Celem urozmaicenia ataków na lewej stronie mamy klasycznego skrzydłowego, z prawej odwróconego. Co do bocznych obrońców to ten za IW ma wykorzystywać korytarz jaki tworzy schodzący, ten z lewej strony bardziej cofnięty.

Z góry uprzedzam, że pomimo tylu lat grania w CM/FM jestem taktycznym ignorantem. 

 

image.png.e085a44e50170be145f1ce10d6c9df70.png

 

image.png.2766c003c627608f71547a323f0bbbb6.png

image.png.f5cf865aa3b42d42ae26b3ad8773066f.pngimage.png.c4c0dd27de593a4f59629c29f3041eb6.png

 

4-3-3 DM Wide - Custom Wing Play - TSP.fmf

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Ja bym zaczął od podstaw @wojt3k:

 

- Chciałbyś wykorzystać szybkich skrzydłowych. Ok, ale potrzebujemy kolejnych informacji.

- Czy Twój napastnik też jest szybki?

- Co z obrońcami? Czy są szybcy, żeby grać wysoką linią, czy może lepiej się czują siedząc głęboko?

- Czy środkowi pomocnicy będą w stanie nadążyć w fazie przejścia żeby wspierać napastnika?

 

Ja bym zaczął od tego, czy chcesz grać niską linią obrony i liczyć na kontry, czy wysoką i liczyć na szybkie tranzycje, a może czymś po środku?

 

Odnośnik do komentarza

Dzięki za zainteresowanie :)

 

Ad.1

Główny napadzior Biliński ma pace 12, Roginic i Martin po 11.

Ad.2

Moi środkowi obrońcy mają odpowiedni szybkość: 12, 11, 10, 10, 10 - dawno nie grałem w Ekstraklasie, ale raczej nie należą do sprinterów i sezon będę musiał się z nimi przemęczyć.

Ad.3

Tutaj bardzo podobnie najszybszy środkowy pomocnik ma atrybut 11, reszta 10, weteran T. Nowak 8.

Tak prezentuje się cały zespół pod względem szybkości:

 

image.thumb.png.88d669852c46ef8019a777f581f251a4.png

 

 

Czyli ogółem zespół jest powolny, budżet transferowy właściwie nie istnieje więc muszę przez rok powalczyć tym co mam. Docelowo skłaniałbym się ku wyższej linii obrony, ale biorąc pod uwagę posiadane zasoby raczej trzeba będzie przejść do niskiej obrony i kontry.

 

 

Odnośnik do komentarza

Zmieniłbym następujące rzeczy:
1) z danych wynika że masz wolną obronę dlatego proponuję grę z wycofaną linią obrony, mniejszym pressingiem (counterpress zmieniłbym na regroup, mentality ze standardowej na ostrożną, niższa linia obrony + linia nacisku) by wykorzystać w pełni mocne skrzydła w grze z kontraataku, szybkość m.in. Sierpiny jest imponująca.
2) chcesz grać na skrzydłowych więc daj im role ataku a nie wsparcia, będą agresywniej poszukiwać wolnej przestrzeni w fazie przejścia i ataku
3) środek pola jest okej, masz słupa w postaci anchora i biegacza w postaci box to box a więc wykorzystaj trzeciego pomocnika jako napastnika czyli dodatkową opcje przy kreowaniu i wykańczaniu akcji tzn daj mezzali funkcje ataku, będziesz miał zróżnicowany środek pola
4) bocznym obrońcom daj funkcje max wsparcia aby zabezpieczali boki obrony i nie pozostawiali luk na bokach obrony w momencie przejścia do obrony, wyłącz grę na obieg z lewej i prawej strony - nie wskazana jest to opcja przy grze z kontry, ponieważ drużyna zamiast szybkiego kontraataku będzie czekać aż boczni obrońcy włączą się do ataku a poza tym nie potrzebnie będziesz się odkrywał. Gra na obieg kłóci się z opcją gra na wolne pole - tak porządaną przy grze z kontraataku.
5) Warto włączyć opcję szybkie centry i ustawić w poleceniach indywidualnych bocznych graczy miejsce dośrodkowań w strefę gdzie będzie operował Twój napastnik (środek) oraz warto określić typ dośrodkowań w zależności od indywidualnych cech napastnika. Biliński z tego co widzę jest tak samo szybki co silny więc w jego przypadku pozostawiłbym crossy na mixed.
6) Przy grze szerokiej i skrzydłami to zamiast schodzącego napastnika ustawiłbym też skrzydłowego aby zapewnić tę szerokość gry.

Reszta myślę jest okej. Posiadanie piłki jest dobre przy dużej intensywności i szybkim odbiorze piłki a poza tym trzeba mieć świetnych rozgrywających i techników dlatego nie szedłbym w ten styl gry.

  • Lubię! 1
  • Uwielbiam 1
Odnośnik do komentarza

spacer.png

 

3 liga szkocka.  Po przyjściu do Clyde z moich pierwszych obserwacji wynikało, że gwiazdą jest Goodwillie oraz Cuningham.Stąd obsadzenie ich w tych rolach. Bardzo biednie było w środku pola, ale wypożyczeniami dałem radę trochę jakości dodać. Jak na taki poziom rozgrywek to dysponujemy szybkimi obrońcami stąd wyższa linia obrony. 

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Widzę kilka problemów.

  • Taka konfiguracja środka pola sprawia, że obaj pomocnicy mają instrukcję "hold position". Nie ma więc ruchu w tej strefie boiska, a ruch IMO wygrywa mecze. Do 4-2-4 proponuję konfigurację DLP (D) i BWM/BBM (S), do której łatwo znaleźć pasujących zawodników. BWM da nam konfigurację pary pomocników w systemie stopper-cover, a BBM zapewni zróżnicowanie wsparcia z przodu i z tyłu. Obaj są runnerami, więc powinni pasować.
  • Prawe skrzydło nie ma nikogo w uliczce (channelu), kto mógłby tam robić zagrożenie. Opcje do wyboru to prawy napastnik, prawy pomocnik, prawy skrzydłowy lub prawy obrońca. W obecnej konfiguracji napastnik gra wysoko, pomocnik ma hold position, skrzydłowy zostaje z boku, boczny obrońca również. Potrzeba tu więcej zróżnicowania. Najprostsze rozwiązanie to ustawić IW (S) zamiast W (S).
  • Konfiguracja pary napastników mogłaby być lepsza. Obecnie obaj stoją bardzo wysoko. Proponuję zmienić TM (A) na TM (S) i zostawić PF (A). Wówczas TM (S) będzie zgrywać piłki do PF-a, który powinien być szybki. PF nie będzie miał "hold up ball", więc nie będzie czuł potrzeby zwalniać akcji, co powinno im nadać potrzebnej wertykalności, a w dodatku ustawimy ich w systemie stopper-cover, gdzie PF (A) będzie agresywnie atakował piłkę w pressingu, a TM (S) go asekurował.
  • Osobiście nie gram stylem "structured", zamiast tego wolę "flexible", do czego potrzebna by była jeszcze jedna rola support lub podbicie mentalności na attacking (ja bym dodał rolę support). Aczkolwiek ten argument w przeciwieństwie do innych to już zupełny de gustibus, bo nie ma twardych argumentów, że tak jak Ty ustawiłeś będzie "źle". W sumie już sama zmiana TM (A) na TM (S) to załatwi.
  • Nie ma to związku z ofensywą, ale z wysoką linią obrony ustawiłbym co najmniej SK (S).
  • Lubię! 3
Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

1. Zerknij na analizę na dole ekranu taktycznego czy masz wyszczególnione skąd tracisz bramki. Nie jest to, że skrzydeł po kontrach? Mając IWB oraz WM możesz się nadziać na kontry ze skrzydłami.

2. B2B (czyli jak rozumiem PD) to zawodnik, który głównie porusza się w osi góra - dół, nie wykonuje za dużo ruchu na boki, możesz rozważyć Carrilero, który może zabezpieczać miejsce zostawione przez Mezzale.

3. FN może mieć za małe wsparcie w polu karnym. WM porusza się w osi góra - dół, raczej nie pojawi się w tzw half space, więc masz bocznych pomocników, którzy cisną po linii i zazwyczaj będą szukać dośrodkowania w pole karne gdzie będzie sam wbiegający napastnik, bo MEZ z rolą wsparcia może nie nadążyć. Rozważyłbym zastosowanie IW (odwróconych skrzydłowych) z rolą wsparcia (może nawet ataku) którzy będą naprzemiennie z IWB (odwróceni boczni obrońcy) zajmować to half space to miejsce przy linii bocznej i będą większym wsparciem dla FN. Wtedy jednak MEZ nie jest dobrym rozwiązaniem bo zajmie czyjeś half space i możesz rozważyć kombinacje BWM - BWM (pomocnik odbierający piłkę), który będzie na roli wsparcia całkiem wysoko podchodził. Możesz też zobaczyć czy 2x CAR nie będzie dawał odpowiedniego zabezpieczenia, a wezmą większy udział w ataku.

 

 

Do skorzystania ze zrozumienia jak się poruszają zawodnicy polecam te artykuły:

 

https://strikerless.com/2020/03/01/understanding-roles-in-fm-the-defenders/

 

https://strikerless.com/2018/05/16/understanding-roles-in-football-manager-and-real-life-part-1/

 

https://strikerless.com/2018/05/23/understanding-roles-in-football-manager-and-real-life-part-2/

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Witam. Zarejestrowałem się na forum w sumie w trochę innej sprawie, ale postanowiłem napisać tutaj o mojej taktyce i głównym bólu o jaki mnie ona przyprawia. Najpierw krótko opiszę jaki mam pomysł na grę, a potem dam screeny.

 

Co najważniejsze: Gram z kontry (mentalność ostrożna), co łączy się z tym, że w fazie ataku gram szybciej i z większą swobodą i bardziej bezpośrednio, mam ustawione też żeby nie zwalniać gry, czyli szybko wyprowadzaj piłkę (kiedy prowadzę dwoma golami to odznaczam tą opcję, czasami zaczynam grać na czas i zwalniać tempo w końcowej fazie meczu), podawaj za linię obrony rywala w sumie też łączy się z tym, żeby żmudnie nie konstruować akcji tylko od razu przechodzić do ataku w stylu angielskim (tak mi się wydaje). Jeżeli chodzi o atak to dostosowuję go do najlepszych piłkarzy, czyli u mnie ataki lewą stroną (mam światowej klasy odwróconego skrzydłowego PL) i obieg z prawej, który stosuję od starszych wersji, kiedy nam skrzydłowego-wsparcie i bocznego wysuniętego obrońcę-atak lub wsparcie. W obronie gram bardzo wąsko, kryję strefowo, atakuję rywali bez wślizgów (odznaczam na łatwiejszego rywala) i mam mniej intensywny pressing, trochę podwyższam go w razie słabszego rywala i wydaje mi się, że taka defensywa na maksa kondensuje się blisko własnego pola karnego, akurat w obronie nie mam większych kłopotów, dużo gram na zero z tyłu, a kłopot polega na tym, że praktycznie nie potrafię wykorzystać atutów ofensywnego pomocnika w mojej taktyce, który zazwyczaj zbiera oceny na poziomie 6,6 i przechodzi obok meczu, nie wiem z czego to wynika, może z źle dobranej roli (najczęściej of. pom-wsparcie) czy źle dobranych poleceń indywidualnych?

 

1. https://i.imgur.com/3bNB1N4.png
2. https://i.imgur.com/yGyJXdS.png
3. https://i.imgur.com/BJF0-YcQ3.png
4. https://i.imgur.com/xRtipKx.png

 

Jeszcze dodam, że zawsze wychodzę 4-4-1-1, a w razie gonienia wyniku tylko zmienia się to, że of. pom zmienia się w drugiego napastnika, a carillero w pomocnika długodystansowca, który gra wyżej.

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Jeżeli mogę Ci pomóc to widzę tu kilka mankamentów i ja bym poprawił następujące rzeczy:

1) ofensywny pomocnik z rolą wsparcia nie będzie agresywnie atakował z głębi pola a raczej niczym środkowy pomocnik będzie rozgrywał piłkę. Ocena piłkarzy w meczu działa na zasadzie statystyk a najważniejsze są gole i asysty. Rola wsparcia sprawi że rzadziej Twój ofensywny pomocnik znajdzie się w sytuacji w której zaasystuje albo strzeli bramkę. Zmień jego funkcje na atak. 

2) koncentrujesz swoje ataki na lewej stronie a patrząc na role po tej stronie boiska masz odwróconego bocznego obrońcę i odwróconego skrzydłowego czyli dwóch piłkarzy którzy po tej stronie będą schodzić do środka a więc na lewym skrzydle będziesz miał lukę. Brak szerokości rozegrania na tej stronie boiska czyli brak roli w której ktoś będzie grał przy lewej bocznej linii boiska. Proponuję odwróconego bocznego obrońcę zmienić na wysuniętego bocznego obrońcę który uzupełni się z odwróconym skrzydłowym. 

3) Przy grze z kontry proponuję wyłączenie opcji gry na obieg. Twój skrzydłowy na prawej stronie zamiast grać szybko do przodu będzie czekał aż prawy obrońca go obiegnie. 

4) role carillero zmieniłbym na rolę bardziej scentralizowaną aby w przypadku kontry przeciwnika nie zostawiać luki w środku pola ponieważ carillero ma tendencje schodzenia do skrzydła. Wg mnie pomocnik długodystansowiec to rola optymalna i idealnie współgra z cofniętym rozgrywającym. Jeżeli carillero zmieniłbyś na rolę scentralizowaną to w takim układzie w środku pola będziesz miał największą przewagę (5 piłkarzy odpowiedzialnych za grę w fazie ataku tzn lewy odwrócony skrzydłowy, cofnięty rozgrywający, pomocnik długodystansowiec, ofensywny pomocnik i napastnik) więc skupiłbym się na grze przez środek choć tutaj też wszystko zależy od przeciwnika. 

 

Nie obiecuję że te rady się sprawdzą ponieważ nie jestem zwolennikiem takiej gry z kontry ale z pewnością Ci nie zaszkodzą😊 Pozdrawiam 

  • Lubię! 4
Odnośnik do komentarza

Ok dzięki, tak na prawdę to taktyka z kariery, którą już skończyłem, ale przygotowuję się już do nowej wersji, tam też raczej będę katował 4-4-1-1  i 4-4-2 kontratak, tylko role dla skrzydłowych uzależnie od wykonawców, na pewno wezmę pod uwagę twoje słowa, a jak według ciebie ustawić pressing takiego of-poma? Może też tutaj leży błąd bo ja daję mu trochę intensywniejszy a powinienem niski i wtedy zagra jeszcze bliżej napastnika?

Odnośnik do komentarza
7 godzin temu, lubek111 napisał:

Ok dzięki, tak na prawdę to taktyka z kariery, którą już skończyłem, ale przygotowuję się już do nowej wersji, tam też raczej będę katował 4-4-1-1  i 4-4-2 kontratak, tylko role dla skrzydłowych uzależnie od wykonawców, na pewno wezmę pod uwagę twoje słowa, a jak według ciebie ustawić pressing takiego of-poma? Może też tutaj leży błąd bo ja daję mu trochę intensywniejszy a powinienem niski i wtedy zagra jeszcze bliżej napastnika?

Skoro zdecydowałeś się na grę z wykorzystaniem kontraataku to fazę obronną przenosisz na własną połowę aby wciągnąć drużynę rywala i stworzyć sobie przestrzeń. Drużyna w takim stylu powinna być ustawiona bardziej sztywno tzn obrona broni, atak atakuje z tego względu że ofensywni gracze przy grze z kontry powinni już w fazie defensywnej szukać luk w defensywie rywala aby kontraatak miał szansę powodzenia. Dlatego odpowiadając na Twoje pytanie to ofensywny pomocnik przy takim stylu powinien mieć małą intensywność pressingu i przede wszystkim bardziej szukać przestrzeni niż pressować rywala. Z prawdziwego świata piłki to możesz poszperać na YouTube w jaki sposób grają m.in. drużyny Mourinho ustawione z ofensywnym pomocnikiem (najlepszym przykładem chyba Inter i rola Wesleya Snaidera lub w obecnym Tottenhamie rola Sona jako podwieszonego napastnika)

  • Lubię! 1
  • Uwielbiam 1
Odnośnik do komentarza

Radzio dzięki, napiszę jeszcze jak to jest u mnie z tym kryciem we wszystkich formacjach, mam odznaczone krótkie krycie w poleceniach zespołowych, ale wszystkich 4 defensorów ma zaznaczone indywidualne tylko małą intensywność pressingu (mają wciągać piłkarzy rywala, bronić blisko bramki), reszta piłkarzy na boisku czyli pomocnicy i napastnicy nie mają zaznaczonego krótkiego krycia, ale mają za to intensywniejszy pressing i może tu jest ten błąd, bo of pom i napastnik przynajmniej powinni mieć małą intensywność, no ok jakoś to będzie

 

Co do twoich przykładów of-pomów, to byłaby wielka sztuka powielić model Snejidera (Enganche? który nabijał też liczby stałymi fragmentami), a nawet Kevina De Bruyne, ale w przypadku Belga to już chyba te genialne atrybuty, bo on przykładowo pressuje (nie lubię tego słowa ;)) trochę bardziej

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
6 godzin temu, lubek111 napisał:

Radzio dzięki, napiszę jeszcze jak to jest u mnie z tym kryciem we wszystkich formacjach, mam odznaczone krótkie krycie w poleceniach zespołowych, ale wszystkich 4 defensorów ma zaznaczone indywidualne tylko małą intensywność pressingu (mają wciągać piłkarzy rywala, bronić blisko bramki), reszta piłkarzy na boisku czyli pomocnicy i napastnicy nie mają zaznaczonego krótkiego krycia, ale mają za to intensywniejszy pressing i może tu jest ten błąd, bo of pom i napastnik przynajmniej powinni mieć małą intensywność, no ok jakoś to będzie

 

Co do twoich przykładów of-pomów, to byłaby wielka sztuka powielić model Snejidera (Enganche? który nabijał też liczby stałymi fragmentami), a nawet Kevina De Bruyne, ale w przypadku Belga to już chyba te genialne atrybuty, bo on przykładowo pressuje (nie lubię tego słowa ;)) trochę bardziej

Z własnych doświadczeń wiem że krótsze krycie dobrze współgra z wysokim pressingiem ponieważ w maksymalnym stopniu ograniczasz swobodę w rozegraniu piłki przeciwnikowi. W przypadku niższego pressingu lepiej wyłączyć krótsze krycie i wtedy Twoi zawodnicy będą ustawiać się przed linią piłki i zespołowo będą ustawiać oraz bronić dostępu do bramki. Włączenie krótszego krycia niesie ze sobą takie ryzyko iż obrońca kryjąc napastnika może opuścić swoją strefę przez co stworzy lukę w obronie które wykorzystać może przeciwnik. Nisko ustawiona linia obrony powinna być przede wszystkim zwarta. Pomocnikom i napastnikom daj niższy pressing i sprawdź jak się to będzie sprawdzać. Teoria teorią ale dużo trzeba zaobserwować w meczu bo taktyka winna być zależna od graczy jakich się posiada i z jakim przeciwnikiem się mierzymy. 

Rola Enganche dobra jest dla drużyn które lubią posiadać piłkę dlatego m.in. Veron nie sprawdził się u Alexa Fergusona w ManU. Wesley Snaijder u Mourinho to ofensywny pomocnik z funkcją ataku, pełną swobodą ruchu, szukania gry, z racji że Mou grał bez skrzydłowych to nawet tam czasem się znajdował. Co do Kevina De Bruyne to idealny przykład ofensywnego pomocnika ale w drużynach opartych na wysokim pressingu i grze pozycyjnej, a obecnie tak gra przy Guardioli. Mou pewnie zrobiłby z niego drugiego Snejidera 😊 

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...
W dniu 13.12.2020 o 11:25, wojt3k napisał:

Nikt jeszcze się nie odważył, więc na początek na konstruktywną krytykę wystawię się ja.

Oto taktyka jaką stworzyłem dla mojego Podbeskidzia. Założeniem było wykorzystanie szybkich skrzydłowych (Sierpina, Danielak, Myakushko), więc raczej gra skrzydłami. Celem urozmaicenia ataków na lewej stronie mamy klasycznego skrzydłowego, z prawej odwróconego. Co do bocznych obrońców to ten za IW ma wykorzystywać korytarz jaki tworzy schodzący, ten z lewej strony bardziej cofnięty.

Z góry uprzedzam, że pomimo tylu lat grania w CM/FM jestem taktycznym ignorantem. 

 

image.png.e085a44e50170be145f1ce10d6c9df70.png

 

image.png.2766c003c627608f71547a323f0bbbb6.png

image.png.f5cf865aa3b42d42ae26b3ad8773066f.pngimage.png.c4c0dd27de593a4f59629c29f3041eb6.png

 

4-3-3 DM Wide - Custom Wing Play - TSP.fmf 42 kB · 12 pobrań

Cześć ja mam podobne ustawienie tylko inną taktykę ,mieszanka kilku , dopiero ją sprawdzam ale mi się podoba jak rozgrywają próbuję na mocnej drużynie dlatego bym chciał żeby ktoś przetestował czy faktycznie się sprawdza

 

spacer.png

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...