Skocz do zawartości

Pytania dotyczące formacji.


Rekomendowane odpowiedzi

Gram dopiero od paru dni i mam parę wątpliwości i rozkmin.

A.Jak dobieram formację, to głównie powinienem się skupiać jakie moi zawodnicy mają predyspocycje czy nie i np jak moja filozofia gry polega na utrzymywaniu się przy piłce ale np nie mam do tego zawodników dobrych więc powinienem odpuścić?Tak ściślej czy jeśli mój styl preferowany jako trenera nie odpowiada moim zawodnikom, to powinienem go nie grać.? Jakie kryterium trzymać się w ustaleniu formacji jest najlepiej.

 

B.Czy lepiej jest zmieniać formację pod rywala czy bazować na jednej a jedyne co robić, to zmeiniać w ustawieniach np sówakiem ofensywa-defensywa w zależności od siły rywala.Dużo jest na forum pytań jaką grać formacją przeciwko np 4-4-2 i innych czyli mam wrażenie,że dużo osób, to robi.Mi się,to wydaje dziwne przecież w prawdziwym futbolu raczej kluby grają stałą formacją bez względu z kim grają no wiadomo zdarza się,że zmieniają ale większość meczów jedną.Jeśli bym się zdecydował n agrę jedną formacją to czy zmieniać taktykę w zależności od rywala np klikając z tiki-taki na grę skrzydłowych czy jedynie co robić, to zmieniać w szczegóły w jednej stałej. 

 

c. gdzie można ustawić takie coś jak indywidualne polecenia np obrońcy jak ma podawać i czy np ma brać udział w akcjach ofensywnych.Jak wchodzę w taktykę i klikam na zawodnika, to mi się wyświetla ale straszne ubogi tam są opcje a z tego co wiem, to obszerne polecenia można dostosować jednemu zawodnikowi ale nie wiem jak i gdzie. 

 

d. Zmieniając tktykę komputer mi sugeruję zmieniać formację ale jak będę chciał zostać przy swojej ale z inną taktyką, to będzię źle?

Odnośnik do komentarza

Ad a. Formacje dobiera się w zależności od posiadanych najlepszych piłkarzy swojego prowadzonego klubu. Jeśli masz np super rozgrywającego na pozycji OPŚ to warto spróbować utworzyć formacje pod niego lub jeśli posiada się dwóch świetnych napastników to wtedy można pomyśleć o 4-4-2. Trzeba pamiętać również o głębi składu tzn najlepiej mieć po 2 zawodników na jedną pozycje. Jeśli chodzi o styl to warto trzymać się jednego konkretnego i stworzyć dla niego plan B i C w zależności od warunków gry. Chcesz grać na posiadanie piłki to tak graj pod warunkiem że masz techniczny zespół, jeśli zespół jest fizyczny to lepiej skupić się na stylu bardziej atletycznym, warto przejrzeć raport skauta zespołu który podpowie Ci jakie są mocne strony zespołu a jakie są słabe. 

 

Ad b. Najważniejsze to wytrenować jedną konkretna taktykę aby jej znajomość była na 100 procent, tak jak wspominałem wyżej do niej dopasować dwie dodatkowe mutacje taktyki i wytrenować.. Grając np. 4-4-2 z dwoma pomocnikami w środku na pozycji PŚ to warto mieć w zanadrzu jedną taktykę w formacji z defensywnym pomocnikiem aby skontrować formacje z ustawionym OPŚ. Jeśli chodzi o zmiany w taktyce to powinny być robione wyłącznie drobnostki aby znajomość za bardzo nie spadła bo to zazwyczaj kończy się katastrofą jeśli znajomość taktyki z biegłego spadnie na niskie.

 

Ad c. Polecenia indywidualne można zmieniać w taktyce, po ustaleniu roli zawodnika należy kliknąć "edytuj polecenia zawodnika" i można zmieniać niektóre funkcje. Każda rola ma zaimplementowane swoje ustawienia np. obrońca grający piłka będzie podejmował ryzyko przy wykonywaniu podań czego nie można zmienić i odwrotnie tradycyjny środkowy obrońca takiego ryzyka podejmował nie będzie. Proponuję Ci trochę poczytać o rolach zawodników które są w ekranie taktyka szczegółowo opisane. 

 

Ad d. Z doświadczeń od FM 2005 to proponuję nie sugerować się poradami podawanymi przez asystenta, trenerów bo Twoje wyniki będą średnie lub nawet słabe. Lepiej samemu dochodzić do tego co będzie dla Twojej drużyny najlepsze. 

 

Pozdrawiam. 

  • Uwielbiam 1
Odnośnik do komentarza
W dniu 18.11.2020 o 17:57, Piłkarz30 napisał:

Gram dopiero od paru dni i mam parę wątpliwości i rozkmin.

A.Jak dobieram formację, to głównie powinienem się skupiać jakie moi zawodnicy mają predyspocycje czy nie i np jak moja filozofia gry polega na utrzymywaniu się przy piłce ale np nie mam do tego zawodników dobrych więc powinienem odpuścić?Tak ściślej czy jeśli mój styl preferowany jako trenera nie odpowiada moim zawodnikom, to powinienem go nie grać.? Jakie kryterium trzymać się w ustaleniu formacji jest najlepiej.

 

B.Czy lepiej jest zmieniać formację pod rywala czy bazować na jednej a jedyne co robić, to zmeiniać w ustawieniach np sówakiem ofensywa-defensywa w zależności od siły rywala.Dużo jest na forum pytań jaką grać formacją przeciwko np 4-4-2 i innych czyli mam wrażenie,że dużo osób, to robi.Mi się,to wydaje dziwne przecież w prawdziwym futbolu raczej kluby grają stałą formacją bez względu z kim grają no wiadomo zdarza się,że zmieniają ale większość meczów jedną.Jeśli bym się zdecydował n agrę jedną formacją to czy zmieniać taktykę w zależności od rywala np klikając z tiki-taki na grę skrzydłowych czy jedynie co robić, to zmieniać w szczegóły w jednej stałej. 

 

c. gdzie można ustawić takie coś jak indywidualne polecenia np obrońcy jak ma podawać i czy np ma brać udział w akcjach ofensywnych.Jak wchodzę w taktykę i klikam na zawodnika, to mi się wyświetla ale straszne ubogi tam są opcje a z tego co wiem, to obszerne polecenia można dostosować jednemu zawodnikowi ale nie wiem jak i gdzie. 

 

d. Zmieniając tktykę komputer mi sugeruję zmieniać formację ale jak będę chciał zostać przy swojej ale z inną taktyką, to będzię źle?

Czyli mam rozumiec, ze nie warto zmieniac formacji tylko bazowac na jednej.Gdzies na forum czytalem i ludzie die pytali jaka formacja zagrac przeciwko np 4-4-2i mnie to dziwilo.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...